A0. 1836. LE YDSCBE "C O V R A N T, MAANDAG ÜÈN i'ideil JULIJ. N E D R L A N D E N. Leyden den loden julij. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Albrecht van Pruissen, benevens H. K. H. Prinses Charlotte gisteren avond uit Berlijn op het Loo aangeko men, passeerden bier heden namiddag om 3tire,zich naar 's Gravenhage be gevende. Voor de gezamelijke rijtuigen zijn bij den Komnglijke Paarden-* Postmeester w. L. Burgers, 48 paarden besteld. Nog zal onze stad, na van paarden verwisseld te hebben, van avond om 9 ure passeren, H. K. K. H. de Prinses van Oranje, zich met Hoostderzelve beide 'Kinderenvan Soestflijk nóat' 's Gravenhage begevende. Thans is bekend geworden het verslag, hetwelk den 5deü dezer, door de Gedeputeerde Staten van Zttid- en Noord-Holland, aan de Staten der provincie Holland, in derzelver gewone vergadering, is medegedeeld, welk verslag wij in ons volgend nummer zullen mededeelen. De terugkomst der Nederlandsche Prinsen uit Londen wordt tegen over morgen, Maandag, te 's Gravenhage te gemoet gezien. Naar men verneemt is de Ridder Berton, Attaché bij de Sardinische legatie aan ons Hof, door zijne Regering tot Secretaris van legatie benoemd en naar Rome verplaatst. Biflrien 'kort zal hij naar zijne nieuwe bestem ming vertrekken. ln deze wefek vertrekt de Minister van Financien naar Baden-Badcn. Zijne Excellentie zal slechts eene maand uitblijven. Dingsdag 11. is zeer digt vopr de- kust te Scheveningen in het gezigt geweest het Nederlaridsch eskader, ortder bevel van den Commandant Zier vogel. Uit de schepen tverden een aantal saiutsohoten gelost en dit fraai gezigt lokte velen uit zich naar strand te begeven. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, heeft, naar aanleiJing van een door de eerste klasse van het Koniuglijk Nederlandsch Instituut aan het Gouvernement gedaan voorstel, bij circulaire van den 13 Junij 11., Bur gemeester en Wethouders der steden, en Burgemeester en Assessoren ten platten landen, met voorkennis van Zijne Maj., opgewekt en aangemoedigd, om het loffelijk voorbeeld van sommige steden te volgen, en hunne torens en hooge gebouwen door het doelmatig stellen van bliksem-afleide'rs te be schermen tegen zulke rampen, als voor eenigen tijd de torens van Gronin gen, Arum, Grol en Huissen hebben getroffen'. Bij deze circulaire is ge voegd een zeker veuoog, door den Hoogleeraar G.Moll, in genoemde klas se, op den 12 Februarij dez.es jaars gelezen, hebbende tot opschrift': over afleiders en het oiiwedcr, in welk vertoog nader het nut der afleiders bewe zen wordt. In de vergadering van bestuurders van het kerkgenootschap tot verde diging van de Christelijke Godsdienst, voor eenigen tijd gehouden, is, uit aanmerking dat tegenwoordig.de, onder de Protestanten in Nederland, toene mende kerkelijke woelingen en verdeeldheden, hiet slechts met hetgeen el Wcr» gebeurt, maar vooral ook met hetgeen vroeger in Nederland zelfheeft plaats gehad, in nieuw verband schijnen te staan, door het genootschap de navolgende prijsvrage uitgeschreven, om Vóör den jsten September 1837 te beantwoorden: „Een naauwkeurig en oordeelkundig historisch onderzoek naar den oorsprong, de gevoelens, lotgevallen en werkingen der verschillen de, tegen elkander oveistaande en van elkander afwijkende, godsdienstige partijen en sekten, v-elke onder de Nederlandsche'Próöbstantcn, voorname lijk de Hervormden na de Synode van Dordrecht, ontstaan zijn; en eene, op dit Onderzoek gegronde aanwijzing: in hoe verre er overeenkomst en zamenhang aanwezig zij tusschen de verschijnselen van onzen-tij I en die van vroegere dagen, ten einde hieruit blijke, welk gebruik daarvan ook voor onze dagen te maken zij?" Door de provinciale Staten van Noord-Braliand zijn tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen de aftredende leden Mr. P. A. van Meeuwen en A, J._Ingenhoüsz. Door de Staten van Groningen is als lid van de Tweede Kamer herkozen het altredend lid Mr. C. Star Busman', en tot lid van het collegie van Ge deputeerde Staten benoemd de heer H. 11. de Haan, in de plaats van den lieer Mr. R. T. Mees, eervol ontslagen. De heeren Staten .der provincie Gelderland hebben tot leden van hét col legie van Gedeputeerde Staten herkozenin plaats van wijlen den heer J. C, Baron san Eek, den heer A. L. A. Baron Torek van Rozendnal; en in pjaats van wijlen den heer .7. C. Verschoor, den heer D. IV. G. J. H. Baró'n Brantsen van de Zyp. In het verslag van de Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht aan de algemeene provinciale Stalen van dat gewest, gedaan in derzelver ver gadering van den'5 Julij 11., vindt men onde? anderen het volgende vermeld: De kweékerij van den witten moerbezienboom wordt, in de omstreken van Utrecht, door den heer Dufour, met een goed gevolg voortgezet. Vroeger was de witte moerbezienboom alhier weinig bekend. In November iflji deed de heer Dufour, voormaals Inspecteur der belastingen te Luik, sedert ontvanger der directe belastingen te Utrecht, een groot'aantal van deze soort van planten, welke hij aldaar gekweekt had; naar herwaarts dverbrengen en nabij de stad Utrecht poten. Sedert heeft hij defe kweekerij verder uitge breid op een vrij groot veld nabij het dorp de Bilt, alwaar de planten, even zeer als in zijne primitieve kweekerij bij Utrecht, óngenieën voordèelig op wassen. Het verdient'opflierking, dat hij op een getal van zestien duizend bopmen aan de| Biltin den afgeloopen winter, er slechts twee heeft verloren. Behalve met deze bepotingen, houdt de heer Dufour zich onledig met het zaaijen van moerbezienboomen, hetwelk mede ongemeen wel gelukt, en van waar hij zijne planten op de aangewezen gronden te Utrecht en aan de Bilt overbrengt. Was de heer Dufour voorspoedig in het planten zijner moerbeziénbopmen, niet minder gelukkig is hij geweest in de aankweeking zijner zijdewormen, waarvoor de luchtgesteldheid in' deze .provincie bij uitstek gunstig schijnt te zijn, hebbende dezelve hem, in het afgeloopen jaar, vijftien duizend ton- nemjes van voortreffelijke zijde opgeleverd. Daar er hier te lande geene fa brieken bestaan voor de eerste bewerking dier tonnetjes, is de heer Dufour •verpligt geweest, dezelve naar buitenlands te verzenden en die aldaar te doen haspelen en de zijde daarvan te doen bewerken en weven. Dan aangezien de kosten hieraan verbonden vrij hoog loopen, zoo gaat hiermede veel van de winst verloren, Wij vernemen intusschen met genoegen, dat, bij dentoe- aemenden lust om den zijdeteelt te beproeven, er ernstig aan gedacht wordt, om. zulk eene fabriek ook hier te lande op te rigten, en wanneer dit het ge val moge worden, dan zou zulks op den zijdeteelt zeer gunstig werken. De oprigcing.van eene groote .vyerkpiaats voor de zijdewormen in de nabij heid zijner moerbezienboomen'zoude 'den heer Dflfour in zijne onderneming zeer te stade komen en hem vele uitgaven besparen, welke de aanvoer der moerbezienbladeren tot voeding der zijdewormen noodzakelijk maakt, blaar aangezien tot zoodanige mrigting' grOote kosten Vefeischt worden, zoo heest genoemde heer daartoe voor als nog niet kunnen besluiten. De onderneming van het boren ëerter Artesische'putdoor den heer Stoop in de vejdep achter Zeist, welke in den verloopen winter had gerusc, is se dert eenigeü tijd wederom votirtgézet. De diepte der boping is thans tot 140 ellen gevorderd. Dezelve zóutfe voorzeker reeds fneefdere diepte verkre gen hebben, indien niet een onvoorzien toeval de boring voor eenigen tija bad terug gezet. Er was namelijk eene bogt of zetting in de buis ontstaan welke e'chter, daar zij gering Was, de werkzaamheden niet deed ophouden. Men wilde nn beproeven, deze bogt, door het inlaten vin eenen in de buis passenden, ijzeren staaf te verhelpen; dan hierljij pad liet ongelijk plaats dat deze staaf, op eenige. ellen diepte ingelaten zijnde', afbrak. Met veel moeite en beleid is men evenwel geslaagd eepe inboring in de staaf te be werkstelligen, 'en-dpor middel van eene schroef, welke in deze inboring wordt ingebragt, denzelven zonder beschadiging der buis, er uit te halen. Het verlies Van tijd en onkosten zijn alzoo het eenige' dat men daartoe te be treuren, heeft. Uit Pjijmegen meldt men van 8 Julij het volgende: Laatstleden Dingsdag kwam alhier per stoomboot van Keulen aan, Z. D. H. de Soevereine Vorst van Reusz Greits Henri XIX, met gevolg, gaande naar Scheveningen. Hoogsrdezelve overnachtte in het Hotel der Nederlan den van den heer Sannes. Den volgenden dag jewam van Keulen aan Z. D. H. Prins Theodora Galit- zin, legatie S.ecretarjs van Rusland bij het Hof van Rome, gaande naar 's Gravenhage. Z, D, H. overnachtte eveneens in het Hótel der Nederlan den, alwjar. ook gisteren afstapte Zijne Exc. de Luitenant-Generaal in Rus sische dienst, Ridder, Vorst, Lopuchin,. komende van 's Gravenhage en gaan de naar Keulen. V Uit Norden meldt men als eene bijzonderheid bet vangen van eeneit grooten zeevisch, die den 13 Junij, bij ebbend wgter, op de Wadde, nabij den Noorderdïjk, wérd gevangen. Het zeemonster, dat waarschijnlijk een Noordkaper is, heeft eene lengte van circa 20 voet, breedce van 4 voec en .is van het mannelijk geslacht.Deszeifs boven-gedeelte is zwart, met uitzondering van twéé bruine plekken 'onder de rugvin; de buik is daaren tegen wit. De kop is eivormig stomp, de oogen zijn naar evenredigheid kiein, en op den rug heeft het dief het heusgat, zoo als bij deze soort gewoonlijk het geval is. Te oordeelen naar de min of meer beschadigde tanden moet het dier reeds oud zijn. - AMERIKA. .Gedurende de maand Mei zijn er te New-jfork 15 a 16,000 landverhuizers uit Europa aangekomen, eii van den riten tot den Junij meer dan 6,ooo, Nooit zijn de verhuizingen naar New-York zoo tglhjk geweest als gedurende dit jaar; de bevolking 'van deze -stad wordt thans reeds op 300,000 zielen begroot. De vreemdelingen stroomen er van alle zijden naar toe met moeite kan men er meer huisvesting bekomen de prijs van de levensmiddelen en van de huishuren zijn sedert den brand reeds verdubbeld; het verbrande gedeelte wordt echter met dén meesten spoêd opgebouwd, en weldra zal New -York twee prachtige gedenkteekenen bezittendie in niets Voor lie schoon ste gebouwen in Europa zullen behoeven onder te doen, hét tolhuis en de beurs. Dé: beide paleizen zijn geheel van marmer, en lp derzelver gehcele inrigtiiig wordt eene in Amerika ongewone gracht ten toon gespreid. T U R K Y E. Konstantinopei, dén 14 Jnftij. ök deze stad worde geschreven, «jat de zakeh .vati de lJorte en Lord Ponsonby zoo stonden, dat er wc-I niets, anders ter schikking zou kunnen uitgevonden wordenals dat Lord Ponsonby door zijn,rGouvernemenr teruggeroepen werd. De overige Ambassadeurs aren wegens de houding, welke hij aangenomen had, zeer op hem pnfevrederi. De berigten uit Syrië lilidén zeer dubbelzinnig; men weet piet, of dit land werkeliik rpst genietof dat het voortdurend in gisting'is. Zoo veel is zeker, dat hef leger van Ibrahim steeds aangevuld, en, Versterkt wordt. Me- hemed zou geenzins ontmoedigd zijn, zoo als afgnireén bewe'erd wordt, maar gedurig daarheen .strevenom ziine in den laatSt'en .tijd gelerfene verliezen ie hersfetten. Hij schijnt overigens goed bii kis te véézen, want de geschen ken, welke hij aan den Sultan voor het huwlijk van Prinses Mirimah over gezonden heeft, zijn zeer kostbaar. Mustap'ia-Pacha, Gouverneur van Bosnië, heeft deze lioofdstad eens klaps verlaten, om zich tiaar zijnen post te begeven. De in..Bosnië beer- schende onrust zou een zeer ernstig aanzien hebben. Eene expresse, die eergisteren bier aankwam, bragt de tijding, dat de geheels provincie in op stand was, en dat de slechts eenigzins bemiddelde Grieksche bewoners naar Servie vluchttenen zich in menigte daar nederzetteden. Vorst Miloseh geeft aan dezé ongelukkigen allen bijstand, en zend hen in het binnenste des lands, waaf zij zich nederzetten kunhen. Den 15 Junij. Den I3den is eene Aegyptiscbe stoomboot hieringeloo, pen. Dezelve hééft 45,000 beursen als bela'sifng vin Mehemed-Ali aan de Porte, en bovendieri.de geschenken voor de pas gehuwde Prinses aan boord. De gezondheids-toestand is hier tegenwoordig goéd. Pan de Bosnische Grenzen 20 Junij. Hoewel de onlusten in Bosnië derzel ver ernstig karakter verloren hebben, i'oo zou men toch zeer dwalen, wan neer men aannemen wilde, dat daa'f nu orde en riist zouden teruggekeerd zijn. De toestand van Bosnië behoeft eene radicale genezing, dié slechts door kracht en werkdadigheid kan doorgezet worden. Het misverstand tusschen de Turksche en Christelijke bevolking duurt voort, en wordt jfedtirig erger. Eerst sedert kort hebben vele Christelijke famieljes, meer dan 1000 leden tellende, hun geboorteland verlaten, om zich over het Oostenrjjksch ge bied naar Servie te begeven en zich daar neder te zetten. Men is bege-, rig, hoe zij door Vorst Miloseh zullen aangenomen worden, en dat zooveel te meer, daar die allen belijders zijn van de Katholijke Kerken er in Servie. tor nogtoe geen enkele Katholijke gemeente bestond. Hét zal te vreézen zijn,"dat op zulk eene wijze de geheele Christelijke bevolking in Bosnië zal verloren gaan.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1