I :- A9. 1836. LEYDSOHE COURANT. VRIJDAG DEN i sten JüLIJ. NEDERLANDEN. Ley den den 3Qsten Junij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 29sten dezer hét yolgende: Bij eene aankondiging van den ltaad van Bestuur van het algemeen bur gerlijk Pensioenfonds, van den 16 Junij jL, is ter kennisse van de belang hebbenden gebtagt, dat ten kantore van de ontvangers van het fonds in de onderscheidene provinciën,, en gedurende de maanden July en Augustus van dit jaar, zijn betaalbaar gesteld ue pensioenen, verschijnende i°. Juiij aan staande; zullende 'de betaling der pensioenen, ingeschreven op liet register der pensioenen van de Ambtenaren tot de Rijks-ontvangsten plaats hebben^ met inachtneming van alle de bepalingen en 'formaliteiten, welkë te dien aanzien tot nu toe hebben plaats gehad; terwijl de betaling der pensioenen, ingeschreven op het register der pensioenen van het algemeen burgerlijk pen sioen-fonds, moet geschjeden op gewone attestation de vita, af te geven door de gemeente-besturen der woonplaats van de gepensionneerdentegen 'behoorlijke 'quitantie op dezelve gesteld', en op vertoon van de acte van inschrijving. Bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financien, is onlangs be paald gewordendat de bijhtjuding der Verzamelings leggers van het kadas ter bij de provinciale bewaringen zal worden afgeschaft, en dat deze leg gers in de archieven der provincie zullen worden nedergelegddat voor de- vervaardiging van de kohieren der grondbelasting geDruik zal worden ge maakt van het exemplaar der Verzaiuelings-leggers bij de Bijzondere bewa. ringen opgemaakt en bijgehouden wordende; dat tot gemeld einde dezelve tijdelijk aan de provinciale bewaa.ders zullen worden toegezonden, welke deze stukken met den ïsten September van elk jaar weder aan de bijzon dere bewaarders overmakenten einde daarop de inschrijvingen vobr de latere dienst te bewerkstelligen; en'dat het afgeven van kopijen of extrac ten uit de aanwijzende tafels en perceelsgewijze leggers, ten behoeve der openbare dienst, hetgeen vroeger aan de provinciale bewaarders was opge dragen; voortaan door de bijzondere bewaarders zal geschieden,doch alleen op speciale autorisatie van den Gouverneur, of van het Departement Van Financien. Deger dagen zijn de Parnassijns der respective Israëlitische Hoofd. Synagogen, van wege het Departement der Hervormde Kerk, aangeschre ven geworden, dat, bijaldien aan de gemeenten, legaten bij uiterste wils beschikking, of wel giften onder de levenden, mogteti wprden besproken of gSschonken, onder de voorwaarden van zekere verpligtingen na te ko men in zoodanige gevallen de groote Kerkeraad zal moeten worden opge roepen, om te beraadslagen, of zoodanig legaat of zoodanige doiiatie, met een onereusen titel bezwaard, al dan niet zal worden aangenomenzullende door Manhigim der Ring en Kerkmeesters der bij-synagogen bij gevallen van evenvermelden aard, met Pa'rnassyns van het synagogaal ressort over liet onderwerpelijke belang in overleg worden getreden. Aan den Chirurgijn-Majoor .7. F. Kerst is als" een blijk van Zijner Ma jesteit! goedkeuring ter zake van.het door hem aan Hoogstdenzelve aange boden en uitgegeven werk, ten titel voerende: Een aantal Mengelingen over de Heelkunst, de zilveren Medaille verleend. Op den ïsten Januarij 1835 beliep de bevolkitjg van On'd-Nederland 2,503,624 zielen, als in Noord-Braband 355,150, Gelderland323,167, Noord- Holland 420,345, Zuid-Holland 492,918, Zeeland 140,342, Utrecht 134,364, Vriesland 217,882, Overijssel 186,062Groningen 166,164 en Drenthe Ó7',23o. In 1808 beliep -de bevolking dezer gewesten 2,009,535 zielen, zoodat de zelve, sedert dien tijd met 494,089 zielen is vermeerderd.. De gezamenlijke oppervlakte dezer gewesten beloopt 3,044,970 Nederl. bunders, als: Noord-Braband 511,673, Gelderland 508,632, Noord-Holland 247>995> Zuid-Holland 303,617, Zeeland 173,782, Utrecht 138,562, Vries land 327,333, Overijssel 333,929, Groningen 233,179, en Drenthe 266,271. Het getal steden in Oud-Nederland beloopr82, dat der platte-lands-ge meenten 1020, dat der arrondissementen 32, districten 29, en kantons 207. Het burgerlijk bestuur ten platten lande bestaat er uit 1020 Burgemeesters1, 2040 Assessoren; het maximum der leden van de 'Gemeente-Raden uit 9180 en het minimum uit 7140. Het burgerlijk bestuur in de steden is zanienge- steld uit 82 Burgemeesters, 176 Wethouders, 864 Raadslieden; te zamen liit 1122 personen. Het provinciaal bestuur bestaat uit 10 Gouverneurs, 481 leden van de Provinciale Staten en 62 daaruit afgevaardigde leder} voor de Gedeputeerde Staten. Uit deze statistieke opgaven blijkt het, dat Noord-Braband tegenwoordig, in oppervlakte, de. grootste Provincie is, als bedragende dezelve voor dat gewest 511,673 Nederl. bunders, en Utrecht als het kleinste gewest is aan te merken, tellende hetzelve slechts 138,562 Nederl. bunders oppervlakte. De meeste steden worden gevonden in Gelderland, rtamelük'is; de minste in Groningen, te weten slechts ééne, de stad Groningen; de meeste gemeen, ten in Zuid-Holland, en wel 235; de minste in Drenthe, slechts 30. Zuid- Holland is het meest bevolkt, die Provincie telt 492,918 zielen; Drenthe is in dit opzigt het minste, zijne bevolking bestaat slechcs uit 67,230 ingeze tenen. Het verdient vermelding, dat ruim 7/10 van de oppervlakte des Rijks in bebouwde gronden bestaat. Uit Rotterdam meldt men van den 29 Junij: Op de scheepstimmerwerf Rotterdams Welvaren is gisteren door den scheepsbouwmeester B^de Hoog, regelmatig van stapel gelaten het fregat schip Hendrika, groot 500 lasten, gevoerd zullende worden door Jacob Ad miraal, en daarna de kiel gelegd voor een fregatschip van gelijke grootte, Sara Lydia genaamd, beide voor rekening van de heeren A. van Hobokon en Zonen, W E S T - I N D I E. Curasao den 23 April. Uit eenen brief van Puerto Cabello van den 19de!} dezer, vernemen wij dat op verleden Vrijdag den igden, aan boord van eene Noord-Amerikaansche brik, de Jjjackhawk naar Boston verzonden zijn, de Generaals Bdluche en Ibarra en nog twee andere personenen op den vol- gerfde dag, aan boord van eene Engelsche brik, naar Liverpool, 10 perso nen, zoo Colonels als Kapiteins. De Generaal Carabano zat nog gevangen; en de heer Libel de Goda was onder borgtogt te la Guayra uit de gevange. nis gelaten. De naar Boston verzondenen zijn voor 8 jaren gebannenen en Zijn g'egov'da menschep', die in eene van alles wel voorziene en nering doende plaats, mee veel levensgemak hunne strai zullen kunnen uithouden; maar de ongeltikki- gen, die naar Liverpool gebannen zijn, behooren tot de armoedige klasseen zullen misschien op de plaats, waar zij moeten verblijven, geen vnemi of maa"d aantreffen, om hunne straf te lenigen. Men maakt de aanmerking, dat "vare er eene gelegenheid naar Siberiën voorhanden, zij waarschij'nclijk aldaar zouden zijn verbannen geworden. Er zijn verscheidene andere personen, zoo milifairen als particulieren en wel uitlandrgèb, die levensiang van het regtsgebie'd der republiek van Vene zuela verbannen zijn; 'onder anderen de Generaal Justo Briceno en Colonel Mares, die hier zijn. De laatste zegt men, heeft de 9 artikelen van voor waarden aan den President Hargas geteekend. Door ons bestuur alhier is, omstreeks dezen zelfden tijd, gedaan de navolgende B e k e n d m a k i n k. Het Gouvernement dezer kolonie_ gelezen hebbende eene bij den Neder- landschen Consul te la Guaira, van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken der republiek van Venezuela ontvangene nota, houdende mededeeling, dac het Gouvernement dier republiek in derzelver havens geen vreemd vaartuig zal toelaten, hetwelk eenig der tot de factie behoord hebbende persoon of personen of die van de onderscheidene gedeelten der republiek zijn ontvlugc of naar vreemde landen gebannen geworden, derwaarts overvoert, hetzij als passagier of wel tot de ekwipagie van het vaartuig zelve behoorende, teil zij dezelve daarioe een paspoort van het Departement van Binnenlandsche Zaken der gemelde republiek zal of zullen hebben verkregen. Zoo is het dat het vorenstaande bij deze ter kennisse wordt gebragt van alle seheepsreders, schippers of wie zulks anders zonde mogen.aangaan, ten einde zich te kunnen hoeden voor de poenalitejten, die het Gouvernemenc van Venezuela daarop heeft gesteld of nog verder stellen moge; zullende dé van dat Gouvernement verder nog ontvangene lijsten der binnen het territoir der voormelde republiek niet admissibele personen, op het bureau van den heer Procureur des Konings alhier worden gedeponeerd en daarvan door dé belanghebbenden, bij de uitrusting hunner vaartuigen, visie kunnen geno- 0en Worden. De Gezaghebber ad interim van Curafao en onderhoorige eilanden I. J. Rammelman Elsevier, Jr. De Noord-Amerikaansche dagbladen vermelden, dat op den 6 Decem ber van het vorige jaar te Albany, als naar gewoonte, feest is gevierd, eil dat bij die gelegenheid de betrekkingen tot Oud-Nederland met geestdrift in het geheugen zijn teruggeroepen. De zaal van het Mrlnsion Houzewaar de maaltijd plaats had, was met Oranje-vlaggen versierd. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. van Hechten, werd het genootschap door den heer H. Bleecker gepresideerd. 'Onder de fcoasien, die gedronken wer den, waren de volgende: De Koning der Nederlanden! De gedachtenis van Willem den Eersten, Prins van Oranje! De gedachtenis van de Geleerden en Helden van Nederland! De gedachtenis van Piet Hein, Tromp, Michiel de Ruiter en andere Zeehelden! De vlaggen van Nederland en der Veree- nigue staren! Holland, het land van Kunsten en Volksvlijt! Holland, de ge boorteplaats onzer Vaderen! enz. T U K Y E. Ivonstantinopel den 8 Junij. De twist met Lord Ponsonby duurt nog voort. Hij weigert om eene andere genoegdoening f.an te nemendan diq welke hij geëischt.heeftnamelijk- de afzetting van den.Reis-Effendi, en de Porte w eigert aan dezen eisch gehoor te geven. De Sultan, heeft, fiesloteh nu regestreeks met Engeland te handelen en de zaak aan de Engelsche Re gering ovcf te laten, welke men niet gelooft-, dat zpo'halsstarrig wezen Zal als hare Afgezant. De Turkscbe Gezjant, die naar Engeland gaan zal, zal de reis over Parijs nemen, om tevens het Franscjie JKabinet té verjzoéken., hem bij bet Engelsche bij te staan. De Fransche Gezant; de Admiraal Ronssifibillijkt ook in geenen deele den eisch van zijnen ambtgenoot. Voor eenige dagen was Lord Ponsonby genoodzaakt aan de Porte te schrij ven, om een firman af te geven, ten einde een schip, dat aangekomen was, het kanaal mogt inloopen. Geen der andere Ambassadeurs wilde dit voor hem ttoeh. Op aanvraag van den Lord werd de firman dadelijk gegeven. Zooals men verneemt zal een tweede smaldeel spoedig het naar TripoH uitgeloopene volgen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 26 Junij. Metr schrijft van San-Sebastian van 20 Junij De factieusen de ontwerpen van de Engelsche marine tegen Guerari» vifee- zende, hebben de verdedigingswerken van deze plaats ondergraven, njethec "oogmerk om dezelve te doen springenindien de Engelsche schepen èené landing van troepen beproefden, om zich van deze stelling meester temaken. Men zegtdat Hillareal zijn eerste proefstuk als Generalissimus op de Wijze van Zuinala-Carreguy zal geven, en dat hij ook den ocrlog voortaan niet verdedigender maar aanvallenderwijze zal voortzetten. Zes Carlistische bataljons zijn met artillerie in de valleij van UIzana aangekomen. Zij moeten zich met 6 andere bataljons vereenigendie zich in Navarre verspreid hebbenom eenen nieuwen aanval ten zuiden of noor den van Pampeiuna te beproeven. Men verzekert, dat het. voor het Carlistisch leger bij voortduring on mogelijk is om in Navarre te blijven en dat de Opperhoofden zouden be- geeren hetzelve naar Arragon en Valencia over te brengen, om gemeenschap pelijk met Cabrera te handelen. Berigten over Parijs van den 27 Junij. De Generaal Hillareal heeft den costen eenen Raad van alle Generaals van zijn leger-corps gehouden om te beraadslagen over de verder te nemen maarregelen met betrekking van den oorlog.- Er is omtrent den uitslag niets bekenfi. Het schijnt een goede maatregel van Narvaez., die met een leger tegen Saragossa gezonden wasgeweest te zijndat hij die stad Diet genaderd is 'de nationale garde had alles gereed gemaakt, om het krijgsvolk af te weren; wapenen en kruid waren uitgedeeld, de straten Varen gebaricadeerd eu alie posten der stad sterk bezet, Narvacz zal zich hu met Ratten vereenigen én liever tegen de Carlisten gaan strijden.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1