A\ 1836. SCHE VRIJDAG COURANT: DEN roden JUNI J. NEDERLANDEN. Leyden den pden Jupij. Waren er reeds door de goede zorg der Regering in of rondom onderscheidene steden van ons Vaderland schoone plantzoenen en wandelwegen aangelegd, ook de Regering van deze stad is niet achter gebleven, om haren Burgers genoegen te geven en de stad aanmerkelijk te verfraaien. Hoewel de singels met de langs dezelve loopende breede grachten, schoone wandelplaatsen en gezigten aanbieden, welke boven die van andere steden verre opwegen, zoo is thans de vest van de Hoogewoerds tot de Koepoort voor een groot gedeelte tot een plantzoen en wandelplaats ingerigt, hetwelk ieder een, die liet ziet, uitmuntend bevalt, zoowel wat den aanleg betreft, als ook ten aanzien van de schoone gezigten welke onderscheidene punten van het zelve over het water en de landerijen opleveren. Geene koste of moeite is gespaard geworden om dit werk in orde te brengen, en de menigte, die hetzelve in deze eerste dagen van de openstelling is komen bezoeken, gé- tuigt genoegzaam, dat het bekoort, terwijl iedereen er luide zijne goedkeu ring over te kennen geeft. Wij kunnen dus niet voorbijgaan, om hiervoor aan de Regering dezer stad, en hun, die met den aanleg belast waren, on zen regtmatigen dank toe te brengen. Men meldt uit 's Gravenhage van den y Junij het volgende: Voor de vergadering van de ilgemeene Synode der Hervormde Kerk, die op den 6 Julij gehouden moet worden, zijn door Zijne Maj. den Koning be noemd: tot President, dé heer H. H. Donker CurtiusTheol. Doet. en Pre dikant te Arnhem, Secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelder land; tot Vice-President, de heer D. HendiikszPredikant te Groningen en President van het Provinciaal Kerkbestuur van dat gewest, en tot zijnen Secundus, de heer B. Nieuwold, President van bet Provinciaal Kerkbestuur van Vriesland. Door Z. Exc. den Minister van Financien is onlangsbepaald geworden: Dat de plans en verdere kadastrale stukken, zoo als aanwijzende tafels, perceelsgewijze leggers, enz., onder de gemeentebesturen behoorende, die nen zullen zoo wel voor het publiek en ten gerieve van 's Rijks Ambtenaren als voor de besturen der gemeenten zeiven Dat het gebruik van gezegelde stukkèn zich echter niet verder zal mogen uitstrekken dan tot dg raadpleging, of de inzage derzelve, of daarvan geene afschriften of uitstreksel hoegenaamd zu'len mogen afgegeven, noch ook het nemen van kopijen of uitstreksels aan anderen zal mogen toegelaten woiden, en zoo veel minder nog de stukken zelve aan derden geleend of verstrekt, gelijk ook niemand zich op kopijen of uittreksels, welke desniettegenstaan de daarvan mogten worden uitgegeven, als op openbare stukken, zal kun nen beroepen; Dat de Gouverneurs op de stipte naleviftg van het hiervoren bepaalde zul len moeten toezien, en de afwijkingen, welke te dien aanzien mogten plaats hebben, als niet alleen strijdig met de bestaande verordeningen, maar ook, blijkens de ondervinding, niet zelden tot nadeelige gevolgen aanleiding ge vende, door alle in hunne tnagt staande middelen, te keer te gaan, terwijl zij zoodanige gemeente-besturen, welke zich de afgifte van kopijen of ex tracten mogten veroorloven, of die van de verdere bepalingen ten deze mog ten afwijken, aan den Minister zullen kenbaar maken, ten einde, voor zoo veel noodig, zoodanige .verdere maatregelen kunnen genomen worden, als het algemeen belang en dat der openbare dienst vorderen; Dat, ter verdere verzekering van het hierboven bepaalde, aan de Ambte naren van de Registratie, van de directe belastingen en het kadaster uitdruk kelijk verboden wordt in hunne ambtsbetrekkingen gebruik te maken van, of 'eeni'g gevolg te gevdn aan óf acht te slaan op zoodanige afschriften of uit treksels van kadastrale stukken, welke door óf van gemeente-besturen mog. ten zijn of worden opgemaakt en afgegeven, maar zullen zij integendeel verpligt zijn zoodanige stukken, wanne.er hen die in handen komen, onver wijld aan den Gouverneur der betrokkene provincie over re maken; Dat de gemeente-besturen de noodige maatregelen zullen nemen, teneinde bij gelegenheid der raadspleging of inzage van de in hun archief berustende kadastrale stukken, niet op eenige andere wijze van dezelve worde gebruik gemaakt dan hoogstens tot het nemen, door de belanghebbenden, van eenige losse aanteekepingenwaarvan dan ook het al of niet naauwkeurig geheel voor hunne rekening blijft, met al de gevolgen, die uit de begane fouten piogten voortspruiten, zullende verder door de gemeente-besturen zorg moe ten worden gedragen, dat geenerlei schade aan de stukken toegebragt worde, als in welk geval de kosten van herstel, ten laste der gemeente-besturen zul len komen, behoudens verhaal op degene die de schade veroorzaakt, of er aanleiding toe gegeven heeft; En dat de inzage of raadpleging van meergezegde stukken niet anders zal mogen plaats hebbendan in bijwezen van eenen door het plaatselijk bestuur daartoe aan te wijzen beambte, die, vermits de stukken onmogelijk met den dag bijgewerkt kunnen gehouden worden, ter voorkoming van misvatting, vooral ten aanzien van de nommers der perceelen e,n in betrekking tot de be lendende eigenaren, ieder, die ter inzage wordt toegelaten, zal moeten op merkzaam maken op het tijdstip, waarop de stukken het laatst zijn bij gewerkt. Voor den tijd van vijftien jaren is octrooi verleend aan D. H. Cuillaume te Parijs, domicjlium gekozen hebbende ten huize van Friesendorp en Grade te 's Gravenhageop de invoering 'in dit Rijk en op de verbetering van een nieuw sys;ema van Mechanismus, kracht en spoed in zich vereenigende en van toepassing op de scheepvaart, de ijzeren spoorwegen en inrigtingen van nijverheid. Dit Mechanismus is uitgevonden door A. Bourbon, te Lyon. Nog is een octrooi verleend voor tien jaren aan R. IF. Urling te Londen op de invoering van eene Wijze van toestel, om gezonken schepen en an dere voorwerpen te ligtén. De Commissie van Directie over de Bad-inrigting te Scheveningen heeft bekend gemaakt, dat de opening der zeebaden, op voordragt van den ge- meesheer der inrigting, bepaald is op Zondag den 12 dezer. Uit Amsterdam meldt men van den 8 Junij Heden is aan de werf de Haan, in de Groote Bikkerstraat, metgewenscht gevolg van stapel gelaten het koopvaardijschip Claudius Civilis, groot 900 ton, voor rekening van de heeren A. L. van Harpen en Zn.,'gebouwd door den scheepsbouwmeester J. R. Boelen. W E S T - I N D I E. Volgens berigten uit Paramaribo hebben de kweekelingen der Utrechtsche Hóogeschool, in de kolonie Suriname, den 28 Maart 11. den twee honderd sten verjaardag der stichting van die Iloogeschool plegtig gevierd. Behalve Z. Exc. de Gouverneur-Generaal der Nederlaiidsche West-Itfdische bezit tingen, Baron van Heeckerenwarert tot den maaltijd, bij die gelegenheid gehouden, ook genoodigd de kweekelingen der overige Vaderlandsche Aka- demien als vande Leydscbe de hëeren Mrs. fret's SmedingMarchant Bh. de Ranter en Dr. N. Royer, en van de Groningsche de lieer Mr. Hayungd. Van de Utrechtsche Akademie zelve waren tegenwoordig de lieeren Mr. A. E. Lammess, President van het Hoog-Geregtshof, T. M. Lot zeH. C. Focke, C. HeilbronH. Heylidy, J. C. Halthe IFesenhagessG. de Meissertzhagen en A. II. A. Mav'iu, zijnde de heer Mr. H. Heusges, die de voorbereidselen toe het feest mede had helpen maken, op den isten dier maand overleden. AÉGYPTE. Over Smyrna zijn berigten uit Alexandrie van 25 April ontvangenwaar-, in alsnu stellig gemeld wordtdat het leger van Mehemci-Ali in Arabie geheel vernietigd was. Een zestigtal van daar ontsnapte officieren waren in Aegypte aangekmoen4000 Acgyptenaren hadden zich aan de Arabieren aangesloten. In het arsenaal te Alexandrie hadden de werkliedenuit ontevredenheid over het niet ontvangen van hun loonbrand gesticht, waarbij eene korvet door de vlammen verteerd was. Veel opziens baarde te Alexandrie het gerucht, dat de gezamenlijke Eu- ropesche Consulsdie den ouder-Koning op zijne reis naar Neder-AegyptU gevolgd zijn, in last hebben, om, op grond van den aan Lord Ponsonbj, toegezegden firman, de afschaffing van het tot hiertoe gevolgde stelsel van alleenhandel te eischen, nadat men de zekerheid erlangd heeft, dat Enge land met nadruk op de uitvoering van dien firman aandringt. Bepaaldelijk zou de Fransche Consul Misssaut dezelfde regten als Engeland voor Frankrijk gevorderd hebben, en tevens uit naam dier Mogendheid het regt van alle andere Europesche natiën op eene gelijke behandeling hebben doen gelden. Ooit in Syrië hadden de Consuls dergelijke vorderingen aan Ibrahisn-Vtohi gerigt" SPANJE. Berigten over Parijs van den 4 en 5 Junij. Wij hebben bileven van Madrid tot den 29 Mei ontvangen: Aguilera is tot Secretaris van den Raad van Ministers in plaats van Donast Cortès benoemd. Een Koningljjk besluit van het Pardo den gasten gegeven benoemt tot Minister van Financien ad interim, den hfcerBlancoter vervan ging van Ejca. Men spreekt van den Generaal Radst ter vervanging van Cordova. De benoeming van den Generaal Bernelletot Opperbevelhebber in Navarre heeft den Baron de Meervice-Koning ad interisssniet bevallen. Don Cdslos heeft den 28 Mei het volgend officieel legerberigt beltend gemaakt: De vijandelijke benden zjin op alle punten, waar zij zich hebben vertoond, teruggedreven en gedwongen geworden, om naar Victoria', en de dorpen in den cnmiddelliiken omtrek dier stad terug te trekken alwaar zij zich thans nog bevinden. In hunne magtelooze woede hebben zij zich op de vreedzame ingezetenen over de vernedering gewroken van door eene krijgsmagt gesla gen te zijn die zwakker in getal was dan de hunne. Zij hebben hunnen weg door verwoesting en moord gekenmerktden te veld staande oogst vernield en de kudden weggeroofd. De dorpen ViljarestlAlava en Ürbina zijn eenè prooi der vlammen geworden.In één woord, de gruwelen doof de,troepen der 'C.hr'istinos bij hunnen doorrógt gepleegdovertroffen verre] diéwaar van de 'geschiedenis bij de invallen der barbaren in vorige eeuwen meldihg hefiben gemaakt., De 'Generaal Éguya heeft sedert dep 27sten zijn hoofdkwartier te Esco- ziaza alwaar hij zich thans nog bevindt. De berigten van dien Opperbevelhebber, uit welke het bovenstaande ont leend is, voegen er nög bij, datVittoria, Minapö, Bétono, RefUna, Ga- marsa, Arroyabe, Mendibil, Burana en Zurbano de cloor den vijand bezette punten zijn. Uit Bayonne s'Chrijft men van 30 Mei: Ik zie .mij gedwongenom u te verzoeken van uw oordeel op te Schorten over hetgeen ik omtrent de door den Generaal Cordova behaalde Vööfdéeien gezegd heb; want wij bemerken, hoewej een weinig laat, dat die zoo regt- schapene en dappere Bevelhebber, evenmin ais zijne voorgangers, huiver achtig isom over elke ontmoeting met den vijand officiële logens te ver breiden. De gevechten van den 23, 24 en 2ssten zijn voor hem in verre na niet gunstig geweest. Hij is integendeel gedwongen gewordenomna zeêr aanzienlijke verliezen geleden te hebben, op nieuw naar Vitfória fgrirg te trekken. Hij heeft zijnen weg in.de plaatsen, die hij genoodzaakt is ge worden weder te verlaten, door gruwelen gekenmerkt, welke, zoo moge lijk, alles overtreffen wat reeds in dezen rampzaligen burger-oorlog gebeurd is. Het smart mif het te moeten zeggen, maar het is waar, dat hét vér trouwen op Cordova door zijne jongste nederlagen zeer geschokt is, en dat hij, .door zijne vroegere eervolle handelwijze te verloochenen, aan zijne staatkundige tegenstanders wapenen tegen hem in de hanfi gegeven heeft. Van aile de vroeger gehoopte voordeelên is er geen wezenlijk geworden', dan het bezetten van los Passages door de Engelschen. Maar in weerwil van die vermeestering, waren IrunFontarahia en de nabij gelegene plaat sen gisteren en heden nog in handen der Carlisren. De arme Spaancéhe uitgewekenen, van de partij der .Koningin, die van hiér waren vertrokken in de hoop van de Bidassoa te kunnen overtrekkenen naar hmrne haard steden terng te kéerenzijn heden met een beklemd gemoed Weder hier binnen gekomen. Uit diezelfde plaats schrijft men van isten Jnnij: Brieven van de grenzen, melden stellig, dat gisteren de Anglo-Ctrrisrlnos van San-Sebastia.i in vrij groot getal eené beweging van aanval op Driaffletrdï op den weg van Ernani, gedaan hebben en dat zij met verlies zijn terugge dreven zij zouden zelfs genoodzaakt zijn geweest om drie versterkte huizen te verlaten. Men zegt, dat de verandering van Ministerie met tegenzin in het leger onder bevelen van Cordova vernomen is. De Generaal Rodil wiens aankomsc men gemeld had, werd met ongeduld verwacht. De tijding van zijne dimis- sie heeft bij alle officieren en soldaten groot misnoegen verwekt. Berigten over Parijs van den 6 Junij. Men leest in het Journal de Paris: Gedurende het afwezen van Cordova, is het Opperbevelhebberschap aan Espartero toevertrouwd.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1