k°. 183C. lbydscüe tl O R A N T. VRIJDAG NEDERLANDEN. Leyden den 2den Junij. Gisteten is deze stad gepasseerd, zich van 's Gravenhage naar Amsterdam begevende, Z. D. H. de Prins van Oldenburg. Z. D. H. heeft zich eenigen tijd ten huize van den Heer Postmeester\V- L. Burgers opgehouden. Men meldt uit 's Gravenhage van den isten dezer het volgende: Gisteren avond is er bij Z. K. II. Prins Freierik der Nederlanden eene partij gehouden. Heden morgen heeft zich de Prins van Oldenburg naar Amsterdam be- geven. Gisteren middag heeft Z. II. ten Hove gedineerd en des avonds de partij bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden bijgewoond. Bij Kabinets-rescript van den 26 April jl.heeft Zijne Maj. de Koning den Minister van Financiën gemagtigd ommet betrekking tot de toepassing van art. 9 der wet van den 16 Junij 1832, Staatsblad N°. 29), de noodige instructien aan de Ambtenaren der Registratie te geven, in dien zin, dat instruction -«u. uu het voormelde wets-artikel voortaan niet meer worde toegepast op de nota riële scheidingenvoor zoo veel betreft de onderhandsche en andere acten, welke daarin als baten van den te verdeelen boedel, eenvoudig worden om schreven of vermeld. Diénvolgens zijn de Gouverneurs der Provinciën on langs uitgenoodigd geworden, om, voor zoo Veel er instantien, ter zake als hier boven bedoeld, voor de Regtbankeh in hun gewest mogten aanhangig zijn, deze verder bnvervolgd te laten, den Notarissen van de Registratie van de voorschreven uitzonderende bepalihg mededeeling te geven, en laatstge noemden aan fe schrijven, om de artikelen, welke, wegens Overtredingen van het bewuste art. 9, in gevallen als het onderwerpelijke, ten laste van Notarissen, in hunne memorialen mogten openstaan, te vernietigen; alsmede om, met betrekking tot de contraventien van dien aard, welke bereids mog ten zijn bqgaan, doch tot heden niet zijn Ontdekt geworden, geene boeten of regten te vorderen; Gelijk men weet, zouden, ingevolge resolutie van den 4 Maart 1830, de kommanderende officieren van Zr. Ms. schepen en vaartuigen verstrekt twee cachgtten, met 's Konings wapen en een naam van zoodanig waarvan bet eene met het onderschrift Komman- DEN 3dcn JUNIJ. van dat tijdvak, in minder dan 90 jaren, eene verdubbeling te gemoet zied. De grootste helft ónzer bevolking is van het vrouwelijk geslacht. Meer dan dE beide geslachten, is beneden de 25 jaren oud. Ongeveer een derde telt u laren èn nog minder dan een vijfde van het geheel bereikt 50 ja- helfcvan 25 tot 50 jaren en nog ren ren en daarenboven, op de 140,000 bewoners van ons land, vindt men ei- slechts één die honderd jaren bereikt heeft. Uit Zeeland schrijft men van den 28 Mei: Naar men verneemt, is Zijner Majs. córvet Proserpina, liggende in het dok te Vlissingen, van 's Rijks wege, en tegen wederzijdsche taxatie aap een' Zee-handelaar te Rotterdam afgestaan. De bemanning, die zicii op dien bodem bevindt, had aanschrijving bekomen denzelve weldra te verlaten. Zijner Majs. nieuwgebouwde stoomboot Cerberus is den 28sten dezer op 'sRijks werf te Vlissingen, onder den toevloed eener talrijke volksmenigte, met het beste gevolg van stapel geloopèn. aan worden schip of vaartuig voorzien, w danten het andere met het onderschrift Administratiewelk laatste door den schrijver en victualie-meester of den adjunct-schrijver met de admini stratie belast, en door de officieren van gezondheid zou moeten worden gebruikt. Volger.s eene onlangs genomene beslissing, zal er nog een derde cachet, met het onderschrift Geneeskundige dienstten dienstejvan de officie ren van gezondheid, worden verstrekt; zullende de verstrekking van het hierbij bedoelde cachet, vooreerst plaats hebben aan de thans in diénst zijnde •wachtschepen en schepen of vaartuigen binnen's lands, en vervolgens aan ieder der in het vervolg in dienst te stellen schepen of vaartuigen. Naar men verzekert, word; het Nederlandsch smaldeel, hetwelk zich, óndhr bevel van den Schout-bij-Nacht Ziervogel, naar de Oost Zee bege ven heeft, in het begin der maand Julij terug verwacht, ten einde, gedeel telijk, eene andere bestemming te erlangen. De gewone jaarlijksche vergadering vaii den Raad der Nederlandsche Handel-Maatschappij is op jongstleden Dingsdag den 31 Mei, te Amsterdam door den President geopend, met eene gepaste aanspraak, waarbij eenover- zigt wordt gegeven van de handelingen dier Maatschappij, gedurende haar boekjaar 1835. Men verwacht, dat de gewone werkzaamheden van den Raad', in dén loop dezer weekzullen zijn afgedaan. In de aanspraak .van den President van der llouven, heeft men de yoi- gende zinsneden opgemerkt: Hét resultaat der balans'over het met ultimo December 1835 geëindigde elfde boekjaar der Maatschappij, zoodanig als die balans aan heeren Com missarissen ter goedkeuring werd voorgelegd, toont aan, dat aan Zijne Maj. den Koning geheel kan worden terug betaald, hetgeen vroeger door Hoogst- denzelven, ter zake van de garantie der interessen, werd bijgedragen; wel ke terugbetaling, gelijk zij van den bloei dezerInrigtinggetuigt, tevens met groot genoegen zal wordeh vernomen. De wijze van beschikking over het, liq di,e terugbetaling en na de voldoening van den vasten interest a 4jpCt., jpqerblijveude voordeelige saldo der winst- en verlies-rekening over 1835, zoo tor dividend en reserve, wordt aan de beslissing van den Raad onderworpen. 'Re aangevoerde voortbrengselen van den Javaschen grond overtroffen, in hoeveelheid, die des vorigen jaars, en nit die vermeerdering ontstond tevens de nog tóegenomene belangrijkheid van de veilingen der Maatschappij. Zqo is het mede met de Java-thee, 218 kisten en kistjes werden in No- yember 1835, en 30 kisten in Januarii II. geveild, en verkocht tot prijzen, welke de omtrent de qualiteit dier theeën geuite gunstige gevoelens luide en sterk bevestigden In de besteedde prijzen op de eerste veiling moge de prikkel der nieuwheid zich werkzaam hebben betoond: de algemeene be langstelling van den handel verkeerde hier, met dat al, omtrent een voor werp, door innerlijke voortreffelijkheid, harer waardig. 1 Onpartijdige beoordeelingen en naauwkeurige onderzoekingen van schei- én kruidkundige geleerden hebben dit gestaafd, en het werd bovendien uit gemaakt, door de prijzen, in de laatste veiling besteed. Met betrekking tot Oost-Indie werd nog herinnerd, dat, op de 100 aan tjeelen der Maatschappij, in de Javasche Bank, over het laatste boekjaar, gen dividend van 27 pCt.of f 135 per aandeel van 500 werd uitbetaald hetwelk, gevoegd bij de erkende nuttigheid dier inrigting, de rijzing van den pouts dier aandeelen; tot op 176 pCt.verklaart. Met uitzondering van den Mercurius, van Middelburg, welke bodem, aan de SorVingsche eilanden biiScilly, is veróngelukt, kwamen de 86 in 1835 uit gezondene schepen,allen behouden in onze havens terug; welke zegen, zoo voor de eigene premie-rekening der Maatschappij, als voor de assuradeurs, hare bijzondere waarde had, daar, van een totaal van f 627,123.99 aan be taalde en afgeboekte premien, slechts eeti zeer gering bedrag, voor schade, is moeten worden terdg gegeven. In de opgevolgde vergadering van heeren Commissarissen der voorzegde Maatschappij is daarna rapport uitgebragt, door de Commissie tot onderzoek der balans van het ude boekjaar, geëindigd met ultimo December 1835. Volgens een' daarvan opgemaakten staat, is de bevolking van Oud-Ne derland, welke den isten Januarij, 1835 2,503,624 zielen bedroeg, sedert ;795 met 623,161zijnde nagenoeg een derde vermeerderd. Naar deze ifit- itomst, zou er een tijdvak van 120 jaren noodig weezen om eene verdubbe ling van de bevolking te verkrijgen. De laatste twintig jaren leveren echter eene mee; gunstige berekening pp, als kunnende men volgens de uitkomst OOST-INDIE. Batavia den 2 Januarij. De aardbeving, welke den 1 November op Am. boina gewoed heeft, heeft aldaar groote schade te weeg gebragt. Door dé instorting van eene der kazerne, binnen het fort Victoria hebben 58 persougn het leven verloren, en zijn 66 personen gekwetst geraakt, pe meeste Gotj- vèrnements gebouwen dreigden in te storten; eene der kerken was bezwq- ken en de andere zwaar gescheurdgenoegzaam alle woningen zijn zwaar beschadigd; het Chinesche kamp is grootendeels verwoest, geheele wijken van hetzelve zijn in puinhoopen veranderd. Het nieuw gebouwde zeehoofd was geheel uit elkander gewerkt en de palen waren uit den grond gerukt. De ambtenaren en ingezetenen hielden hun verblijf in loodsen en hutten, welke in der haast, langs de wegen en elders werden opgeslagen; de versla genheid wasbij dezeh treffehden rampalgemeen de meeste ingezetenen hebben hunne bezittingen verloren en zijn in diepe armoede gedompeld. Ge durende de maand October had men op de Moluksqhe eilanden een dikke, met zwavel dampen bezwangerde mist waargenomen, ikaarna den 1 Novem ber des morgéns 3 ure de verschrikkelijke aardbeving volgde, syelker schpk- ken tot den 4 November werden gevoéld. Op Ilaraeko had de eerste be weging eene verticale strekking, dezelve hield aldaar 25 seconden aano'p Ambotna duurde de schudding 35 seconden. Üe aardbeving van 1781 $n 1830 waren niet zoo noodlottig als deze. De schade wordt voorlopig pp f 300,000 begroot. Men vreest uit Banda ook ongunstige tijdingen ijopens die aardbeving te ontvangeti. r GRIEKENLAND. Athene den 9 Mei. De vereenigde roovers en rebellen hebben nog een maal beproefd, in eenige verschanste plaatsen, aan de Koninglijke troepen wederstand té bieden; zij werden echter hieruit verdrongen en Vplkomen gé- slagen. Er bleven 160 hunner op het slagtveld. De verbittering det Ifoning- liike troepen was zoo groot, dat de offieieljên ljet leven van slechts 4 ge vangenen konden redded; al de overigen werden tqr nedqr gesabgld. pflder de docden bevinden zich roovèrs-opperhoofden, de gebroeders Maiamot. De geheele bende is ontbonden. De weinigen, die zigh hekpen kunnen red den, zijn op Tnrksch grondgebied gevlugt, alwaar zij door de grensbeamb ten vriendschappelijk zijn ontvangen. Indien de Turken met de Griekscbe autoriteiten hij deze gelegenheid opregt hadden gehandeld, zoo zonde de uiirdeijing der roovers volkomen zijn geweest, terwijl 'Griekenland chaps', ge dwóngen is, eene gewapende magt aan de Turkscbe grenzen fè pujjérhoi)- dên, om nieuwe invallen voor te komen. Het Grieksche dagblad de Sotir verhaalt eene heldéndagd van eene Griekscbe vrouw in de Eparchie Doris. Bij afwezigheid van haren man. poogde 12 roovers in) haar huis te dringen; zij yerscljaiistc "alle uitgangen en bojéi overal tegenstand. Toen eindelijk een der roovers door hei dak yvijde dringen, schoot zri hem met het géweer Van harén man dóód, waaróp de anderen ue vlugc namen, ais hetzelfde lot vjéézena.e; SPAN J E. Kefigten over Pakijs van den sip Met'. Men lc.es: in het Journal de Paris: Cordova is den 2tsteu uit Victoria gemarcheerd aan het hoofd van drie af- deeiinggp, Na een gpyecht, in hetwelk hij de Cariisten op Otjatê terng hoeft gedre ven, hun een aanmerkelijk verlies toebrengende, heeft hij de hoogten va:i Sierra de S914 van Adrian tot Arar.zgzq bezet. Simon de la Torredie dé Cariisten aanvoerdeis z.waar gewond. De Chrisnpos hebben omstreeks 200 man buiten gevecht. De Brigadier Cf bonnet is onder het getal dép gek.wésten. - ln den nacht van dep 23Sten heeft Cordova zich van de hoogten van Ar- laban meester gemaaktden 34sten marcheerde hij op Salinas. In de Gazette ojjicielle dZÖnate van 20 Mei wordt een besluit van Don Carlós bekend gemaakt, waarbij eene algemeens wapening van het Koning rijk Nayarré en de provinciën Alava, Gutpttscoa en Eiscaye bevolen wordt. Een voorstel in de zitting van de Katper der Afgevaardigden van dén 2isten voorgedragen en dadelijk aangenomen, benevens de hevige interpeU*. tien der Ministers, schijnen de ontbinding van de Cortes té hebben veroor. zaakt. Gejioemd voorstel was in de volgende woorden begrepen: Wij verzoeken de Kamer te verklaren, dat de tegenwoordige Ministers het vertrouwen van de Kamer niet genieten. Het schijnt, zegt de Liberal, dat van aanstaanden Maandag af hét on mogelijk zal wezet) oip de betaling van de interessen vat» de scbnld van hét verstreken half jaarwaarvan de hecaling over drie dagen begonnen is, te vöf- doen. De Directeur zegtdat hij geld aan drie huizen gevraagd heeft, maar afgewezen is geworden. De Minister van Oorlog, Seoane heeft geweigerd een deel van het Kabinet uit te maken j Égedaid interim belast met het Ministerie van Financien heeft zjch onttrokken, zijne Hooge jaren voor verontschuldiging inbrengende. Öen 22sten was bet te Madrid rustig. Beriglen over Parijs van den 30 Mei. Mén leest in het Journal de Paris: Èene telegra.phische depêche vanBayonne, onder dagteekening Van heden,- meldtdat de Christittos en de Engelschen zich van Passage hebben meester gemaakt. Pas a;e is eene aanmerkelijke haven van Guipuscoa met een kasteel, dat hetzelve bestrijkt, een uur (en Noord-Westen van San-Sebastian.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1