A". 183C. L E Y D S C II 0 IJ II A N T. MAANDAO NEDERLANDEN. OOST-INDIE. DEN ióstcn MEI. T U R K Y E. PORTUGAL. Leyden den 29sren Mei. Met genoegen vernemen wij, dat eene Verhandeling van onzen Stadge noot, Professor A. H. van der Boon Mesch, door de Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen te Haarlem met de gouden Medaille is bekro.ond. 'Deze eer mogt genoemden Hoogleeraar ook in liet jaar 1828 te beurt vallen. Men schrijit uit '8 Gravenhage van den 28sten dezer: Men verzekert, dat de resolutie van Zijne Exc. den Minister van Finan cien, nopens de schatting van het mobilair,eenige wijzigingen zal ondergaan. Door gemelden Minister is, van den xsten April jl af, buiten werking gesteld, de alphabetisthe tafel dér hypóthecaire schuldeischerSaan de kan toren der Registratie en Successie, omdat de uitkomsten, welke men van het gebruik dier tafel verkregen heeft, indien dit al wel het geval mogt zijn geweest, niet van dat belang zijh, dat dezelve eenigerm'ate kunnen opwe gen tegen den omvang der werkzaamheden, welke de aanhouding dier tafel medebrengt. Van gezegd tijdstip af, zal men de Hypothéek-bewaarders ont heven kunnen achten van het opmaken der drie-maandelijksche renvooijen van ten hunnen kantore ingeschrevene schuldvorderingen en der radiatien, cessien en sUbrogatien derzelve. Men verneemt, dat den Ambtenaren der Registratie bovendien is aanbevolen, 0111 niettemin, bij de inlevering van memorien van aangiften voor de Successie, door alle jin hun bereik zijnde middelen, naar het bestaan van verzwegen schuldvorderingen, in nalaten schappen, aan het regt onderworpen, steeds aanhoudend onderzoek te blij ven doen, en alzoo dien tijd, welken zij door de onderhavige vereenvoudi ging der werkzaamheden zullen uitwinnen, Voortdurend nuttig in het belang van '8 Rijks Schatkist té blijven besteden. Als Agent van het Russische Consulaat-Generaal te Amsterdam, voor de eilanden TexelVlieland en Terschelling, is erkend de heer C-. Zunderdorp. Zijn benoemd, tot Verificateur der Registratie van de ïste klasse, be last met de fnnctien van Provinciaal Inspecteur der Registratie in de pro vincie Drenthe, Jonkheer R. H. de Salis, en in deszelfs plaats tot Verifica teur van de 2de klasse in Zuid-Holland, Mr. .7. Keiterthans dezelfde be trekking in Noord-Holland waarnemende, en tot Verificateur van de Hteklas. se in Noord-Holland, de heer .7. .7. Bakker, thans Ontvanger der Registratie. Uit Haarlem "meldt men van den 27 Mei: Eergisteren is alhier, in den ouderdom van 73! jaren, overleden Jonkheer D. Hoeuft, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid der Rid derschap en der Staten van Holland, Hoog-lleemraad van Rijnland, en Bur gemeester dezer stad. In deze laatsté betrekking, die hij sedert het herstel van NeJferlands Onafhankelijkheid Bekleedde, en in welke hij de belangen dezer stad niet trouw en ijver behartigdegenoot hij in eene hoöge mate de achting der ingezetenen, voor welke hij steeds eene bijzondere welwil lendheid betoonde. Uit Amsterdam meldt inen van dén 27 Méi: - Het Hof van Assises alhier heeft hedfen weder een doodvonnis uitgespro. ken tegen Jan Kenterwelke eene bejaarde vrouw te Ênkhuizen met voor bedachten rade heeft vermoord, en daarna in het huis der vermoorde, door middel van braak, eenen diefstal heeft gepleegd. Gistetén werd alhier gehouden de tiende algemeene vergadering van het Nederiandsch Genootschap: Tot zedelijke verbetering der Gevangenenonder voorzitting van den heer Mr. .7. .7. Uytwerf Sterling. Uit bet algemee.n verslag, opgemaakt door den eersten Secretaris des C.e- nootsch.aps, den heer IV. H. IVarnsinck Bsz., is gebleken, dat de zorg van hetzelve, door middel van, de .besturen der afdeelingen,*zicliover den jare 1835, heeft uitgestrekt Over een getal van 2049 erimineele en correctio- neele gevangenen. Van dezen hebben 405 gedeeld in het Godsdienstig onderwijs; 341 zijn in het lezen, schrijven en rekenen geoefend, en aan 121 heeft men arbeid of bezigheid verschaft. 246 ontslagenen zijn meer bijzonder de voorwerpen van de bemoeijingen des Genootschaps geweest; terwijl er 71 door hetzelve aan een voor hen geschikt middel, van bestaan zijn geholpen; door 5 is het Genootschap in deszelfs verwachtingen te leur gesteld. Het getai der leden bedroeg op den 31 December 1835, 3699. In het verloopen jaar zijn tot buitengewone Hoofdbestuurders verkozen, <)e Hoog Wei Geb. Heeren H. .7. Baron van Doorn van IVestkappel, en Coilot d'Escurj van Heinenoorden zulks te/ vervulling der vacatures ver oorzaakt door het overlijden van de Hoög Wel Geb. Heeren G. K. Grave van Hogendorp en .7. Baron Fagel. In den atgelo.open nacht omstreeks half drie ure, is er brand ontdekt ten huize van C. Straalmanbehanger en doekenwasscher, op den Nieuwendijk bij de Dirkvanbasseltsteeg N". 207. De brand is op den zolder ontstaan en zeer spoedig in hevigheid begpnnen, zoodat het geheele huis, het achter huis uitgezonderd, van binnen Uitgebrand is. Zeven spuiden hebben met den meesten ijver gewerkt en den brand weldra gebluscht, zöodat de belendende huizen zijn bevrijd gebleven. De oorzaak van dit ongeval is niet bekend en de bewoner heeft weinig kunnen redden. De goederen waren voor brihd- schade verzekerd. Uit Nvimegen wordt van den 27 Mei gemeld: Als eene bijzonderheid verdient het volgende eenige vermelding: Dezer dagen Werd alhier een huwelijk voor den burgerlijken stand voltrokken, waarvan de bruidegom 70 en zijne bruid 68 jaren telden. De vier getuigen waren 99.. 89, 76 en 73 jaren öud, zoodat daze 2es personen een getal van 47$ jaren te zamen bragten. De Belgische dagbladen melden, dat het hötel, door den Hertog Bern- hard van Saksen-Welmar tot in 1830 te Gent bewoond en dat tot heden 011 gebruikt was blijven staan, dezer dagen met het grootste deel der meube len in openbare veiling is gebragt. In een der Brusselsche bladen leest men hèt volgende: Volgens eene vrij naauwkenrigc berekening, begroot men het getal per sonen, die Zondag en Maïndag laatstleden Over den ijzeren spoorweg van Brussel zijn vertrokken, op 17,000, hetgeen, indien men aanneemt, dat er even zoo veel te Brussel aangekomen zijn, een transport van 34,000 perso. lien in tweg dagen tjjds geeft. f')Vr* G v i'-' Batavia den 13 Januarij. Uit deze plaats wordt het volgende geschreven Vólgens berigt van den waarneménden Resident van Baglen, zijd dén aden dezer, omstreeks 's avonds 11 u'ré, te WonosoKo twee lievige schokken van aardbeving gevoeld, welke,echter, zoo ver bekend was, geene ongelukken ten gevolge hebben gehad. Op de hbofd[ilaats der Residentie (Poerworedjo) zijnde een afstgnd, van 34 palen van Wonosobo, aan den voet van de bergen Sendoro en Soembing gelegen, was men van deze aardbeving niets gewattr geworden. Door den Gouverneur-Generaal ad interim is goedgevonden, bij wege van explicatie, van het bepaalde bij d art. 1 der resolutie van 18 Novem ber 18^5 N". 12, te verklaren: dat de daarbijingeval van bevordering of verplaatsing eens officiers, ten voordeele van het militair weduwe en weezen- fdnds bevolen storting, gedurende twee maanden, van het verschil tusschen zijn vorig én verhoogd tractementalleen zal plaats hebben voor zoo ver zoodanig^officier vroeger niet reeds in hel bezit is geweest, van een hooger traetèmetit dan bet laatst door hem genotenezullende wanneer dit het ge val mogt zijn geweest, alleen in voege voorschreven, worden gekort het verschil tusschen het hoogste vroeger door hem genoten traktement en dac hetwelk hij bij zijne bevordering of verplaatsing verkrijgtterwijl, indien zicli liet geval mogt voordoen, dat een officier, vroeger reeds eene hoogero bezoldiging heeft genaten, dan hét traktement hetwelk hij bij bevordering of verplaatsing erlangt, als dan dat traktement, niet aan buitengewone korting zal onderhevig zijn, maar daarvan alleen de gewone contributie ten behoeva van het fonds, zal ingehouden worden. In den Moniteur Ottoman van den 28 April leest men Op grond van eene bepaling der overeenkomst tusschen het Öttomanhi- sche Rijk en Rusland, moest eene bepaalde som binnen een zeker tijdsver loop door Turkije aan laatstgenoemd Rijk betaald worden. Daar deze schuld tot tevredenheid dér beide Staten is afbetaald geworden, zoo zullen de vriendschapsbandendie dezelve reeds vereenigden nog naauwer worden toegehaald; en de vesting Silistria, wélke aan de Russen als onderpand voor de algeheele betaling was afgestaan, is door hén, ingevolge de over eenkomst, weder aan Turxije overgegeven geworden. Te Konstantinopel had men dén 26 April berigten Vhn den Turkscheri Gezant in Persie, van het begin dier maand, ontvangen, volgens welke de Schach besloten had dé onderwerping van Herat en Khiva te beproéven, en reeds een leger van 30,000 man tot dat einde naar Khorassan had afge zonden. Overigens heerschte in het gehéele Persische Rijk rust, en bleef de invloed van Rusland aldaar overwegend. Véél opziens had het gebaard, dat de Schach zi.inen Harem opengesteld en aan alle de daarin aanwezige vrouwen de vrijheid geschonken had: welk voorbeel van voortgang in be schaving door de Grooten des Rijks was nagevolgd geworden, Bucharest den 6 Mei. Door buitengewone gelegenheid ontving men Ztio even berigten uitServie, volgens welke Vorst Milosch eene aanmerkelijke afdeeliug troepen en zijne geheele garde, onder bevel van zijnen broeder naar de Driua gezonden heeft, om aan dezen vloed, welke de grensscheiding tus schen Servie en Bosnië uitmaakt, een observatie-corps te kantonneren. Het is niet waarschijnlijk; dat Vorst Milosch in Bosnië zal interveniëren, zoolang de daar aanwezige onlusten niet een ernstiger aknzien bekomen hebben. Met dezelfde gelegenheid vernemen wijdat Vorst Milosch te Georgi den 5, Mei eene groote volksverzameling bijeen geroepen heeft, welke de eerste is sedert de opheffing van de constitutie, om aün dezelve, zoo als het heet, gewigtige zaken open te leggen en voorslagen redden, om die te onderzoeken. RUSLAND. Zoo men uit Berlijn schrijft, heeft Z. M, de. Keizer van Rosland zich ge noopt gevonden, om raar het voorbeeld van Pruissan eene commissie té be noemen, welke zich bezin zoude houden .met het onderzoek, op welke grondslagen eene verandering in de betrekkingen van de regten der heerlijk heden en dé stand der boerén in Polen zonde behooren te worden gevestigd. De Generaal FenSch was tot President dier Commissie benoemd. Met télién vermoedde men dat eene dergelijke verandering voor den PoolSchén boe renstand in 't algemeengeiijk mede voor de welvaart des lands van de groot ste gevolgen zoude gijn. -ró [n een Petersburgsch dagblad vindt men het Volgende: Eeuwig gedenkwaardig voor de Israëlieten te Riga zal dé 25 April 1835; blijven, op welken dag Zijne Maj. de Keizer eene nkaseuitvaardigdewaar bij aan de sints eeuwen onderdrukte Joodsche gemeente te Riga en Schlock het burgerregt der stad Riga werd toegestaan. Eene zoo langen tijd verne derde, en door velen hunnner medemenschen liefdeloos behandelende natie werd door het besluit van den magtigen Vorst weder gesteld in het bezit der aangeborene regten van den mensch. Lof en dank daarvoor den grooten Mo narch, die alle zijne onderdanen met gelijke liefde omvat! Doch dé heiligste pligt vordert nu ook van de faanhangers van den Talmud, om zich zooda nige weldaden waardig te maken. Waar men ze menschelijk beh andelt, waar hun alle wettige wegen openstaanom zicb naar gelang hunner be kwaamheden, zelfs tot Staatsposten te verheffen, gelijk reeds verscheiden hunner, tot genoegen van hunne meerderen, in krijgsdienst zijn, daar is hun Palaestini, daar is hnn Vaderland, dat zij beminnen en verdedigen moeten. De Courier Fran (ais deelt tijdingen mede van Odessa, te Parijs per renbode den 24sten dezer ontvangen, meldende, dat de Bevelhebbers van de Russi sche smaldeelen reeds aan een goed deel van hunne 9chepen zee hebben doen kiezen. Een deel is bij Sizeboli gestationneerd van waar her schepen uit zendt om in den Bosporus of bij den ingang te krnissen. Llgte vaartuigen zijn raar Tarnen en voor de Aziatische kust afgezonden; twee fregatten zijn naar den Donau gezeild, en het grootste gedeelte der gewapende kanonneer boten is te Kherson vereenigd. De inrigtingen te Nicolaïew en Sebastopol besteden, naar het schijnt, aan merkelijke sommenwelke dikwijls door bankiers van Moskau en Odessa worden overgemaakt. Men maakt er groote fortificatie en verdedigings-wer- ken; of liever men volmaakt dezelve zoo veel mogelijk. Het aantal kanon nen en andere voorwerpen van wapening in de twee tuighuizen verzameld, is grooter dan men tot hiertoe gedacht had. Lissabon den 16 Mei. De berigten nit die plaats melden, dat te Oport» de rust niet verder is gestoord geworden, doch dat er tevens op verschillende

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1