A\ 1836. LEYDSCHE COURANT; VRIJDAG VS*> 5-: r—J -z■rr=x^TnT v vAk'. M, ar.*'"'»* t Tf DEN aosten MEE PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, waarschuwen bij dzxt een Stder, wien hei: zoude mogen aangaan, dat, ingevolge de bestaande wetten, op de aan staande Kennis, geent HoroskooptrckkersPlaneetlezersDobbelaarsKijfelaarsDraai borden, of diergelijke schadelyke spelen zullen worden toegelaten, en dat onder voor wendsel of schijn van iets te vertoonen, als anderzins, geenebedelaars, verminkte of ge brekkige personen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door de Agenten der Po litie opgevat, ten einde omtrent dezelve naar bevind van zaken zoude kunnen worden gehandeld. Terwijl wijders aan alle, die in de termen der wet op hetPatenc-regt vallen, 'bij deze nadrukkelijk wordt herinnerd, dat zij niet zullen worden toegelaten, tenzij van een behoorlijk Patent voorzien, waaruit tevens blijkt, dat het diensvolgens door huil verschuldigde regt is betaald, Dat eindelyk niemand, gedurende deze Kermis, mee iets zal mogen voorstaanop de straten vertoonenof daarmede rondgaanzonder daartoe niet alleen het vereischte consent verkregen ce hebben, maar ook het deswegens verschul digde Marktgeld aan den Marktmeester te hebben betaald. Wordende de Heer Directeur en Commissaris vanPolicie bij deze gequalificeerd, om voor de executie dezer te zorgen. Aldus gedaan en gepubliceerd, by H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 5 Mei 1836. J. G. de MEY. Ter ordonnantie VRU dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden dén ipden Mei. Men meldt nit 's Gravenhage van den t8den dezer: Heden ten één ure heeft Z. K. H. Prins tVillem Frederik Hendrik, derde Zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, zich naar het Nieuwe Diep bege ven, zoo men zegt, ten einde het uitloopen van het eskader bij te wonen, dat zich tot het houden van oefeningen naar de Oost zee begeeft. Men ver- zekert, dat Z. K. H. binnen een paar dagen in deze Residentie zal terugkeeren. Z. K. H. Prins Frederik is naar het Nieuwe Diep vertrokken, Bij een Koninglijk besluit is bepaald, dat het maximum van de te ver- leenen pensioenen, zoo aan de ambtenaren, behoorende tot het oude pensi oen-fonds van ontvangsten, als aan hunne weduwen en weezen, zal kunnen worden verleend tot een bedrag van vier duizend gulden. Naar men verzekert, zal de heer E. DisbroweBritsch Minister aan het Nederlandsche Hof, voor eenigen tijd, m«t verlóf, deze Residentie verlaten zal en een buitenlands reisje ondernemen. Naar men verneemt, heeft de bekende fabrijkant in kristal en glaswerk te Flemulle Grande, bij Luik, J. B.L. Vernet, het voornemen, zijne fabrijk in Noord-Nederland over te brengen en zich met zijne woonplaats te 's Her- togenbósch te vestigen. Het Journal de la Hay bevat, onder dagteekening van den ^den, het volgende Onderscheiden Fransche en Engelsche bladen, zelfs dezulke, die gewoon lijk goed geïnformeerd zijn, geven zich sedert eenigen tijd over aan de meest gewaagde veronderstellingen, betrekkelijk het doel van de wapeningen ter zee in Rusland, Engeland en Frankrijk. Wij gelooven stellig te kunnen verzekeren, dat deze wapeningen geenzips met eene vijandige bedoeling tegen eenige Mogendheid geschieden. Wij kun nen er bijvoegen, om de vrienden des vredes, welke deze oorlogsgeruchten zouden hebben kunnen verontrusten, gerust te stellen, dat, volgens hetgeen ons onze Londensche Correspondent schrijft, ten gevolge van de informatjen pit de beste bronnen geput, de voltnaakste verstandhouding tusschen de Ka binetten van St. James en St. Petersburg heerscht, en dat het Engeisch smaldeel, welks vereeniging aan ai die valsche geruchten van eene aanstaande botsing geloof heeft bijgezet, slechts bestemd zou wezen om zich naar de Baltische zee te begeven, om met de Russische vloot manoeuvres te maken, ter onderrigting van de zeelieden van de twee landen. Uit Amsterdam meldt men van den 16 Mei: Gisteren avond is door de Mobiele Sociëteit alhier een vriendenmaal aan geboden aan den achtingswaardigen Majoor, die in den ticndaagschen vekl- togt het regter half bataljon, van het eerste bataljon eerste afdeeling Noord- Hollandsclte (Amsterdamsche) Schutterij met roem ten strijde heeft inge voerd. Voor het eerst na deze gedenkwaardige gebeurcenis bevond zich deze met roem bekende krijgsman binnen Atnstels muren, zoodat deze avond vele aangename herinneringen opleverde en ten bewijze strekt, dat de geestdrift eenmaal voor eenen militairen Chef bestaande, nimmer verflaauwt. Heden middag is alhier op Kattenburg aan de Werf van den heer JKnol, de Zwarte Rave, met goed gevolg van stapel gelaten, het koopvaardij fre gatschip de Stad Utrecht. Heden is alhier in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer A. Polak Danielsz., lid der Hoofd-Commissie tot de zaken der Israëlieten in het Koningrijk; een man, die wegens zijne uitmuntende hoedanigheden algemeen betreurd wordt. Men meldt uit Dordrecht van den j8 Mei: Het bedrag der Maandag en Dingsdag, zoo te Amsterdam ten kantore der Nederiandsche bank, als in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam bij de Agenten van den Rijks-Kassier, opengesteld geweest zijnde inschrij vingen op de 4 pCts. r.egotiatie van 14 miilioen, kan nog niet opgegeven •wordenmaar te Amsterdam schijnt het ingeschrevene niet aan de verwach ting te beantwoorden. Uit Breda meldt men van den 18 Mei: Men verneemt, dat van wege de Regering, thans ook de voorbereidende werkzaamheden bevolen zijn tot 'eene herziening der militaire wetboeken. Niet alleen aan de militaire auditeurs, maar ook aan de hoofden der corpsen zijn aanschrijvingen gedaan, ten einde zoodanige bedenkingen en aanmerkin- mede te deelen, als welke kunnen strekken, om de Regering in staat te stel len de bedoelde herinnering met volkomene kennis van zaken te doen be werkstelligen. AEGYPTE. Het Journal van Smjrnc meldt uit Alexandrie van den iiden Maart: De zijde-handel is, tegen eene belasting van 25 piasters voor de oka, vrijgesteld geworden. Men houdt dit voor het begin van eene volkomene opheffing van alle monopolie, die, niettegenstaande de aanhangers van de Regering het ontkennen, op de meeste voortbrengselen van Syrië bestaat. Het stelsel van verkoop bij opbod bestaat hier nog altijd en omdat de Pacha daarin groot gewin ziet, zoo is voor het eerst nog aan geene afschalling daarvan te denken. Bij de laatste verkooping werd het quintaal boomwol Voor 20 thalers verkocht. Eene gebeurtenis, wetke hier tot de zeldzaamste behoort, omdat het ge- vortlijit tegen de zeden der Madomedanen strijdt, heeft hier gröote ver- wo dertng verwekt. Een Arabier namenlijk, trachtte voor eenige dagen zien met een mes den hals af te snijden. Dit is het eerste bekende voor beeld van eenen zelfmoord onder de inwoners. De Consuls van Engeland én Griekenland zijn naar Syrië afgereisd, waarheen hen, zoo men zegt, spoedig die van Frankrijk en Rusland vol gen zullen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 15 Mei. De Koningin heeft den yden des avonds op het Pardo, 700 man ruiterij in oogenschouw genomen, welke het leger van het Noorden gaan verster- ken; de revue is schitterend geweest: de houding der troepen is voortreffe lijk; een levendige geestdrift is bij de passage van de Koningin in de gele deren vernomen. Men schrijft ons van Bayonne van 10 Mei: Ik heb vier dagen de bewegingenwelke de Engeischen ten gevolge van het gevecht van den sden zouden doen, afgewacht, maar ik kan u verzeke ren als ooggetuige, daar ik mij bij de linie begeven heb, dat de troepen der Christinos de lijn bezetten van Lugariz naar Puyo en den grooten weg tot aan Gomistegui, en dat de Carlisten op eenen kleinen afstand zijn van de her berg van Ortamendi, dat is te zeggen, dat de een en de ander zich op een half uur afstand van San-Sebastian bevindt; want de Engeischen hebben niet gemeend zich te moeten verwijderen van het kanon van de plaats, daar evenwel iedereen geloofde, dat zij ten minste ErnaniIrun en Fontarabie zouden bezet hebben. Op het oogenblik, dat ik mijnen brief eindig, wordt mij van onderschei den kanten berigt, dat Eguya den 7den te Tolosa aangekomen, heden te Ernani was; het kanon doet zich hooren; ik weetniet stellig of het geluid van daar komtmaar ik kan u als officieel mededeelendat Eguya te Ernani aangekomen is. Berigten over Parijs van den 16 Mei. Het Journal de Paris bevat Eguya is onverwachts van Ernani den iiden met een groot deel van zijne troepen en artillerie vertrokken. Hij was den inden te Alegria. Men verzekert, dat zijne beweging veroorzaakt wordt door eenen marsch van Cordova op Mondragon. Den i2den was Don Carlos te Villereal, watt Eguya zich bij hem gevoegd heeft. Er waren te Ernani slechts 4 bataljons Carlisten. Men schrijft uit Bayonne van den mden: Behalve de aan de Carlisten toegekomen versterkingen de twee volgende dagen na het gevecht van San-Sebastian, is Eguya den ioden met zijne troe pen aangekomen, welke 12 bataljons bedragen. Deze Bevelhebber heeft met zich p stukken geschut aangevoerd. De Generaal Evans heeft van zijnen kant de ingenomen werken van de Carlisten doen versterken; hij heeft uit San-Sebastian Engelsche kanonniers geftegen; de Colonel van de artillerie is een Spanjaard, Claveria. Men wacht ieder oogenblik het geheel smaldeel van den Kapitein Hay. Alle deze toebereidselen geven aan den eenen kant eene openlijke bepa ling te kennen, om de Ingenomen stellingen te bewaren, en aan den anderen kant het voornemen, om dezelve te hernemen. DUITSCHLAND. Omtrent de aankomst van de Fransche Prinsen te Berlijn, wordt van den iaden nog geroeid: Terstond na hun arrivement op het Koninglijk stot, ontvingen zij de be zoeken van de Prinsen des Koninglijken huizes, en maakten daarna hunne opwachting bij den Koning. Vandaar begavep JdH. KK. HH. zich naar H. M. de Koningin der Nederlanden, alsmede naar de Prinsessen van het Koninglijk huis. Men had gehoopt de Prinsen dien avond in den schouwburg te zullen zien, doch hunne veelvuldige bezoeken hebben zulks verhinderd. Des avonds was bij den Kroonprins soupé, en heden is een groot diné op het Paleis. Heden vereerden H. M. de Koningin der Nederlanden, en HH. KK. HH. de Hertogen van Orleans en Nemours, met het geheele Ilof, de opera met hunne tegenwoordigheid. Bij het binnenkomen der Koningingevolgd door de beide Fransche Prinsen, verhief zich uit alle gedeelten van de opgepropt volle zaai een luid gejuich, waar het orchest met trompetgeschal inviel. Na den schouwburg woonden de hooge gasten een souper in het paleis van Prins Karei bij. De Bisschop van Leon is den i3den te Frankfort aangekomen. Hij was den ipden te Straatsburg geweest. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 14 Mei. In den loop van gisteren hebben Z. K. H. de Prins George van Cambridge, de Hertog van Argyll, de Iersche onder-Koning Lord Muigrave, Lord Arthur Lennoy, Sir Robert Otwayde heeren Smith en Thompson en de Admiraal Codrington bezoeken bij Z K. H. den Prins van Oranje in Mivarc's hotel afgelegd. Morgen zal Z. K. H. bij den Russischen Gezant, Graaf Pozzo di Borgo, het middagmaal gebruiken. Verleden Woensdag heeft de Admiraal Sir Robert Stopforddie daartoe was afgevaardigd, zich bij Z. K. H. den Prins van Oranje vervoegd, om aan de beide Prinsen, zijne Zonen, den eenstemmigen wensch van het bestum des genootschapshetwelk den naam van United Service Club draagt, te kennen te geven, dat zij zich als blijvende honoraire leden van dat genootschap mog- ten willen laten inschrijven. De Prins van Oranje zelf was sedert verschei, dene jaren honorair lid van hetzelve. F R A N K R IJ K. Parijs den 15 Mei. Men verzekert, dat de Maarschalk Clausel geslaagd is om de meening van een groot deel der Afgevaardigden betrekkelijk het vraagstnk van Algiers te veranderen, en dat zij, overtuigd van den grond van zijne redeneringen over de voordeelen der kolonisatiehet voornemen zullen laten varenj om, zooals velen hunner bepaald hadden {even als de Commissie) te vragen dat de bezetting bepaald werde bij de versterkte pun. ten der zeegrenzen van het oud gebied. De wateren zijn nog anderhalf voet sedert gisteren gevallen, de scheep vaart en de havenwerken zjjn thans hervat. Een persoon, die niet bekend wil worden, heeft ter gemoetkoming voor de slagcoffers der overstroomingen 16,000 fr. gegeven.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1