Espeletta i« met 6 bataljons omgeven en vreest mets-meer voor hare stelling. De Generaal Bernelle meldt, dat hij met één bataljon, twee der Carlisten verslaven, hun 130 man en 10 officieren gedood en 30 gevangen genomen heeft. De troonrede van de Koningin heeft veel genoegen veroorzaakt. De Gazette de Madrid van den njsten bevat een adres aan de Koningin, ten gunste van Mendizabal cn zijn bestuur. Dit adres heeft in eenèn dag 500 teekenaars gekregen, en dat wel van de meest invloedrijke mannen van den adel en koophandel. Over Engeland heeft men berigten uit Barcelona tot den 17 blaart, die van den staat van zaken in Katalonie een zeer ongunstig denkbeeld g6j ven. In dat gewest is, volgens deze berigten, bijna geheel het platte land in tianden der Carlisten. De steden blijven wel aan de Koningin getrouw, doch de gemeenschap daarmede wordt door de Carlistische henden onder, schept. Barcelona zelve is, ten gevolge van den ónrustigen toestand der bevolking, die door hét stilstaan en door den hobgen prijs der eetwaren 'veel lijdt, steeds in staat van beleg. Alle toeVoer van levensbehoeften "daarheenen zelfs naar Tarragona, alwaar Mina zich thans bevindt, moet over zee plaats hebben. De handel van Barcelona is, ten gevolge der tijds omstandigheden, zoo vreesselijk verloopen, dat in de laatst? drie maanden aldaar slechts één enkel Engelsch schip is aangekomen, terwijl vroeger die stad jaarlijks door 40 of 50 Engelsche schepen bezocht werd. Barcelona wordt dan ook door de Carlistendie zich van tijd tot tijd op de naburige hoogten vertoonen, zoo goed als belegerd gehouden. Den iöden is een deel van het Belgische legioen in, dienst der Koningin, te Bruch door 4000 Car- listen onder Tristany overvallen, en slechts door inspanning van krachten Jet gevaar ontkomenvan geheel in de pan te worden gehakt. Deze Bel gen moeten bij deze gelegenheid goed gestreden hebben. Anders heeft de Generaal Mina van het uitschot van allerlei natiën, dat hem als hulpbenden s's toegezonden, tot nu toe weinige dienst gehad. Berigten ever P'ai ijs van den 31 Maart. In het Journal de Paris leest men Een bulletin van Generaal Cordova bevestigt ds bijzonderheden, bevat in datgene wat Espartero omtrent het gevecht van Orduna heeft bekend ge maakt. Dit nieuw en gewigtig voordeel zal eindelijk de plannen der Carlis ten op de grenzen van Biscaye vernietigen. Zij schijnen hunne pogingen tot bemagtiging van Eilbao en Lequietio opgegeven te hebbenzij bepalen zich alleen om hunne werken in de verschanste kampen voort te zetten. De Gazette de Madrid bevat een artikelwaarin het het plandat het Ministerie zou gehad hebben, om vreemde interventie in te roepen, geheel weg werpt. Dit blad beweert, dat er nooit minder gedachte geweest is, om dit te doen, dan thans, nu het leger met loo.ooo man versterkt wordt, en dus nooit zoo stérk geweest is, en nooit zulke gegronde hoop op een goed gevolg heeft opgeleverd. De meedingen over de troónrede zijn zeer verschillend. Men vindt de insneden, betrekkelijk de vérkiezings-wet en het votum van vertrou wen, al te onbepaald; men beschouwt in het algemeen dat stuk, als eenen staat' van onzekerheid en ongerustheid aanvoerende, welke den geest uit- bluscht en demoraliseert. Men verwacht met ongeduld de discussie over het «dres, die in de ee'rste dagen van April moet plaats hebben. ZWITSERLAND. Uit Puntrut, het district, waarheen veiligheidshalve door Bern troepen -gezonden zijn; wordt van den 2isten Maart geschreven: De Regerings-Commissarissen zijn met twee bataljons en eene compag nie scherpschutters vertrokken naar Freibergenalwaar het oproer eveti als in den kreits van Delsperg het hoofd op nieuw schijnt op te steken. "Te Coutedoux zijn des nachts onderscheiden snapbaanschoten tegen het 'slaapvertrek van den liberaal-gezinden Maire gelost. Eene compagnie van hét bataljon Balsingers is derwaarts vertrokken. Twintig juffers vim de aan zienlijkste huizen hebben zich aan het vrouwen-genootschap onttrokken; begrijpende dat hetzelve zich in gevaar gebragt neeft, door het deelnemen aan staatkundige partijschap. Voorts wordt uit Bern gemeld, dat er voor eenige dagen bij het Vorort ontvangen is eene nota van het Fransche Kabinet, die waarscnijnlijk reeds aan de Staten medegedeeld zal wezen. Deze nota zou de tegenwoordige aangelegenheden zeer breedvoerig behandelen, maar zonder de minste hoop te gevenom de worsteling ten genoege der radicale vrienden van Bazel landschap te doen adoopen. Men had zich in Bern alreeds gevleid, dat eene verandering van Ministerie ook eene verandering van bedoelingen ten gevolge gehad zou hebben, maar men verneemt, dat al de maatregelen van Frankrijk ten opzigte van Zwitserland in den vollen raad der Ministers en met volkomen toestemmirig van den tegenwoordigen Voorzitter, den heer Thiers, genomen zijn, zoodat deze dan ook nu bezwaarlijk hierop terug kan komen. Men wil zelfs weten, dat de heer Thiers zich bij mondelijke me- dedeeling uitgelaten zoude hebbendat de bevolene sluitings-maatregelen eerst dan weder opgeheveh konden worden,-wanneer er aan het verlangen van Frankrijk voldaan zou Wezen. Met betrekking tot het ten uitvoer leg gen dier sluiting zijn evenwel eenige Verzachtende bevelen gegeven, zoo wel om het landschap van Bazel tijd tot nadenken te geven, als óm het zelve met het voorbeeld der gematigdheid voor te gaan. GROOT-BRITANNIE. Londen den 30 Maart. Prins Ferdinand van Portugal en zijne doorluch tige bloedverwantenhebben Zondag Londen verlaten en zijnna door Prinses Victoria en de Hertogin van Kent tot Claremont vergezeld te zijn mar Portsmouth voortgereisdalwaar eerstgenoemde zich naar Lissabon zal inschepenterwijl de overigen binnen kort naar Duitschland terug zullen keeren. Zaturdag heeft de Lord Maire dezer hoofdstad eenen prachtigen maaltijd aan de Ministers gegeven, waartoe ook verscheiden Bisschoppen en omtrent vijftig Parlementsleden genoodigd waren. In het Lager-Huis is de wet op de IerSche Corporatie Maandag laatst leden voor de derde maal gelezen en met 260 tegen 199 stemmen doorgegaan; De heer Schaw, Peel en anderen hebben tegen dezelve gesproken. Volgens den Times van heden zal de handeling in de aandeelen van de nieuw beproefde Carlistische leening niet op de officiële beurslijst worden vermeld, en zou dit besluit algemeene goedkeuring hebben verworven, zoo omdat Don Carlos nog door geene Euröpesche Mogendheden erkend is, als omdat hij het voornemen heeft te kennen gegeven om de vroegere geldelijke verbindtenissen van het land, welks hoofd hij wil worden, te vernietigen. De Agenten van Don Carlos hier ter stede zijn zelfs niet juist bekend. De laatst ontvangen brieven hit het Engelsch hulpcorps in het Noor den van Spanje luiden minder zwaarmoedig dan sedert eenigen tijd. De talrijke zieken herstelden voorspoedig. De weerbare manschap werd op ruim 6,000 geschat en de schermutselingen, welke de Èngelschen met de Carlisten gehad haddenschenen in het voordeel der eersten te zijn uitgevallen. Den 24sten is uit Portsmouth eene stoomboot naar Santander op reis gegaan, die 200 recruten voor het Britsche legioen in Spaqnsche dienst aan boord had. Op het oogenblik van het vertrek der boot, zijn 40 dezer re cruten op een ander schip overgesprongen, met oogmerk om te ontsnappen, doch heeft men zich weder van hen meester gemaakt, en zij zullen alzoo tegen wil en dank voor de zaak der Spaansche Koningin moeten strijden. In een Cosmorama, te Londen in de Regentstreetziet men thans de in was geboetseerde hoofden van FicschiLacenaireHvril en David. De liefhebbers van het verschrikkelijke snellen naar dit Cosmorama toe, om deze vier hoofden te gaan bezigtigen, weider gelijkenis met de oorspron kelijke zoo volkomen isdat men op het eerste gezigt derzelve. eêne kille huivering gevofclt. Men zon met He daad hen voor inenstheiijke lioofcieil nemen, even te voren door het rtics der guillotine van den romp geschei den. Deze hoofden zijn geboetseerd gewordeh door 'deh liter Guy C'eii Fransch kunstenaar, die van het Góuv'crbement de vergunning heeft gekre gen; óm Zijn talent bij twee derzelve terstond 11a de cxeSutife kan den 'dag te leggen. Men. had ook de lijk'cn van Pépin en Morey wille.', opgraven, om dc trekken y'an deze twee veroordeelden insg'elijks in was weder vóórc te brengen, doch de dhtgravets ontdekt Zijnde, hebben zij hliüne galerij niet voltallig kunnen maken. F R A N K R IJ R. Parys den 29 Maart. Een bevel van Zijne Maj. dén Koning; door dëti Moniteur van dezen dag bekend gemaakt; bevat het volgende: De uitvoer van allerlei soorten van wapenen, lood, zwavel, buskruid salpeter, kogels, vuursteenen, kleedingstukiten en voorwerpen van wapen rusting, alsmede van paarden, zal voortaan langs de geheêle landgrenzen der Pyreneën, alsriiede van de zijde der zeekusten, die. in de Departementen der Neder-Pyreneën en der Oostelijke Pyreneën Jan Spanje grenzen, niec Znders kunnen plaats hebben, dan uit kracht eener ffiagtiging van den Mi nister van Binnenlaudsche Zaken. Het bevelschrift Van den 3 Julij 1835 wordt ingetrokken. De zaak, gezegd het Complot van Neuilly, is gisterën voor het Hof van Assises van de Seine begonnen. Zoo als mén weet, is het vórige jaar in Juli.op den Weg naar Neuilly, een aanslag op hec leven van den Ko ning geschied. Dertien personen staan voor deze zaak te regt, die meest allen tot den stand der werklieden behóórd hebben. Men telt daaronder eené vrouwr zekere weduwe Chaveau, die mët bare beide zonen bij dezen aan slag eene hoofdrol schijnt te hebben gespeeld; alsmede dezelfde Victor Bui- reau, die als medepligtige van Fieschi, door de Pairs tot eene langjarige ge vangenis is veroordeeld. Voor zoo veel tot nu toe blijkt is de zamenspan- ning ontworpen dobr eenige jónge lieden die almede met het beruchte ge nootschap: der Regt'en van den Mcnsch, in betrekking hebben gestaan, door revolutionnairen waanzin waren verbijsterd, en slechts eene gelegenheid af wachtten, bm den Koning ais hij uitreed, dood te schieten. Het geheele complot is, zoo ais wij reeds gemeld hebben, door een oudgediende, Bray geheten, die zich hield alsof hij bet met de zaamgezworenen eëns was, ontdekt. De stedelijke Raad van deze hoofdstad heeft beslotenhet raadhuis vari Parijs zeer te vergrooten. De gelden welke daarvoor zijn toegestaanbe- loopen niet minder dan 5,600,000 franken. De elf eerste vertooningen der Huguenots hebben aan de Opera te Parijs ongeveer ioo;ooo francs opgenragt; eene ontvangst, die zelfs die der elf eerste vertooningen van Robert ie Diable overtreft. Den 30 Maart. In de zitting van de Kamer der Pairs van gisteren; heeft de Minister Montalivet het omwerp van wet voor de geheime fondsen aangeboden; zijne rede bevatte niets merkwaardigs; bij heeft op den voor grond geplaatst de noodzakelijkheid om de faCtien te bewaken en de smok kelarij van oorlogszaken op de grenzen van Spanje te verhinderen. Doctor Boming van Londenvergezeld van eene deputatie van Engel sche kapitalisten, is te Parijs aangekomen, met het oogmerk om eenen groo- ten Communicatie-weg tusschen Frankrijk; Belgie en Engeland Op te rlgten; door eenen ijzeren spoorweg. Men verzekert; dat de drie Gouvernementen de meeste onüerstebning aan het ontwerp belootd hebben, en dat mèii Zich; zonder oponthoud; aan het werk zal begeven. De reis van Londen zal in i32 uur gebeuren en van Londen naar Brussel in tl\ uiir. De lijn vanDou- vres naar Londen is reeds getrokken. Uit Milaaii schrijft men weder van den 22Stènhet reeds zoo dikwijls verspreid gerucht van het verlaten van Italië door Don Migueloólt zou eert zijner Generaals de Fransche grenzen overgetrokken Wezen. De zitting van het Hof van Assises van de Seine van den 2psten Maartj in de zaak van het complot van Neuilly, heeft niéts bijzónders opgeleverd. De Prins van Capua en Miss Penelope Smith, Zijn Parijs gepasseerd; zich naar Schotland begevende. Wegens hét verbranden van het linieschip trocaderO, is Èr dadelijk bevél gegeven, om een ander; de Souverein, uit te rusten. De bladen van den 31 Maart bevatten geen bijzónder nieuws; MENGELINGEN, (y conn elL GemeenZaam, dikwijls boertig, alleen de kracht niet de b'èvallighèid zoe kende, beproeft hij beurteling^ de meest buitengewone wendingen en d buitensporigste gebaardende geheele Verscheidenheid der onbevalligste bon dingen wordt door hem uitgeput. Hec is eene grappige ligchaamSoèfening. vergezeld met eêne zoo magtige welsprekendheid; dat niemand Inst heeti; met den redenaar den Spot te drijven: Zijn ligchaam buigt ZichZijn hoofd verdwijnt; hij duikt; zijne armen verheffen zich; daarna kruisen, zich eens klaps zijne handen achter hem; zijn ligchaam strekt zich uit en zijn achter over gebogen hals geeft hem eenen gladiators-stand. Nog eene minuut ért alles verandert. Zijn handen verdwijnen in de broekzakken, het hoofd komt vooruit, en aan zijne Stuiptrekkingen zoude men zeggen, dat de rédenair in doodsgevaar verkeert* Hoe hem in zijne evolutien en onnoemelijke ge daante-verwisselingen te volgen? fju zijne beide armen perpendiculair op heffende en de vuisten sluitende, schijnt hij gereed te zijn tegen boxers in het strijdperk te treden; dan zijne ongelukkige pruik afrukkehdè, als wilde bij dezelve in stukken scheuren; daarna haar streelende, wederopkrullendé en met vaderlijke zorg weder op het achterhoofd plaatsende, dat zij zoo even verlaten had. In 1824 zag men hem midden in eene bijna razende redevoering over de Iersche onafhankelijkheid en de Unie, waarvan hij de vernietiging verlangde, zijne das losmaken en met eenen blooteh hals voor de verwonderde vergadering blijven staan. Aan hem gehoorzaamt thans hér Rijk, alwaar de. welvoégelijkheid hét meest wordt in acht genomen, "het land der zedelijkheid en waardigheid: Engeland. Die man is O'Clnnell. Gemeen, zelfs laakbaar onder meer dan een opzïgt, er. gevreesd door degenen, welke hij aanvalt, weet hij zijne magt te handhaven en blijft èert uitstekend vernuft ónder zöo velé bekwame mannen. Zijne gebreken alk redenaar zijn menigvuldig en groot; hij Verschrikt, maar weet met tè over tuigen of te behagen. De toevloed der denkbeelden, welke zich bij hem opdoen, breekt soms zijne begonnen rede af, en verporzaakt zelfs ééné zeer onaangename stameling. De welsprekendheid van (J'Conhell is niet eene kunst, maar een instinct. De aanhef zijnèr stem is hartstógtelijkm de bedaarde oogenblikken echter, vermö'eit de ëentoonigheid Zijner uitspraak; Andere redeneren Zijn altijd gereed en meester van zich zeiven; Lord Stan, ley en Sir Robert Peel, maken de oplettendheid gaande zóodra zfj het Woord hebben opgevat; bij gebrek van geestvervoering, hebben zij sierlijkheid, en het hartstogieliike wordt bij hen door duidelijkheid vervangen. Zoo lang de Iersche redenaar niet warm wordt, is hij armzalig;' zoodra de Vulkaan zijne lava uitbraakt, is hij vèrhèvèn! In de hevigste woordenwisselingen, wanneer de schamperste uitdrukkingen zich van alle zijden doen hooren dan eerst is die Monarch in zgne volle glorie. Niemand kan met meer magt eenè beleediging scheppen dan ónze held; hij weet dan uitdrukkingen te vinden waarop niemand bedacht wZy, Hij zegt: Gij liegt het! met eene wonderbaarlijke onverschrokkenheid;

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3