A0. 1830. L E Y D S C E X. 11, C 0 U R A N T. MAANDAG Kï'\ï.V DEN 4den APRIL. KENNISGEV.ING. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, Gezien artikel 212 van het door Zijne Maj. bij besluit van den 2 Junij 1826 goedge keurde Reglement voor 's Rijks Stoeterijen; £n in aanmerking nemende, dat de voor Zuid-Holland, uit 's Rijks Stoeterij te Borcu- ]0} ter beschikking gestelde Hengsten op de plaatsen hunner bestemming zijn aangekomen; Krengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, da: in iedere gemeenten van Al- llcsserdamLeerdamNaaldwijk en Voorhouttwee Hengsten uit de voorzeideStoeterij aanwezig zijn, en men derhalve alsnu, echter niet op Zon- en Feestdagen, de Merrien ter dekking zal kunnen aanbieden, doch zich te voren bij het Plaatselijk Ètsiuur zal die nen te vervoegen, ter bckomii/g van het, bij artikel 256 van vermeld Reglement, voor geschreven Certificaat, ten bewyze, dat de Merrien in eigendom toebehooren aan denge nen, door wien zij ter dekking worden aangeboden; zullende daarvan door het Plaatselijk üestuur aanteekening moeten worden genomen, op eene deswege door hen te houden lijst. 'j Gravcnhage den ïsten April 1836. De StaatsraadGouverneur voornoemd Van der Duyn. KENNISGEVING. Derde Zitting van den Militie'Raad over het Kanton Ley denN°. 15. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen heobende van den Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid-Hollandeene Kennis geving, dat de Derde Zitting des Militie-Raadsvoor deze Stad, zal gehouden worden op het Raadhuis te GOUDAop Maandag en Dingsdcgden 11 cn 12 April 1836, des morgens ten 10 ureter beoordeeling van de Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lotelingen -dezer Stad zullen verlangen te gevenalsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zïcting is geadjour- neerd; brengen zulks bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de by de Wet gevorderde Certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, (welke laatste echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen), zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Stad, op Dingsdcg den 5 April aanstaande, 's namiddags ten 5 urealwaar zij tevens de noodige informatien zoo omtrent het opmaken dezer Certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders dc belanghebbendenof wel dcrzelver -ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke, onder den naam van Commissionairssomwijlen dezelve misleiden, zoo door met hen krachtelooze overeen- komsten te sluitenals door hunwelke Plaatsvervangers verlangen ie gevenonder voorwending.van alles voor hen te zullen bezorgen, een" aantal onnoodige kosten te doen maken, ja, die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk id eens, of in kort op elkander volgende termijnen te moeren ontvangen, hun voor het -vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door dc Lotelingen •ten behoeve van de Plaatsvervangers te geven, volgens art. 98 der Wet van den 8 "ja- luiarij 1817, nimmer^ meer dan een vijfde aan denzelven mag worden uitbetaald, en'de overige vier vijfden,in de kas van het Korps moeten worden gestort; en als dan zooda nige Commissionairsna het volle geld genoten te hebben, dikwijls, (zoo als de onder- vinding heeft doen zien)niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Korps te voldoen, de belanghebbenden genoodzaakt worden, die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk worden de belanghebbenden nog-herinnerd aan dc bepaling van art. 33 der Wet, van den 27 April 1820, 'houdendedat hij, wiens Plaatsvervanger gedurende 18 maanden gediend heeft, (dc dienst bij de reserve niet mede gerekend)van alle ver dere verantwoordelijkheid voor dezclven bevrijd zal kunnen blijven, mits stortende ccne som van f 15b, wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervan cr, ingeval hij mogt ko- men te ontbreken, door vrijwillige werving zal worden voorzien. Aldus gedaan en gearresteerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 31 Maart 1836. J. G. DE MEY. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. du Pui. De Uitgave van deze Courant zal voortaan, in plaats van bij den Boekhandelaar J. C. C\FVEER, plaats hebben hier ter stede aan het Bureau der Courant-Drukkerij zelve, in de Plaatsteeg, op de Breedcstraat. officier van gezondheid 3de k'asse Schindeler, bestemd ora met de eerste ge legenheid, met het schip de Emanuelnaar Oost-Indië te worden overgeroeid lil het begin der volgende maand zal ook een detachement van 70 man raar West-lndië vertrekken. Uit Vlissingen meldt men van den 28 Maart Op Donderdag den 3isten dezer des middags ten twaalf ure zalzoo men verneemtin de kiel van Bastion N°. 6 eene executie plaats hebben aan de-' gewezen fuselier van het reserve bataljon der 18de afdeeling infanterie iPi'lem Ziels tra, als hebbende zich schuldig gemaakt aan moedwilligen man slag aan een korporaal en insubordinatie, gevonnisd om op een schavot met liet zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 15 jaren raps-, tucht- of werkhuis-straf. Gisteren zijn onder geleide van een sergeant van het reserve bataljon der 13de afdeeling infanterie, naar Kampen getransporteerd, 10 Belgische deser teurs om bij het corp jagers van Cleerens te worden ingelijfd. Uit Groningen meldt men van den 31 Maart: Men verneemt uit Hannover, dat het in dat Koningrijk bestaand Genoot schap: ter bevordering van den Tuinbouw, tot deszelfs honorair lid heeft be noemd' onzen stadgenoot, den kondigen en ijverigen Hortulanus.7. C. Hofmaan. Dit Genootschap, waarvan de hoofd-directie is in handen van de heeren Staats-Minister ven Schulte, Landdrost vow DachenhausenOpperhoutvester von Ma lort ie en Opper-Hofmaarschalk von IVangenheiintelt, behalve de dirigerende Collegien te Hannover, Sulingen, Anrich, Hildesheim, Lünen- burg, Osnabrück, Stade, Göttingen en op denHartz, 39honoraire, 696ge wone en 22 buitengewone leden. De Utrechtsche courant van den ïsten April bevat het volgende: In de Curafaoschc courant van den 16Jan., leest men het volgende artikel: Sedert onze laatste zijn alhier twee vaartuigen van Puerto Cabello mee emigranten aangekomen. Thans is de beurt aan de reformisten om hun land te verlaten. Zoo gaat het in de wereld. Men moet echter altijd dengenen, wien deze wisselvalligheid der aardsche dingen ten deel valt, bejammeren, en met toegeeflijkheid behandelen. Onder deze emigranten bevinden zich de Generaals Marino, .Jusro Briceno en Garcia, benevens eenige hoofd- en on dergeschikte officieren. W'i vernemen, dat deze emigrantie plaats had, na eenen wapenstilstand van 13 dagen. Generaal Marino, het opperhoofd der hervormers, zou, naar men zegt, verscheidene dagen lang met Generaal Paez geconfereerd hebben, om een vergelijk te treffen, ten einde voor zich en zijne ondergeschikten eene amnestie te erlangeneven als diewelke aan Generaal Monagas en deszelfs officieren verleend is geworden; doch de Generaal Paez heeft ge weigerd eene dergelijke amnestie te verleenen, hij wil de reformisten in Puerto Cabello eene amnestie gevenonder dezelfde voorwaardenals die van Maracaibo: veiligheid van leven en eigendommen, zonder behoud van eenigen rang of waardigheid. Generaal Marinozegt men, zou met Generaal Carabano beraadslaagd hebben, om op deze voorwaarden het kasteel van Puerto Cabeilo over te geven, doch deze wilde hieraan geen gehoor geven, zeggende: dat hij Com mandant van het kasteel was en met dan voorovermagt en geweld zou onder doen. Generaal Marino zag zich dus door deze weigering van z:jn Opper- bevelhebberschap ontheven, en vertrok daarop dadelijk Btet de zijnen near dit eiland. Maar men zegt, verkeert Generaal Bclnc'ie bijna in hetzelfde geval. 118 heeft ook met Generaal Paez eene bijeenkomst gehad en daarop zijn bevei over het eskader der reformisten neergelegd, na den Generaal Paez de verze kering gegeven te hebben, van niet meer, in deze omwenteling, den krijg tegen het wettige Gouvernement te zullen voeren. De zaken in Maracaibo zijn thans geheel vereffend. De Commandant der reformisten aldaar is reeds naar La Guayra vertrokken, til zijne manschap pen ten getale van ruim loo man, waren op den 8sten dezer te Coro aange komen, op hunnen weg naar Caracas. Nopens de bemagtiging van Puerto Cabello door de opstandelingen of reformiscen in Sept. jl. leest men het volgende: Het gevecht begon II. Zatnrdag om 5 ure. De troepen van Marino wa ren verschanst in de stad (Puente dentra) er voorzien roet geschut en bom men; en die van Paez hadden eene stelling in een gedeelte deT vooisrad (Puente fuera) zijnde het andere gedeelte bezet door de troepen van den eerstgenoemde. De constitutionelen hadden geen grof geschut en moesten zich met geweren verdedigen, zoodat zij, na tang het kanonvuur van de op standelingen uitgestaan te hebben, genoodzaakt waren, op een kleinen af stand te wijken en eene nieuwe stelling achter de markt te nemen. In la Casa fuertaeen gebouw gelegen op de markt, hadden de opsrandefingefl twee stukken gesehut geplant, om de uitvallen der constitmioneelen te be. letten. Men verhaalt, dat zij zoo averechts zijn in het afschieten van de botnmen, dat het gebeurd is, dat een der bommen in de stad, op de plaats zelve, waar zij afgeschoten werden, gesprongen is. Men was daar nergens veilig, wegens de ongeregeldheid, welke er onder het schieten heerschte. De stad en de voorsrad van Puerto Cabello worden in puinhoopen veranderd, reeds zijn er een groot aantal huizen in de voorstad neerj es jhotcn. Een groot huis, toebehoorende aan een koopman, met name José Marie Parez, is neergeschoten, en de eigenaar verliest behalve het huis, de waarde van 50,000 patienjes aan goederen. De opstandelingen vernielden de stad gedeeltelijk, en bleven er meester van. Doch het geluk was hun slechts voor een' tijd gunstig; na een ge- deelte des lands overweldigd te hebbenzijn zij weder verdrevener, zullen genoodzaakt worden, ook hunne wijkplaats te verlaten. Met hunnen on derwerping, kan de burgeroorlog in Venezuela als geëindigd beschouwd worden. NEDERLANDEN. Levden den 3'Jen April. Wij vernemen, dat op aanscaanden Maandag den uden dezer, eene buiten gewone Tooneel-voorstelling in den Schouwburg alhier zal gegeven worden ten voordeele van den Heer Rosenveldt, Eerste Komiek van den Koning lijken Schouwburg te 's Hage; wanneer men alsdan zal vertoonen: Napoleon op Sint Helena. De goede smaak onzer Stadgenooten is ons ten borg, dat die geachte Tooneelkunstenaar zijne pogingen doelmatig beloond za-T zien waarom wij ons dan ook van verdere opwekking onthouden. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2den dezer liet volgende: Naar men verzekert, zal het'Koninglüke Gezin'zich tegen de helft de zer maand naar de hoofdstad begeven. Na de terugkomst uit Amsterdam, zal, naar men verneemt, H. M. de Koningin naar Berlijn vertrekken. Gisteren heeft het geheele Koniaglijke Gezin de voorbereiding 'tot het Heilige Avondmaalonder het gehoor van Do. Moll, bijgewoond. Baron Fagel is nog niet naar Parijs afgereisd, en bevindt zich alsnog in deze Residentie. De nieuwe Fransche. Minister aan het Nederlandsche Hof, Baron Mor. tier, heeft laatstleden Woensdag morgen zijne opwachting gemaakt bij HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden. Dezelve heeft bereids een der hótels op de Prinsessegracht, in deze Residentie, be trokken. Men verneemt, dat de heerC.Perrier, die tijdelijk de betrekking van Frarsch Zaakgelastigde bij ons Hof vervuld heelt, tot de nieuwe Fran sche Ambassade zal blijven behooren. Bij Kabinetsbrief van den 27 Maart, N°. 103, is door Zijne Maj. de opmeting var. cenen spoorweg van Amsterdam naar Arnhem bevolen. Men wil, dat bij het nader onderzoek, hetwelk over de voordragten der financiële wetten, in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is gehouden, door verschillende leden nog onderscheidene beden kingen, ook van staatkundigen aard, ten aanzien der ontwerpen, zijn gemaakt. Na de beraadslagingen over de voordragt, betrekkelijk de mnnt, welke men op het einde der aanstaande week verwacht, ziet men de beraadslagingen over gemelde belangrijke financiële wets-ontwerpen te gemoet. Men betwij felt het, of, behalve deze beide onderwerpen, gedurende de tegenwoordige zitting der Staten-Generaalnog andere ontwerpen, en wel bijzonder die de herziening der wetboeken betreffen, zullen worden behandeld. Laatstleden Donderdag avond is te Zaandam, op den weg naar West- zaan, brand ontstaan bij eenen bakker, ten gevolge waarvan vijfhuizen waaronder dén steenen httis, zijn afgebrand Uit Harderwijk meldt men van den 29 Maart het volgende: Op den ïsten April zal van hier te water naar het Nieuwe Diep vertrek ken een de.achernent kolonialen, sterk 200 manschappen, onder bevel van den aden Luitenant Hijreman, vergezeld van den aden Luitenant Suieeslers -en den 2deu Luitenant der Artillerie Pompt van Meerdervoortbenevens den T U R K Y E. Konstantinopet. den 2 Maart. Men weet in het publiek nog niets stel. ligs omtrent liet antwoord van Meheined-Ali op den firman van den Grooten Heer, wegens de verandering van het monopool-systeem in Syrië. Ook anders wel onde-rigte lieden zijn het niet eens, of zij bevredigend luiden, of niethetzelve schijnt duszoo als het zich van den listeen Paeha wel ver wachten liet, dubbelzinnig te wezen.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1