PORTUGAL. Lissabon den 27 February. De berigten uii deze plaats luiden zeer on. giinstig omtrent den toestand der financien en gewagen tevens van hevige verdeeldheid onder de Gedeputeerdenwegens rie wet op het aanwerven van troepen. De heer Silva Cttrvalho had met veel vuur aangedrongen op het zenden van meerdere hulptroepen naar Spanje, tot het volle getaf van 10,000 toe doch was door anderen wedersproken. Er bestaat in Portugal eene sterke partij tegen den Spaanscheu eersten Minister Mendizabalen het ge. rucht wil dat de Minister Campos de pogingen dezer partij ten sterkste onder steunt. De Marquis de Loulijegens wien men daarover geklaagd had, zou geantwoord hebben dat zulks hem leed was, doch dat hij geene kans zag er iets aan te veranderen. Laatstgenoemde had aan de bevelhebbers der hulp. troepen order gezonden, dat zij, des vereischt, de Baskische provinciën konden binnenrukken. SPANJE. Berigten oyer Parijs van den 8. Maart. De Revista van Madrid van 29 Februarijmaakt het resultaat bekend van 32 verkiezingen in onderscheidene districten. In het algemeen schijnen deze verkiezingen een groot overwigt aan de partij der beweging te verzekeren. Men leest in een berigt van Bayonne van 3 Maait, dat Don Carlos nog met zijn hoofdkwartier te Durango was, en de Carlistcn zich na het innemen van Plencia, van een klein fort bij Portugalette hadden meester gemaakt. De Engelsche Kapitein John IVilkensondie tot Don Carlos is overgegaanis door Don Carlos als Bevelhebber van het Engelsch-Carlis- tisch bataljon benoemd, hetgeen bestaat uit overloopers. Er moet veel desertie onder de troepen der Christinos plaats hebben; dezelve zou nog grooter zijn, indien de officieren er niet ijverig tegen waakten; de voorpos ten worden altijd door vreemde hulp-troepen bezet. liet gerucht wil, dat 20 Christinos ruiters zich bij Don Carlos hebben aangemeld met den Courrierwelken zij als escorte dienden. Indien men berigten der Christinos gelooven moet, zou de bevolking van den Bastan in massa tegen Don Carlos opstaande partij der Koningin kiezen en de magt van den eersten hierdoor in die streken, die hem tot hier toe zeer gezind zijn geweest, geheel verloren gaan. Ook zou het F an- sche legioen wederom wonderen van dapperheid verrigten. Onlangs was i en; color.ne Carlistcn van meer dan 2,000 man, door een handvol dier sold, te 1 in den pan gehakt. Als particulier berigt wordt nog medegedeeld, dat de Generaal Evans het bevel zou gekregen hebben over de brigade van Espartero, en dat hij in overeenstemming met Ei Pastor en Cordova, die thans aanzienlijke troepen hebbenhandelen moest. Van de zijde der Carlisten deelt men berigten uit Catalonie mede, waarin hunne magt in dat gewest insgelijks als zeer geducht wordt afgeschetst. De drie voornaamste Carlistische Bevelhebbers aldaar, Tristoni, Barjo en Torres, moeten ieder verscheidene duizenden manschappen onder de wapenen hebben. De laatste hield zich met zijn afdeeling, die uit 5,000 goed ge- gckleede en gewapende manschappen bestond, in den omtrek van Lerida, en dus in het oostelijk gedeelte van Catalonie, op. In vele plaatsen in dien omtrek werd het gezag van Don Carlos reeds erkend. Men verwachtte steeds in Catalonie de aankomst eener nieuwe afdeeling Navarrezendie door Don Carlos zou worden afgezonden; meenende men, dat indien te gelijk eeu be kwaam Opperbevelhebber aldaar aankwam, het geheele gewest, met uitzon dering slechts van zeer enkele versterkte punten, zich aan het gezag des Pretendent zou onderwerpen. Tijdingen vanMahon, gedagteekend van 26 Februarij, melden, dat onder de bevolkingen der Baiearische eilanden bij voortduring eene doffe onrust heerscht, en dat men met ieder oogenblik aldaar het uitroepen der constitutie van 1812 te gemoet ziet. Des avonds hoort men op straat en op de open bare pleinen niets dan patriottische liedjes, die door de jonge lieden met geestdrift worden gezongen. Deze soort van zedelijke opstand is, voor het overige, van geheel vreedzamen aard, en tot dusverre is nog geen druppel bloed gestort. Intusschen schijnt het Spaansche Gouvernement eenige vrees te hebben opgevat, althans de manschapligting, die in gezegde eilanden onlangs heeft plaats gegrepen, heeft blijkbaar tot oogmerk de bevolking des lands van haar meest onrustig gedeelte te ontslaan. De Phare van Bayonne zegt, ter zake van het Engelschelegioen.dat dit corps, ter effectieve sterkte van 10,000 man, allen strijdbaar, wel ge wapend en uitmuntend geëkwipeerd, in Spanje aangeland, thans gedund is tot ongeveer 3,000 man, ter naauvvernood in staat om den vijand te worden tegen gesteld. Het verval van dit corps, zegt de Phare, moet geweten worden, eers'.elijk aan de zedelijke gezindheid der, van de kaden van Du blin en van de straten van Manchester, door elkander opgenomen rekruten; voorts aan het volstrekt gemis van krijgstucht en aan eene onmatigheiddie zich openbaart door het jammerlijkst misbruik van sterken drank, in een land waar dit bovenal van heillooze gevolgen is. Berigten over Parijs van den 9 Maart. Onder dagteekening van den 28sten Februarij, heeft de Koningin-Regentes 'van Spanje een besluit uitgevaardigd betrekkelijk de consolidatie van een gedeelte der Spaansche staatsschuld. Het betreft de zoogenaamde niet-ge- consolideerde Vales, de loopende of vlottende schuld en de rentelooze schuld. Alleen de laatstgenoemde soort van schuld wordt onder de buitenlandsche gerangschikt. De consolidatie van deze verschillende soorten van papier zal in een tijdsverloop van zes jaren moeten plaats hebben, en daarin bestaan, dat alle deze staatspapieren in 5 pCts. werkelijk rentegevende inschrijvingen verwisseld worden. De houders zullen evenwel geenszins bij de verwisse ling van hun papier daarvoor een gelijk bedrag aan 5 pCts. inschry vingen erlangen, maar een zoodanig, hetwelk oveeenkomt met den tijdelijken benrs- piijs der effecten, die zij ter verwisseling aanbieden. In geval of te Madrid, of bij de Commissarissen te Parijs en te Londen meer papier ter verwisseling wordt aangeboden, dan daartoe kan worden aangenomen, zal over den voor rang bij loting worden beslist. In eene particuliere correspondentie van Madrid van den 29 Februarij leest men: Men verspreidt vele geruchte* wegens den aanstaanden val van Mendizabal; men geeft voor, dat hij zijn crediet bij de Koningin verloren heeft, dat deze Vorstin tegen hem eenen personeelen haat had opgevat en zii laatstelijk ge weigerd had een besluit te teekenen. Men zegt ookdat Mendizabal den steun van Rayneval, die hem altijd eenigzins opposiet was, verloren heeft, en hetgeen nog erger zou wezendat de Engelsche Ambassadeur zich meer van hem verwijderde. Men sprak reeds van nieuwe Ministeriele combinatiën. De Plenipotentiarissen van de Gemeenebesten van Zuid-Amerikaheb ben Madrid verlaten, de indemniteit voor eene onafhankelijkheid, welke zij verworven hebben en die men hnn niet kan ontroovenniet willende toe staan. Het blijkt dat Engeland zal geroepen worden, om in wederzijds be lang, zijne bemiddeling aan te bieden. Van Bayonne meldt men van 5 Maart, dat Cordova met 18 bataljons van Biscaye vertrokken was. Aan den Baron de Meer had hij 12 bataljons ach tergelaten om de militaire linie te versterken en de ten voordeele van de Koningin opgestane valleijen te verdedigen. Deze operatie zou de Carlisten van hunne voordeeligste stellingen berooven. De ontmoediging van de laat- sten zou buiten mate wezen. Er zou noch geld, noch levensmiddelen zijn. Ondertusschen worden uit Navarre van eer.en anderen kant dergelijke berigten voor leugens verklaard; iu ceue bijzondere correspondentie leest men aan het slot: Deze korte en oiAeilfcrengende rvintsr-veldtogt heeft aan de Carlisten eeJ artillerie-park van bijna honderd stukken kanon gelëVerd en hunnli strijd] krachten tot zulk eene hoogte gebragt, dat de Carlfstïsche armee kan gere. kend worden meer dan veertig duizend man te bedragen. De eenige keuze, welke thans voor Cordova overblijft is, op de best mo. gelijke wijze naar den kant van Biskaje op te rukken, ten einde te trachten Bilbao te beschermen, welke plaats welras op nieuw zal worden bedreigd Gelukt hem dit, zoo kan de oorlog nog gedurende een of twee veldtogteij gerekt worden. Gelukt dit niet, dan is het met den oorlog gedaan, en de zege der Carlisten onbetwistbaar, tenzij een Fransch leger de Pyreneën over. trekke en het bevechten der Carlisten van de Christinos overneme, terwijl het Kabinet der Tuilerien de leiding der'Spaansche staatkunde op zich name welke door deii invloed der Engelschen zoo schandelijk is bedorven. Berigten over Parijs van den io Maart. Het Journal de Paris bevat weder eenige tijdingen: Ëene depeche van Narbonne van den 8sten meldt, dat de 4000 Carlisten die zich op Puycerda gerigt hadden, eene wending op Repoll gemaakt heb! ben. Te Barcelona waren weder eenige ongeregeldheden uitgebroken. Benden Carlisten in Catalonie onderschepten alle oommunicatien. De dagbladen oordeelen niet gunstig omtrent het besluit over de schuld. De Gazette de Madrid bevat een besluit van 58 artikelen aangaande he: reglement van denverkoop der nationale goederen. Ook bevat dezelve eej besluit, waarbij aan de burgerlijke Gouverneurs geboden wordt toe te zien dat de geestelijkendie vermeend worden de zaak van de Koningin niet te zij'i toegedaan, verhinderd worden te prediken en de biecht af te nemen. DUITSCHLAND. In de Dusseldorfer Zeitung wordt medegedeeld, dat het vraagstuk vat het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg, tusschen Amsterdam en Keulen, door de Commissie ad hoe, zoodanig beslist was, dat de aanleg van denzei! ven noodzakelijk was; en dat dus die weg, welke eenen zijtak op Rotter, dam zou hebben, zeer spoedig begonnen en de openingen daartoe aan de Prulsslsclfe Regering binnen kort zouden gedaan worden. GROÖT-BRITANNIE. Londen den 9 Maart. In de zitting van het IIooger-Huis van Maandag is een voorstel van Lord Londonderry doorgegaan. Hetzelve bevatte Om aan het Huis der Gemeente eene. aanvrage te doen voor een afschrift van het aldaar gedaan rapport wegens de Oranje-loges. In deze zaak heeft de Mi- nister Melbourne en de Hertog van Cumberland het woord gevoerdwelke laatste zich zeer beklaagde over de lasterlijke taal ten zijnen opzigte door O'Council onlangs openlijk geuit. I11 dit Huis en in het Huil der Gemeente is een voorstel gedaan, om in de acte van toelating van leden des Raads van de stad Londen, de woorden: „dat zij het waren geloof eens Christen belijden," weg te laten. Lord Holland, die hetzelve voordroeg, zal hetzelve nader toelichten. In het Lager-Huis heeft Sir Robert Peel zijn voorstel over den vrijwilligta afkoop der tienden wederom ten voorschijn gebragt. FRANKRIJK. Het dus genoemde complot van Neuilly, van welke de deelgenooten thans voor de regtbank zijn, werd bekend door de verklaring van een oud militair, aan welken door de zaamgezworenen voorslagen waren gedaan, en die, op aanraden van eenen Kapitein van den staf, aaii wien hij zeer was gehecht, zich den schijn moest geven om aan de zamenspanning deel te nemen, ten einde de autoriteiten de middelen verkregen om het eedgespan in hechtenis te nemen. Het doel des "komplots was den Koning te vermoorden, dien men op den weg naar Neuilly zoude afwachten. De instructie doet zien, dat de zaam. gezworenen zich met pistolen en ponjaarden gewapend, gedurende de maand Juiij dikwerf raar den ingang tot de Champs Elysëes hebben begeven, om Z. M. te. vermoorden op het oogenblik dat Hoogstdezelve zich van de Tui- lerien naar het lustslot te "Neuilly zoude begeven. Op goloron ««-ierSf een der zaamgezworenendie met een dolk gewapend en eenen gordel om het lijf droeg, waarin wapenen en amunitie verborgen waren, geheel alleen het rijtuig des Konings tot zeer nabij, doch de besluiteloosheid zijner me. dëpligtigendie bevreesd schenen te worden, noopte hem om zich te verwij. derenterwijl hij den Koning groette. Deze misdadige vereeniging had het plan eener helsche machine aangeno men om den Koning naar het leven te staan. Dit werktuig bestond in een met ijzeren hoepels omgeven vat, hetwelk met buskruid en kogels moest worden gevuld. Dit vat zoude met eene brandende lont in het rijtuig des Konings geworpen worden, terwijl de zaamgezworenen de paarden zouden hebben vastgehouden en de postiljons met pistoolschoten geveld. Een ze. kere Leglantine, voormalig Kor.inglijke gardethans waterdrager, was ge kozen om het vat in Zr. Ms. rijtuig te werpen. Laatstgenoemde omstandigheid verklaart de boertige zinspelingen van de republikeinsche en legitimistische nieuwsbladen in Junij en Juiijter gele genheid van de destijds door de policie aangewende waakzaamheid in de omstreken van Neuilly. Vier zaamgezworenen werden den 26 Junij in een huis der rue Mauconseil N°. 10 gearresteerd. In de Kamer, waar zij vereenigd waren, ontdekte men dertien pistolen, waaronder twaalf geladen, een militair geweer, drie gor. dels, waarin een bakje patronen, zes ponjaarden, twee sabels, buskruid, kogels, enz. Later gelukte het de politie negen andere zaamgezworenen te ontdekken en te arresteren. Verscheiden andere personen werden mede in hechtenis genomen, maar tegen een zeker aantal beschuldigden werden geene punten van aanklagt gevonden. Thans bevinden zich in staat van beschuldiging der tien personen, te weten: Charles Chaveau, Gabriel Chaveaude weduwe Chaveau, Hubert, Husson', Huillerès, Combes, DelontDulac, Leglantine en Boireau. Delont schijnt de oude uitdrager te zijn, die Fieschi herhaaldelijk heeft aan geduid als het hoofd van dat komplot zijnde. Deze beschuldigde is 70 ja. ren oud. Een grijsaard, van 83 jaren, is insgelijks in die zamenzwering betrokken, doch er waren geene toereikende punten van aanklagt tegen hem om zijne in staat van beschuldiging stelling ten gevolg te hebben. Parijs den 8 Maart Men schrijft van Toulon, 4 Maart: De scheepsdivisie loopt heden avond uit. De equipagien en de Etats. majors zijn geconsigneerd. Zij, die verlof bekomen hadden, om aan land te gaan, hebben bevel ontvangen om zich dezen avond aan boord te begeven. Men heeft ten vier ure een detachement militairen en een ander uit de straf- divisie ingescheept, het schip Scipio heeft ze aan boord genomen. Deze drie schepen staan onder bevel van den contre-Admiraal Mcnouvrier- Dufresneonze scheepsmagt in Afrika commanderende. Den 2 Maart beval eene telegraphische depêche aan de drie schepen om zich gereed te houden te vertrekken, en heden gaat die divisie onder zeil. Deze overhaasting in het vertrekken verwondert iedereen en er is een wijd veld open om te gissen. De een zegt, dat wij het garnizoen van Ancona gaan versterken. Anderen gelooven, dat die schepen troepen te Algiers en Oran gaan opnemen, om ze naar Bone over te brengen, van waar eene expeditie naar Constantine ver trekt, zich waarschijnlijk van het fort de la Celle meester makende, waar nog een Romeinsche weg bestaat, welke regtstreeks naar de hoofdstad voert. En eindelijk meenen eenige menschendat wij alleen op de kust van Afrika die troepen zullen opnemenwelke aldaar te veel zijndoch voor de ex-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2