dat ten gevolge van deze dispositiehetFransche hulp-legioen tot 12,000 man zal gebragt worden. Berigten oyer Parijs van den 2 Maart, liet besluit der Koningin-Regentes, wegens den verkoop der geestelijke goederen, dat den 21 Februarij te Madrid openbaar is gemaakten reeds in ons vorig nommer werd vermeld,, bepaalt niet slechts dat de betaling dier goederen naar de keuze der koopers ill geld of in Staats-schuldbrieven Zei kunnen plaats hebben, maar ook, dat de daarvoor door 's Rijks schatkifc te ontvangen geldsommen uitsluitend tot aankoop dier schuldbrieven zullen wor den besteed. Door die schuldbrieven worden echcer alleen de bèvvijzen van geconsolideerde 4 en 5 pCts. binnenlandsche schuldalsmede die van rente- looze schuld, bedoeld. Daar overigens verlof wordt verleend, om de be taling in acht of zestien jaarlijksche termijnen te doen plaats hebben, en de wet niet zonder een voorafgaand wijdloopig onderzoek omtrent de splitsing en waardering der te verkoopen goederen kan worden uitgevoerd, meende men te Madrid, dat de vastgestelde maatregelen geenzins nieuvve hulpbron nen voor de Regering zouden openen, maar slechts de strekking had, 0111 aan de houders van Staats-schuldbrieven vertrouwen in te boezemen. De bcrigten uit Spanje zijn heden onbeduidend. Don Carlos is nog altijd te Durangoen Cordova teVittoria. Zooals men in berigten uit Madrid voorgaf, waren Cacalonie en Arragon bijna geheel van Carlistische benden gezuiverd. Een berigt uit Bayonne van den 26.Febrnarij meldtdat eenige plaatsjes, zooals Bitrguettezich voor de Koningin verklaard- hebben.. Van Santander, schrijft men in een Engelsch berigt, dat de Generaal Evans met 2000 man van het Engelsch legioen afgezonden was geweest om Balmaceda, dat zich aan de Carlisten overgegeven had, te herov-cren, doch op marsch zijnde vernamdat de Generaal Espartero reeds in die stad welke de Carlisten weder verlaten hadden, binnen getrokken was. De En- gelsche hulptroepen lagen weder in en rondom. Victoria en hadden slechts 1000 man te Trevino. De sterkte van dat corps bestaat thans uit ongeveer 4,500 man en men zeide, dat van de vijf brigadeswaaruit het zamenge- sceld wasdrie zouden gevormd worden. Het garnizoen te Balmaceda, bestaande uit 250 man, was met al de officieren, uitgenomen twee, in dienst van Don Carlos overgegaan. ZWITSERLAND. Het voorzittend kantonschrijft men uit Zurich van 17 Februarijhad eene nota aan den Franschen Gezant doen ter hand stellen, waarin het zich beklaagdedat hoewel aan Frankrijk ophelderingen gegeven warenomtrent het gedrag van Bazel-landen bewezen was gewordendatdoor een Jood op het grondgebied als eigenaar van woningen niet toe te laten, Bazel-land het verdrag van 1827 niet geschonden had echter Frankrijk voortging met «ene vijandige houding tegen dat kanton te vertoonen. Het voorzittend kan ton verzoekt de bevolene maatregelen te schorsentot dat de vordering van schadeloosstelling gedaan is. Het zou andets verpligt wezen eeneu buiten gewonen Landdag zaam te roepen. DUITS. CHLAND. In de Allgemeine Zeitung vindt men van de Poolsche grenzen van 22 Fe bruarij eenen brief over de gebeurtenissen in Krakau, waarvan wij het begin mededeelen: Krakau is thans door de troepen der beschermende Mogendheden bezet geworden. Deze maatregel werd onvermijdelijk van het oogenblik af, dat de Senaat aan zijne verpligtingen piet kon voldoen, en dat hij zijn gezag reeds te veel had zien verminderen, om zich aan den invloed van fanacieke fortuinzoekers te onttrekkenterwijl hij dqze even min zelf durfde wegzen den als daartoe den bijstand der te zijner beschikking gestelde krijgsmagc inroepen. Want de dolk, die sedyrt eenigen tijd in Krakau dé heerschappij voerde en zoodanigen schrik verbreid had, dat zelfs de dappere Chlopicki hem trachtte te ontvliedenhad reeds zoo zeer op de leden vau den Senaat gewerkt, dat zij liever de vertegenwoordigers der drie beschermende Mo gendheden wilden laten handelen, dan zélven iets te doen. Daardoor hoop ten zij zich bij de leiders der bloeddorstige clubs, die in Krakau het hooge woord voerden, re verontschuldigen en de wraak te ontgaan, waarmede de Senaat bedreigd was geworden, indien hij waagde aan eenen clubbist de hand te slaan of door vreemde troepen te laten slaan. Het was dus drin- geiid noodzakelijk aan dezen staat van zaken een einde te maken, en aan den Senaat het zelfgevoel terug te gevendac hem door de schandelijkste praktijken ontnomen was. De terugkeer van orde en van het gezag der wetten zal dit bewerken en de bewoners van Krakau eindelijk fn het genot stellen van de weldaden des vredesdie zij sedert lang ontbeerden. In genoemde stad heeft de Generaal Haufmaji pene kennisgevng uit gevaardigd waarbij bepaald wordedar zijdie gewapenderhand h.er militaire cordon zouden wagen door te dringen, voor eenen krijgsraad gebra'gt en doodgeschoten zuilen worden. Op den 16 Februarij heeft men nabij Wiilfeleen uur afstands van Ha nover, .eenen vuurkogel bemerkt, die naar bet oordeel van Professor Bftipen- berg afkomstig is uit eenen vulkaan op de maan en tot nabij de aarde is voorgeslingerd. Dit luchtverschijnsel stond dien avond ruim 6 ure op 60 graden hoogte in het oosten en verdween in het zuidwesten. De vuurkogel W eenen staart van 5 of 6 maal de breedte dér maangaf eenige vonken van zich en verspreidde een 2eer sterk licht. GRO OT-BRITANNIE. Londen den 2 Maart. Sir Straffort Canning heeft den isten in het Lager- Hliis aan Lord Palmerston ophelderingen gevraagdwegens het door de troe pen van de drie groote Noordsehe Mogendheden bezetten van Krakauen wel ten eersteof er van dat bezetten officieel kennis was gekomen en ten tweede, wat het Ministerie ten deée voornemens was te doen. De Minister heeft geantwoord, dat het Ministerie nog geen officieel berigt had ontvangen, .en dat hij, omtrent hetgeen hetzelve ten dien opzigte doen zou, nog geyn bepaald besluit kon mededeelen. Hoewel de Hertog van Cumberland gezegd had het zijne te zullen doen om de Oranje-loges in Ierland en bij het leger te ontbinden, zoo heeft ;Cch- .ter het antwoord van den Koning aan de leden der Loges in Ierland geenzins 1 behaagd; en in eene bijzondere vergadering van dezelve 1. I. Zaturdag te Dublin gehouden, is besloten, dat men het regt van den Koning, op de iburgerlijke vrijheden zijner onderdanen te verkorten, niet erkende, en men niet eer zou gehoorzamenvooral eerdat .de drie takken van wetgeving des lands de ontbinding bevolen hadden. HetLager-IIuis heeft in de laatste dagen onderscheidene bepalingen gemaakt, jOtii zooveel mogelijk zorg te dragen,dat geene vergunningen tot het aanleggen van .ijzeren spoorwegen worden verleend, zoo lang de uitvoerbaarheid en nuttig heid deé daaromtrent ingediende plannen niet overtuigend is gebleken. De I speculatie-geest is in dit opzigt in Engeland ook tot eene zonderlinge hoogte lopgewekt. Blijkens een daaromtrent den 1 Maart in het Lager-Huis gedaan verslag waren tóen bij hetzelve de aanvragen aanhangig voor het aanleggen van 57 ijzeren spoorwegen, welker voltooijing, volgens de opgemaakte plan- Ken gezamenlijk de ontzettende som van 28,224,000 of 338 millioen Ne- Merlandsche guldens zou kosten. Het Lager-Huis had den dag te voren met |'77 'égen 63 stemmen de aanvrage om vergunning tot het aanleggen van icenen spoorweg van Londen naar Gravesend verworpen, vooral ook op grond, Wat deze spoorweg bij de drukke stoomvaart tusschen de beide plaatsen niet (Suudzaklijk was, en dat dezelve, volgens het opgemaakte plan, door het Koninglijke park van Greenwich moest ioopeii; iets waarvoor men van het Bestuur der Domeinen toch nooit verlof zou erlangen. Het.werk van de 'i'nhncl onder de Theems is nu wederom aan den gang. rit het voorleden jaar hebben 28,000 mcnschendien oudcrrivierschen weg bezocht. Te Londen ister bescherming van de algemeenè bclangens van den handel met de. Oost-Indien en China, eené maatschappij opggrigt. Er zijn van de 11 Grpenlands-vaardcrs reêds 7 te Londen teruggekeerd twee zijn vergaan, doch de manschap gered; de twee anderen waren in goe den staat. Door brieven uit Calcutta, van de helft van September, vernemen wij dat de heer Cordonhet hoofd van de Commissie voor de. thee-planting in Britsch-Iudie, tiit Canton drie doozen met thee-zaad heeft gezonden; de eerste daarvan is overgemaakt naar Assam en het Ilimalaye1-gebergte, in de eerste van welke oorden de thee-plant welig voortkomteene tweede doos' is naar de kruidtuin te Calcutta gezonden, waar planten opkwamen, dienaar Messovrie zijti overgemaakt. Men weet, dat men in liet binnenland van Dritsch-Indie op verscheiden plaatsen de thee in het wilde heeft gevonden. F RANK 11 IJ K. Parijs den isten Maart. De Generaal Alava, Ambassadeur van Spanje en de Secretarissen van de Spaansehe Ambassade, hebben bij den Koning gedineerd. Ten acht 111e, is er groote receptie van heereu en dames ten Hove geweest. De drukpers van de departementen toont zich over het nieuw benoemde Ministerie te vreden. De bómtitutionncl in antwoord op de Quotidietmewelke voor twee dagen aankondigde, dat er bevel aan de Russen gegeven was, om zich ge reed te maken Frankrijk te verlaten, zegt, dat dit bevel sedert oenen zeke ren tijd bestaat. De Constitutionnel heeft dit dagblad, hetwelk deed 'geluo- vcn, dat dit bevel van de Regering kwam, niet begrepen. Iedereen, voor het overige, weet, dat het Russisch Gouvernement, sedert een iaar, het bevel gegeven heeft, aan alle onderdanen van Keizer Nikolaas, om Frankrijk te verlaten, zoo zij geene bijzondere toestemming hebben om aldaar te ver blijven. geeft aan de officieren en onder-officieren vrijheid, om in Spanje dienst ie Den 2 Maart, Het Corps Diplotique heeft gisteren bij de Koninglijke familie gedineerd. Het rapport van de Commissie belast met het onderzoek van het ont werp van Couin wegens de reductie van de renten, zal waarschijnlijk in den loop van de vólgende week plaats hebben. De Commissie heeft besloten, zooals het schijnt, ten voordeele van den maatregel, welken zij billijk, nuttig en geschikt oordeelt- Wat den vorm aangaat, zij laat dien aait het Ministerie over, welke zich schijnt verbonden te hebben om een ontwerp daaromtrent in de aanstaande zitting aan te bieden. Men heeft aangekondigddat het ontwerp daarin bestond om de 5 pCc. in 4, pCt. te converterendit is gedeeltelijk eene dwaling. Men zou zon der vooroordeel geen 4j- pCt. kunnen makenwelke veel boven pari stond. Men heeft willen zeggen, dat de spCt. zal geconverteerd worden in schuld brieven van andere wairdezoo echter dat dit een *- pCt. reductie aanbragc. Voor het overige zijn de dagbladen met tijdingen van de expeditie van den Maarschalk Clausel naar Tlemecen gevuld, welke van geen belang zijn. De berigten uit Parijs van den 3den, en die uit Spanje over genoemde stadbevatten heden niets bijzonders. MENGELINGEN. NATIONALE EIGENDOMMELIJKHEDEN. Weten de menschen waarom zij elkander haten of beminnen? Hunne klce- derdragt verschilt, de gewoonten, welke zij van hunne ouders hebben over genomen, wijken van elkander af; dit is eene voldoende rede om elkander ie verfoeije». liet arme menschelijke geslacht zal nimmer veranderen. Te vergeefs doet de tijd de grootste verschillen, dié de vóllteu van een schei den, verdwijnente vergeefs verzacht dezelve de scherpste voóróordeclco, nog aleóos zijn er redenen genoeg oVer, om elkander 'te1 haten. 'De verbictc- ringen bestaan; zij gaan van de èené eeuw tot de andere over, cn worden voortgeplant, nipt alleen van volk tot volk, maar van provincie tóe provin cie, van stad tot scad, van dorp tot dorp. Men "heeft Ierland, Schotland en Engeland staackundig vereenigd: maar is men er in geslaagd, om deze drie vijandige eigendommelijkheden in een te doen smelten? Bestaat cr hier niet een Saxische, daar een Pictisch'e, verder een Aziatische en Milcsische indruk?. Wordt niet dpzelfde letter verschillend door'de drie onderscheidene geslachten uitgesproken? De Ier zégt wanneer de ÈngCls'chman A en de Schot O doet boor,en. De eêne vergast zich mét whisky-, dé andere met toddy, .de derde met gin. Maar alle drie iagchpn den Franschmati uit, o.u dat 'hij soupe mttlgri éet. Wil m'en trachten den inwoner van Marseille met dien van Rijssel, en dien van Adi'gnoii mét dien van Amiéns volkomen over een te doen stemmen: deze lieden hebben hetzelfde'Vaderland, maar men zal m nimmer in slagen, om hunne zeden te doen overeenkomen; 'en voor den Waren Paryzenaar zullen de bejvoners van het Zuiden altoos vreemde lingen zijn; even als voor den Phoceèr van Marseille, de Paryzenaar, die hij in gijne taal Franchiman noemt, een tegenstrijdig wezen zal zijn. in Schotland en Ierland zijn er dorpen, waarvan de inwoners met eenen weder, keerigen en ingewortelde» haat jegens elkander bezield zijn, wélke alleen uit een gering Verschjl in kleeding voorspruit. De wijsgeereii herhalen ons gedurig, dat de natuur overal gelijk is. Pascal Zegt met veel meer grond, dat nies nieuwe verschillet; iij de 'ménscheTi be speurt, natir mate men meer verstand heeft. t)e eenstemmigheid van onze wereld lost zich in eene bijna oneindige yersgheid.enhcid op.Twee gebeur tenissen en twee karakters, wëlk.è hét meest gelijkend schijnen te zijn, brengen de yerschillendste uitwerkselen *t,e weeg. De overweldiging van Cromwell \e\die tot eenen algemeehen vrede; 'de overweldiging van Buona parte, tor eenen algemeenen oorlog. De algemeene stellingen 'misleiden 011s gedurig, en men zal voorzeker vele dwalingen begaan, zoo men zich, niet naar omstandigheden, maar naar zekere axioma's wil gedragen. Het groot vernuft bestaat daarin, om met den eersten oogopslag de af wijkingen en overeenkomsten van eend zaak té beseffen. Toen Buonaparte, op het eiland Elba gebannen zijnde, zich op een klein vaartuig inscheepte en te Cannes aankwam, had geen geschiedkundig voorbeeld hoegenaamd hem tot zulk eene stoute onderneming geregtigd; maar hij had op de ver wondering der bevolking, deri toestand van den opénbaren geest, en de ver bittering tegen de Geallieerden gerekendzijn togt van Cannes naar Parys kan dan ook onder zijne grootsehe ondernemingen woijden gerangschikt. --- De .Keizer van Mexiko, Augusti» Iturbide, daarentegen, keert uit zijne bal lingschap terug even ais Buonaparteom zijnen verloren troon te herove ren; hij wórdt als een deserteur doodgeschoten, en het gerucht van'zijne onderneming verneemt men te gelijk met dat van zijnen dood. Buiten twijfel kan men de hartstogten en de karakters tot een zeker aantal voorname punten bepalen, maar de daadzaken, welke uit de vermenging van deze hartstogten en karakters voortspruiten, zijn oneindig verschillend." Keu zotskap heeft slechts een klein getal denkbeelden, welke hij op ai.e toe past; een man van verstand, ontdekt de overeenkomst, welktusscher eenige zaken bestaat, onderscheidt derzelver vefschillfc'nde afwijkingen t onderzoekt de oorzaak van dit verborgen verschil. '{Pervolg hi.r

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3