A0. 1836. LEYDSCHE WOENSDAG CODJIAN ÏV DEN idea MAART, f/\ r -Z& &:Ar\' l^'o NEDERLANDEN. Leyden den isten Maart. Men schrijft uit 's Gravcnhnge van den isten dezer: Eergisteren is in deze Residentie gevierd geworden d'ojpste verjaardag van 7. K. II. Pfir.s Frederik der Nederlanden, met het spelen van het klokken spel, het uitsteken van vlaggen en het houden van paiade. Dés morgens werd er bij Hoogstdenzelven een groot dejeuner gehouden. Up den mid dag was er diner ten Hove. Gisteren avond heeft er bij den Russischen Minister aan liet Neder, iandsche Hof eene luisterrijke partij plaats gehad, waarop de gênoodigden in costumes van den ouden tijd, én in de oudste kieederdragtendoch onge maskerd verschenen zijn. Op de partij hebben zich onder anderen, bevon den, HH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranje, met Iloogstderzelver zonen en dochter, HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederikbenevens IIH. DD. HH. de Hertog en Hertogin van Sakscn-Weimarvergezeld van derzelver kinderen, alsmede het Corps Diplomatique de Ministers van Staat, cu de meeste aanzienlijken uit de Residentie. Smaakvol waren de costumes uit gekozen, en niets is gespaard gewordencm deze partij in pracht en in luister te doen uitblinken. Naar men verneemt, zal aanstaanden Vrijdag dergelijke partij bij Z. IC. H. Prins Frederik gehouden worden. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten-Generaal van heden, zijn de afdeelingen voor df maand Maart .zamengesteld, en tot derzelver Voorzitters en onder-Voorzitters benoemd de heeren: isteafdeelinjj, Oorver- Hooft en van Hemertz°. Beelaerts en van Swinderen; 30. van Asch van iVijck en Collo! d'Escury; 4°. de Jonge en van Nes; 5°. Cats en Lémker. Aan de afdeelingen worden toegezonden: 24 ontwerpen van wet, houdende herziening van het wetboek van Strafvordering; en een ontwerp van wet, tot wijziging van het wetboek op het strafregt, voorzoo ver deszelfs bepa lingen ontoereikend zijn, om het namaken, vervalschcn, of verminken, van inlandsche wettig gangbare geldmunten te beteugelen en te bestraffen. De centrale afdeeling heeft vervolgens verslag gedaan op de drie ont werpen van wet_, tot wijziging' van het derde boek des wetboeks van Koop. handel, waaromtrent de beraadslagingen op aanstaanden Vrijdag zullen wor den gehouden. Waarna de zitting tot morgen tetl half drie ure'gescheiden wordt. Tot Commissaris van Zijne Maj.den Koning bij de Nederlandsche Handel maatschappij, in plaats van Zijne Exc. den Graaf G. Schimmelpenninckt, als zoodanig eervol ontslagen, is benoemd de heer li. E. Canneman, Staatsraad in buitengewone dienst. Bij eene missive van Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken is onlangs aan de heeren Gouverneurs der Provinciën opgemerkt geworden, dat de zoo menigvuldige aanzoeken van of ten behoeve van reeds ingelijfde miliciens, 0111 zich alsnog in de dienst te doen vervangen, en de gemakke lijkheid, welke men sedert eenigen tijd betoond heeft, om aan dat verlangen te voldoen, de doelmatigheid heeft doen inzien, om zoodanige vergunningen binnen de perken terug te brengen, die daartegen vroeger waren gèstcid, daar de ondervinding de overtuiging heeft aangebragt, dat de in deze be toonde gemakkelijkheid in sommige provinciën henen leidt, om de gelegen heid, welke de wet tot het remplacement en de substitutie bij de Militie— Raden, in de daartoe aangewezen zittingen, heeft aangeboden, inet opzet te laten voorbijgaan en aanleiding te geven tot misbruiken, waardoor dat gedeelte der wet, indien hierin niet werd voorzien, gehöel uit het oog zou worden verloren. Uit Rotterdam meldt men van den 29 Februari] Sedert twee maanden, dat een groot gedeelte der straten én havens dèZer stad door middel van gaz verlicht zijn, schijnt die verlichting den algemee- nen bijval wég' te dragen. Het gebruik daarvan voor winkels en particuliere huizen neemt dagelijks toe, en zelfs heeft men reeds een aanvang gemaakt om door dit middel de nieuwe R. C. St. Laurenskerkin.den Houttuin, ge heel te verlichten, dat volkomen aan de verwachting heeft voldaan. Ook verneemt men, dat het tweede nieinv R. C. Kerkgebouw, de Steigerskerk, weldra mede door gaz zal verlicht worden, en haeft men alle reden te ge- looven, dat dit voorbeeld nog tot meerdere uitbreiding van deze manier van verlichten zal aanleiding geven. De Brusselsche Libéral doet opmerken, dat tot heden, vhn de twintig aan het in zijn bureau gepleegde fbit schuldig verdachte personenniet meer dan negen zijn gekerkerd. Dit blad deelt eenen brief mede, onderteekend door dtszelfs Redacteurs, de heeren G:7/o en Renè Spitaclsen door deszelfs drukker den heer Wollens, waarin zij verklaren, dat, ten gevolge van het geen gebeurd is, en van de hun toegevoegde bedreigingen, zij vermeeneij den Burgemeester te moeten verwittigen, dat zij-wapenen bij zich zullen dragen, om hunne persoonlijke veiligheid te verzekeren. RU'SLAND. Uit Petersburg meldt men van den iöden Februari], -dat aldaar bij gele genheid van een volksfeest, den i4den, omstreeks 500 personen des namid dags in eene houten tent waren bijeengekomen, om eene tooneelvértooning bij te wonen. Naauivlijks was de voorstelling begonnen, of men ontdekte dat het dak van de loods in brand geraakt was, en ofschoon de acht toégan- gen opengezet waren, alvorens de verzamelden van dit ongêluk onderrigt weidenontstond er op de eerste mare daarvan zulk een gedrang, dat de uitgangen verstopt geraakten, een groot aantal personen vertrapc werden, en eindelijk het gcheele brandende gebouw instortte, en de menigte onder gloeijer.de planken en balken begraven werd. 2. M. de Keizer had zich terstond op de plaats begevenom de maatregelen tot redding te beslieren doch de vlammen namen te snel toe om gebluscht te kunnen worden. Niet minder dan 126 menschen, waaronder 5 vrouwen, hebben oij deze ramp het leven verloren, terwijl een aantal anderen zwaar letsél hebben ontvangen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 26. Februarij. De Gazette van den i/den drukt zich Su zijn officieel gedeelte aldus om trent de militaire operatien uit: Wij vertrouwen, dat men binnen kort, op de grenzen van de Pyreneën dien uitslag zal verkrijgen, welke de beweging, door den Opperbevelhebber gemaaktzal regtvaardigeneene beweging door den een zoo vinnig beoor deeldomdat zij den oorlog wilden geëindigd zien in eenen dag, endoor den anderen, wiens opzettelijke boosheid alle middelen opzoekt om wan trouwen en tweed agt onder de verdedigers van Isabelle II te zaaijen, Laicn wij met bedaaidhcid en koelbloedigheid wachten, en de bedoolingcji va.'i hen verachten, welke zich met een masker van vaderlandsliefde bedekken slechts doelen om ons te outuioedigen, terwijl zij de rampen van het vader land vermeerderen. -De Minister van Oorlog Ahnodovar heeft eené circulaire aau de.Kap!- teins-Genergal rondgezonden, waarin hij meldt eenen aanzienlijken voorraad v-an geweren uit Engeland ontvangen te hebben, zoodat hij nu 111 staac is ae nationale garde van alle provinciën te wapenen. - Men schrijft van Barcelona van den igden Februarij De korvet la l'erle en de bark Expositionvan de Fransehe station op de Balearische eiianden, zijn te Barcelona aangekomen, zij geleiden7Spaanscbe bodems, aan boord van welke zich de recruten van de nieuwe ligting be vinden ten getale van 1200, voortkomende van de eilanden Majorka en Minorkadeze jonge soldaten zullen naar Figueras gezonden worden. Berigten over Parijs van den 27 Februarij. Men schrijft uit Madrid van den I7den dezer: De laatste tijdingen van het oorlogstooneel zijn niet zeer gunstig. De inne ming van Balmacedawelke voor een groot gedeelte aan de achteloosheid e'n langzaamheid van Espeleta moet toegeschreven wordenis van groot be lang, vooral om derzelver zedelijke uitwerking. Dê weinige tegenkanting, welke de Carlisten ondervinden, om zich in de Asturien te vestigen, zijn onrust verwekkend dit bergachtig land kan, indien men er zich niet bij tijds tegen verzet;-een tweede Navarre worden. Ons operatie leger is er ver af om in het Britsche legioen die hulp te vin- den, welke het er van verwachtte; de demoralisatie en de tuchteloosheid, welke in de gelederen van die soldaten heerschenzijn zeer in tegenstelling met den uitmuntenden geest van het legioen van Algiers. De heer Tajardo verlaat de hoofdstad, om als Engelsch Commissaris zitli bij den Generaal Evans te Vittoria te begeven. Bij een besluit der Koningin-Regentes van den 16 Februarij is eene Commissie benoemd tot verevening der oude schulden van den Staatdie nog niet opgenomen waren in de daaromtrent den 30 December 1834 aan de Cortes aangebodene memorie; volgens welke memorie der nationale schuld van Spanje 6,584,896,200 realen dé vellon (823 millioen Nederlandsche gul dens) bedroeg. Alle nog onverevende schuldvorderingen zullen vóór den 31 December aan deze Commissie moeten worden ingezonden. Te gelijk kondigt de Madridsche Revista aandat binnen weinige dagen de zoo lang aangekondigde besluiten omtrent de reeds verevende schuld van Spanje het licht zullen zien. Die besluiten zullen, volgens dit blad, eendecis eene nieuwe conversie dier schuld bepalen, anderdeels derzelver langzame uitleg ging uit de opbrengst der te verkoopen kloostergoederen voorschrijven. Te dieneinde zouden alle .MonnikeD-kloosters zonder onderscheid vernietigd wordenen de Nonnen-kloosters tot op eèn zeer gering aantal worden terug- gebragt. Reeds heeft men te Madrid met het afbreken van een achttal kloosters, waaruit de Monniken verjaagd zijn, een begin gemaakt. Inplaats daarvan zullen burgerhuizen gebouwd of ook openbare pleinen aangelegd wordep. Men schrijft van Bayonne den sssten Februarij He Generaal Eguia heeft zijn hooTdk'ivaftie? ■Jan Sorudza naar Cv critica overgebragt. liet schijnt, dat, volgens brieven van Mondragon, de ziek- teas en vooral de typhus groote verwoestingen te Vittoria aanrigtenvooral in de gelederen van het Engelsch legioen. Dat legioen., dat bij zijne aan komst 8,500 man teldeis thans door allerlei verlies verminderd tot op 3,000 man, die bekwaam zijn om dienst te doen. Een aanzienlijk getal officieren heeft de dienst verlaten. De provincie Valencia wordt voortdurend op sommige punten door klei ne meer wegens hare vermetelheid dan hare sterkte te duchten benden ont rust, Die van l'alajana, welke reeds verscheiden neêrlagen heeft onder gaan, is andermaal door den Kolonel Buil aangetast en tot over hec Ni or-! la-gebergte geslagen geworden. Intusschen is de weg van Valencia naar de E'oro op Bercelona niet veilig. De laatste post dier stad is over zee aange komen, en eene van Madrid over Valencia aan den Generaal Mina gezonden estaretce heeft, zegt men, dienzelfden omweg moeten maken. Eene bende van 80 man, onder de bevelen van Gil de Liria, had laatst het gehucht Alcubias, op 12 mijlen van Valencia, ingenomen en aldaar eete brandschatting geheven. Het Provinciaal Eestuur heeft, op daarvan beko men berigt, aan die stad eene boete van honderd dertig harde piasters opgelegd, om niet te hebben zorg gedragep, dat gezegd dorp tegen de ovéf- looping der Carlisten gevrijwaard werd. DUITSCHLAND. Weeken den 19 Februarij. Volgens handelsbrieven uit Krakau is hét ge bied van hét Gemeenebest op vertoog van de drie beschermende Mogend heden en van den Senaat met troepen bezet geworden. Eene brigade Ocs- tenrijksche troepenonder bevel van den Generaal Kaufman is in Krakau binnen gerukt, twee brigaden Russische en Pruissjsche tioepen naderden de stad, en zouden bij derzelver aankomst ook aldaar ingekwartierd worden. Het schijntdat de Senaat geene inwendige middelen bezit0111 die personen te verwijderen, welke het oproer in dit kleine Geméènebest hebbenaangestb. kén en dat men vreemde krijgshulp hiertoe noodig heeft. GROOT-BRITANN IE. Londen den 28 Februarij. 2. M. de Koning heeft op het adres tot n't- schaffing van de Oranje-loges en andere geheime genootschappen, hem door de Kamer der Pairs aangeboden, geantwoord, dat hij hunnen wensch zou. opvolgen en daartoe de medewerking van de natie verzoekt. Na het békend worden van dit antwoord, heeft de Hertog van Cumberland, Grootmeester dier Loges, in het Hooger-Huis verklaard, dat hij alle zijne moeite zou aanwenden, dat de Loges wérden afgescha'ftdoch dat hij aan derzelver beginselen altijd zou verkleefd blijven. De Hertog van iVinciclstd heeft zich bévig tegen het antwoord verzet en verklaard, goed en leven op het spel te zullen z.etfen om de Loges te ba- houden. De Minister Melbourne heeft hem eenigzins tot bedaren gebragt. Ter tegemoetkoming van de Iersche Protescantschê Geestelijken, is reeds voor 115,500 ingeschreven. De Bisschop van Durham, Dr. William van Mildert, een Hollander van afkomst, is dezer dagen in den ouderdom van 76 jaren, algemeen geacl)s én bemind, overleden.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1