G R I E K ENLA N D. S P A N j ITALIË. DUITSCHLAND. IMrd hteft bij <jit ongeval persoonlijk letsel bekome», dóch de belendende fn aan de over'ziuie staande huizen hebben min of meer door water of vour geleden. Het verbrande huis, het eigendom zijnde van den bewoner,-is met de meubelen voor brandschade verzekerd. Het lijk van den heer T. MajofM is den efisten dezer te Amster dam, met buitengewone piegtigheid ter aarde besteld. Voor eenige dagen hebben de h.eeren LedeboerKapitein, en Oevers, »sce Luitenant bij de 2de afdeeling Zuid-Höllandsche Schutterij, be.de van Rotterdam, uit naam hunner mede-officieren van die afdeeling,. te Boxtel eenen prachtigen eeredegen ter hand gesteld aan hunnen voormaligen ver dienstelijken Kapitein-Adjudant, den heer G. C. E. van Daalen, thans Ka pitein bij het flankeur-bataljon der 7de afdeeling infanterie, tnet bijvoeging van eenen brief, waarin de diensten herdacht worden, door hém aan die af deeling, tijdens den veldtogt van 1831, bewezen. Op het gevest van dien degen prijken de wapens der steden Rotterdam, Delft en Schiedam, bene vens de datums van dien roemrijken tiendaagschen veldcogti Uit Vlaardingen meldt men, dat het aldaar te huis behoorende hoe kerschip de Lijnbaan, van den reeder II. de Boudeen gevoerd door den schipper J. van Rossen, in den storm, welke in den nacht van den nden op den 12 Februarij gewoed heeft, op het strand van het eiland Texel, bij het dorp de Koog, geheel is Vergaan, en de 12 manschappen van hetzelve' eene prooi der woedende golven geworden zijn. Deze ongeuikkigen laten 26 hul- pe ooze weduwen en weezen na, die door eene daartoe zich zamengcsteld hebbende Commissie te Vlaardingen, aan de menschlievendheid en weldadig heid der landgenooten worden aanbevolen. Men meldt uit Middelburg van deh 24 Februarij t Eergisteren is alhier aan de persone van Tona Hansen, weitas bij arrest van het Hof van Assises in deze provincie, van den 9 Deeeinber des vori- gen jaars, ter zake van kinderniood, tot de doodstraf door het verwurgen aan eene paal was veroordeeld, ten uitvoer gelegd de straf van een half uur te pronkstelling op het schavot, met een strop om den hals, aan de wurgpaal vastgemaakt, brandmerk en een confinement van vijftien jaren in een tuchthuis, waarin het Zijne Maj. behaagd heeft, bij besluit van de.i •/den dezer, N". 23, de aan haar opgelegde doodstraf te veranderen. Men berigt "van liet fort Bajh yaü den 17 Februarij: Heden werd alhier eene edelmoedige met levensgevaar vergezeld gaande daad verrigt. Een zekere Engelbertus Kamermangeboren en wonende te Ouden Doel, had zich heden in den vroegen morgen naar het Saftingcr-sckor begeven, ten einde vogelnetten uit te zetten; terwijl hij hiermede bezig was overviel hem de. vloed zoo spoedig, dat een terugkeèren onmogelijk wf Zijn laatste levensuur scheen weldra aanwezig te zullen zijn, daar het water tot eene verbazende "hoogte Steeg. Niettegenstaande men den ia doodsge vaar verkeerende Belg had opgemerkt, liet het zich aanzien dat niemand zich in zulk een storm, en onstuimig water mee een vaartuig zoude wagen, om den gezegden Kamerman te redden. Maar dank zij den officier der marine, den heer J. II. Kohier Knoïldèrt, Commandant van Zr. Ms. kanonneerboot N°. 72K. HucknadsIV. II. Evers, J. Moutkaan en A. Berk, behoorende tot de equipage van gemelde boot, die zicheigen levensgevaar voorbij ziende, niet ontzagen met eene sloep hét te beproeven om den ongelukkige te redden. Na bijna een uur met de woedende golven gekampt te heb ben, gelukte het aan genoemden, hunne pogingen met den gewenschten uit. slag bekroond te ziende zalige bewustheid van een mensch uit de kaken .des doods gered gn Code welgevallig te hebben gehandeld, zij hunne grooc- >te belooning 1 - iï Üit Athene wordt van den 19 Januarij gemelddat men aldaar eenige dagen geleden in groote ongerustheid geweest was, wegens eene ziekte van Koning Othowelke zich hevig voordeeden van zware koortsen vergezeld ging. Spoedig echter hadden zich de mazelen geopenbaard welke eenen regelmatigen voortgang haddenzoodat Z. M. voor liet eerst den i/den weder bezoeken ontvangen heeft.' Het bekend worden vr.11 zijn herstel had in Athene en geheel Griekenland veel blijdschap tc weeg gebragt. In het burgerlijke was geen nieuws, Asii de Turksche grenzen was het sedert eenigen tijd rustiger gen/orden en.de Regering bereidde, zooalt men vernamkrachtige maatregelen, om dat kwaad geheel en al itit te roeijen. Het weder was zeer spoedig veranderd.- Op eene ongewone koude, vo'lgde eene zeer matige luchtgesteldheid, en de laatste djtgen waren echte zomerdagen. Berigten over Parijs van den 23. Februarij. Men leest in de Sentinelle des Pyrenees De 10 Carlistische bataljons met eenen trein artillerie, onder bevel van den Generaal-Majoor Vi-Unreal, die den wil hadden naar Castilie te gaan, hebben bij hunne komst in die provincie eenen contramarsch gemaakt en het beleg gaan slaan voor Portugalette en Castro. De tijding hiervan word aan don Opperbevelhebber van het Noorder-leger medegedeeld, die terstond, naar men verzekert, in de rigtiug van - Victoria is op weg gegaan. Van eenen anderen kant is de Generaal Iriarte den I4dcn met twee bataljons, aan boord van eene stoomboot en andere vaartuigen, scheep gegaan, om Portugalette te hulp te komen. Men weet thans stellig dat Villareal tot Generaal en Chef over het Car listische leger is benoemd; Generaal Eguia wordt Minister van Oorlog. De Gazette de France zegtdat Cordova verkregen heeftwat hij vroeg en dat de troepen der Christinos zich naar Valcarlos begeven, om zich in te jchepen, ten einde Portugalette te huip te komenhecwelke de Ce: listen ran nabij ingesloten hielden. Andere tijdingen melden, da: Cordova zijne 10 bataljons in twee afdeclin- gen verdeeld beeft, en dar Tfij ven voornemens is, om zich over de bergen iiaar Biscaye te begeven, maar dat twee Carlistische afdec liegen, elk van jrpqo man, zijne bewegingen i.i acht namen, Volgens bijzondere berigten vt.n de Fpairnsehc. grenzen tot den iSden Februarij', hebben d< Otriistën; zich '.veder van twee versterkte wachtposten op den weg van Balmacedx naar Bilbao Meel ter gemaakt, en Haarpij 180 aoldaten van het leger der Koningin gevangen «domen. Den 14c!en hadden dê Carlisten de hoogten"die Portugalette 'r«strijken, bezet, en maakten zij aanstalten om die niet onbefcüngrtjke zeeplaats te be.chieren. He: hoofd kwartier van Don Carlos was deii ïjden te Dnrango. Men heeft tijdingen van Barbastro van den ijdenUit eene goeden bron vernam men, dat de Gataionische factie, die in Opper-Arragon had willen doordringen, na op de grenzen teruggedrongen te zijn, door de troe pen van de Koningin geslagen en op de vlugt gejaagd was; zij hadden Coó man verloren. Berigten over Parijs van den 24 Februarij. Zoo als bekend gemaakt is, is de brochure van den heer Perpina, welke eerst door het Gouvernement was goedgekeurd, verboden geworden. Het dagblad de Espagnol had hierover een artikel geplaatst, hetgeen het niet aan de censuur had onderworpen. De burgerlijk Gouverneur wacht nadere beve len van de Regering af, om de straf aan dat dagblad op te leggen, welke bestaat Ir, eene boete van »oo ducaten en «ene ballingschap van twee jaar. Er zal, zoo als gemeld wordt, eene militaire linie-wnrden-geplaatkvs.,; Pampeluna tot aan Valcarlos; den isden zou die besluit officieel aan de ia. vvoners van de vaiieijen bekend gemaakt zijn door eenen dagorder van den Opperbevelhebber. Omtrent Portugalette, den sleutel zoo als men weet van Bilbaowordt gemeld, dat hetzelve niet zoozeer door de Carlisten ingesloten was, maar wel dat Carlistische benden zich op de omliggende hoogien vertoonden, hetwelke in de stad voorbereidselen tot verdediging hadden noodzakelijk gemaakt. Over Engeland heeft men tijding, die nog al belangri'k zijn. Wat den Staat des legers, schrijft men uit Londen' van de Koningin bet eft, deze schijnt werkelijk piet te gunstig te zijn en het ontbreekt hier bovendien nic: aan liedendie den Generaal Cordova van geheime overhelling v,oorzon ftiet verstandhouding met de Carlisten verdenken. Zelfs de schrijvers van den Courier, die anders de zaak der Koningin-Regentes zeer gezind zijn, geven hunne afkeuring over de jongste gedragingen van haren Opperbevel voerder te kennen. Zij verzekeren, dat het bij.de jongste krijgsbewegingen! alleen aan onbekwaamheid of verraad is toe te schrijven geweest, dat de Carlisten niet ten eenenmale geslagen zijnen zij beschuldigen den Generaal Cordova, dat hij bij die bewegingen opzettelijk de Engelsche magt buiten het gevecht heeft gehouden. Ook waren de Spaansche effecten te Londen zeer gedrukt. Men vreesde, dat Mendizabal de verschenen renten niet zou kunnen betalen. Doch dt Times had later eenen bijzonderen brief bekend gemaakt, welke van Mende zaan Is kant verzekerde, dat hij in de rente-betaling zou voorzien. De berigten over Parijs van den 25sten zijn van geen belang. H. M. hal bevolen, dat in iedere hoofdstad der provinciën eene Commissie zotn zaaiiil gesteld worden, die toe moet Zien, dat de gelden Wélke-floor bet verkoop' van kerkelijke goederen als anderzinsten nutte van den Staat moesten ko. menwezenlijk tot dat einde gebruikt werden. til een gesticht van weldadigheid te Turyn leeft op dit oogenblik nog! eene 122 jarige vrouw, Elisabeth Clod genaamd. Zij werd te Montmeillan, een stadje nabij Chamberry, in het jaar 1714 nit arme landlieden geboren,! diende va.i haar 15de tot haar 96ste jaar in mannen kleederen als voorrijder, huwde op haar 58ste jaar eenen I5jarigen longman Joseph Viset geheeten.j die postiljon van beroep was, en leefde met hem 14 jaren. Na zijn overlijden trat' zij andermaal in den eclic met den landman Bernard Dulieu, zonder even. svel haar postiijonsberoep te laten varen, en werd den isten November der vorigen jaars ten tweedenmale weduwe, waarna zij, zonder kinderen te heb ben «-'gelaten, in bovengenoemd gesticht werd opgenomen. Zij heeft zeer digt, hoewel thans sneeuwwit geworden haar, nog sleclirs drie tandenmaar niet te min '.iet volle gebruik hirer zintuigenmet uitzondering van een eenigzim verzwakt gezigtzij gaat regt overeind zij heeft nimmer hare toevlugt toi Geneesheeren behoeven te nemen, terwijl hare gezonde iigchaamsgesteldheitl haar tegen den invloed van het weder en van den oudeidom beeft beschut.l Wf.enen den ip Februarij. Handelbrieven uit Bitoglia melden, dat de troepen van den Grooten leer, 14,000 man sterk, uit Albanië terugkee rende, in die stad en de omstreken, geplaatst en ingekwartierd geworden zijn, en datj volgens het gerucht, zij aldaar een halfjaar zouden blijven. Volgens deze berigten schijnt het r.iet, dat de Porte ernstig zou besloten hebben, ook in Bosnië de orde op nieuw te herstellen, maar dat zij hare troepen voorioopig als obscrva:ie-corps in de nabijheid van Albanië laat staan. Uit Brussel schrijft men (zie boven onder Nederlanden): Bijzondere brieven uit Berlijn, naar Parijs geadresseerd en van eene zeer late dagteekening, melden, dat de Koning van Pruissen zwaar ziek is, en dat zijn toestand aanleiding gegeven beeft, tot vele consulten van Genees heeren bijeenkomsten, der famielje, en vergaderingen van den Raad. De Duitscne dagbladen hadden het verlof nog niet bekomen, om het publiek te ondei'hoówsn over ongerustheid door I>'ec KoiiingUj^-Garin-, IVLinicrtvi en de bloedverwanten van den ouden Koning opgevat. Zijn dood zou daar. cnboven niets, ten minster, niet dadelijk, in den algemeenen gang der zaken veranderenmaar dezelve zou de oplettendheid en de diplomatische activiteit van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk verdubbelen. De Koninglijke Prins van Pruiscen wordt beschouwd als deelgenoot van tie oorlogzuchtige staat- Lunde van Nikolaas en hij is, na dien Keizer, de eerste hoop van de ver vallen dynastien. In de Ooster.rijksche Beobachtcr vindt men thans, na eene inleiding we- geus de in.Krakau voorgevallen ongeregeldheden de aldaar plaats hebbende woelingen, onmscsiokingen en moordaanslagen van vreemde revolutionnairen, en n». ..inhaling van de verpligting der drie beschermende Mogendhedenom zoowel voorde rust der vrijstad als voor hunner eigene Staten te wakeneene nota medegedeeld van de Gevolmagtigden van Oostenrijk, Rusland en Pruis- sen, aan den President enden Senaat vin Krakau onder dagteekening van den 9 Februarij ingediend. In dit stuk wordt hoofdzakelijk gezegd, dat de drie voormelde gevolmagcig't'en zich gehaa'st hadden de mededeeling' van den Pre sident, betrekkelijk de ongelukkige voorvallen te Kraki 11in het begin de zes jaars, ter kennis hunner Hoven te brengen dat deze in tfie gebeurtenis sen slechts het onweerstaanbaar bewijs gezien hadden van het aanwezen van et?n diep ingeworteld kwaad, hetwelk, binnen den Vrijs nat verspreid, niet alleen deszelfs rust en vrede, maar ooit de zekerheid der aangrenzerde provinciën bedreigde. Door de bestaande cractateu tot hescheimeis der vrije stad Krakau en bewaking harer onzijdigheid geroepen, voelden de drie Mo gendheden zich te meer tot het aanwenden der middelen, die de toestand vereischt, verpligt, wijl zich de verpligting ,cr bij paart, hunne eigene Sta. ten voor openlijk nadeel té behoeden. Ten gevolge dezer overweging had den de Gevolmagtigden in last, den' President én Senaat van Krakau te be rigten, dat de oogenblikkclijke zuiveringen en verwildering van allePoolsche vlógtelingen en andere gevaarlijke personen, uit bet Krakausch gebied, de eenige maatregel was, om de tegen de Zekerheid en rust van de stad en het gebied van Krakau en der omliggende gewesten ggsmeede oproerige aansla, gen te vernietigen. De gevolmagtigden twijfeldén niet of het Bestuur van Krakau zon.blijkens vroegere betuigingen, daartoe gaarne de band leerten. Zich beroepende op het 9de artikel der Weener Congres-acte en daarmede in verband sraande verdere bepapalingenvoiderden dan de drie Hoven, dat het U«3tuur van Krakau bim-.-ii aclrr daaen rljdsalle Poolsche vlugtelingen uit deszelfs gebied verwijderde; dezelve koudeu den weg van PodgorzC in slaan; hij die aanwijzen kon dat de eene of andere der drie Mogendheden in 'zijne toelating bewilligde, zou men daartoe de gelegeilheid verschaffen; de de overigen zouden naar Amerika gezonden worden'; de onderdanen van air- dere Mogendheden, voor de rust van Krakau als gevaarlijk aangeduidmoes ten eveneens binnen acht dager, het gebied van Krakau verlaten; zij konden bij de Gevolmagtigden der drie Hoven de noodige passen bekomen om over het gebied van een Jerzelver zich naar hun land te begeven. De drie be- beschermendc Mogendheden hadden het voorts gepast geoordeeld, troepen tot aan de grenzen van het Krakaner gebied te laren aanrukken, zoowel om te zorgen, dat de bovenaangeduide personen zich van den voorschreven weg niet verwijderden, als om het Bestuur van Krakau, naar het vereischt werd, den noodigen bijstand te ieenenterwijl dezelve zich overigens voorbehou den, zoo wanneer het Bestuur vau Krakau den noodigen wil of de noodige kracht niet had, om aan deze bepalingen gevolg te geven, door hunne eigene middelen zulks tot stand tp doen brengen.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2