A\ 1836. LEYDSCHE cor II 4 X T. V O 2 nederlanden. WOENSDAG 1>i X DEN I7den FEBRUARIj. ■Buroembest-er en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze, naar aan- 'leiding eener ontvangene Circulaire van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid- Holland, van den 27 Januarij 11., QProvinciaaliflcA N°. 8), ter kennisse van de belang hebbenden, dat de Milicien, welke bij de Mobiele Schutterij oK een der vrijwillige Xorpsen -is dienende, en tot den dienst der Nationale Militie gêdesigneerd worde, zijne -keuze, of hij al dan niet, ten gevolge der wet, -werkelijk of nominaal(dat is te zeg gen: vau bij het vrijwillige Corps ie blijven voordienendoch hetgeen alsdan geene vrijstelling voor zijne broeder geelt), verlangt te worden ingelijld, alleen bij den Mi- litie-ltaad zal mogen uitbrengen, en dat mitsdien, die zulks niet doen, zonder uitzon- Bering werkelijk(dat is: met verlating van liet vrijwillige Corps, waartoe zij behoo- xen), bij een der Militaire Corpsen zullen worden in dienst gesteld. Leyden den 12 February 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. G. de mey. Ter ordonnantie "van dezelve, P. A. du Pui. Leyden den töden Februarij. Gisteren hebben wij den volgenden brief ontvangen: „Groenlo, den 13 Februarij 1836. Nadat de brand hand over hand as toegenomen, is de toren heden mor gen teu 3 uren ingestoit met de klokken, die voor een gioot gedeelte ge- smoice.i waren; tegen den ochtend was het gevaar geweken; de einden der na,keu manden nog (des avonds ten 10 ure.) Door de onvermoeide pogin- r, sa;, onze t'-vee brandspuiten en negen der omliggende dorpen, heeft 11... ile belendende huizen, en het dak der kerk behouden; uit vijfhuizen sloeg up be.zeilde oogeublik de brand, doch alles werd dadelijk geblnschc. Geen lof is gtoot genoeg voor alles wat de omliggende Gemeenten en de •Inwoners zeiven verligt hebben. Geen enkel ongeluk heeft er plaats gehad en niecs hoegenaamd is ér ontvreemd uit zulk eene menigte openstaande en verlatene huizen. Tegen één ure des nachts is de wind gaan liggen en meer Oosrèli.ik geworden. In één woord, God heeft ons genadig behoed." Van de kinderen, van welke de huisvrouw van den heer Hartong in 's Gravenliage, bevallen is, was er een doodgeboren, twee zijn na de ge boorte overleden, het vierde is nog in leven. Die bevindt zien met de moeder redelijk welvarende. Dit laatste echter is daarna ook gestorven. Meermalen is in ons Vaderland gesproken van de"noodzakeliikheid om, ter'verbetering van gronden, gebruik te maken van het elders met zoo veel vrucht gebezigde middel van gemalen beenderen, tot bemesting; waar te gen zich bij ons nog vele vooroordeelen schijnen te verzetten. Het al of niet gepaste van dit middel daarlatende, ware het nemen van proeven voor zeker raadzaam, en het is misschien in de verwachting, dac dezelve hier te lande zouden worden te werk gesteld, dat, naar men verneemt, in het modellen-kabinet te 's Gravenhage, bereids het model ter beschouwing is gesteld van eenen Beendermo/enzoo als men zich daarvan bijzonder in En geland bedient. Uit Utrecht mHrlr var» den 14 Febmarii: Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat in de vergadering van bet Utrechtsche Departement der Nederlandsche Huishoudelijke Maatschappij, gehouden den ioden dezer, aan onzen stadgenoot, den lieer J. E. van der TrappenMed. Cand. aan deze Hoogeschool en reeds gunstig bekend door zijne beantwoording der Academische prijsvraag: Historia Solani Tuberost L. hujusque plantae descriptio botanica ,culiurae modus ét varius usus oecononticus namens de gemelde Maatschappij, op eene zeer vereerende wijze, is uitge reikt hare gouden Medaille voor de beantwoording der prijsvraag, behelzen de eene proeve tot het vervaardigen en uitgeven van een Herbarium vivum waarvan de uitgave reeds is aangekondigd; op welke onderneming wij ho pen, dat deze verdienstelijke beoefenaar der huishoudelijke Natuurkunde, overeenkomstig het doel der ^Maatschappij, de meeste bevordering moog ondervinden. U it de provincie Zeeland meldt men van den 12 Febrvarii-: De forten liegt er -Linker- en Middel-Kroonwerktot verdediging van de vesting Vlissingen, door de Franschen in 1811 daargesteld en in de maand December jl. van's Rijks wege ter slechting publiek aanbesteed, doch welke aanbesteding niet is geapprobeerdzoo is de slechting dier uitgebreide sterk te!)demping der grachten, afbreking der daarop staande gebouwen, enz., heden ten .12 ure des middags, ten overstaan van den heer waarnemenden Directeur der fortificatie-werken, Luitenant-Kolonel Nitiaher, op nieuw uit besteed, en voorloopig toegekend aan den heer D. Dronken, met eene toe lage van het Uük van f 6600. Door de reparatie aan de stoomboot de Prinses Marianne van Middelburg óp Rotterdam, dit veer van de stoomboot-vaart voor eenigen tiid verstoken zijnde, zoo is door de Directie besloten om de stoomboot de Sc helde, varende van Vlissingen op Breskens, gedurende den tiid voor de herstellingen aan de Middelburgschc stoomboot benoodigd, eens in de week van Vlissingen naar Dordt te laten vertrekken, hebbende die boo. nu reeds twee reizen derwaarts met het beste gevolg gedaan, en zal dezelve aanstaanden Zondag deniiaden dezer, des morgens ten 7 ure van Vlissingen naar Dordt, en des Maandags den 15 Februarij, des morgens ten 9 ure van Dordt naar Vlissingen vertrek ken; deze stoomboot vereenigt zeer vele gemakken in zich, en de reizigers, welke voor handelsbelangen de provincie Zeeland des winters moeten bezoe ken, vinden zich door dezen prijzenswaardigen maatregel van de Directie in de gelegenheid gesteld, die reis gemakkelijk te volbrengen. T U R K Y E. Konstantinopel den 15 Januarij. De vloot welke van Samos terugge keerd is zal niet opgelegd worden, maar op den voet van oorlog blijven. Öok zullen er nog andere schepen worden uitgerust, ten einde de Sultan bij het hegin der lente over eene vrij aanzienlijke zeemagt zou kunnen beschikken. De kasteelen aan de Dardanellen worden steeds versterkt en zullen ook aan de landzijde in zoodanigen staat van verdediging gesteld worden, dat er een geregeld beleg noodig zou zijnom ze te vermeesteren. In de laatste dagen zijn 30 stukken geschut van zeer zwaar kaliber naar de Dardanellen afge zonden. Degeen die het wagen mogt de Porte van die zijde te bedreigen, zou derhalve eenen zeer krachtigen tegenstand moeten verwachten. F Volgens een ander berigt uit Konstantinopel was uit Klein-Azie de tijding ontvangen, dat de Opperbevelhebber Reschid-Pachaten gevolge der bewe gingen van Ibrahim-Pacha naar den kant von Bagdadzijne legerplaats bij Karput verlaten had, en met alle zijne troepen naar Moussoul getrokken was waarheen het overige leger hem met den meesten spoed moest volgen. Onder deze omstandigheden zag men te Konstantinopel eerlang de tijding vau eene uotsing cusschen hec Turksche en Aegyptische leger te gemoet. PORTUGAL. Lisabon den 5 Februarij. In hec land is de toestand niet zeer gerust stellend De Cortes hebben zich in sommige punten tegen de aan- spraak van de Koningin verklaard. H. M. heefc te kennen gegeven, dat zij in alle deele de in dat antwoord geuite wenschen in gepaste overweging zon nemen; derhalve moet zij zich beijveren geene Miguelisten meer in dienst te «emen, niet te nederig omtrent den Paus te wezen, en pogen onderhan. delingen a'an te knoopen met al de Zuid-Amerikaansche Staten en Grieken land. Het Bestuur schijnt voores altijd met geldelijke ongelegenheden te kam pen waardoor het aantal ontevredenen zper toeneemt, en men vreest, dac men'een of anderen schok te gemoet gaat. Een vrij opmerkelijk artikel was den 4rien in het Regeringsblad verschenentot bepleiting van de inzig- ten der bewindslieden, en tot gisping van verscheiden vertegenwoordigers, die, onder den naam dat zij het Bestuur schraagdendoor heethoofdige voor stellen en redevoeringen hetzelve ondermijden. Er is een besluit genomen, dat geen vreemdeling, zelfs niet de Gemaal der Koningin, Bevelhebber van liet leger kan zijn. Rooven en moorden duurden voort. S P A N J E. Berigt en over Parijs van den 13 Februarij. •Uit Saragossa schrijft men van den 3den, dat aldaar vele casernen werden gereed gemaakt ter ontvangst van troepen, met welke de Generaal Rodil moest aankomen. Aldaar waren de Afgevaardigden Martinet de la Rosa en Torreno in beeld- tenis verbrand, als aanvoerders van de partij, die aan Mendizabalziinz neder laag in de Kamer veroorzaakt heefc. Het huis van eenen Afgevaardigde van de provincie Arragon is geplunderd geworden. Uit Barcelona wordt van| den sden gemelddat de Fransche Consul de vrijlating van 3 Franschen geëischt had, welke, omdat zij, na daartoe hec bevel ontvangen te hebbenniet uit de stad gegaan warenin de gevangenis waren geworpen. Hij heeft gedreigd zoo aan zijn verzoek niet voldaan werd, de stad te zullen verlaten. De Christinos gevangenenwelke de Carlisten in het fort Hort bewaard .haddenzijn in die stad aangekomen. Het is zeker, dat de Christinos de geheeie bezetting van dat fort over de kling gejaagd hebben. ITALIË. Rome den 2 Februarij. Wij hebben dezer dagen hier eenen geheimen Afgezant van Portugal gezien, die de erkenning van Donna Maria, bij dit •Hof zou bewerken. Zjjne verschijning was met bijzondere omstandigheden verbonden, zoodat men bijna gelooven zou, dat hij door de Fransche Rege ring was afgezondenom de onderhandelingen te beginnen. Zonder mij icg: iie uefigtgever, in een onderzoek in te laten, of niet eene erkenning van de Portugesche Regering door den Heiligen Stoel vroeg of laat moet vern acht wordenzoo is hec toch opmerkelijkdat men toe deze zending eenen koopman, uic Frankfort geboortig en te Straatsburg woonachtig, gekozen hteft. Gisteren middag heeft de Paus in een geheim consistorie den Erf-Hertog van Ferrara en den Erf-Bisschop van Bordeaux tot Cardinalen verheven. De eerste was voor zijne benoeming hier aangekomen en heeft de gelultwen- peilingen van de Geestelijkheid, het Diplomatiek Ligchaam eu den Adel ont- vangen. In 'ietzelfde consistorie werden 25 Bisschoppen en Aarts-Bisschop pen benoemd, onder welke Vorst Frederik van SchwarzenbergDoctor der Theologie en Domicellarius der Domkerk te Salzburg; deze Vorst is nog geen 27 jaar en was eigenlijk voor Bisschop te jong, maar.de Paus heefc dispensatie gegeven, daar hij van de 14 stemmen 12 voor zich had. De Latijnsche redevoering van den Paus bij die gelègenheid is nog niet bekend. Het berigt van den dood van de Moeder van NapoleonMevrouw Maria Laetitia Bonaparte, is hier heden nacht om 1 ure aangebragt. Zij stietf aan een geheel verval van krachten. Deze vrouw was geboren te Ajaccio in ■1750 uit de famielje vau Ramolini en hield zich sedert 1814 hier op. Hoe wel sedert vele jaren blind en bedlegerig, nam zij wéinig aandeei aan de •Wereldzaken en zag slechts' wéinig'vertrouwde vrienden. Sedert Napoleons val heeft deze vrouwdie eens in alle hare kinderen gekroonde hoofden zag, alleen ongeluk in dezelve gezien, eri is daarom het medelijden var.de geheele wereld waardig. Zij is tot hare laatste oogenblikken bij haar ver stand gebleven en rustig ontslapen. 'Uit Turin wordt van den 26 Januarij gemeld: De Gouverneur van Genua heeft de volgende van den 20 Januarij ge- dagceekend'e, mededeeling van den Minister van Bmnenlandsche Zaken ont vangen: „Miinheer de Markies! Ik ontvang zoo even het berigt, hetwelk ik mij haast Uwer Exc. mede te deelen dat er te Londen door den Gezant des Konings (van. Sardinië) en den Gezant van Portugal een pforokol ge- teeltend ishetwelk aan onze geschillen met dat land een einde maakt, eh bepaalt dat er van wederzijde wederom Consuls aangesteld zullen worden zoodra wij op eene officiële wijze kennis zullen dragen van de aanstaande intrekking van het decreet van 31 Augustus, waarbij de Portugesche Rege ring allé verkeer met Sardinië verboden heeft. GROOT-BRITANNIE. Londen den 13 Februarij. Z. M. heeft als Gezant bij den Schah van Persie benoemd Sir John M. Neil. Donderdag hebben zich de Lords langdurig bezig gehouden met den staat van hec Godsdienstig onderwijs in Ierland. Lord Londonderry heeft gisteren in 'het Hooger-Hüis zijne aangekondigde motie gedaan ter verkrijging eener opgave van het bedrag der geweren en ammunitie, door het Britsch Gouvernement aan het Spaansche toegezonden.,.' en bij die gelegenheid.de door anderen zoo hoog geprezen polietiek van den heer de Mindizabal vinnig gehekeld,'daar hij, volgens den spreker, nog niet in staat geweest was tien duizend man bij een te krijgen van de honderd dui. zend, die hii-beloofd had op de been te brengen; hoog opgaf van een finan cieel plan, waarmede hij niet voor den dag durfde komen, en de Cortes, die hij zelf voor weinige maanden had zamengeroepenuic een had gejaagd, nadat zij hem, in de wet van vertrouwen, magc gegeven hadden om alles re, doen wat hij verlgtigde. Zijn Lordschap gaf daarentegen breed op van de magt'der Carlisten, die, volgen» hem, in de Baskische provinciën ruhn twaalf duizend, en in Uataloflië bijna tachtig,duizend man in de wapenen

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1