ten«i)#t-de attesten stierven, en dat de melk van koeijen, die er mede ge voed waren, aan sommige lieden cholera-achtige toevallen hebben veroor. zaaltt. De heer Figari leidt uit dit verschijnsel af, dat het productief begin sel van de cholera een levend wezen ishetwelk de winden in deze of gene rigting overbrengen T U R K V E. Uit Scutari wordt van den >4 January -geschreven, dat sedert de aankomst van Osman-Pacha in die stad, er eene diepe rust heerschte. Voorliet overige wist men aldaar nog niet of die provincie hare oude regten zoti behouden dan wel met de overige deelen van het Türksche gebied gelijkgesteld wor den. Er waren twee Christen ingezetenen itiaar Konstantinopel afgereisd om aldaar de bèlangens van Scutari én vooral vin de Christelijke bevolking te behartigen. S P A N j Berigten over Parijs van den 8 Februari;. Madrid den 31 Jamiarij. Madrid geniet de diepste rust en de zuidelijke provinciën leveren voortdurend het meest bevredigend schouwspel op door hare kalmte en door den goeden geest die haar bezieit. De noodzakelijkheid, in welke de heer Mendizabal zich bevonden beeft om de Cortes te ontbinden, wordt algemeen erkend. Na de vrcesselijke gebeurtenissen van Barcelona is in het land de rust hersteld geworden, zonder dat men daartoe dc gewapende roagt hebbe behoeven in te roepen. Met één woord, ai wat er gebeurt spreekt ten voordeeie van den door het Ministerie genomen maatregel. Te St. Ander worden 12,000 recruten van Galicie verzameldzij koineu over zee en over land aan; dit geschiedt ten einde tegen half Maart langs de kust eene wapenmagt van 18 a 20,000 man te hebben. Rodil herneemt bet commaudement van Arragpnalwaar hij een ander corps van 20,000 rekruten moet vereenigen; Mina heeft begonnen in Catalonie de orde en. rust te herstellen welke hij zal weten te handhaven en te bevestigen. De berigten uit het Noorden zijn zeer bevredigende de troepen der Ko ningin waren reeds tot aan Valcarlos opgerukt, en van wege het Fransche Gouvernement waren aan den Spaansehen Agenc 1000 schietgeweren ter hand gesteld. De regtstreeksche particuliere brieven van de Spaansche grenzen leve ren niets belangrijks op. Volgens dezen wordt de burgerkrijg tragelijk in de noordelijke provinciën voortgezeten houden de overige provinciën zich met weinig anders dan de voorbereidselen tot de verkiezingen bezig. Berigten orer Parij1 van den 9. Fehruarij. Er is geen bijzonder nieuws; het fort Guetaria en San-Sebastianwelke stad 3,500 man bezetting hadwerden nog altijd door de Carlisten belegerd. De Engelsche bladen deelen eenen brief mede van eenen Engelschen offi cier, welke tot het corps van Evans behoort, 11a den vruchteloozen togi van Cordova uit Vittoria geschreven; dezelve bevat bet volgende: lk had gehooptde bijzonderheden van een met moed gevoerden strijd of teu minste van eenen zegevierenden oiarseh te zullen kunnen mededee- len; maar in plaats daarvan moet ik U verwittigen, dat wij eenen roem- loozen terngtogt naar Vitrotia hebben volvoerd, en ons in dezelfde stellin- j gen bevinden, die wij den ijden bezetteden. Wij hebben niets uitgerigt, dan dat wij ons schijnbaar gemis van geestkracht aan den vijand hebben bloot- gelegden door onze werkeloosheid hem den moed hebben gegevenom zelf aanvallenderwijze te handelen. Het verlies .van eehige weinige man- schappen en van een goed deel pakgoederen, de vermeerdering van ziekteen ontevredenheid onder onze manschappen waarvan welligt eenige honderden naar het hospitaal zullen moeten worden gezonden, omdat zij bij harde vorst en in dikke mist eenige nachten in het open veld hebben moeten doorbren- gen, zijn daarvan de treurige geyolgci). Het is naauwlijks te verduren. Of er een algemeen plan van aanval was gevormd, weet ik niet, doch zoo ja, dan is het zeker onuitgevoerd gebleven, maar of meii dit aan kuiperij, onbe kwaamheid of lafhartigheid moet toeschrijven is mij onbekendHeden zegt mendat Generaal Cordova zijn ontslag genomen beeft. Ik hoop dit want ik houde mij overtuigd, dat bij onzen. Engelschen Generaal zeer slecht behandelden hem geheel bedrogen heeft. Het verlies der Spanjaarden bij deze rampzalige gevechten bestaat, zoo ik geloof, uit 2 of 300 man. Wij Engelschen hebben slechts zeer weinige dooden en gekwetsten. De offiicier Street en 2 of 5 man zijn door de Carlisten gevangen genomende zich te vens van 15 of 20 meerendeels met krijgsvoorraad geladen muilezels hebben meester gemaakt." Berigten over Parijs van den 10 en 11 Februarj. De berigten uit Spanje brengen niet veel bijzonders aan. De Minister van Oorlog, Graaf dlmodavar, was van het leger in Madrid wedergekeerd. De groote krijgsoperatien van Cordova waren tot het betere jaargetijde Uitgesteld. Bij de laatste verwisseling van gevangenen te Vittoriazijn de officieren v.an Don Carlos, die de gevangenen vergezelden, door Cordova en zijne officieren ter maaltijd genoodigd. Daar de bevolking bij het vertrek van hun bijeenschooldeheeft Cordova hun tot vrijgeleide 50 lansiers medegegeven. DUITSCHLAND. Hamburg den 6 Februarij. Vele ambachtslieden, als metselaars, timmer mans, en andere, zullen in deze maand van hier naar Nieuw-York vertrek ken om aldaar behulpzaam te zijn in het opbouwen van het afgebrande gedeelte dier stad. Daar wij met die stad grooten handel drijvenis het ttiet twijfelachjig, of vele onzer handelhuizen]zijn in dat ongeluk betrokken. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 9 Februarij. In eenen Raad door den Koning belegd, is overde vermeerdering der zeemagt gesprokenhet tegenwoordig getal van 33,000 man zou tot 38,000 vermeerderd worden. In het Huis der Gemeenten zal Lord Russell eene motie uitbrengen ten einde eene Com.miisie te. benoemen om naar den staat van den landbouw onderzoek te doen. Door den heer Wallace zal- dan ook een voorstel gedaan worden om te onderzoeken of het niét beter was voor den landbouw de ingevoerde belasting op dé granen af te schaffendaar die wet volstrekt niet aan het doe) beantwoord hééft. Onder de leden van het Huis der Gemeentedie het antwoord op het adres aan Z. M. hebben aangeboden, waren Ó'Connell en Hume. In de zitting van het Hoogér-Huis van den 8sten heeft Lord London derry het voörhemeri te kénnen gegevendat hij- de Ministers opheldering 1 zou vragen omtrent het" getal wépenén afin Spanjte verschaft. Hij meende dat de Roning in zijne aanspraak onvtrdienden lof aan hetSpaansch Ministerie gegeven had. F R A N K R Ij K. Parijs den 8 February. De Monitenr van dezen morgen bevat nog niets- officieels omtrent de zaUwntei'irfg v«n het Kabinet. Men weet niet wanneer het zamengesteld zt! wezen. Velen zijn niet vreemd van te denken, dat geheel hét afgetreden Ministerie weder aan zal komen. Er is door de Kamer van Afgevaardigden eene Commissie benoemd om het voorstel van Gosein te onderzoeken. Van de negen leden zijn er vier tegen de conversie. Men leest in liet Journal des De bats Gisteren zijn in dén avond de Graaf de Montalivetde Baron Pasquicr Voorzitter van de Kamer der Pairs de Graaf MoUien en de Maarschalk Lobau door den Koning ontvangen. Ten half negen ure heeft de Koning eenen Raad voorgeweten j wacffifi do Hertog de Broglie, de heeren GuizotThiersPersiï, Argoutdé 'Maarschalk Malum en de Admiraal üupcrri bij tegenwoordig waren. Dezelve heeft tor elf ure geduurd. De heer Guizot heeft de eer gehad door de Koningin ontvangen te worden. Heden heeft de Koning wederom eenen Raad voorgezeten, waarbij de Ministersdie nun ontslag hadden ingediend, u-geawoordig waren. De heer Dupin, Voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden is door den Koning in gehoor ontvangen. Ten drie ure is de heer Humann bij Z. M. in gehoor geweest. In den Impartial leest mep: Heden (Zondag) ten vijf ure namiddag, was nog geene ministeriëeie za- menstelling bepaald. Tot antwoord op al de zoo gisteren als heden ver spreide geruchten, met opzigt tot de gezindheid van dezen of genen der Kamerleden, die zich buiten alle intrigue houden, maar die niet kunnen geweigerd hebben wat hun niet aangeboden is, zijn wij gemagtigd te ver. klarendat geenerlei voorslag gedaan is aan die politieke mannen-, welke men soms onder den naam van tiers-partij aanduidt. In het tegenwoordig tijdsgewricht is het nuttig te verklarendat het de stellig uitgedrukte mee ning der leden van die factie der Kamer is, dat regtschapere mannen aan den Koning, aan het land en aan de meerderheid verschuldigd zijn, iedere aanbieding aan te nemen die met eere kan aangenomen worden. I11 een ander blad vindt men het volgende: Het Ministerie is nog niet gereconstituëerd. Wij weten niet of deze wei feling ten voordeeie van de afgetreden Ministers zal uitvallen en of voor hen een middel aanwezig is om in het gezag te blijvendoch hetgeen öiis zeker toeschijnt, is dat de meerderheid der Kamer reeds den misslag inziet, dien zij heeft begaan door zich van het Kabinet af te scheurenen daar over beroeuw gevoelt, ten minste te oordeelen naar de wijze, waarop de Commissie is zamengesteld, aan welke het onderzoek van het voorstel des heeien Gouin is opgedragen. Van negen leden, waaruit dié Commissie be. staat, heeft men er vijf verkozen, die de conversie steüig ongenegen zijn, zoodat de dagbladen van de derde partijdie reeds gedurende twee jaren aan den val van het Ministerie arbeiden, beginnen te vreezen. zelfs geen Ministerie van drie dagen te zullen kunnen vormen, gelijk dat hetwelk wij in 1834 hebben gezien. Het Parijsehe Geregtshof heeft den 6 Februarij eene uitspraak gedaan in de zaak van den aanslag tegen 's Konings leven te Neuily. Twaalf perso nen zijn, als in deze zaak betrokken, naar de Assises verzonden. Daaronder behoort dezelfde Boireau, die thans voor het Hof der Pairs te regt staat. I11 Frankrijk zijn (1835) 321,44 Regtsgeleerdennamelijk: 9765 leden van den Maatsraad, en van de Geregtshoven en Regtbanken; 6619 Advoca ten; 3569 Avoués of Procuieurs; 12191 Notarissen. Van de 6619 op de rol ingeschrevene Notarissen, zijn er slechts 23,03 die inderdaad practiseren. Het getal der Advocaten bij de Koningrijke Geregtshoven (Hoven van appel) is 1956. In 1832 hebben dezen 53,000 zasen te bepleiten gehad, waarvan het salaris begroot kan worden op 817,000 francs, hetweik gelijkelijk onder hen verdeeld, voor elk hunner 433 franken uitmaken zou! Uit een uitvoerig verslag omtrent den staat van het onderwijs in Frankrijk, door den heer Boulay gedaan over het jaar 1834, en met staristieke tabellen en bewijsstukken gestaafd, blijkt het, dat in dat jaar, op een tijdstip waarop de bevolking van Frankrijk bedroeg 32,509,742 inwoneis, daaivan het aan zienlijk getal van 19,391,392 personen, zoo kinderen als volwassenenvan alle onderwijs versteken en volstrekt onkundig was, behalve nog 1,81.1,787 kinderen beneden de twee jaren, die alzoo nog niet in de termen vielen om onderwijs te ontvangen. Terwijl men derhalve in andere landen van Europa op een getal van drie tot elf inwoners een schoolgaand kind aantreft, is er in Frankrijk een op 14] ihwoner. Het Hof der Pairs heeft deh 8sten het verhoor der getuigen voortgezet, en ook Boireau nog tot meerdere bekentenis zjoelten te bewegen, hetgeen j echter niet gelukt is. Ook zijn reeds de verhoeren van de getuigen ter ont lasting begonnendie echter meest getuigenissen afleggenover he: goed I gedrag in vorige tijden door ae bescmiiaigaen l'cim.lillen. 1.1.1 «-...„7 de Procureur-Generaal nu spoedig zijn requisitoir zal voorlezen, Door de Fransche Overheid is dezer dagén aan 49 personen, afkomstig uit Bazel-landen in de Fransche stad Milhausen wonende, gelast om het Fransche grondgebied te verlaten, onder bedreiging van anders door gendar. mes over dezelve te zullen vervoerd worden. Zoodat hieruit blijkt, dar het geschil tusschen dat kanton en Frankrijk r.og niet is bijge egd, zooals Zwit sersche bladen reeds hadden aangekondigd. Den 9 Februarij. De Moniteur bewaart nog altijd het stilzwijgen ten opzigte van de ministeriele krisis. Vier dagen geleden zeide hijdat de de- missiën waren ingediend, maar hij heeft nog niet gezegd, dat zij zijn aange nomen. Het Journal des Débats verhaalt, doch slechts als bloot gerucht, dat de heeren Dupin, Passy en Sauzet tegen heden tniddag op de Tuileiien zijn ontboden. Dit berigt'is niet onwaarschijnlijk Een dagblad bevat Heden ten uier ure is men ter beurze het gerucht komen verspreiden, dat het Kabinet zich onder het presidium van den heer Dupin reconstitueerde met toevoeging van de heeren Sauzet, Passy en lUónrallvet. Het was voor de ka- pitalisten genoeg te vernemen dat het Ministerie weder werd zamengesteld; om het even hoe, om de rente schier terstond 20 c. te doen oploopen. De Gazette ie France zegt: De doctrma'rren hebben ons luimen af scheidsgroet willen brengen; gisteren is onzè courant' aan" de drtikkérij ed aan het postkantoor in beslag genomen. Geheel Parijs houdt zich thans bezig met de tijding, dat de herstelling der kniebroeken, die in de laatste jaren, zelfs inde hoogere kringendooi de pantalons geheel verdrongen waren, thans eene beslocehe zaak is. Er zijn bevelen gegeven om niemand' zonder kniebroek en gespschoenen tot de danspartijen van den Roohprins toe te laten. Den pden is het getuigen-gehoor door bet Hof der Pairs nog voortgezet. Pepin en fllorey hadden nog eenige personen laten dagvaarden, die verklaren moesten, dat zij hen dén dag van den aanslag niét in dé nabijheid van den Boulevard du Temple, maar ergens anders hadden ontmoet. Den 10 en 11 Februarij. Eene téfegraphische depeche van den Am bassadeur van Frankrijk te Turin meldt, dat de regerende Koningin van Na- pels, voor eenige,dagén van eenen zóón bevallen, op den 31 Januarij, ten gevolge van eene gaikoors- overteden is. De overledene was den 11 November 1812 geborenwas dochter van den overleden Koning van Sardinië, Flctor Emanuel, genaamd: Maria Christina Charlotte Josephine Gaétane Elbe van Savrkycn gehuwd met den Koning van Napels ir. 1832. De berigten van dén 1 rden malteii nog- geen gewag van het zamensteUen j van een nieuw Kabinet. Hoewél het Journal des Dibats van den loden ge. meld had dat de heer Dupin Passy en Sauzet door den Koning me» het za- meimelleu belast ware», hééft de Moniteur echtér daarvan niets bekend gemaakt. De boodschap van den Generaal Jackson, was over Engeland den lodeft te Parijs bekend, geworden. Deceive deed héc einde van het Fieschi-pmzzs, zelfs dé ministeriele krisis vergeten; men meende echter niet, dac n» het te1 Washington bekend worden van de bemiddeling door Engeland aangeboden, er eene oorlog volgen zou. Ill de zitting van het Hof der Pairs van den loden heeft de procureur- Generaal Martin, zijn requisitoir voorgelezen. Hii heeft vooreerst de groot- lieid der misdaad aangetoond en getracht te bewijzendat de Republikein- sche partij er de baud iu gehad heeft en- de beschuldigden zeiven werktuigen

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2