A\ 1836. L E Y D S C II E C O IJ R A N T. DEN 12den FEBRUARIJ- VRIJDAG tf*. TM>-~ NEDERLANDEN. Leyden den uden Februarij, In de Javasche courant van den 17 October des vorigen jaars leest men: PUBLICATIE van. wege en in naam des konings. De Gonverneur-Generaal ad interim van Nederlandsch Indië, in Rade; Allen, die deze znllen zien of liooren lezen, salut! doen te weten: Dat op heden, in Rade van Indië, is goedgevonden, met overwijzing tot het besluit van den 31 January 1828, (Staatsblad N°. 2), en tot de publi catie van den 17 Julij 1835, (Staatsblad N°. 33), te bepalen: dat voortaan geen schip of vaartuig, koperen duitendie niet van Nederlandschen munt slag zijn of de bepaalde zwaarte niet hebben, dan wel andere soorten van duiten, muntspeciën of ongestempelde plaatjes, waarvan de invoer is ver boden, aan boord hebbende, eene derNederlandsch-Indische havens of ree den zal mogen aandoen, anders, dan in geval van wettig bewezen nooddrang of zeeschade, op straffe, dat zoodanige duiten, muntspeciën of plaatjes, nij ontdekking, zullen worden aangehaald en verbeurd verklaard, om bet even vati wat stempel de duiten of muntstukken voorzien en voor welke plaats deze of de plaatjes bestemd zijn; alsmede of, al dan niet, pogingen tot ont scheping of invoer in het werk zijn gesteld gewordenen dat voorts de ge zagvoerder van zoodanig schip of vaartuig bovendien zal vervallen in eene viervoudige boete van de aangehaalde waarde, voor welke boete het schip zelve executabel zal wezen. Wordende voorts nog, ter opheffing van alle onzekerheid, verklaard: dat deze poenaliteiten almede zullen worden toegepast, wanneer het schip of vaartuig eene der havens van Nederlandsch-Indië aandoet, onder voorwend sel van nooddrang of zeeschade, en deze miet ten genoege van den Reg- ter bewezen wordt. Lasten en bevelen, dat alle hooge en lage Ambtenaren, Justicieren en Officieren aan de naauwkeurige uitvoering dezer de hand zullen houden, zonder oogluiking of aanzien des persoons. Jin opdat niemand hiervan on wetendheid voorwende, zal deze in de Iplandsche en Chinesche talen, op de gebruikelijke wijze, worden geafficheerd en gepubliceerd. Gegeven te Batavia, den 15 October 1835. J. C. Baud. De aardbeving, die den 26 Augustus J835 te Padang zich heeft doen gevoelenis ook te Singapore waargenomen. Uit 's Gravenhage meldt men van den 11 Februarij: Tot dus verre bevindt Baron Dedel zich nog in de Residentie. Gisteren avond heeft er een Diplomatiek diper bij Baron Verstolk, Minister van Buitenlandsche Zaken plaats gehad. Heden avond wordt er bal bij HH. JDD. IjIH. den Hertog en Hertogin van Saksen-tVeimar gehouden. Gisteren morgen is alhier overleden de heer L. Burer, Referendaris van de Algemeene Rekenkamer. Bij Koninglijk besluit van den 21 January, is door Z. M. voor het ver- 'c l...At- dor por«iopnen geregeld geworden. aarbij wordtonder an.- deren, bepaald, dat op den Staat de ve;pligting rustep blijft, om naar billijk heid te zorgen: a voor allen, die in en door 's Rijks dienst geheel onge. schikt zijn geworden en buiten staat gesteld, om den landen langer te die nen.; b voor de weduwen en weezen, wier mannen of vaders in de uitoefe ning hunner functien zijn gesneuveld of omgekomen, of, ten gevolge van bekomene wonden, zijn overleden; c vópr zoodanige geestelijken of kerkelijke personen, welke bij art. 194 der grondwet kunnen bedoeld zijn; en d voor getrouwe dienaren van den Staat, zoo in militaire als in bur. gerlijke betrekkingen, den ouderdom van 65 jaren hebbende vervuld en 40 jaren gediend hebbende. Tot zamenspelling en instandhouding van het, ten dienste der ambtenaren op te rigten burgerlijke pensioen-fonds, zal voor taan een iegelijk, dje door Z. M. of van Hoogstdeszelfs zijde, met eenig ambt of bediening bekleed wordt, gehouden wezen in hetzelve te storten het beloop van dén jaar der-aan hem toegestane wedde, en zulks binnen den tijd van vier jaren na bekomene aanstelling, telken jaren één vierde gedeelte. Elk ambtenaar, aan wien eene tractemencs-vei'hooging zal worden verleend, zal het beloop van de verhooging, evenzeer in het pensioen-fondsop ge lijke wijze als de nieuw aangestelde ambtenaren, moeten storten. Alle amb tenaren, die tegenwoordig in verschillende betrekkingen staan, zullen, ten behoeve van het fonds, en ter deelneming in hetzelve, een jaarliiksche kor ting op hunne wedden en belooningen ondergaan van twee ten honderd. De ambtenaren,..die f 100, of minder trekken, zullen vqn deze bepalingen wor den vrijgesteldterwijl de korting ook geene tractementenenz., voor meer dan 12,000 treffen zal. Er zal een raad van bestuur over het pensioen fonds, uit 5 personen bestaande, worden opgerigt. Eerst na zeven jaar, of zooveel vroeger als geoordeeld mogt worden, dat zulks in het belang der deelgenooten in het fonds zoude kunnen geschieden, zullen alle deze bepa lingen nader worden overwogen en herzien, en tevens, bij die gelegenheid, ,'s Rijks geldelijke aangelegenheden inzonderheid in aanmerking genomen en, 9P grond derzelve, worden beoordeeld, of deze bepalingen, en de last, daar door den ambtenaren opgelegd, zouden kunnen worden verzacht of gewijzigd. Den 7 Februarij zijn van het algemeen dépót der landmagt N°. 33, van Helvoetsluis te Utrecht aangekomen 32 manschappen, welke, na nacht verblijf aldaar gehouden te-hebben, den volgenden morgen naar Harderwijk zijn gemarcheerd, bestemd naar Oost-Indië. Het schip Eliza, Kapitein E. Staal, yan Rotterdam naar Batavia, den qden dezer van voor Hellevoetsluis uitgezeild, is den volgenden morgen op Goodwinsand geheel verongelukt. De kapitein, de stuurman en twee ma trozen zijn daarbij omgekomen. T U R K Y E. Konstantinoped den 13. Januarij. De Groot-Admiraal Tahir-Vottbo is met zfine vloot van Samos in de Dardanellen teruggekomen en heeft voor Xampsaki bet anker laten vallen. Des morgens van den i3den was hij zelf met eene stoomboot te Konstantinopel aangekomen en had dadelijk bij den Sultan een gehoor gehadwaarin hij rapport gedaan heeft van de vreemd- jzame onderwerping van .Samos. Brieven echter uit Griekenland schetsen den toestand van dat eiland als zeer beklagenswaardig en Verzekeren dat de wreedheid der Turken de bewoners bijna tot wanhoop brengt en vele derzefven het eiland vlugtende verlaten hadden: Cr R I E K E N t A Nj D, Men beeft te Munchen tijdingen' uit Athene van 13 Januarij ontvangen welke berigten, dat de gezondheid van den 'Koning van' Beijeren bij voort- during goed was, doch velen uit zijn gevolg wareh door hèvige ziekten anti- getast geworden. Door den Staats-raad was.de wet op de Nationale Bank met eenige geril ge wijzigingen aangenomende Koiiinglijke goedkeuring was op dezelve reed, verkregen. Men zag nieuwe veranderingen in het krijgswezen te ge- moet; de Dtiitsche soldaten hamenfijk'die Hunnen tijd uitgediend hadden of ziekelijk waren, zouden naaf hunne haardsteden' worden teruggezonden:1 Onderscheidene roover-invallen hadden op de grenzen van Thedfalie plaats gehad. Den uden waren onderscheidene compignteb grenadiers iiiar die streken getrokken, ten ëihde die roovers te tuchtigen. Men voedde te Athene gegronde hoop, dat de tusschen Griekenland en Turkije bestaande geschillen Spoedig uit den weg zouden worden geruimd. Door de Grieken was daartoe reeds een Commissaris benoemd en men zag den Turkscheh eiken dag te gemoèt. PORTUGAL. Lissabon den 24 Januarij. yolgens berigten uit cjie stad ging het in-'de Kamer der Afgevaardigden vrij onstuimig toe, en had de oppositie, die al tijd zeer op den Minister van Financiende Campos, gebeten is, dezen'in eene der jongste zittingen genoodzaakteene formele verontschuldiging in te dienen, wegens eenige doof hem gebezigde bewoordingendie ook pleg- tig door zijpe ambtgenooten moesten worden gewraakt. De oppositie In gezegde Kamer heeft voorts doorgedrevendat eene zinsnede in liet adres van antwoord op de troonrede wierd ingelaschc tegen'de door de Kóningin zoo hoog geroemde betrekkingen met Z. H. den Paus. Een der leden voerde aan, dat, zoodra de constitutie in Portugal had gezegevierd, Z. If. dé Por tugezen of geheel vergeten of meer "1? bandjeten dan als. eene waardige kudde behandeld had. Overigens 'verzeften zij 'er zich tegendat ook in het adres zou worden .betuigd, dat het lamj volkomen in rust was; daar Portugal toch met zwermen roovers bedekt was. Dit schijnt werkelijk hec geval te wezen; daar niet slechts uit Pporto, Evora en van elders geméld wordt, dat aldaar vele rooverijen en zelfs moorden gepleegd worden, maar de omstreken der hoofdstad aileronveiligsc zijn. Sommigen schrijven dit aan de onachtzaamheid van de Overheden toe, welke een gevolg zou zijn van de vermindering der bezoldigingen, door den Minister de Campos ingevoerd. Het handels-tractaat met Engeland is voor drie maanden verlengd. SPANJE. Berigten over Parijs van den 7 Februarij. De dagbladen van Madrid van den 30 Januarij geven het reorganiseren van het Ministerie nog niet op. De Gazette van' Madrid meldt, dat het operatie leger in den schitterend- sten staat was, dat desZelfs geestdrift nooit groocer was geweest, dat de waardige Generaal, die over hetzelve bevel voert, niets spaart, om de broe dermoordende worstêlingwelke de provinciën verwoest, te eindigen, maar dat de strengheid van'het jaargetijde vöor dit oogenblik de uitvoering van zijne plannen in den Weg' staat. De Gazette voegt er bij, dat de tijdingen van Catalonie niet Blinder voldoende zijn en'dat de pogingen van de Overlieden met een gelijken uitslag tegen de factieusen Carlisten' en tegen de opstande lingen die de provincie verontrust had'den, zijn aangewend gewórden: Van Vit'toria wordt van den'njstetf geschrévèndat de troepen altijd der- zelve kantonneménren in de omstreken der stad behielden. De Carliscen had den het kasteel Guebara versterkt. Het fort Guetaria was van den zeekant van levensmiddelen en versch water voorzien, waaraan het gebrek begon te krijgen. De Minister M'eudizabal was den 30 Januarij naar de Koningin op het Prado vertrókken ,"öm, "zóo men meende, het Ministerie te herstellen. In de provinciën heefc dén'ontbinding der Cortes veel genoegen gegeven. Uit Irun melde "mén van 3 Februarij: De laatste tijdingen Van Barcelona mélden, dat Mina, wiens woest karak ter geene enkele gelegeriheid voorbij laat gaan om zich re vertoonen, den zSsten Januarij 50 mènSchën, die verschillende .gevoelens aankleefdenheeft laten doodschieten. Niét'te vféden'met deze bloedige strafoefeningen dèed .hij opligten en .inschepen, om weggevoerd te wórden, 500 inwoners, die gëene Carlisten tvaren; de bevolking VanBarcelonaniettegenstaande de tooneelenaan welkè zij de 'laatste dagen had deel genomenheefc echter gevonden, dat de Kapitëin-Generhal haar in wreedheid te boven ging, en is tegen hem in opstand geraakt. Het volk heeft zich in menigte naar zijn paleis begeven, hec geschreeuw van: de dóód aan Mina! doende hooren. Gelukkig voor hem, is hij, even als aide dwingelanden, wantrouwend ,'eti toen de bevolking de deuren van zijn paleis bereikt hadwas Mina er reeds niet meer. Op het-eerste béfigt, dït hïj van de volksbeweging ontvangen heefc, is hij in een kasteel buiten Barcelona, op eene hoogte gelegen, ge- vlugcmet zich de artillerie voerende, die in de stad zich bevond. Ook zouvolgens dénzelfden berigtgever uit Irunde hoofdstad Madrid alles behalve rustig wezen. ITALIË. Rome den 23 Januarij. De oneenigheden tusschen Napels en Oostenrijk, wegens den verhoogden tol op Oostenrijksche schepen in de haven van Napels, dtirén nog altijd vóórt en de daarover in Napels gedane vóbfstel- lingen zijn tot nogtoe zonder gevolg gebleven. Volgens de laatste daarover ingeleverde nota heeft men, zoo als men verneemt, vermoed, dat de Na- politaansche Regering aan de regtmatige vorderingen van Oostenrijk genoege zou geven. Doch de nieuwste brieven verzekeren, dat de Napélsche Re gering bij den'door haar éénmaal bepaalden maatregelen blijft. De handel'is daardoor geheel gestremd: de schepen uit Triest en Venetie zijn genood zaakt hare ladingen eerst in andere bevriende havens te brengen, en dezel ve door vreemde vaartuigen naar Napels te laten vervoerenen men heeft weinig hoopdat er spoedig eene verandering in die zaken komen zal. DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt gemeld, dat, ofschoon de berigten wegens onlusten, die te Krakau bij de viering van den naamdag van Keizer Nikolaas zouden J ut. 11.1 V at4 uv.11 uaauiung /vWUllCu zijn voorgevallen, zeer overdreven zijn geweestechter uit alles.blijkt dat èene bedenkelijke g'isting heerscht, en de partijzucht aida/u:' in dien Vrijstaat éehe

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1