tn Luttelooilieid van eene dergelijke vraag had aangenond, ia de petitie we. der ingetrokken. Volgens bevel van Don Carlos, zegt de Sentinellc dés Pyrenécs-, zou er weder eene iigting van 15,000 man plaats hebben. ITALIË. Rome deft 19 Januarij. Zooals ik in mijn laatste schrijven het vermoeden bitdrnkteheeft de Paus den Cardinaal Luigi Lambruschini in plaats van den Cardinaal Bernetti tot Staats-Secretaris voor de Bnitenlandsche aangele genheden benoemd. Algemeen wordt het betreurddat de Cardinaal zich aan het beheer der zaken onttrokken heeft, en de Paus heeft ook ongaarne zijn ontslag toegestaan, doch hij had eindelijk daartoe moeten besluiten, omdat hij zelf, bij een bezoek, den zieken Cardinaal te vergeefs alle voorstel lingen gedaan had. De nieuwe Minister was vroeger Nuntius 111 Parijs en kent de verhouding van het Roomsche Hof met het Buitenland zeer naauw- kenrig. Zoo het schijnt is men niet van plan de beide departementen, van Jfïiitenlandsche en Bimienlandsehe aangelegenheden', gelijk vroeger, te ver eenigen, want de Cardinaal Gambarini blijft Staats-Secretaris van Binnen- landsche Zaken, en men zegt ook, dat er een derde Ministerie voor de Geestelijke Zaken opgerigt zal worden. In deii nacht van den ioden op den nden dezer, waren er te Rome onderscheidene schokken van aardbeving bespeurd, welke echter geene schade hadden aangerigt. In de vorige week is hier een diefstal met inbraak in de St. Pieters kerk gepleegd, netgeen in het godsdienstige Rome iets geheel ongehoords isen ook den afschuw der gansche bevolking gaande gemaakt heeft. Het schijnt dati ook daaraan geweten te moeten worden, dat de bedrijvers van dien kerkroof al zeer spoedig in handen der politie geraakt zijn. Men is nieuwsgierig of de bij onze wetten op kerkroof staande doodstraf cp de schuldigen zal toegepast worden. Brieven uit Napels van den 16 Januarij, melden de verlossing van de Koningin van eenen troonopvolger. De vreugde der Nspolitanen moet zeer groot geweest zijn, toen het kanon-gedouder van de kasteeleii en oorlog- stiieper, die gelukkige gebeurtenis aankondigde. Deze brieven melden ook, dat het gerucht zich verbreidde, dat de Re gering van plan was, alle inrigtingen van onderwijs, in het gehecle Koning rijk, onder de leiding van jesuiten te stellen. I11 Fransche bladen leest men het volgende Van Rome schrijft men, dat er in de hoogere Itaiiaansche kringen thans al leen sprake is van eene gebeurtenis, die vooral de stad Napels in rep en roer brengt. Het geldt eene schaking, en wel de schaking van een Prins. Overi gens heeft Prins Karei (want het komt hierop niets anders of meer aan, dan op den tweeden Prins der Koninglijke dynastie van de beide Siciliën) zeef goedwillig zich tot de aanranding op zijnen Vorscelijken persoon verleend. De schuldige is eene jonge Engelsche dame, op welke hij sedert eene maand smoorlijk verliefd is geworden. De beide vlugtelingen zijn den 13 Januarij door Rome gekomenPrins Karei was vermomd als postiljon en ram er de dienst van waar, voor het rijtuig zijner toekomende Prinses. Hij begaf zich met haar naar Geneve, wel vastelijk voornemens met haar te trouwen. De Allgemeine Zeitung zegt hiervan nog: De ontvoering van den Prins van Capita heef: veel opzien verwekt; wij zijn nog zonder verdere berigten van zijne reis. GROOT-BRITANNIE. Lomden den 30 Januarij. De Ministers zijn dezer dagen dikwijls verga derd geweest. Eergisteren is ook een Kabinets-raad gehoudenwaarbij al de leden, met uitzondering van John Russell, bijeen waren. Er loopt egn geruchtdat de Ministers willens zouden zijn af te zien van de bepaling in de wet op de kerkelijke inkomsten, tvaarbij die tot andere dan geestelijke einden zouden kunnen aangewend worden. Hieraan wordt echter weinig geloof geslagen. De dagbladen zijn bijna geheel opgevuld door redevoeringen van O'Connell, die een nieuw bewijs opleveren voor de rustelooze pogingen van dien voIUe- beroerder. Hij heeft Maandag en Dingsdag te Dublin, Woensdag te Liver pool en Donderdag te Birmingham, zoo in volksvergaderingen als op open bare maaltijden, zijne Hervormingsleer gepredikt. Te Liverpool, waarde kooplieden minder Hervormings-gezind schijnen dan het gemeen, en vooral de menigte Ierendie aldaar wonenheeft hij eene grove beleediging on dergaan. Na het volk van uit een venster van het Adelphi-Hotel te heb ben toegesproken, is hij, gevolgd door een grooten hoop en vooraf gegaan van eene bende mnzijkanten, naar de nieuwe beurszaal opgetrokken, doch daar heeft men hem met een luid gemor ontvangen en ter deure uitgedron gen zonder hem gelegenheid tot spreken te geven. Noi/ry-EffendiTurksche Gezant alhier, heeft voor het eerst noodi- gingskaartjes gezonden voor drie achtereenvolgende groote feesten, welke hijter gelegenheid van de geboorte van den derden zoon des Sultans wil geven. De heer Barton is den yden uit Frankrijk te New-York aangekomen. F R A N K R IJ K. Parijs den 29 Januarij. De heer Gouin heeft in een bureau van de Kamer der Afgevaardigden een voorstel omtrent de reductie der renten voorgesla gen, welke inet dat van den heer Ilumann bijna overeenkomt. De algemeene meening is, dat het plan van het Kabinet is om eenvoudig te verzoeken, dat het voorstel van Gouin uitgesteld Wordt. Maar het vraagstuk van uitstel ling schijnt uitgeput te zijn, wegens de verklaring, welke de Minister de Broglie gedaan heeft, die zich niet tegen den maatregel verzette, dan omdat hij denzelven ontijdig meende welke declaratie echter zoo min den lieer Gouin als de bureaux heeft kunnen weerhouden. Er 'is heden geene zitting van de Kamer der Afgevaardigden. Eerst Maandag zal het voorstel van Gouin in de tribune gelezen worden. In de zitting van de Kamer der Afgevaardigden van den 27 januarij, heeft de Minister voor de Marine, Admiraal Duperrède aanvrage gedaan van een supplementair crediet van j\ niliioen voor de buitengewone uitgavenwaar toe men bij zijn departement, ten gevolge der Onlangs plaats gehad hebbende wapeningen in de Fransche Zeehavens, verpligt was geworden. Hij beeft bij die gelegenheid gezegd, dat, boven het gewone aantal oorlogschepen, in de Fransche zeehavens, negen linieschepen en tien fregatten gewapend waren die meest allen op het sein zee konden bouwen. Eenig opzien heeft het gebaard, dat de Minister er uitdrukkelijk bij heeft gevoegd, dat hij nieuwe sommen aan de Kamer zou komen aanvragenindien de waardigheid van Frankrijk het in zee loopen der thans gereed liggende of nog verder te wapenen oorlogschepen vorderde. Bescherdie in de acte van besehuldiging voorgesteld tvordt ais een der medepligtigen, zal voo- het Hof der Pairs door den Advocaat Jules Favre verdedigd worden. Al de beschuldigden zijnzegt menin den afgeloopen nacht naar de gevangenis van het Luxemburg overgebragt. Om alle poging te beletten welke ten doel zou kunnen hebben om op het leven van Fieschi of van zijne medebeschuldigden den een' of anderen aanslag te beproeven heeft men een' zeer voorzigtigen maatregel genomen. Men heeft namelijk vier gesloten spijstrommels besteld; een sleutel van eiken is in handen van den Directeur der gevangenis, die belast zal worden om de voor de gevan genen bestemde spijzen te doen bereiden; de andere sleutel zal ter hand ge steld worden aan'den persoon die speciaal met de bewaking van elk der be schuldigden is belast. Den 30 January. Het Journal des Débats heeft eenige artikels gege ven, omtrent de berekening van het gevolg, dat er bit de conversie der renten kon voortspruitenmaar daar zijne financiële betoogen geen ingang hebben gevonden, kom: lie: tot zijne eerste tactiel: terug, welke bestaat om de voorgestelde maatregel te doen voorkomen als noodlottig voor de rente niers, voor Parijs en ais alleen voordeelig voor de agiotage. Dit blad zich nooit vijandig-tegen de agiotenrs getoond hebbende, maar zelfs het tegenovergestelde, zoo ziet men, dat het alle middelen te baat neemt tegen den maatregel, omdat het gelooft er een staatkundig plan in te zien, en dat hetzelve met het doel, om het Doctrinair Ministerie omver te werpen, was voorgesteld geworden. Gisteren beweerde het Journal, dat deze operatie de Schatkist zou ten gronde rigtenheden verandert het van Stelling. De redeneringen van die genen, die in denmaatregel behagen vindenzegt hetbevatten het volgende „Onze inkomsten en uitgaven stemmen niet overeen. Het budget van 1S37 zal een delicic van 17 millioen opleveren. Dit deficit moet gedekt worden. 7,al men eene nieuwe belasting invoeren, welke op de contribuabien gelijke lijk drukt? Neen, het is veel eenvoudiger 0111 in het geheele land ééne klasse te kiezen en die op te offeren; laten wij de renteniers opofferen!" Het voegt er bij Wel nu! met eene dergelijke redenering, is er geen onregtvaardigheid, geen geweldgeen roof, welken men kan dekken met het voorwendsel van algemeen belang. Ongelukkig ecliter voor hun die eenen gemakkelijker roof aan den Staat aanbieden. Heden heeft het proces van Fieschi en de zijnen een aanvang genomen. Ook de Prins de Taleyraud is bij de zitting van liet Ilof der Pairs, als Reg. ter in de Kamer, tegenwoordig geweest. De werktuigen, waarmede de aan slag geschied is, zijn op tafel gelegd. Er zijn zeer vele toehoorders, ech ter weinig vrouwen. De Advocaten, die de zaak der beschuldigden zntlen verdedigen, zijn tegenwoordig. Er zijn 101 getuigen tegen, en 32 voor tie aangeklaagden aanwezig. Hunne namen zijn, Joseph Fieschi oud 42 jaar, me chanieus, geboren te Murato op Corsica; de vier overigen zijn Panjsenaars winkeliers of handwerklieden, als Rlorey, Theodore PepinVictor Boireau, Teil Bescher, oud 6136, 25 en 41 jaren. De Secretaris Gauchy leest de acte van beschuldiging enz. voor. Verschei dene booge personen komen gedurende de voorlezing in, als de Minister de Broglie en de Grieksche Ambassadeur. Bij het heengaan van de post, duurde tie zitting voort. prijs-courant; Amsterdam den 1. Nederlanden. Werkei. Schuld 2jpCt. 55L 56 Dito 5 103 aio3f Uitg. ijs ljse Kans-Biljetten24'a 25 Amort.Syndic.4j 95'a 96J 3, 7°!a 80 Hand. Maats. 4J 124 2124^- Nieuwe dito..4® 102^103 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 8oja 81J - 5 a Rusland. Gb.//.&C'.i7985pCt. 104,3105! >8-.Ü5>05 ai°5! Ins. en Certif 6'69!,a 69J 183s596',a 97 Prüissen. Geldl. te Lond. 4pCt. a Aandeelen van dito ios^aioó Gebi. 551 103. 1A 24 -' 6 96 79t 124! 1021 >05 105 69; 96I >05: der EFFECTEN. Februari/ 1836. Spanje. Nieiuvei835iê85.5pCt.5oJa5o! Dito onbep. st.49L50 Diio passive16Ïa 17 Dito uitgestipjaipj Oostenrijk. Obi.G0//&C0.5 pCt. ioi?aio2j Certificaten... 2 Ja Neg. Metalielt2,-57^3 58} 99laioo a Idem5 Dito in Lond. 5 Bank Aktien..3 a Napels. Certificaten.5 pCt. 92'a 93 Dito in Napels. 5 a Griekenland. Obl, i 1. gr./, st. 5 pCt. a Gebi. 50J 49 s >6J >9i' 58 99] De Directie der LVa arbors- Msmtichafitïii voor de Nationale Militie in Zuid-HuL-lANd 9 brehgt ter ken'nisse van de belanghebbenden i°. Dat de Rekening en Verantwoording over het jasr, geëindigd ultimo November 1835, door de CönYmissïe van Toezigt is goedgekeurd, en gedurende veertien dagente beginnen met den isten Februarij 1836, des morgens van io tot 12 uren, ter visie zal leggen ten huize van den Heer en Mr. J. A. Drieling, in de Wagestraat, te 's Gravenhage. 20. Dat de Commissie van Toez gt op nieuws tot Directeur verkozen heeft den Heer en Mr. J. G. A. CL-ANT. 30. Dat de Deelneming in gemelde Maatschappij voor Loteüngen van de zen jare 1336 geopend blijft, tot den dag voorafgaande die, op welke de Loting voor iedere Gemeente is bepaald. 40. Dat naar aanleiding van het laatst'e gedeelte van art. 11 van het Re glement, voor gemelde Maatschappij, met overleg van de Commissie van Toezigt, de primitieve inlage van 400, voor de Deelnemers der gemelde klasse is verhoogd met ƒ300 en alzoo bepaald op f 700. Het Reglement is verkrijgbaar bij den Boekverkooper A. van HOOG STRATEN Jr., te 's Gravenhage. J)c Maatschappij der Nederlandse tie Letterkunde zal eene openbare Vergadering honden op Vrijdag den'5 Februarij 187.6, des avonds ten zeven urein de Gehoorzaal on de Rrcestraat. De Voorlezin. cn zullen geschieden door, de Ilccrcn Mr. H. YV. TY- DEMAN en D. J. df.N BEER POORTüGAAL. Kaartjes van' toegang Zijn te bekomen bij den Boekbandelaar du Saar, op liet Ra penburg te Leyden. LEYDSCIIE SCHOUWBURG. Op Morgen Donderdag den 4 Februarij-. MONTONI, cf Het KASTEEL van UDOLPHO, Groot Beroemd ToonecTspel, in 5 Bedrijven, naar het Fransch van Du vul, door Bruggemam-. Versierd met deszelfs Costumes en Decoratien. Na hetzelve: De BLOEDZUIGERS, of de MINNE HANDEL in de APOTHEEK, Oorspronkelijk Blijspel, 111e: Zang, in één Bedrijf, door A. Ruijsch. Nooit alhier vertoond. Halve Loten worden eerst na half negen ure afgegeven. (De aanvang ten zes ure. Met toestemming van H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, zal J. A'. van VENDELOO, voorheen K-.vcekeling van het Insti tuut voor Blinden, te Amsterdam, geven, op Dingsdag avond den 9 Fe- bruarij 1836. ten 7 uren, in de Kerk der Doopsgezinde Gemeente, een ORGEL-CONCERT, waarvan het Programma nader zal bekend gemaakc worden. De Entree is per Persoon één Gulden. De Entréc--Kaartjes zijn te bekomen bij den Boekhandelaar J. W. van LEEUWEN, op de Breedestraat. TIÉN GULDEN BELOONING aan diengene, die den dader aan wijzen kan, van in 't water, van de Vischbrug, te hebben geworpen, een k'ein Hondje (Fannetje), met opzet door middel van touw en steenen, op den avond van den isten Februarij 1836. Men vervoege zich ten dien ein- de bij den Boekhandelaar H. W. HAZENBERG. Wijk4 N°.665, te Leyden. De Boekhandelaar C. C. van der HOEK te Leyden, zal op den 10 Februarij aanstaande, Verkooping houden eener Fraaije Verzameling van BOEK- en PLAAT-WERKEN, HOORNS, SCHULPEN, RARITEI TEN, enz.; gedeeltelijk nagelaten door den Wei-Ed. Heer TH. van STA PELEN, in leven Med. Doet. te Violen. De Catalogus is alom verzonden. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2