duitschland; groot-britannie. MettegêMtathde den bijstand van Mju« hulptroepen. De bulletins., dijk ik u zend, zijn de een van den ifiden, de andere van den ipden-des morgens gedagteekend, toen dit gevecht eerst begon; in dit oogenbtik heeft de Mi* nister van Oorlog een derde gezonden, welke ik mij niet heb kunnen ver- schaffenmaar ik weet-, dat het aankondigt, dat Cordova geslagen; is en teruggedreven op een half uur afstands achter de stellingen., die hij voor het gevecht bezette; het blijkt, dat het verlies der Christinos zeer aanmerkelijk geweest isvooral heeft het, vreemde legioen en de Engelsche hulptroe pen geleden. De Infant Don Sebastian heeft dezen morgen deze stad met drie bataljons voetvolk verlatenom zich naar het hoofdkwartier te begeven. De bulletins zijn de volgende: Hoofdkwartier van Salinasden 6 Januari] I&5A. ^De Vijand heeft van uit Victoriazich met zijne geheele magt, naar Gue vara en Villareal in beweging gestelddoch volgens het rapport van den Opperbevelhebber der tweede divisie, die het eerste punt verdedigt, in weerwil der hardnekkigheid van zijnen aanval en van zijne-overmagtniet voorwaarts kunnen rukken. Daar de Vijandelijke troepen echter voor onze linien hunne legerplaatsen hebben opgeslagen, betgeen grond geeft tot het Vermoeden, dat zij hunnen aanval zullen hervatten, en daar, aan den ande ren kant, de vijandelijke kólonne, die op Villareal was gerukt, er in geslaagd is, om binnen die plaats te komen, heb ik den Brigadier Don Juan de Bea- murguia verwittigd, dat hij den grond, in de bergpassen van Urquiola, met bet 3de bataljon en de Castiliaansche scherpschuttersvoet voor vo?t moet betwisten. Ik heb tevens aan den Brigadier Don Tomas Tarragual bevel ge gevendat hij met het 2de bataljon Navarrezen te Munaria pose ga vatten, opdat hij dat punt (hetwelk veel noordelijker dan Villareal ligt), verdedige, na vooraf de ruiterij, die op de plaats van het gevecht niet noodig zal zijn, naar Durango te hebben doen terugtrekken. De Opperbevelhebber van Bis- caye is insgelijks verwittigd, dat hij de beschikkingen behoort te nemen, die door den intogc des viiands in Villareal noodzakelijk zijn geworden. „Graaf de Casa Eguia." Hoofdkwartier van Salinas, den 17 Januari] 1836. „BiJ-miin legerberigt van gisteren deelde ik aan Uwe Exc. mede, dat de Viiand zicii met eene scerke magt in het gezigt der stellingen gelegerd had, welke de troepen onder mijn bevei zoo moedigiijk hadden verdedigd, en dat ik hoopte datindien de vijandwaaraan ik niet twijfeldeheden op nieuw beproeven mogt van in onze gebergten door te dringen, mijne soldaten hem met derzelfden moed mogtcn te keer gaan. Maar daar ik slechts twee ba. tatjons ui; Navarre, twee uit Castilie en een uit Guipuzcoa te mijner be schikking had, verwittigde ik gisteren avond het 5de bataljon Navarrezen, om hierheen te komen, etl zond ik hetzelfde bevel aan den Generaal-Majoor Don /i;una Villareal, en aan vijf der bataljons, die hij bij zich had, moe tende hij twee andere bataljons en de ruiterij te Guevara laten, en aan den vijand doen gelooven, dat in die rigung geene troepen waren overgebleven. Dezen ochtend ten tien ure bad de vijand nog generlei beweging gemaakt, en daar ik door de aankomst van yiliareal, mij aan het hoofd van elf ba taljons voetvalk en een escadron ruiterij bevond, gaf ik bevel om den aan. val te beginnen, ten einde de sterkte en de stelling des vijands te verken nen. Ik verdeelde daartoe mijne troepen in drie colonnen. De eersteuit het 2de bataljon Castilliauen en het 3de Navarrezen zamengesteld, onder den Brigadier Goni, moest ter regter zijde voortrukken. De tweede, be staande uit het sste bataljon van Castilie en het 3de van Guipuzcoa, onder het bevel van den Brigadier Don Carlos Perez de las Vacas, die ook de rui terij onder zijne bevelen hadmoest den grooten weg volgen. Aan den linkervleugel heeft de Brigadier yiliareal zich met het iste bataljon van Navarre, het 4de van Biscaye en drie bataljons Alavezen in beweging ge steld het 5de van Navarre is als achterhoede in deze stad gebleven. De linker colonne had bevel om niet verder, dan tot de eerste venta (herberg) van Ar la ban voort te rukken. Op dit oogenblik is het gevecht begonnen. Zoodra het gevecht geëindigd zal zijnzal ik niet dralen u den uitslag daarvan alsmede de bijzonderheden wegens de gevechten van gisteren mede te deeien. ik neD niet willen »ao»cn met n. ivt. hetgeen e. ,„„„.11 doen weten, voegende ik er alleen nog hij dat ik niet geloofdat de vijand verder dan Villareal is doorgedrongen, vermits onze troepen, volgens een bij mij ontvangen rapport van den Opperbevelhebber van Biscayenog te Ochandiano waren. Ik heb te gelijk vernomen, dat de Brigadier Tarragual zich in beweging had gesteldom den bergpas van ManaFia te bezetten. „Graaf de Casa Eguia." Ber-'gten Over Parijs van den 26 Januari]'. Brieven van Madrid van den i8den melden, dat de beraadslaging over de verkiezings-wet in de Kamer der Afgevaardigden nog niet was geëindigdhet 5de artikel, hetwelk tot verkiezers verklaart de meest aanzienlijke inwo ners, zonderde belasting te bepalen, is aangenomen, hoewel er eene hevige oppositie was. Voor het overige geen nieuws, als dat den I7den door hoog bevel, al de kloosters te Madrid zijn gesloten geworden. Deze tijdingen maken ook gewag van de tusschen de beide partijeu gele verde gevechten, zonder nogtans den uitslag bekend te maken. Don Carlos heeft het volgende besluit van amnestie uitgevaardigd „Z. M. is ond,errigt geworden, dat er in Frankrijk een groot ajntal per. sonen aanwezig is, die inde provinciën van Navarre en Biscaye te huis behooren, en welke, na in de gelederen der rebellen gediend te hebben, hebben Ingezien hoe schuldig zij zich gemaakt hebben, door de wapenen regen hunnen wettigen Sonverein op te vatten, en die thans wenschen naar hunne haardsteden terug te kunnen keeren. Dien ten gevolge heeft Z. M. genade verleend aan allen die binnen 15 dagen tijd, te rekenen van heden onverschillig of zij als pesetores, chapelgoris, flanguadoresjagersof onder welke andere benaming ook, gediend hebben, voor de eene of andere wet- tige Regeringsmagt zullen opkomen. Er zal geene uitzondering zijn dan ten opzigte van dezulken, die wegens eenigerhande misdaad, anders dan aan de rebellie bijstand verleend te hebbenbeschuldigd inogten worden. „Daar er almede in Frankrijk, op onderscheiden punten, deserteurs van de partij der wettigheid aanwezig zijnheeft het Z. M. behaagd dezelfde vergiffenis te verieenen aan allen, die binnen denzelfden tijd voor den Com mandant hunner provincie verschijnen zullenwordende de vaders nogtans gewaarschuwd datzoo zij niet van hunnen kant alles wat in hun vermo gen is aanwenden om de deserteurs terug te brengen, zij de straf zullen ondergaan welke het Z. M. behagen zal hun op te leggen. Gegeven in het Koninglijjc Paleis te Onateden 9 Januari) 1836." Merino ii den i2den re Onate aangekomen, waarschijnlijk om over zjjne verdere ontwerpen met Don Carlos te beraadslagen. Het is bevreemdend hoe hijmidden door de Christino-aroieede Ebro heeft kunnen oversieken, vooral met eenen grooten staf en talrijke ruiters. Zoo men verneemt, zoude het kleine Hof van Karei Kintrigueren om den beroemden Corp asden vriend van ITgaite in 1823, aan het Ministerie te brengen; hij is een man van veel talentdie zijne werkzaamheden met die van den financier Erro zoude verecnigen. Van de grenzen wordt geschreven: Krachtens bevel van Don Carlos van den ioden dezer, wordt ,de tnanechjp- jigivng door geheel de jurisdictie van Estella met kracht voortgezet. Het getal der voor het leger ingeschreven jonge lieden bedraagt Sera, die tot 2 bataljons geformeerd en agn de reserve-armee zullen toegevoegd worden. Berigte» over Parijs van den 27 Januari/, Er zijn uit Madrid, geene nadere tijdingendan die van gisteren. Ook 4e bctigten omtrent de gevechten tusschen de beide partijen belicl- *0# niet# andean, den w)j in on^e iiêwenataaojic beogiêp VeWsen Tnedege.. 4ee!d, Alleen, leest pqn in. een gost -s_crig;tjm van de Phere de JHetj/sez* Men schrijfc van den 21 sten'van. dé fiöorden'vqti 'de Bida'tóoa, dat'de CSfl listen; in dén morgen van den iosten dé klokken van'trim en FontafaSie, ter gedachtenis van de groóte overwinningen van Arlahan, wilden luidefi) maar de aankomst van Sagastihe/za heeïi deze uitboezeming van vreugde doen ophouden. Het gerucht heeft zich dadelijk verspreid, dat de Carlisten gé- siagen warenen dat de troepen van de Koninginmeester van het slag veld gebleven, den grooten weg tot aan Salinas bezetteden. Het kanon van San-Sebastian heeft zich tot aan middernacht doen hooren. De losbastingen zijn heden verdubbeld. - In hét post-s'Criptum van de Sentinellt leest men: De stoomboot la iieina Gpbernaiora heeft depêches van den Generaal Cor dova te San-Sebastian aangebragt. Dit vaartuig meldde de overwinning van de Christinos. Na den slag hebben de ChristiDOS het slagveld anderlialyen dag bezet. De Carlisten hebben 300 man. aan dooden en gekwescen verloren. Brieven van Bayonne van den 23sten zeggendat de gevechten van den töden en I7den van de grootste onnuttigheid zijn, zoo wel voor de zaak van de Koninginals voor die van den Pretendent. Men verzekerde, dat Don Carlos ten gevolge van oneenigheid in het hoofdkwartier den Generaal en Chef, Eguia, uit zijne betrekking ontzet had. Dit berigt sehijnt evenwel onwaar te zijn. Daar wij heden de berigten van Parijs van den 28 Januari) met de post niet ontvangen hSbenzoq zijn ons nog geene nidere bijzonderheden vanüedeit léden en 17de!! geleverde gevechten bekend. Het Journal de la Haye van gisteren bevat van een Carlistisch correspondent de opgave van eene com plete overwinning door de troepen van D.on Carlos behaald. De Chef van den EtatrMajor den tpden te Onate aangekomenhad het verlies van de Christinos op meer dan looo man opgegeven; hetgeen door berigten lilt Yit- toria zou bevestigd geworden Zijn, alwaar 600 gewoqden waren ingebragt. De Christinos hadden bij hunnen terugtogt twee huizenwaarin dooden en zware gekwesten warenin brand gestokenzoodat die ongelukkigen ia de vlammen waren omgekomen. Nog bevat genoemd Journal een officieel rapport van den Generaal Cordova aan den Spaanschen Minister van Oorlog, waarin de Generaal bekent, dat zijn plan door de drift der soldaten om te vechten mislukt was. Want hij was niettegenstaande officieren en gemeenen als leeuwen gevochten hadden, ech ter met een zeer gering verlies van manschappen eu slechts 150 gekwesten, genoodzaakt geweest naar Vittoria terug te trekken. In dit leger-berigt wordt het verlies van den kant Jer Carlisten niet opgegeven, maar wel gezegd, dat Esp.artero met een handvol soldaten, 1000 Cailisten uit -Villareald'Alava ge jaagd haddenOverigens wist Generaal Cordova nog niets te berigten om trent de Engelscben, die ook slaags geweest, wareq. ZWITSERLAND. Uit zekere berigten biijkt het, dat de toestand van Bazel-land, voor een paar jaar van het kanton Bazei afgescheiden en tot een bijzonder kanton ver klaard, allertreurigst is, zooals het zich trouwens reeds bij deszelfs bevesti ging had laten aanzien. Er werd in hetzelve geen gezag gehoorzaamd; ieder doet wat hij wil, zonder naar Overheid of wet te vragen, en de voornaam ste ingezetenen van het kanton, waarin er evenwel weinigen zijn, die dus mogen genoemd worden, maar echter de doordrijvers der afscheiding waten, leven in de hevigste vijandschap, zoodat men reeds aan de hand geeft, om, tot wering van verdere ongeregeldheden, Bazel-land weer met Bazel-stad te verbinden. I11 een Zvvitsersch dagblad leest men, dat een landman te Gerzensee in het kanton Bernzijn zeven en twintigste kind heeft ten doop gehou denterwijl er van de overigen, die, allen van dezelfde moeder waren, nog negentien in leven zijn. De Zuricher Zeitung spreekt van de mogelijkhe.iddat weder een aantal Zwitsersche krijgsliedenin den vorm van een vreemden-legioen in Fran- sche dienst zouden treden, en meent dat de benoeming van den Hertog van Montebello tot buitengewoon Fransch Gezant bij bét Eedgenootschap, daar mede. in verband, zou. kunnen Staan. De Pruissische Regering heeft dezer dagen de verzending van sommige Fransche dagbladen zeer belemmerddoor" eenp' aanmerkelijke verhoogiSg van het porto. De*;? verhooging, welke met een verbod gelijk staattrefc al de dagbladen der liberale oppositiemet uitzondering slechts van den Courrier Franpais, De verzending der ministeriele en legitimiscische bladen is niet bezwaard. Ronden den 27 Januari). De Courier iqeldt, dat daags vóór de opening van het Parlement een parlementair dinér dpor Lord Russell zal gegeven wor den waarop de Koqingjijke aanspraak zal worden voorgelezen. Dit dagblad verheugt zich dat het Gouvernement eindelijk ernstige maat regelen neemt om het misbruik te keer te gaan, dat bezoldigde ambtenaren, bij verkiezingen als anderszins, zich van hunnen-, soms vermogenden intloed bedienen, 0111 de Regering tegen te werken. Aldus hebben bij voorbeeld te Dover en in nog andere plaatsen bijna -al de van staatswege bezoldigde per sonen met de Toryes gestemd en op die wijze de gouvernements-partij eene neerlaag doen lijden. Het Ministerie scljijnt daaromtrent thans een scherp onderzoek bevolen te hebben, en de mannen, over welke het zich van dien kant te beklagen beeft, van hunne bedieningen te willen ontzetten. Het meest trekt de Courier het harnas aan tegen de Lords Stedehouders der Graaf, schappen, waarvan de meesten Toryes'zijn, en die zorg dragen dat gedurig hooge posten en andere wél bezoldigde gmbten aan lieden gegeven worden, die vijandig gezind tegen het Gouvernement zijn. Dat werkelijk ^ïet Minis terie gl het gevaarlijke hiervan ingezien'heeff, blijkt onder anderenvolgens den Couriervut eenen brief, door den Minister Lord Russe/l aan den Tory- gezinden Lórd Stedehouder van Aberdeenshire geschreven. Deze brief geeft vooral het besluit der Regering te kennen, om te beletten, dat de Stede houders, naar hunne gewoonte, voortaan geene onnoodige ambten meerdaar- stellen tne.t geen ander doel dan om hunne partij te versterken. De Londensche bladen deelen thans eené briefwisseling mededie reeds in October IJ. tusschen den Bisschop van Leon, Zaakgelastigde van Don Car los, in Engeland, en den Minister Palmerston is gevoerd. De Bisschop had de vrijlating van 27 aanzienlijke Carlisten gevraagd, die in der tijd op eene stoomboot door eenen Engelschen kruiser gevonden zyn, en bij voortduring te 'Corunha gevangen zaten alwaar hun leven., 'zoo als de'Biss'cJiop meende, niet veilig wgs. Het antwoord van Lord Pajmjrston \s in eénèn heyigpn toon gesteld, en hondt niet slechts eene weigering in, maar tevens'een betoog van de ongepastheid der vraag van de zijde van Don CarloS, die de onmen- scbeiijkhjeid zoo ver had gedreven van'openlijk het ter ejetod brengen te be velen der Engelsche vrijwilligers, die in de handen zijner troepen zouden vallen, en dit wreedadig vonnis aan opderscheidejicn hunner had doen V9I- trekken. Aan de behoeftige Iersche Protestantsche Geestelijken is reeds vóór de som van 15,000 uitgedeeld; de inschrijvingen ten hunnen behoeve g^ai» nog voort. Meq heeff iu Engeland een werktuig uitgevonden, waarmede «ven zicf» zónder vfater en zeep zou kunnen scheren.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3