*£b WW AS? A". 183«. LEYDSCHE VRIJDAG y tW*- <r "*-e> m .-5^ 1v \'e t!-> .«.Y io» COURA N T. DEN a^ten JANÜARIJ. NEDERLA. NDEN. Leyden den 28sten Januarij. Uit's Gravenhage meldt men van hednn het volgende: Naar men verneemt, zal de nieutv benoemde. Fransche Gezant aan om Hof, binnen kortalliier aankomen. Dagelijks wordt de nieuw benoemde Engelsche Gezant in deze Resi dentie verwacht. Gisteren is er eene groote partij bij den Minister van Buitenlandschc Zaken gehouden. Ook heeft er dezer dagen een groot diner plaats gehad bij den Franschen Zaakgelastigde aan ons Hof, den heer Casimir Perrier. Zijne Maj. de Koning heeft benoemd: Tot Ontvanger der Registratie te Woubrugge, in de plaats van TV. C. Baert, die, op zijn verzoek, eervol is optslagen, G. ten Sonde, die dezelf de betrekking te Boxmeer bekleedt. Tot Ontvanger der Registratie te Goredijk (Vriesland), J. J. Backer, die dergelijke betrekking te Alphen heeft vervuld. Tot Ontvanger der Registratie te Alphen, C. H. Jeckel, die in gelijke be trekking te Woerden heeft gestaan. Tot Ontvanger der Registratie te Woerden, Mr. J. C. van de IVatering, Surnumerair der Registratie in Zuid-Holland. Dezer dagen zijn de Ijkers van het vaatwerk aangeschreven, om zich ■onmiddelijk de benoodigde ijkers, zoo tot het branden als tot het ijken der vaten aan te schaffen, en zijn zij tevens onderrigt, dat, bijaldien zij eenige nadere inlichtingen nrqgtgn verlangen ten aanzien van de voorschriften der aan ten gegevéne instructien, welke de behandeling der meet-werktuigen en de wijze van inhouds-berekening der vaten betreffen, zij zich te dien einde zullen kunnen vervoegen tot dë Arrondissement-Ijkers, onder wier op- zigt zii werkzaam zijn. Men verneemt, dat de Polder-Boden of Deurwaarders, die gebezigd worden tot het doen van insinuatien, en der acten van vervolging tot invor dering van polderlasten en boeten, volgens de aanwijzing op de mementos' een repertorium te houden, weshalve de Hoofd-Ambtenaren bij hernieu wing zijn uitgenoodigdom toe te zien, dat dig bepaling worde opgevolgd, vermits vele hunner in het denkbeeld verkeeren, dat de Besturen der pol ders geene bevoegde personen hebben tot het verrigten van zoodanige han delingen, waardoor vele dier acten aan de registratie en het zegel zijn ont trokken geworden, bijaldien dezelve in de toepassing daarvan vallen. Te vens is opgemerkt geworden, dat de polder-besturen, welke verpligt zijn de opgemaakte reiasen van bekeuring, ter vervolging aan het publiek Ministe rie, in te zenden, echter de vonnissen der Regtbanken niet ten uitvoer kun nen leggen; het zijn de Ambtenaren der registratie, welke hiervoor moeten zorgen, terwijl evenwel de boeten, vyaoneer hex bedrag is ingevorderd, kun nen worden Uitgekeerd aan het polder-bestuur, zoodanig als dit bij mandaat is voorgeschreven, immeis bijaldien de boete voleens het Dolder-realem»nr t-irb-.- .«M Je i'uiuciaas1 is uitgesproken. Daar in der tijd de vereischte magtigipg is verstrektten einde de ver- koopingen en verpachtingen van eigendommen der gemeenten gehouden wor den ten overstaan vgn den Maire der gemeente 'in welke de tienden en lan derijen gelegen zijn, zoo heeft, naar men verneemt, Z. Exc.de Minister van Financien bij resolutie te kennen gegeven, dat, in geval een Gouver- neur, als den Prefect ten deze in deszelfs autoriteit opgevolgd zijnde, geene termen vindt, om den hierboven bedoelden last in te trekken, de Minister ook van zijne zjjde er genoegen mede neemt, dat de betrokken gemeente-besturen dien overeenkomstig blijven handelen. Te Nymegen is Zaturdag 11. weder de Gierbrug gelegd en vaart men als naar gewoonte over. Uit Groningen meldt men van den 25 Jannarij het volgende De Academie van Beeldende Kunsten, Bouw-, toegepaste Werktuig- en Zeevaartkunde, onder den naam Minerva alhier gevestigd, heeft qp deti jpden dezer hare jaarlijksche vergadering gehouden. De nieuw benoemde Voorzitter Mr. A. L. IVichers aanvaarde deze waar digheid, met het geven van een kort overzigt van den staat der Academie, houdende hoofdzakelijk, dat het getal leerlingen in de verschillende vakken van onderwijs niet is verminderd, en dat het onderwijs geregeld en doelma tig is gegeven; voorts dat de leerlingen over het algemeen met vlijt en ijver de lessen hebben bijgewoond, met uitzondering van die, welker toekomstig bestaan in handwerken en ambachten moet gezocht worden, als welke door ouders en werkbazen van het onderwijs worden teruggehouden uit baatzucht voor het tegenwoordige, zonder te letten' op het toekomstig welbegrepen belang van de jongelingen; eindelijk dat de financiële toestand der Acade mie zich zeer ongunstig vertoont: een gevolg van het sedert 1830 succes- sivelijk bedanken vaneen groot aantal leden, dermate zelfs, dat deze hoogst nuttige inrigting, zonder buitengewonen geldelijken bijstand, tot haren val dreigt. Na het geven van dit verslag, waarin bijzondere hulde werd bewezen aan den verdienstelijken Lector van Cleef en eervolle melding werd gemaakt van de bekwaamheid en ijver van den Instituteur Bruggink, hield de heer Mr. H. O. FeithArchivarius dezer Provincie, eene oudheidkundige redevoering over de Bouworde van woonhuizen en andere gebouwen van den oudsten tijd af tot op dezen dag, en besloot deze hoogst belangrijke en zeer vele blijken van 's mans geleerdheid dragende Verhandeling, met eene gepaste toespraak ter aanmoediging tot ondersteuning eener Academie, welke het hare toebrengt tot bevordering der Bouwkundeeen vak, hetwelk in de uit voering ter dezer stede zoo buitengewoon veel te wenschen overlaat. Hiefop volgde de gewone jaarlijksche uitdeeling der prijzen en premien aan de verdienstelijkste leerlingen in het handteekerten, boetseren, bouwkun- - dig teekenen, de wiskunde en zeevaartkunde, met vermelding der opklim ming in de klassen en orders en bevordering tot eersten stuurman, overeen komstig het Koninglijk besluit van den 12 October 1823, N°. 65, van de kweekelingen Verburg en Ogterop, welke beidé, dadelijk na hun afgelegd examen, voordeelig zijn geplaatst geworden. Eindelijk werd de eereprijs uitgereikt voor eene teekening. volgens programma ingezonden door den heer C. J. van Hulstein, te Delft, en door deze Academie bekroond. Deze plegtige vergadering werd voorafgegaan, afgewisseld en besloten door toepasselijke muzijkstukken en opgeluisterd door eene aanzienlijke vrouwenschaar en een buitengewoon groot aantal toehoorders. Op aanstaanden Donderdag, den 28sten dezer, des morgens te 11 ure, zal de Hoog Geleerde Heer P. van Limburg Brouwer, benoemd tot getvoou Uooglccraar in de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aati c nze Hoogeschool, in de kerk der Doopsgezinde'gemeente alhier, als zoo danig zijne betrekking aanvaarden met het houden eener Redevoering: de Uistoria ceterarum artium ac diiciplinarwn duce ac magistradat isover de gi>s til! eden is als gids en leermeesteres van alle overige Kunsten en Wetenschappen. Op den éden Februarij 1836 en volgende dagen zal men te Hamm, in Westphaleneene kleine, maar belangrijke verzameling oude drukwerken, meest allen uit de XVde en XVIde eeuw, veilen, aan wier hoofd zich be- vinut een Speculum Humanae Salvationii. zijnde een exemplaar van den zeer zeldzamen Ilaarlemschen druk, omstreeks 1440, waarover men vooral zie .7. Koning, Verh. over de Drukkunst, bl. 155 sq. Hetzelve is keurig gecon ditioneerd. Commissien worden aangenomen door de Boekhandelaars S. en .7. Luchtmans, te Leiden. De bevolking beliep te Assen op den 1 Januarij 1836, 2636 zielen, en is in 1835 aangewonnen met 85. Het getal geboorten in 1835 is 1035 56 kinderen van het mannelijk en 47 van het vrouwelijk geslacht. Gestor venen 43; 24 van het mannelijk en 19 van het vrouwelijk geslacht, waar onder een weduwenaar van bijna 92 jaren. Het getal huwelijken is 33. GRIEKENLAND, De laatste berigten uit Athene van den 20 December, te Munchen ontvan gen, melden van het in eerstgenoemde plaats, in omloop zijnde gerucht, van een huwlijk van Z. M. den Koning van Griekenland. Reeds vroeger was hiervan het gesprek en als echtgenoot wordt, genoemd Prinses Vittoria, vermoedelijke erfgenaam van de Britsche kroon. Misschien moet ook die gerucht onder de praatjes van den dag gerekend worden, daar hetzelve veel onwaarschijnlijkheid behelst. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemelddat de Keizer aan den aldaar onlangs aan gekomen buitengewonen Franschen Gezant op den 40 Januarij audiëntie heeft verleend en deszelfs geloofsbrief heeft aangenomen. Na het gehoor werd de Zaakgelastigde ook aan de Keizerin, den Grootyorst-troonopvolger en de Grootvorstin Maria voorgesteld. Omtrent de onlangs vermelde in hechtenis neming in Gallicie van zen delingen der uitgewekene Polen in Frankrijk, die met eene groote hoeveel heid oproerige geschriften de Poolsche grenzen hadden zoeken te overschrij denwordt thans nader berigt, dat de in hechtenis genomenen Oostenrijk- sche en Poolsche tolbeambten zijn, omtrent welke men de zekerheid erlangd heeft, dat zij willens en wetens oproerige geschriften over de grenzen be zorgd en tot derzelver verspreiding in Polen bijgedragen hebben. Her. onderzoek deswege had voorts doen blijken, dat er dus een eigenlijk com plot bestond. De eerste ontdekking daarvan was in Polen gedaan. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Januarij. fn het Journal de Paris leest men: Eene depeche van Bayonne spreekt van een gevecht, dat tusschen de Chrisiinos en Carlisten zou hebben plaats gehaden waarvan het voordeel aan de Chrisiinos zou gebleven zijnhetgeen de Carlisten echter niet zou belet hebben, om, volgens hunne gewoontete verspreidendat aan hun de overwinning gebleven is, of zelfs een renbode naar Parijs en Londen af te zenden. Er wordt gemelddat aanleiding tot de moord der Carlisten te 'Barce- lona zou gegeven hebben, het doodschieten van 143 Christinos gevangenen door de Carlisten. I11 de Gazette van Madrid leest mendat LI. M. de Regentes de onge regeldheden te Barcelona voorgevallen zeer betreurt, en de daders en aan- leggers met al de gestrengheid der wetten zal doen straffen. De nationale garde zal om derzelver lofwaardig gedrag een vaandel van H. M. ontvangen. De Madridsche dagbladen, die tot den iöden gaan, bevatten het ver volg van de beraadslaging op het ontwerp van de kieswet. De ligting van de 100,009 man ging t,e tiladrid langzaam voort: er heersclue bij dezelve de meeste orde. De Minister van Oorlog is te Madrid nog niet wedergekeerd, men wist de oorzaak niet van zijne lange afwezendheid, Uit Londen meldt men van 22 Januarij: Daar de tijd nadertdat Generaal Evans in Spanje werkdadig te velde zal gaan, merkt men bij de lieden, die hier de expeditie hebben uitgerust, de grootste bedrijvigheid op. De Agum der Spaansche Regering in Londen, Colonel Carbonel, heeft reeds voor eenigen tijd verschillende benoodigdheden gereed doen brengenten einde het leger aan niets gebrek behoefde te lijden om tegen de Carlisten op te rukken. De Royal Tar, eene stoomboot, welke morgen van hier vertrekt, brengt verschillende aanzienlijke vrijwilligersen 61150 cavalerie-paarden over. Een ander vaartuig heeft 150 man infanterist aan boord, ohder bevel van Colonel Bacon, behalve eenige artilleristen en eene groote hoeveelheid kleedingstukken voor het geheele leger. Het schip the Sarah, heeft f2,000 wapenrustingen in lading; eén andere bodem heeft voor eenige dagen 5,000 vaten buskruid naar Barcelona gevoerd. Generaal Evans heeft thans 8,500 man onder zich te velde, doch er zijn reeds 10,000 Britten in Spanje. Dit legertje is aldus ingedeeld: de Opperbevelhebber, 4 Brigadier-Generaals, 6 Colonels, 23 Luitenant-Colonels4 Brigade-Majoors, artillerie; 2 regimenten ruiterij, io regimenten infanterie van linie en 1 re giment pioniers, enz. Volgens de laatste berigten was de staat der gezond heid dezer manschappen uitnemend, evenzeer als de krijgstucht; er heerschte veel lust om met den vijand handgemeen te Worden. Berigten over Parijs van den 25 Januarij. Vólgens brieven van Bayonné van 21 Januarij hééft men den idden 'en ipden op dé gèhéële linie van Salvatierra tot Vlllarealin de omstreken van Vit toriamet veel woede gestreden. Bij het afzenden van den renbode, welke deze tijding te Bayo'nne heeft èangebragt, duurde de slag nog voort, en men kon niet vóórzientot welken kant de overwinning overhelde. (Het berigt dus van gisteren in het Journal de Paris schijnt voorbarig.) Nadat in de zitting van de Kamer der Proceres van den ijden, de Minister van Binnenlandsche Zaken een bevelschrift van de Koningin- Regentes aan den Gouverneur van Catalonie, Mina, omtrent de woelingen te Barcelona voorgevallen, had voorgelezenontstond jn de Kamer eene ,«tUt'ev«T.t(i$ite wocrdewUielihg over d.c yraa#. of,al dan niet eene opzetje»

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1