v. A0. 1836. LEYDSCHE a S^l C O U R A N T. MAANDAG NEDERLANDEN. Leyden den 24sten January, In den nacht van Vrijdag op Zaturdag en Zaturdag morgen zijn alhier twee renboden gepasseerd en hebben bij den Postmeester IV. L. BUrgtrs van paarden verwisseld. De eerste was met depeches naar Londen belast, de laatste met depeches voor ons Hof. Beiden kwamen van Petersburg. Züne Maj. oe Koning heeft den heer //ra. van den Bergh, Consul der Nede;'anden te Portsmouth, alsmede den Kapitein ter zee Arriensbenoemd tot R'dders der orde van den Nederlandsclien Leeuw. Het heeft Zijne Maj. dezer dagen behaagd cene subsidie te verleenen aan her Israëlitische Seminarium te Amsterdam. Bij Konnigliik besluit van den i4den dezer, zijn eenige nadere bepa lingen vasrgesteld omtrent de oprigting bij het algemeen dëpüt der landmagt jsj?, 33van een fonds vo r buitengewone en onvoorziene ontvangsten en uitgaven, even zoo als dit bij art. 154 van het provisionele reglement van administratie voor de landmagt is daargesteld. lYIen verneemt, dat onlangs van de hoogere Autoriteiten aan de Gou verneurs der provinciën eene ciiculaire toegezonden is, waarin hun, onder andeten wegens de aanteekening in de kadastrale stukken, van de door- saa"de veranderingen m den aard van bebouwing, of in de bestemming van perceelen ongebouwde eigendommen, kennis gegeven wordt, dat, naar het geen de- bepalingen, voorkomende in art. 21, 23, 24 en 53 der voorloopige verordeningen tot instandhouding van het kadaster mede schijnen te brengen, er van alle doorgaande veranderingen of wijzigingen, in den aard der bebou wing van perce'en ongebouwde eigendommen, of in derzelver bestemming 'voorvallende, wanneer de eigenaars dit verzoeken, of verklaren, er niets '■tegen te hebben, in de kadastrale stukken aanteekening moet geschieden. De opneming van aile zoodanige veranderingen, zonder onderscheid, zou ■ec'.ter aanleiding geven tot omstooting van de vastheid, welke de gedane kadastrale begr■■otmg behoort aan te kleven, tot zoo lang bij de wet eene herziening daarvan zal zijn bevolen, tot gestadige veranderingen in de sclirif- tnren, en tor eene vermenigvuldiging van werk voor de ambtenaren van het kadaster, welk een en ander in geenen deele zoude worden opgewogen door het nut, hetwelk daarvan zoude te trekken zijn. Uit dien hoofde is het dernalve noodig voorgekomen, hoe bezwaarlijk het ook moge wezen, van voren bepaaldelijk op te tellen en aan te wijzen,' al de gevallen, waarin de opneming in de kadastrale stukken al, en die waarin derzelve niet moet plaats hebben, als algemeeiien regel, welke in verre de meeste gevallen zal kunnen worden toegepast, voor te schrijven: dat de bedoelde veran deringen moeten wnrden opgenomen, en aanleiding geven tot eene veran dering in de aanduiding van cultuur of bestemmingin de aanwijzende ta fels en de leggers, alsmede tot eene verandering van begrooting of klas sement, hetzij dadelijk, hetzij na afloop van den vrijdom, welke naar de we» "«-!**• -G-., vnllic -vrwHpr dflf l'or nnq/jvg ie de hewilliging van den eigenaar daartoe te vragen, en dés noods zelfs tegen zijne ver klaarde begeerte: a bij het t.er cultuur brengen van heiden;, duinen, zand- geesten enz of bij het bouwen op dezelve van huizen of andere getimmer ten b bij indijking van gorzenschorrenkwelderlanden enz.c bij droog making van moerassen, meren, veenplassen, enz. Daarentegen zullen zoo danige veranderingen niet moeten worden opgenomen, en zulks al begeerde de eigenaar het bewerkstelligen daarvan: a bij het aanleggen tot bosch van bereids in cultuur zijnde gronden, en zulks ofschoon daarvoor bij'de wet tijdelijke vermindering is toegestaan, daar deze vermindering, bij wijze van moderatie, of gedeeltelijke remissie, moet worden verleend; b bij het tot bouw-, wei- of hooiland aanleggen van eenen tuin, of het erf van een huis of schuur, of omgekeerd, bij het bezigen of aanleggen van bouw-, hooi of weiland tot tuin, of tot erf voor huis of schuur enz.; c bij het tot bouwland aanleggen van wei- of hooiland, of omgekeerdenz.; //bij het beweiden van hooiland of het hooijen van weiland, en nog minder; e bij liet bebouwen met andere vruchten of gewassen, van aardappelen, benniu tabaksland, en andere gronden, in de Kadastrale stukken, voor eene bijzon dere cultuur bekend. De twijfelingen, die werkelijk voorkomende gevallen mogten doen ontstaan, zullen aan de beslissing des Ministers van Financien worden onderworpen. Naar men verneemt, zullen ter droogmaking van den Zuidpias in Schie- land, in dit loopende jaar, zes scheprad- en vijf vijzel-windvvater-moler.s worden opgerigt. Naar men nog verneemt, zal, zoo vroeg mogelijk, in het aanstaande 'Voorjaar, een aanvang worden gemaakt met de hoogst belangrijke werken tot voorziening der Vollenhovensche en Hasseker dijken. Men verzekert, dar deze dijken, na het tor stand brengen dier werkzaamheden, zulk eene soliditeit zullen verkrijgen, dat dezelve in staat zullen zijn, om zelfs bui tengewone zeevloeden te keeren. Deze dijken beschutten grootendeels -de provinciën Overijssel en Drenthe. Den &2sten dezer, is te 's Hage met de aan hem verschuldigde eer, ter narde besteldZ. Exc. de Baron Goubau (T HovorstMinister van Staat, enz. Verschillende hooge overheden, vrienden en bekenden van den overledene brngten hem derzelver laatste hulde toe, en vergezelden zijne stoffelijke over- blijfselen ten grave. Een groot aantal rijtuigen van aanzienlijken, en de bo den van verschillende Ministerien., volgden de lijkkoets. De Baron Goubau onderscheidde zich reeds in zijne jeugd door zijne bui tengewone vlugheid, en verwierf aan de oude school van Leuven eene der eerste plaatsen. Naanwelijks in de regten gepromoveerd, werd hij door Joseph //benoemd tot Advocaat-Fiscaal bij den Raad vanMechelen, waar hijdoor zline gron dige geleerdheid in het gewone zoowel als in het kerkelijke regt, bijzonder 11 tmuntte. Tiidens den Belgischen opstand onder Heintje van der Noot volgde hii, trouw aan zijnen Souverein, den Keizer naar Weenen, en werd hii door Hoogstdenzelven tot Kamerheer benoemd. Hii de demping van dien opstand, keerde hij naar Mechelen in zijne oude betrekking terug, tot aan den tijd, dat de Franschen Belgie in bezit namen; ter welker gelegenheid, hij wederom de wijk nam naar Weenen, zijn Sou verein niet willende verlaten, noch eenige bediening onder hetFransche be stuur bekleeden. Bii de daarscelling van het Koningrijk der Nederlandenwerd hij door Zijne Mai. onzen geliefden Koning benoemd tot Directeur-Generaal voor de zaken der Ka'tholiike Eeredienst, welke betrekking hij tot den jare 1828, met ijver beeft waargenomen, tot dat hij zijn eervol ontslag verkreeg, tot lid der Eer- ëte'Kamer en tot Minister van Staat verheven werd. X; V. \v l'-'.T, DEN 25sten JANUARIJ. Bij het uitbarsten van den jongsten Belgischen opstand gaf hij een niéuw blijk van zijne trouw aan zijn' wettigen Souvereinen van zijne gehechtheid aan eed en pligt. Hij verliet zijne familie en alle betrekkingen te Brussel en vestigde zich te 's Gravenhage, waar hij in den ouderdom van 80 jaren Is overleden. Kr zijn couranten uit Java ontvangen tot den 3den October 183.5: In de laatste leest men het vo gende: Wy. ontvangen berigt uit Lebak, (Residentie Bantam), dat ook aldaar op den 26 Augustus, jIdes avonds ten half 10 ure, eene aardbeving ge voeld is, die vrij hevig was, en in verband schijnt te hebben gestaan met die te Padarig, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, als na genoeg op hetzelfde tijdstip voorgevallen. Wij vernemen van Tjikao, dat de aldaar aanwezige pakhuizen en verdere gebouwen, in den nacht van den 20 September j!., in groot gevaar zijn ge weest van allen eene prooi der vlammen te worden, vermits er in de bos- schen, gelegen aan de overzijde van de langs die plaats loopende rivier Tjitarum, door een tot dus ver onbekend toéval, een brand is ontstaan, die zoo hevig gewoed heeft, dat eene uitgestrektheid van ongeveer zes palen, ten gevo'ge van de buitengewone droogte, in korten tijd in de asch gelegd is geworden. Het schijnt dan ook alleen aan den, ih gémelden nacht tot afwering van dat onheil, gunstigen wind toegeschreven te moeten wor den, dat Tjikao met deszelfs met koifij beladene pakhuizen, voor totale ver nieling bewaard is gebleven. De Amsterdamsche courant van 11. Vrijdag bevat het volgende In de Amsterdamsche courant van den Ssten dezer, hebben wij, ten ge. volge van inlichtingen van eenen kant, waar tnen wei onderrigt konde we zen, gezegd, dat de werkzaamheden aan dén proefspoorweg, tusschen de steden Amsterdam en Haarlem, volgens alle waarschijnlijkheid met het voor jaar eenen aanvang zullen nemen. Het Algemeen Handelsblad heeft den vol genden dag, zonder vermelding van deze woorden: volgens alle waarschijn lijkheiddit berigt voor op het minst voorbarig verklaard; en gezegd, van goederhand onderrigt te wezendat deswege nog niets met zekerheid beslist iss Ingevolge nadere inlichtingen, ontvangen uit dezelfde bron,, waaruit ons vorig berigt gepuc was, vermeenen wij thans op nieuw te mogen bevesti gen, dat er werkelijk gegronde redenen bestaan, om té kunnen zeggen, dat naar alle waarschijnlijkheid de werkzaamheden (immers de voorbereiden de) met het voorjaar eenen aanvang zullen nemen. Zullende het voorts bij onze lezers niet onopgemerkt verblijven, dat, zoo wij hadden willen te ken nen geven, dat er bereids iets deswege met zekerheid beslist was, wij de woorden naar alle waarschijnlijkheid niet gebezigd zouden hebben, In de courant van Zaturdag leest men hierover nog het volgende: Ten gevolge van 011s artikel van gisteren omtrent het plan tot eenen spoor weg tusschen hier en Haarlem, wordt ons thans, als nadere inlichting mede gedeeld, dat een der grootste bezwaren, welke zich tegen het tot stand bren. gen der zaak opdoen, gelegen is bij de eigenaren der gronden over welke de weg' geiegd zou moeten worden, en die over hét algemeen niet genegen schijnen, tot het afstaan van deze eigendommen, zoodat het vooral te dezen opzigte is, dat de zaak nog moèijelijkheden ontmoet. In het Aigemeen Handelsblad van Zaturdag leest men het volgende: Gisteren den 2isten dezer, hadden verscheidene handelshuizen hier tér stede vit Antwerpen het berigt ontvangen, dat de postwagen van Rotterdam en 's Hage naar Antwerpen, in den morgen Van den ijden dezer, bij de overvaart aan den Moerdijk, zou zijn vergaan, en dat 17 of 18 menschen daarbij liet leven zouden hebben verloren. Wel verre van een zoo onrust barend gerucht over te nemen, hebben wij gisteren deswege de noodige inlichtingen ingewonnen en meenden toen reeds te mogen gelooven, dat het gansche berigt een verzinsel was. Wij zouden daarvan ook thans geene melding gemaakt hebben, ware het niet, dat wij hedén dit zelfde berigt ook in de Belgische dagbladen herhaald vonden. Wij haasten 011s dus het zelve hier tegen te spreken, of althans te verklaren, dat de postwagen conducteurs, die gisteren (Donderdag) morgen den Moerdijk overgevaren zijn, daarvan ten minste volstrekt niet weten. Üit Utrecht meldt men van den 14 Januarij: Heden had alhier ten Stadhuize, met ee.ie gepaste plegtigheid, rn tegen, woordigheid van aanzienlijke daartoe"genoodigde personen, plaats'de uitrei king' van Medailles van 's Röks wege daartoe verstrekt,- en getuigschriften aan die leerlingen van stads scholen van Teeken- en Bouwkunde, welke in het afgeloopen jaar zich die onderscheiding waardig hebben gema'akt. Uit de Provincie Zeeland meldt men vau den 20 Jannarij De slooping de, forten Regter-Linker- en Middelkroonwerkter verde diging var. Vlissingen aan de landzijde, door de Franschen in 1811 en 1812 daargesteld; op 28 December jl. aan de aannemers A. en D. Dronkers, bij publieke aanbesteding provisioneel toegewezen, en deze toewijzing door het Departement te 's Hage, niet geapprobeerd zijnde, zoo zal die slooping,, demping der grachten, enz., eerstdaags herbesteed worden, en de massa' welke bii de eerste aanbesteding in drie perceelen was verdeeld, thans in twee perceelen gescheiden worden; ook verneemt men dit er aanzienlijke verbeteringen aan de haven van Breskens zullen geschieden,, aldaar eene kapitale sluis zal worden gebouwd, en overigens zoodanig'worden ingerigt, dat dezelve ten allen tijde eene veilige wijkplaats voor binnenschepen za! aanbieden. Den aösten dezer zal het achtste perceel der vestingwerken van .Neuzen worden aanbesteed, en de werkzaamheden aan die vesting zoowel als aan de bomvrije forten te Breskens en Ellewoutsdijkzal zeer spoedig worden hervat. Men berekent de geheele bevolking van den aardbodem op 6 h 8 hon derd miliioen menschen. De verhouding der bevolking per vierkante oeo« graphische mijl is in Frankrijk 61in Asie 27, in Afrika 10, in America 3 in Australië 1. De meest talrijke en opeengedrongen beyslking, welke de aardbol oplevert, is die van Hamburg, die eene menigte van 1,302 perso nen op iedere vierkante mijl geeft. Te Bremen geeft dezelve 980, te Frankfort 783, te Lubeck 523, te Lucca in Italië 464, in Belgie 392', in Saksen 314, in Holland 277, in Engeland 257, in Sicilië 236, in Frankrijk 208, in Oostenrijk 165, in Pruissen 155, in Portugal 124, in Denemarken 119, in Spanje 101, in Turkije 63, in Griekenland 51, en eindelijk in Rus land 37. In Asie bevatten sommige Staten eene bevolking van 200 tot 500 menschen per vierkante mijl. In Japan telt men er 139, in China 42, in het Koningrijk van Siam 57, in Engelsch-Indiè' 185, in Afrika, in het Kei zerrijk Marocco, 46, in Tunis 45. In America bezit Haïti 36 bewoners per vierkante mij:, Centraal-America <2, Chili 10, de Vereeuigde Staten 7', Mesico 6.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1