A°. 1836. LEYDSCHE VRIJDAG DEN sisten JANUARI]. NEDERLANDEN. Leyden den 2isten January. Men meldt uit 's Gravenhage van den ïisten dezer het volgende: Gisteren avond is, ter gelegenheid van den geboortedag van II. K. K. H. de Prinses van Oranje, cene luisterrijke soiree gehouden bij den Russischen Minister aan het Nederlandsche Hof. Door Zijne Maj. den Koning is dezer dagen tot Luitenant ter zee van de 2de klasse, na afgelegd voldoend examen, benoemd geworden de Adel borst van de tweede klasse, Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik, derde zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje. Wijders zijn door Zijne Maj. benoemd: tot Presidenten der Provinciale Kerkbesturen voor flen jare 1836, de Wei-Eerwaarde heeren: Gelderland, 1'. van der WilligenPredikant te Tiel; Zuid-Holland, G. van KooienPre dikant te Dordrecht; Noord-Holiand, .7. van Slogteren, Predikant te Hoorn; Zeeland, F. Fleyte, Predikant te Zierikz.ee; Utrecht, L. Meerens, Predikant te Utrecht; Vriesland, B. Nieuwold, Predikant te Leeuwarden; Overijssel, TV. S. Hoek, Predikant te Kaïnpen; Groningen, D. Hendriksz. Predikant te Groningen; Noord Braband, J. van Hemden, Predikant te Hilvarenbeek Drenthe. W. Schellens, Predikant te Oosterhesselen. In de Commissie tot de zaken der Waalsche kerken zijn benoemd, de Wel-Eerw. heeien: tot lid, G. S. de ChaufepiiPredikant te 's Gravenhage tot Secundus, L. F. SerrutlerPredikant te Haarlem; tot lid, de heer .7. C. Ma:tens, Onderling te Utrecnt; en tot Secundus, de heer D. H. DozyOu derling te Leiden. Alen verneemt,dat het Zijne Maj. den Koning behaagd heeft, aan som. mige Roomsch-Kathulijke Geestelijken eenige tegemoetkomingen te verlee- ner.wegens gemis van landelijke bezoldigingen. De lieei F. M. Baron Gouban d'Ho"orst, Minister van Staat, Oud-Di- recteui Genei al tan de Roomsch Katholijke eeredienst, is in den avond van den i8den dezer alhier overleden; Dezer dagen is ailiie'r uit Weeneit aangekomen, en in het hotel Belle- vue gelogeerd, een Politie-Comhiissaris, die belast is met het overbrengen van zekeren Epstein, die in deze Residentie gevat en gevangen gehouden is, en betrokken is in een regtsgeding tegen de makers van valsche Oosten- rijksche obligatien, welke in zeer aanzienlijken getale en tot een zeer hoog bediag in de Keizerlijke Staten in omloop moeten zijn gebragt. Door Zijne Exc. den Gouverneur der provincie Zuid Holland is, bij Besluit van deu gden dezer, de tijd bepaald, waarop, in de hoofdplaatsen der Militie-Cantons, de loting voor de Nationale Militie, ligting van ,1836, zal plaats hebben. In Leyden zal dezelve geschieden op Maandag en Dings- dag, 29 Februarij en 1 Maart; in 's Gravenhageop Donderdag én Vrijdag, 25 en 26 Februarij, enz. De opening van de zittingen der Militie-Raden, voor de ligting van 1836, zullen plaats hebben als volgt: eerste zitting, Maandag den 8 Februarij; de tweede, Maandag den 21 Maart; de derde, Maandag den 11 Apiil, en de vierde, Maandag den 2 Mei; ten einde daar in te behandelen en af te doen de werkzaamheden, voorgeschreven bij ar tikel 126 der wet van 1817. Uit een' staat van den landbouw en liet vee in de provincie Zuid- 1 lol land met betrekking tot de levensmiddelen, over de laatste drie maanden van het jaar 1835, blijkt 111 het algemeen dat, In het afgeloopen jaar genoeg zaam alle veldproducten en gewassen buitengewoon gunstig ziin uitgevaflën; zoo ook de boomvruchten van appelen en peren; en dat alsmede het vee over het algemeen gezond is gebleven, en niettegenstaande het melkvee door de aanhoudende droogte minder zuivel heeft gegeven, echter zulks zich naderhand heeft hersteld, dat het uitgezaaide wintergraan zeër goed te veld s a.it, bet koolzaad alleen uitgezonderd, hetwelk eerst zeer vee! 'nëeft te lilden gehad van de aardvloo of zoogenaamde springers, zoodat sommige stukken tot driemaal toe hebben moeten herzaaid Wordenen deze plantjes, indien dezelve nog opgekomen zijn, zeer jong en teer zijn, zóodat het te vreezen is, dat dezelve de winterkoude niet wel zullen kunnen doorstaan, en daardoor dit belangrijk product waarschijnlijk mislukken zal. De prijzen van meest alle granen zijn steeds laag gebleven, en de prijzen van boter en kaas mede zeer middelmatig. Alleen het vlas, koolzaad en de meekrap golden eenen vrij goeden prijs. Den I7den dezer is te Amsterdam het huis van de Israëlitische wezen, onder den naam van Megadel Jethomin (Weeshuis), plegtig ingewijd. Uit Dordrecht meldt men van den 20 Jannarij Sedert onzen vorigen is van tijd tot tijd nog eenig ijs afgekomen; giste ren zat voor Sliedrecht nog veel ijsvoor de afkomende schepen slechts eene sleuf openlatende; in den afgeloopen nacht is echter ook dat ijs voor bij gedreven, en de rivier thans geheel vrij. De stoomboot tusschen deze stad en Rotterdam, die sedert Maandag, uit vrees van in den duister soms nog drijfijs te ontmoeten, maar eene reis heen en weder heeft durvéti doen, zal morgen op de gewone uren wederom de dienst verrigten. Uit Nymegen wordt van den 19 Januarij gemeld De berigten, welke men van allërwége. wegens den toestand der rivieren ontvangt, zijn allerwenschelijltst. Het ijs is overal verdwenen, en de rivie ren zijn alzoo weder bevaarbaar. Alhier vertoonen zich weder schepen op de Waal. De stoomboot Willem de Eerste vertrok heden naar de werf, om spoedig weder in de vaart te komen, en eene boot der Stoomboot-Maat schappij is heden van hier naar Rotterdam vertrokken, terwijl de stoomboot de Zeeuw, van Emmerik komende, onke stad is voorbij gevaren. Ook' zal de gierbrug eerstdaags weder gelegd worden en de overtogt ais naar ge woonte geschieden Te Leeuwarden zijn in den afgeloopen jare geboren 731 kinderen, als 373 zonen en 358 dochters, zijnde 38 meer dan in 1834, en daaronder elf tweelingen, overleden 2fl personen van het mannelijk en 228 van Hét vrou welijk geslacht, te zamen 439, een getal van 73 minder dan in het jaar te voien, en gehuwd 240 paren, zijnde 40 paren meer dan in 1834, terwijl geene echtscheiding heeft plaats gehad. Te Sneek zijn in dat jaar geboren 131 zonen en 125 dochters, te zamen 256 kinderen, waaronder 3 tweelingen en 13 doodgeboren; overleden 121 personen, zijnde 60 van het mannelijk en 61 van het vrouwelijk geslacht, en gehuwd 62 paren. -a- In de maand December 1835 zijn door het kanaal van Voorne 139 zeè- schepen gevaren, als 66 te Hellevoetsluis en 73 te Nieuwe Sluis; hebbende het aantal zeeschepen, welke door het genoemde kanaal zijn gepasseerd, gedurende het gansche jaar 1835, ï'29 bedragen te Hellevoetsluis en 675 Ut Nieuwe Sluis. Uit Vlissingen meldt mén van den 16 Januarij: Door den hevigen storm van den isdcn dezer, is de Zweedsche schobifer Christine LouiseKapt. Sundman, van Antwerpen naar Triest bestemd, irt onze nabijheid tegen den wal geslagen, en daarna in de Westerhaven lïin- nengebragt. -•*;- RUSLAND. Petersburg den 5 Januarij. De dagbladen vermelden het volgende bewijs van moed en kinderliefde, door eenen jongen knaap gegeven: In Augustus van het vorige jaar ontving de Minister van Binnenlandsche Zaken berigf, dat, in de SchatzKische Kreits, in he; dorp jaltimoff, een boer",van den grondbezitter 'Naritehkin, Bulamff geheeten eene zijner koeijen in het bosch verscheurd gevonden hebbende, en vreezer.de dat het wilde dier, hetwelk hem deze schade veroorzaakt had, hem er nog meer kon aanbrengen, hec besluit nam om hetzelve te dooden of ten minste te verjagen. Ten gevolge liiervan bagaf hij zich den 9 Junij met zijnen twaal jarigen kleinzoon Jonas hi her woud. Aldaar ontmoetten zijeer zij het vermoedend wareneenen grooten beer, die regt op hen aankwam, Bulamff, zijnen kleinzoon bemoe digend, wilde zijn geweer op den beer lossen, maar het weigerde; en de beer wierp zich op den boer, greep hem met zijne klaauwen en begon hém te vérsclieuren. De kléine Jonas, zulks ziende, en door het roepen van zijnen grootvader aangemoedigd, snelde met eene bijl toe om hem te verde digen sloeg met den eersten houw den beer het eene oog uitbeschadigde hem met den tweeden het andereen toen het dier hierop den kop naar hem toewendesloeg hij aan hetzelve met eenen derden slag de punt van den snuit door midden. Thans wilde de beer den knaap vatten doch deze ont week hem behendig en bleef hem naar de snuit hakken, waarop de beer, den ouden man geheel los latend, op Jonas indrong. Daarbij ondertusschen het gezigt verloren had en zijne pogingen om den knaap te grijpen hierdoor vruchteloos werden, keerde hij in het kreupelhout terug. De oude Balanoff sleepte zich tot in eenige struiken, en de knaap liep naar het dorp tot zijne bloedverwanten, die den gekwetsten man de noodige hulp toebragten. De oude had dertien zware wonden bekomen ook was hem eene pees van den voet afgescheurd; desniettemin is hij in het leven gebleven. Den beer heeft men ongeveer 50 vadem van het slagveld dood vinden liggen zijne lengte is op 2! aréhinen aangegeven. Van dit geval heeft de Minister der Binnen landsche Zaken aan het Minister-cominitté berigt en op deszelfs voordragt heeft Z. M. de Keizer bevel gegeven om den boeren knaap Jonas, wegens de levens-redding van den boer Bulanoff en als belooning zijner onverschrok kenheid, met eene zilveren medaille, het opschrift: Foor redding van onge lukkiger, voerende, en aan het lint der Wladimir's-order gedragen moetende woiden, te begiftigen, en zijn gedrag in de dagbladen bekend te doen maken. Van dien zelfden datum wordt nog uit Petersburg geschreven, dat de kou'. de aldaar zeer streng was. SPAN J E. Berigten over Parijs van den 16 Januarij, Uit Barcelona heeft men berigten van den 8 Januarij. volgens welke, dé rust nidaar is hersteld. De Engelsche Kapitein Hyde-ParkerBevelhebber van hec schip Rodneydeed aan den Gouverneur verklaren, dat, indien de constirutie afgekondigd werdhij met zijne scheepsmagt de haven zoude Verlaten, dochdat hij 700 man ter beschikking stélde, om de wanorde te gen te gaan. Dé Gouverneur Alvarez hier door bemoedigd, deed den steen der constitutie omvérre werpen, en trók, aan hec hoofd van een eskadron cavalerie, ondersteund door het 10de bataljón nationale garde, de opstande lingen te gemoeten dreef hen uiteen. Dés avonds 9 ure was de nrst her steld. Des nachts wérden echter nog patrouilles door de straten gezonden. Den volgenden dag hebben er vele arrestatien plaats gehadwaaronder de Commandant Gironnella en 15 officieren, welke naar het Engelsche schip Rodney zijn gebragt. Minadie zich naar Barcelona heeft begevenheeft zijne "onvergenoegdheid betoond, en wil de rustverstoorders gestiëngelijk ge straft hebben. - Uit Bayonne wordt van den i2dérï geschreven dat het fort Guetaria zich nog niet had overgegeven; de Gouverneur van hetzelve had een aanbod tot capitulatie schamper van de hand gewezen. De Generaal Cordova bezerte aan hec hoofd van 20,000 man Victoria én het omliggend gewest, ter uitge strektheid van eene mijlhij heeft het dorp Matamo laten versterkenhetwelk dé uiterste punt van deze linie van verdediging uitmaakt', aan den kant' van Salvatierra. Op eene en eene halve mijl afstand verhefc zich het kasteel Guevara, door de Carlisten bezet, die liet versterkt hebben. De voorname afdeelih£ der strijdkrachten gecommandeerd voor den Generaal Eguiabe slaat eene liniewaarvan de linker—zijde door Salvatierra gevormd wordt, de regter door Villurea de Alava en het centrum door Escortaza, op eene mijl voor Mondragon. De Carlisten zijn steeds waakzaam. Berigten over Parijs van den 17 Januarij. Mina heeft dadelijk na Zijne aankomst te Barcelona de volgende proclama tie uitgevaardigd: Inwoners van Barcelona! Bij mijnë aankomst in deze stad heefc Don Antonio M. Alvarez(tie in zijne hoedanigheid van Onder-bevelhebber in Cataloniemij gedurende mijne afwezigheid vértegenwoordigtmij verslag gedaan van de droevige gebeurtenissen, waarvan.deze stad het scjfouw toon eel is geweest;' nimmer ha 1de ik gedacht dat dé liberale stad Barcelona binnen hare muren nog mannen zou bevatten die, onder voorwendsel van de vrijheid te begunsti gen, en onder het inroepen van dien heiligen naamde Regenhglóosheld durven huldigen, en het wagen, in het belang hunner misdadige'oogmer ken, de wetten te vernietigen, den troon def onschuldige Isabella II eta 's lands vrijheden aan té randen. Mijne verwondering was even smartelijk als mijne dwaling gi00c geweest was; maar hét is een aangenanï'e troont voor mijn hart om aan de welgezinde burgers mijneh ópregten dank toe re brengen voor de vurige vaderlandsliefde, waarmede zij aan de boosdoeners, die de reeds gevestigde openbare rust durfden bedreigeÜ bewezen hebben', boe iidel en ongegrond hunne hoop was. „Cataloniers, uw staatkundig bestaan is op de handhaving van rust en dpenbare orde en op uwe eensgezindheid gegrond. Zijt verzekerd dat, zcö fang gli deze waarborgen zult behouden, gij niets te vreezen zult hebben Voor al hetgeen ik zoo gaarne wetisch te bewaren. De boozën mogen vrif sidderen, ik zal, zoo als hef betaamt, de door mijnen OndabcvcUtebbefc

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1