teaten krijgen. Men weet nog niet, of èeze-maatregel «enigen uitslag ge had heeft. Men schrijft van San-Sebastian van den 31 December! De factienzen bezetten altijd dezelfde stellingen; hunre batterij, die de haven bestrijkt, is gedurende eenige dagen werkeloos geweest; de vaartui gen komèn en gaan vrij de haven in en uit. Er worden echter nog andere^ batterijen opgeworpen, hetgeen ons zou doen denken, dat het beleg ver lengd wordt. Uit G'ietaria meldt men van den 31 December: Guetaria, voorzien van levensonderhoud en krijgsbenoodigdheden, zal liet nog langen tijd houden. De belegeraars hebben ook versterking van artillerie ontvangen. £ij tien- ben reeds eene batterij opgeworpenom den ingang der haven te bestrijken. Men zegt, dat Espartero tot hulp van deze plaats nadert. DU1TSCHL AND. Munchen den 23 December. Bij zijn vertrek van Ancona naar Grieken land is de Koning van Beiieren aangenaam, verrast geweest, door, op het Eugelsch schipj dat hij beklommen is, zijne gewone huishoudkamer en zijn slaapvertrek van het nieuwe Koninglijk slot te Munchenaan te treffen: de nabootsing was volkomen. De Koning van Engeland had Z. M. vertrekken laten inrïgteii, volgens eene naauwkeiirige teekening op de plaats genomen. Fkankfort den'2 Januarij. Den 17 Junij verongelukte aan de Fransche kust, bij St. Valeriide Russische brik Demidoff, aan welker boord zien 7 kisten met onderscheidene voorwerpen bevonden, behoorende aar, den beroemden reiziger Huppel, te Frankfort. Onder die voorwerpen bevond zich een fraaije verrekijker van Fnauenhofer en andere astronomische 111- stumenienwaarvan Rappel zich op zijne reis bediend'had; aile anderen waren in de zee verongelukt, ten minste zoo wende men voor. Opmer- keliik was het daarbij, dat de geborgene voorwerpen door het zeewater slechts zeer weinig geleden hadden, en van geringe waarde waren, ter wijl de kostbaarste voorwerpen, als fraaije steeuen, penningen, enz., in de zee bedolven waren gebleven. De heer Rappel konde echter niet bewij zen, dat zijne meeste 'goederen ontvreemd waren, ofschoon hij te weten kwam bij wien de Frauenhofersche verrekijker zich bevond. De zaak was bijna vergeten, toen de Fransche dagbladen mededeelden, dat aan den in vloed van de Saöne (eene rivier in Frankrijk) in de maand Junij vele Phoe- nisc: e 'oudheden waren opgegraven. De President van het oudheidkundig genootschap té Abbeville, gaf hiervan kennis, als een wetenschappelijk netiws, aan den heer Rappel, hem meldende, dat al deze merkwaardigheden (die naarwkeurig beschreven werden) den 12 en 13 Junij jl.', bij eene op graving, 5 voeten onder de aarde, bij Noyelles, ontdekt waren. Uit on- weteniieid", hadden de dieven eenige voorwerpen, die bij de Aegyptische oudheden waren gepakt geweest, als glasmunten met Knsische opschrift uit de 14de eeuw, enz., ook onder den grond gestopt,en deze werden als Phoe- nische oudheden beschouwd en zoodanig beschreven. Al deze voorwerpen behooren den heer Rappelaan wjen dezelve zijn ontvreemd. Frankfort den 6 Januarij. Uit Turijn schrijft mendat er alle uitzigt bestaat op eene minnelijke vereffening der geschillen tusschen Sardinië en Marokko, daar de Regering van dezen Staat toegefelijker zou geworden zijn, nadat zij van de uitrustingen: in de Sarciinisclie havens was verwittigd geworden. Echter zon de marine op voet van oorlog blijven, tot dat men te Marokko weder een Consul had .oegelaten. I11 een Dnitsch blad leest men: Uit een verslag der algemeene vergadering van de Rhijnsche Stonmboot- Maatschappij blijkt, dat het aantal reizigers, die gedurende het jaar 1814 het traject tusschen Keulen en Straatsburg hebben afgelegd, 114,003 heeft bcloopen, zijnde 16,032 meer dan in 1833; van dit getal zijn 55,507 rei zi elen Rhijn opgevaren en 58,496 denzelven afgekomen. De met stoomvaartui- gen vervoerde goederen hebben 137,165 centenaars bedragen, dat is 76,749 minder dan in bet jaar te voren; dit verschil spruit daaruit voort, dat ge- ituicndc penumen tijd de stand des waters zoo laag was, dat men zelf» met moeite de reizigers konde vervoerenvoorts hebben de ^toombooten vervoerd 1,174 rijtuigen, 151 paarden en 614 honden. Sedert de oprigtitig der Stoomboot-Maatschappij is het getal reizigers jaarlijks roet 10,000 aan gegroeid. Ten bewijze van den spoed, waarmede de stoomvaartuigen de dienst verrigtenstrekt, dat zij gewoonlijk den afstand tusschen Keulen en Mentz heen en weder gemiddeld in 32 uren 34 minuten afleggen, zonder dat deze tijdruimte immer merkelijk heeft verschild. I11 de haven van Petersburg, Kronstadt zijn gedurende 1835 aangeko men 1033 en uitgezeild 1164 schepen. De Onder-Koning van Aegypte heeft een besluit genomen, waarbij bepaald wordt, dat alle Europea-ren, die naar Aegypte komen, zonder ge noegzame middelen van bestaan te kunnen aanwijzenweg zullen gezonden worden. Hetzelfde zal worden toegepast op alle zich reeds in Aegypte bevindende Europeanen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 6 Janiiarii. Aan de leden van het Gemeenten-HuHdie het tegenwoordige Ministerie over het algemeen ondersteunen, is de volgende circulaire gezonden: White Hat.l, 30 December 1835. Mijnheer! Daar de zamenkomst-van het Parlement is bepaald op Don. derdag 4 Februarij, neem ik de vrijheid uwe tegenwoordigheid op dien dag in de Kamer der Gemeenten te verzoeken, en u te berigtendat, aangezien een hoogstbelangrijk onderwerp zal behandeld worden, de meeste oplettend heid bovenal wenschelijk is. Ik heb de eer, enz. J. Rüssell. O'Conrell heeft wederom eenen brief openbaar gemaakt aan de kiezers van Westminster, om hen te ontraden den heer Burdett te kiezen, die naar zijn inziende partij des volks verlaten heeft. In dezen brief ontkent hij ook stellig met het tegenwoordig Ministerie te heulen. De uitrusting van 4 oorlogschepen van groot kaliber, is weder door bet Gouvernement bevolen. Naar men verneemt, bevat een blad, heeft het bewind der Nederlan den reeds geantwoord op de nota, welke van deze zijde is ingeleverd ge worden, betreffende de op Java bestaande verordeningen op den invoer van goederen uit Europa, en beeft men alhier met dit antwoord, waarbij wordt verzekerd, dat men steeds genegen is, om de aangegane overeenkomst naar den letter uit te voeren, genoegen genomen. In den London-Gazette van den 5den Januarij wordt berigt, dat het den Koning van Groot-Britannie behaagd heeft, om den heer George Sulyarde Stafford Jerm'ngbamthans Secretaris hij Zijner Majesteits Legatie te 'sGra- venhage, in gelijke betrekking naar Turin over te plaatsen; alsmede, dat de Koning tot Legatie-Secretaris te 's Gravenhage benoemd heeft Sir Alexan der Maletdie tot nu toe gelijke betrekking te Turin vervulde. Sommigen willen, dat het Engelsch Ministerie al de schikkingen zou hebben afgekeurd, die door dén Gouverneur der Kaap de Goede Hoop ge maakt ziinter afwering van de invallen der KafFers, gelijk ook het verdrag, met de hoofden van sommige stammen gesloten. Order voorzitterschap van den Lord Major, is gisteren eene bijeen komst gebondenom te beraadslagen over de beste middelen om de in het poól-ijs vast zittende walvisch-vaarders te hulp te komen. De bekende Ka pitein Ross, is reeds daarheen vertrokken. Een voornaam dagblad klaagt zeer over het vermeerderen der openbare spaélhuizeu binnen Louden, Een oorlogschip, Penti>"m>iaonlangs in de Vereentgde Sraten ge bouwd, f5 een der-merkwas:tiigsie 'zeekastelendie immer-.'én oceaan be. ploecd hebben. Het heeft eene lengte van 225 en eene breedte van 58 voet. Het is gh'ot- genoeg 0111 2,000 man te bevatten en heeft 3,000 tonnen last; met meel heiaden wordende, zoude het eene toereikende hoeveelheid kunnen medevoeren o.n 15,000 personen gedurende een gansch jaar te voeden. Het heelt 140 stukken van 32, en eenen diepgang van 28 voet, hetgeen deszelfs vaart op minder aanzienlijke diepten zal moeijeiijk maken. Een van deszelfs ankers weegt 11,669 ponden. FRANKRIJK. Parijs den 5 Januarij. Men leest in den Moniteuri De Minister van Buitenlandsche Zaken, President van den Raad, heeft gisteren den Voorzitter van de Kamer der Afgevaardigden verwittigddat hij ter Beschikking van de Commissie alle documenten gesteld hadwelke het in zijne magt geweest was, om haar, ten aanzien van de AmerikaansChe quacstie te bezorgen. De geheele correspondentie, gewisseld tusschen de twee Gouvernementen, zal op het bureau van de Kamer nedergelegd worden, als ook de nota, bij welke het Gouvernement van zijne Britannische Majesteit zijne bemiddel'ng voorstelt. Het Journal des Débats weêrspreekt de tijding dat het eiland Bourbon tot deportatie-plaats bestemd was. Hetzelfde b'ad had gemeld, dat Abdel-Kader gevangen genomen was; dit wordt echter slechts als eene onzekere beurstijding aangemerkt. De Polen, die zich in Frankrijk bevinden, zijn voornemens, eene petitie in de beide Kamers te zeilden, waarin zij dezelve herinneren aan het adres, hetwelk deze den 23sten Augustus 1834 kobben gestemd, en waarin de beide Katners hebben erkend en verklaard, dat het evenwigf in Europa was geschondendoor de aanranding van de Poolsche nationaliteit. Den 6 Januarij. Men verzekert, dat het Gouvernement eenen ren bode aan het Engelsch Ministerie heeft afgezonden, om te verklaren, dar het voldaan is met de indirecte ophelderingen door den Generaal Jackson gegeven, en dat zij de bemiddelende Mogendheid autoriseert, om dit aan de Vereenigde Staten bekend te maken. Het berigt van gisteren, dat de Voorzitter van den Raad de stukken, die tot het Amerikaansch vraagstuk in betrekking stondenaan de Commis sie van de Kamer der Afgevaardigden had overhandigd was zoowel door liet Journal de Parisals den Monitêuruit den Moniteur de Commerce overgenomen thans behelst eerstgenoemd dagbladdat dit berigt onwaar is, daar in den tegenwoordigen staat van zaken, zulk eene mededeeling niet kon plaats hebben. MENGELINGEN. STOKHOLM. Koninklijke Kasteelen en Verblijfplaatsen in Zweden. 'Vervolg en slot.j Het plein van Gustaaf-AdolfGustave-Adolphs-torgen de Koningin-straat, Drottuing-Gatanzijn vervolgens de schoonste wijken der stad. Het paleis van Prinses Sophia-Albertina, liet theater en andere schoone gebouwen om ringen dit plein, dat met het standbeeld van Gustaaf-Adolf versierd is; het heeft gemeenschap met het kasteel door de fraaije Noorder-brug, welke van graniet gebouwd en met breede voetpaden voorzien is. Deze brug is gedu rende de zomer-avonden de vergaderplaats der ledigloopers van de hoofdstad die dadr het nieuws van den dag komen inzamelen. De schoone kaaijen van de haven zijn alle in graniet door den Koning Charles-Jean gebouwd gewor den; deze Vorst heeft ook op den grond van den ouden Koninglijken tuin, het prachiig plein van Karei XIII daargesteld, dat hij met het bronsen stand beeld van dien Vorst, die hij als zijnen vader beschouwde, heeft versierd. De andere schoone straten van Stokholm zijn Regerings-gatanHom-gatan en Goth-gatan. De noorder-voorstad is de grootste en best bebouwde: die van het zuiden is bijna geheel door water omringd, dezelve heeft slechts met het omliggende land gemeenschap door middel van twee smalle strook jes land te Dans ik en Horns-Tull. De menigte water, welke de stad aan alle zijden omringt, vereischt eene menigte bruggen voor de gemeenschap; alle zijn van hout, uitgezonderd die van het noorden, en verscheidene zijn van eene uitermatige lengte; de langste van alien is die van Lilla-Kertaneven buiten de stad, dewelke een kwartier uur gaans tot den overtogt vereischt. Hoe talrijk ook de brug gen te Stokholm zijn, zijn zij niet overal voldoende tot de gemeenschap op de punten, ahvaar dezelve zeer druk is, zo» als tusschen de schepen- kaai en het Admiraliteits-eiland. Men vindt er eene menigte schuifjes;'die, welke tot de inwendige gemeenschap der stad dienenbehooren tot een gild, onder den naam van Roderkor bekend; de overige niet minder in getal, wel ke in de omstreken der stad werkzaam zijD, behooren aan verschillende on dernemers. Gewoonlijk zijn het jonge sterke Dalécarlische meisjes, die de ze schuitjes besturen. De eenige gebouwen, de aandacht waardig, zijn na het kasteel, het pa leis van Prinses Sophie-Albertinedat thans aan den Kroonprins toebehoort; de schouwburg, het paleis der edelen, de douane, het stadhuis en de munt. Men telt in Stokholm 12 k I4kerken, waarvan geen enkele tot eene groot- sche bouworde behoort, maar alle door derzelver schoone eenvoudigheid en netheid uitmunten. Men vindt in de kerk van Adolf-Frederik het gedeiïktee- ken aan Descartes opgerigtdat van de Ridders op het eiland van dien naam is opmerkenswaardig door deszelfs schoone Gothische bouwtrant; hetzelve bevat de meeste graven der Koningen en Prinsen van het Koninklijk geslacht sedert Gustaaf-Kasa, De graftombe van den grooten Gustaaf-Adolf werd den 6 November 1832 geopend, ter gelegenheid van de plegtigheid, welke door den Koning bevolen was, ter herinnering aan de twee honderdste verjaardag van het overlijden van dezen'held. Het ligchaam werd in eenen volmaak ten staat van bewaring gevonden, en de gelaatstrekken waren volkomen te herkennen. Het binnenste van de Ridder-kerk is met een aantal tropheen uit den dertigjarigen oorlog behangen. De stad bevat twee openbare wandelplaatsen, welke schijnen weinig be zocht te worden; zij ziin in het noordelijk gedeelte: de eene bij de schouw burg, is niet anders dan een schoon ruim vierkant plein (plein van Karei XIII), met eene dubbele rjj boomen, welke langs de vier zijden loopt; de andere, Humle-Gorden genoemd, is een schoone tuin, tamelijk uitgestrekt en met schoone boomen beplant. Het is naar Rosendal en het schier-ejland Djurgorden, alwaar het park van Stokholm gelegen is, dat zich gewoonlijk de wandelaren wenden. Deze plaat» is, hetgeen men in deze soort van aanleg het schoonste kan noemen; het is een ware Engelsche tuin, waarvan de naiuttr alle de kosten heeft gemaakt, dezelve is uitgestrekter dan hec bols de Boulogne te Parijs of de Prater te Weenen. De ongelijkheid van den grond en de verscheidenheid van deszelfs rhke groeijing stellen heer lijke landschappen daar; breéde lanen, smallé paden, digte bossehsn, wei landen. bergen en rotsen, bieden telkens afwisselende gezigten aan. Deze bekoorlijke wandelplaats is nabij de stad gelegen, en wordt ten oosten dorj» eenen inham van de Baltische zee, en ten zuiden door de Meier-zee be- spoeld honderde zeilende vaartuigen verlevendigen dit schitterend tafereel. Eene menigte hérten, damherten en. reebokken doorloopen- vrijelijk de bos. schen ea syeüandetu i>é rijke inwoners van Stokhohn bezitten in het bla-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3