jomrtbrtrie dienen tot aankoop var. leerboeken voor de Adelborsten op dat Instftati;, uielke boeken huil'eigendom zullen blijven, om bij het verlaten van het Instituut te worden Medegenomenen bij hunne komst aart'boo:d ter inspectie te worden aangeboden; zullende zij, die zich thans reeds op het Instituut bevinden en zwarigheden mogten maken, om de genoemde ver hooging te betalen, van dezelve worden vrijgesteld; doch dat, in dat geva:, aan hen, bij het verlaten van het Instituut, geene boeken zullen worden medegegeven; terwijl'zij onder de verpligting blijven, om Van dezelve bij hunne komst aan boord te zijn voorzienen dezelve ter inspectie aan te bieden. Naar men verneemtzijn de Hoofd-Ainbtenaren der Registratie dezer dagen oplettend gemaakt om, bij hunne veriiicatien bij de Gemeente- en andere openbare Besturen, indachtig te wezen om toe te,zien, of dezelve Besturen bij-hunne verbindtenissen of aanbestedingen, ook'ontslag van borg stelling hebben verleend vermits het de bedoeling van heeriq-Gedeputeerde Staten is, om zulks niet toe te laten, uit hoofde zulks zou kunnen «trék ken in het nadeel der Schatkist. Men verneemt nog, dac de boeten, voortvloeiende uit de reglemen ten op het slopen van gebouwen, het bakken van brood en dé bevordering _der paarden -fokkerijgeheel aan'de plaatselijke kas der Gemeente, waar onder de overtreding gepleegd is, zal moeten worden,uitgekeerd. De vraag voorgesteld zijnde, of art. 12, - N°. 1 der wet.van 16 junij 1832% van toepassing was,, in geval de overbedeeling bij scheiding bestaat in schepen of vaartuigen in de Nederlanden te huis behooreiide, is daarop van de zijde van het gewestelijk Bestuur een ontkennend antwoord gege ven,vermits alle restrictieve wetsbepalingen, welke ten nadéele van's Rijks Schatkisc werkenom te kunnen worden toegepastgeen twijfel hoege naamd mogen overlaten, en naardien slechts de verkoopingen van schepen zijn aangeduid; terwijl ook art. 11, N°. 5, der aangehaalde wet, niet van toepassing is verklaard bij scheidingen, terwijl daarin ook slechts van ver- kooper wordt gesproken. Naar men verneemt, zullen voortaan, in gevolge m.inisteriele resolutie van 18 December 11.de kosten der gijzeling of van vervolging van veroor deelden,, in boeten en geregtskosten dóór een Plaatselijk Bestuur voor zijne •rekening genomen, uiet meer ten laste van 's Rijks Schatkist in uitgaaf woe den gebragt. Volgens art. 16, N°. 1 der wet van 13 Bruniaire, 7de jaar, zijn vrij van zegel.de verklaringen van eenen geneesheer, houdende dac zeker daarbij .opgenoemd persoon aan eene ziekcë is lijdende, waardoor dezelve volgens bestaande reglementen geene inkwartiering kan hebben. :Bij eene ministeriele resolutie is te kennen gegeven, dat men, op eene acte tvan keuze tot aanvaarding van vast- goed, krachtens uiterste wilsbe schikking en tegen uitkeering eener bepaalde, soin gelds. slechts het vast regt van 801 centen kan Vorderen. De opvolgende acte van overgifce door de etfgenamen of boedeRreddêraars is eerst onderhevig aan het evenredig regt van vier ten honderd. Ook zoude het dubbel regt-verschuldigd wezen bijaldien door dengenen, aan Wien de> keuze tot overneming is gelegateerd, meervdan drie maanden vöór het overlijden der acte van overgang, over de. zelfdtogoedéren daden vab eigendom waren, gepleegd. In de Staatscourant van Vrijdag den 8sten Januarij, wordt de wet van 29 December 1835;. wegens de ligting van de Nationale Militie over 1836; en het besluit van 27 December 1. 1., betrekkelijk de regeling der kosten van.dagvaariiiging, aanmiriing enz., in scliutter-lijke zaken, medegedeeld. In dezelfde courant leest men onder dagteekening van den vden Januari;: 'Volgens de heden ontvangen berigten werd den 6den op de Waal bij Hui- huizen en •Nijmegen" slechts' wéinig drijfijs meer bespeurd. Van Ocliten tot Bommel heefc die rivier, met uitzondering van cenige vakken, tligt gezeten, doch is den 4.den té Tièl losgegaan", zijnde hét ij's sterk'doorgedreven. Het zelve zat den sden te Varik tlög -vast; Voor Gorinchem was het geheel -Ojigentimdi' .1. -•> In het Pannerdensche kanaal is het ijs den 5den des avonds in beweging geraakc en gelukkig doorgedreven. In den morgen van den 6den, is het ook bij Arnhem in beweging gekomen en dreef door. Te Vreeswijk was de rivier echter nog digt, gelijk ook te Schoonhoven den sden het geval was. Te Krimpen was,het ijs losgeraakt. Van boven Sliedrecht tot beneden Dordrecht w.a* het ijs mede opgebroken en doorgedrevenin de Noord- en Dordsche- Kil was het pog; vast. In den mond van den IJssel bij Westervoort was het water open, en het ijs te Zutphen doordrijvende. Boven het Katerveer was het des avonds van den sden in beweging geraakt en bleef doorwerken. Op de Maas bij Grave en bij Empel was het ijs den 5den nog vast, doch werd niet meer gepasseerd; ook boven Woudrichem was de rivier nog digt. En in die van Zaturdag leest men onder dagteekening van den 8sren: Volgens heden ontvangen berigten, werd er den pden des morgens te Hui huizen nog slechts weinig drijfijs bespeurd; te Nijmegen was het water ge noegzaam geheel vrij, doch van boven Tiel, tot Varik, was de rivier vol ijs gedreven en vist zittende. Te Gorinchem werd weder eenig nieuw ijs bespeurd. In het Pannerdensche kanaal was nog weinig drijfijs en te Arnhem genoeg, zaam blank water. Te Eek en Wiel was de rivier nog vattzittendevan Maurik tot Hoogewaard met ijs bezet; tot Ravenswaaij weder open water; van daar tot het Beusichemsche veer met ijs bezet; tot Culcmborg open water en bovenwaarts Vreeswijknog met ijs bedekt. Des morgens van den 6den geraakte het ijs te Schoonhoven in beweging doch zette zich te 10 uren weder vast; des namiddags van'dien dag was het ijs in de Noord- en Dordsche-Kil mede in beweging gekomen. Op den IJssel was weinig verandering. Te Deventer, te Kampen en be neden het Katerveer was het ijs nog blijven zitten. Op de Maas bij Grave was het ijs des middags van den 6den in beweging gekomen, en des avonds losgeraakt en doorgedreven. Te Empel zat het ■ijs nog vast. Uit Dordrecht meldt men van den 8 Januarij: Door de sedert gisteren nieuw ingevallen, ofschoon slechts matige vorst, vertoonde zich dezen morgen, op de rivier voor deze stad, niet eene me nigte voorbijdrijvend, ook veel nieuw ijs, niet welk laatste thans ook de mond van de Noord wederom bezet is. In de Kil blijft het ijs onbeweeg lijk zitten. Van de Oude Maas af, blijft'de rivier open, In die stad zijn in het jaar 1835 geboren 75b kinderen, 379 van het man nelijk en 371 van het vrouwelijk geslacht; overleden zijn 300 van liet man nelijk en 321 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 621 personen; gehuwd zijn 199 paren, gescheiden 3. Het getal def geborenen was in 1834, 718, en dac der overledenen 591. - Uit Utrecht schrijft men van den 7den Januarij: Blijkens de gedane aangiften ten kantore van den Burgerlijken stand, zijn binnen deze stad en vrijheid in den afgeloopèn jare 1835 geboren 1589 kin- deren; als 828 jongens en 761 meisjes, waaronder 15 paar tweelingen: de maanden gerangschikt naar het grootste getal geborenen in elke maand, ko men in de volgende orde voor: MaartFebruari/, OctoberDecemberApril, November, JulijMeiJunijJanuarij, SeptemberAugust ui. --•Het getal def overledenen bedraagt, 1343, tvharvan 726 van het mannelijk en 617 van liet viomvelijk geslacht; hier onder begrepen 104 doodgeborenen jiö personen in het Rijks-Hospitaal. Het getal'der Huwelijken was 395. Echtscheidingen, geene. Het getal der géberrenen is meerder geweest als in den jare 1834, 93- Het getal der overledenen is meerder geweest, 212» Het getal der Huweijjken U ajindtf geweest 5-'J- -•••• In liet Alge-,neet) Handelsblad leest men: (Naar wij vernemen, zou door het bestuur van 's Riiks entrepot te Amster. dim, "bij_Z. M. den Koning de noodige autorisatie gevraagd zijn', tot het sluiten eéjier geldleeni"g van ongeveer drie millioen gulden a 4 pCc. interest in het jaar, ten einde de daaruit .voortspruitende gelden te bezigen tot aan koop en uitbreiding der Willeins kazernewelke tot pakhuizen enz. zal wor den inge'rigr. Naar men nog^ vermeent, zal het algemeene muzijkfeest der. Maatschappij Tot bevordering der Toonkunsttegen de helft der maand April aanstaande in deze hoofdstad worden gehouden. Men meldt uit Haarlem van 6 Jannarij: Heden middag'is brand ontstaan in de sedert kort alhier gevestigde fabriek (Vei we rij) van 'Joh. Duykaan het donkere Spaarne, op den hoek derKl.'ik- steeg. De brand schijnt reeds aanmerkelijke vorderingen gemaakt te hebben, tóen ddzélVc'ontSekten de hulp der brandspuiten ingeroepen werd; zoo dac dan ook het gebouw grootendeels is uitgebrand. De belendende gebouwen zijn gelukkig bewaard gebleven. Blijkens het Roomse!) Katholijk jaarboek, hetwelk dezer dagen het licht heeft gezientelt de Hollandsche zending 431 statiën of pastorijenmot 461,714 zielen, 85 Kapellanèn, 13 Professoren, 143 kweelingen, 32, buiten bedieningen zijnde geestelijken zoodat het getal der geestelijken aidaar 556 beliep, als Pastoors 431, Kapelanen 13, buiten bediening 23, vice-superior en secretaris 2, en Curium en secretaris 2. Het Bisdom van 's Bosch tel: 142 statiën of pastorijen, 222,521 zieien, 90 Kapelanen en assistenten, 14 ptofessoren1S0 kwcekelingen. Het totaal getal der geestelijken bedraagc er 248, als Pastoors en rectors 142, Kapelanen en assistenten 90, Professo ren 14 enjvicarius en secretarissen 2. Het vicariaat van het voormalig Bis dom van Roermondè telt 64 statiën of pastorijen, 64,526 zieien, en geeste lijken 106, als Pastoors 64 en Kapelanen 42 Het vicariaat van Breda telt 54 statiën of pastorijen, 83,815 zieien, 26 kweekelingenen 99 geestelijken, als Pastoors54, Kapellanen 41, Professoren 3 en vicarius 1 ;;jte zamen 99. Het vicariaat van het land Ravestein en Megen telt 18 pastorijen en recto raten, 17,147 zielen, 12 Kapellanen; 2 Professoren, 50 kweekelingen, en 33 geestelijken, als: 18 Pastoors en Rectors, 12 Kapellanen, 2 Professoren 'en 1 vicarius. In het geheel bevatte de Hollandsche zending, het Bisdom van 's Bosch en de verschillende opgemelde vicariaten, 709 statiën of pas toriien, 849,723 zielen, 270 JKapellanen, 32 Professoren, 399 kweekelingen 23 buiten bediening zijnde geestelijken en 1042 geestelijken in het geheel. In het uitvoerig Mengelwerk van dit jaarboek treft men eene beschrijving aan van het Bagijnhof te Breda, van het Roomsch Katholijk maagdenhuis te Amsterdam, van den staat van het Katholicismus in de Vereenigdè Staten van Noord-Anierika; eene opgave van den staat van het Katholicismus in de Eu ropesche Rijken, volgens welke het getal zielen, hetwelk hetzelve in Euro pa belijdt, 117,305,991 beloopt; en eene levensschets van Paus Adriaan Fl. SPANJE. Berigten over Parijs van den 5 Januarij. In ons vorig nommer deelden wij een kort verslag mede van het begin der zitting der Afgevaardigden den 28 December. De .Minister Mendizaba heefc in dezelve de bedenkingen van den gewezen Minister Martinez de la Rosa, hoofdzakelijk dus beantwoord: Hij zegt, dac het beste antwoord, hetwelk hij op al de hem gemaakte tegenwerpingen kan geven, bestaat in het verledene, hetwelk zelfs zune beste verwachting overtroffen heeft. De provinciale Junta's waren alver mogend, hij had beloofd dezelve rot onderwerping te zullen brengen, men had djn spot met zijne roekelooze belofte gedreven, en evenwel had hij dezelve vervuld. Later was er door zijne zorgen een besluit genomen tot het wapenen.van 100.000 man; een kreet van afkeuring had ook dezen maat regel ontvangen, zulk eene reusachtige onderneming was onuitvoerbaar, wat men van dien maatregel verwachten kon, was dat men zelf wervingen een behoeve van den vijand zoude doen, alles werd do ir hem in de waagschaal gesteld; en evenwel gaat de ligting als bij cooverslag voort en eerlang zal dezelve volbragt zijn. Thans vrtfag 'ik eene wet van vertrouwen, en deze vraag wordt misschien door de beide vorige zaken geregtvaardigd. Ik moet het erkennen, Miine Heeren, wat ik verrigt heb, is mij een waarborg dat ik nog meer verrigten kan, en ik durf mij vleiieTt dat hetgene dit Ministerie voornamelijk van deszelfs voergangers zal doen onderkennen, hoofdzakelijk bestaat in de rondborstigheid waarmede het zijne plannen openbaart, en in den vasten tvil waarmede het dezelve ten uitvoer legt. Ik heb er mij van kunnen overtuigen, even als in Portugal, verkrijgt men hier alles van hec volk, wanneer men het niet bedriegt. De Commandant-Generaal van liet arrondissement van Teruel (Arragon) geeft te kennen aan den Voorzitter van den Kaad van Ministers, bij de pêche van 24 December, dat hij niet ophoudt amnestie te verleenen, ge vraagd door personen, die zich bij de opstandelingen gevoegd hadden, en dat het getal van hun, die dezer dagen naar hunne haardsteden terug zijn gekeerd 11a zich onderworpen te hebben aan de Autoriteiten van de Koningin tot heden toe 3,000 beliep. De E pagnol van den 27Sten meldt, dat dit nieuws onder de menigte bij gelegenheid van een stierengevecht is verspreiden dat hetzelve een alge meen genoegen gegeven heeft. De Gazette de Madrid doet de depêche door eenige aanmerkingen volgen, bestemd om een zoo gelukkig voorbeeld order de factieuzen voort te plan ten, en om het vuur van de getrouwe onderdanen te onderhouden, door het tafereel van ontmoediging van hunne vijanden. De Generaal Evans heeft den 15 December eene proclamatie aan de inwoners van Alava, provincie Vittoria gerigt, om hen op te roepen tot het (jaarstellen van een bataljon vrijwillige Alavers, bestemd om met de Engel- sche afdeeling op te trekken. Het Gouvernement heeft het officiële berigt ontvangen van het in Spanje binnenrukken der laatste divisie van het 1 ortugesche contingent. Dit corps vereënigd met het Engeische legioen, maakt eene effectieve sterkte van 15,000 man nicop welke het Ministerie met vol vertrouwen staat maakt. De Gouverneur van M.anresa heeft een zeer -streng besluit afgeknudied. Hij beveelt alle huisgezinnen der factieuzen, die zich aan de aangeboden amnestie niet onderworpen hebben, het district in 48 uren te verlaten en nergens schuilplaats te zoeken. Die niet vrijwillig mogten vertrekken, zul len door geweid gebannen worden, en zii die op het grondgebied mogten teruglteeren, zonden worden doodgeschoten. -Men schrijft uit Madrid, dat aldaar het gerucht liep van eene aanstaande reis van "de" Kóningin-Regentes in de in opstand zijnde provinciën. Dezelv'e zoti geen ander oogmerk hebbendan 0111 het leger in pogenschouw te ne men en hetzelve door hare tegenwoordigheid aan te moedigen. Berigten o-er Parijs van den Sden Januarij. Volgens brieven van Madrid moet Mendizabal een ontwerp van wet voor steilen, betreffende de erkenning van de nieuwe Staten van Amerika, zon der eénige voorwaarde, hoegenaamd ook. Men -verzekert, dat aanmerkelijke voordeelc-n voorgesteld zijn aan alie Carlistendie de bataljons van den Prétendent verlaten. Eenige plaatsen zijn b'epaald gewordenom de overloopers te ontvangen. Van die plaatsen zullen zij" zonder twijfel op Bayonne gerigt worden, waar de soldaten,zegt men, ieder 4 realen en de officiers 8 realen per dag zullen omvangen. De overloopers, die zich met hun paard en wapenen vertoonen, zullen 600

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2