gen, aan alle vorderingen- vhn ÉmlrrBecnir -fcó- «fleHf invloedrijke Drüsen aanvoerders genoegen te gevenomd.1t hij dan öp htimtcn bps; gnu zou kun nen rek'enen, indien hgt noodig mogtzijn, tot onderwerping der bergocwoun- ders geweid te moeren aaiwv-enden. Her vaö--Malta hier aangekomen. Engeisch stoomschip Qotjfinncebeeft On gunstige herigtgn omtrent den verkoop van boomwol uit Europa oyergebragt. De laatste 13,000 centenaars, welke tie Regering voor drie dagen verkocht zint over het geheel mét twintig en een halve Talari betaald, geworden en de Regering heeft bekend gemaakt, dat zij, om de betaling gemakkelijker te maken, de gangbare niunt tot 20 Piasters den Talari zoü aannemen, waardoor dezelve'nog 3 pCt, verliest De nieuwe munt van den Pacha is reeds in omloopdoch er schijnen noch geene belangrijke soriimen geslagen te zijn. Qe nieuwe goudmunten zouden Van betere gehaltedan de oude zijn. GRIEKENLAND. Athene den 18 November. Het budget voor het jaar 1836 zou bereids Ontworpen wezen en binnen kort aan den Staatsraad ter beraadslaging voor gelegd worden. Zooveel men daarover lloort, zouden de resultaten tamelijk bevredigend zijn. Wat de derde serie der leening aangaat, zoo schijnt de opgaaf van een der dagbladen» dat dezelve reeds gerealiseerd zou zijnKat Overijld te wezen; men hoort ten mins.ce,.dat onze S/aatsi.iedcn omtrent het lot van dezelve zeer gerust zijn, waaruit men kan opmaken dat er eindelijk een gunstige schikking zal daargesteld worden. Dezer dagen is hier een Raad van Kerk-administratie der Katholijken ge vormd welks Voorzitter is de K. K. Gezant, de Ridder von Protesch-Osten. Voor Syra zouden op rwee schepen de pest uitgebroken zijn ook de Cholera trekt nader bij onze grenzen. De gezondheids-maatregelen zijn ver meerderd. De gezondheids-toestand der hoofdstad is voldoende. RUSLAND. Z. af. de Keizer heefc uit Kiew den 24 October het volgend besluit af. gekondigd Onze aandacht vestigende op den tegeinvoordigen toestand der door Polen terug gegeven gouvernementen hebben wij met bijzonder misnoegen de over tuiging erlangd, dat de adel in die streken zich groocendeels aan de dienst in onze legers en in burgerlijke vakken onttrekt, en zwh aan lediggang over geeft Van daar, dat bij de keuzen een groot deel der posten bij de inwen dige dienst dier gouvernementen aan personen wordt toevertrouwddie of 1 geheel niet, of sleelus korten rijd in staatsdienst zijn geweest. Op die wijze j worden voorregten, welke aan den adel der Grooc-Russische goüyernemen- j ten alleen voor desze'fs trouw en opoffering in de dienst des vaderlands ver leend zijn, hier énkel als voorwendsel gebruikt, om zonder alle verdienste voordeden van dien aaid te verwervenen om de posten te bezetten met lieden zonder ondervinding en bekwaamheid. Om die mjsbhiik af te schaf fen hebben wij nnodig geacht het volgende te bepalen: i3. Voortaan heeft in de gouvernementen Wilna, Grcdno, Minsk, Wol. hynie, Podolie en in de provincie Bialystock niemand hët regcposten welke door de verkiezingen des adels bezet worden, te bekleeden, zoo hij iiiet tien jaren lang in militaire of burgerlijke dienst is geweest. 2°. Hieromtrent wordt alleen voor diegenen eene uitzondering gemaakt, welke, zonder in staatsdienst gevyeest te zijn, reeds tweemaal drie jaien achtereen zulke posten hebben waargenomen. 3°. Mogt er geen geschikt persoon voor Openstaande posten gevonden worden, dan moeten dezelve door den Minister van Binnenlandsche Zaken bezet worden, SPANJE Berigten over Parijs van elm 2t December. Een brief van Madrid van den pden meldtdac de Carlisten van Gailicie zich met eene sterke magc naar Santago begeven en zich van de voorsteden zonden hebben meester gemaakt; zij zouden er 2,500 recrucen, op'dat punt vereenigd, opgeligt hebben; Brieven vim San Sebastian van den töden melden ons, dat op dien zelfden dag de Fransche stoomboot le Meteorede baai inkomende, de Carlisiische batterijen, welke bare vaart z'ouden kunnen hinderen .dapper beschoten heeft. Doch de Carlisten het schieten goed beantwoordendezoo heeft de stoomboot Op een ander schip, hetgeen ook wflde v orbiigaanis de Kapitein gedood. Uit St. Jean de Lnz wordt het volgende gemeld: Ten gevolge der verslagenheid die te San Sebastian heerschtkomen hier nog dagtlijks nieuwe vbigcelingen van daaraan; die stad zoude weldra ge heel .veriater. zijn geweeüt, had de Gouverneur niet eene dagorder uitge vaardigd, waarbij aan alle mans, in staat om de wapenen te dragen, verbo den werd zich te verwijderen. Er bestaat voor die groote vrees geenerlei reden: het is waar dac eenige bommen in de straten zijn gevallen, waarvan men daarom de steepen heeft moeten wegnemen; maar Sedert dien tijd heeft de artillerie der Carlisten eéne achterwaartscbe beweging moeten maken; en ofschoon men nft aankondigt, dat liet beleg met nieuwe kracht zal hervat worden, zoo kan toch de bezetting van San Sebastian dergelijke aanvallen zeer goed afslaan, zoo zij slechts van de voordeelen gebruik wit maken, die hare gesteldheid haar oplevert. De srad die aan de landzijde door sterke vestingwerken verdedigd wordt, heeft vrije gemeenschap met de zee, en kan langs dien weg steeds nieuwe aanvoeren van krijgs- en levensbehoeften ont vangen. Zoo zijn nog dezer dagen 112' Engelsche artilleristen met eenige stukke), geschut aldaar aangekomen. Nog meerdere troepen znllen volgen en zoo er geen verraad gepleegd wordt, is het meer dan waarschijnlijk, dat de Carlisten hét beleg zullen moeten opbreken. Berigten over Parijs van den 22 December. Wij hebben door buitengewonen weg, tijdingen van Madrid van den ióden ontvangen. Zij komen ons te laat a'an, dan dac wij er eenige bijzonderheden van zoude kunnen mededeelen. Men spreekt van eene verandering in het Ministerie; de heeren Galiano en Aguelles zouden in hetzelve komen. Baijonne den ï'7 December. Hét hoofdkwartier der Carlisten was nog den I3dcn te Onate. Dé Generaal Egt/ia, rigtte zich op Mondragon aan den kant van Victoria; de Carlisten bêjettecfen derzelver omstreken met 18,000 msn. De Christinos sterk 20,000 man, waren in de nabuurschappen Van Pancorbo, Mirande enz. geplaatst. De ztyare artillerie der Carlisten, welke zich te Tolosa bevond, heeft Zich naar Puetaria gerigt. Men meldde reeds dat de Carlisten deze stad en het kasteel warén magcig geworden. De bezetting van San-Sehaktian heeft twee stukken van 32 door het En gelsche oorlogschip Castor ontvangen. De levensmiddelen waren in die plaats 111 overvloed. Dé Sentinelle des Pyrenees bevat van den lóden het vólgende: Men verzekert, dat de Generaal Cordova het bevel ontvangen heeft om niet'dan in geval van het hoogste gewigt eenen slag te beginnen. De Minis ter van Oorlog heeft het plan om naar Navarre te gelijk 6 colónnen elk van jo.ooo man en 2,oóó'paarden te laten optrekken. Pje troelen der Koningin bewaren altijd dezelfde stellingen'. De Generaal Mtndez de Ülgo moer beletten, dat de Carlisten niet öp nieuw uit Navarre naar Arragon en Catalonie dringen. Berigten over Parijs van den 23 December. Dagbladen yao Madrid vgti den jSdgn houden zich nog bezig met een? ver tedering id Lef MinisteriehóewèPdVarvin nog nfets-offlcieels Békend ie. öAèsat fce&e tisjgéH rdft.niSK. jbüsbnifeN medégezféfeiJiiïtóéu ieest men in de SrntirbHe Mès-'Pyrêtleh van tien ionen Aanmerkelijke geldsommen worden bit Frankrijk bij Don Carlos gewacht} deze Sommen zijn bestemd om de achterstallige schuld .van het léger én dè laatste lévètanciën; welke aan den Pretendenc in paarden, ooriógs-behoefts en<tt!eeding; gedaan zijn te netaien. Het is waardig.op te merken, rist ten tijde van het regelen der betaling, alle leverancien worden gedaantigen be taling óp een tyeer of min verwijderd tijdspüntmaar dac eenmaal dit tijds verloop verstreken, zijndedezelve met de grootste stipheid betaald wórden.; even als of de sommen, waaroverdeopstand besfchikt, voortkwamen uit regel matige belastingen, terwijl echter dezelve grobtendeels uit leeningen of hulp bronnen buiten het land bestaan. Van eènen anderen kant is het zonder voor beeld dac men het minste oponthoud in de afzending van koopwaren be stemd voor het leger der Carlisten ondervonden heeft; zonder twijfel worde wel iets aangehaald, maar dit is zeer onbeteekenépd.aangezien de ontwik keling, welke sedert eenigen rijd de sluikhandel gekregen heeft; D U I T S C 11 E A N D. Uit Berlijn meld; inen het vólgende Men is zeer verlangend ce vernemen, welke maatregelen onze Regering zal treffen, wanneer de Nederlandsclre koren-wet ook op den invoer van Prnissisch graan wierd toegepast. Naar men verneemt moeten dien.1angaa1.3ie te 's Gravenhage zeer ernstige voorstellen zijn gedaan, en waarschijnlijk zon den represailles in het werk worden gesteld indien het Neuerlandsche Gou vernement bij deszelfs besluit volhardde. Dit is nogcan's niet te denken, vermits toch ook Belgie deszeifs wet op het vreemde siagtvee niet tot Pruis- séii durfde uitstrekken; GROOT -BRIT AN Nil: Londen den 23 December. Er is uit dit land geen bijzonder nieuws. De Koning bad Maandag eenen geheimen raad gehouden. Ook zoii men willen weten, dat de Minister Melbourne zich veel moeite gaf om Lord Stanley cn den Hertog van Richmondbeiden Conservativen in het Ministerie te brengen.' In de laatste tijden heeft men in verschillende noordelijke landen Ver wonderlijk schoone nooiderlichten opgemerkt. Dit was onlangs in Engeland, voornamelijk te Londen het geval, doch gaf dit luchtverschijnsel daar aanlei ding tot belagchelijke voorvallen. Van elf uren des avonds tot omscreeks zes ure 's morgens, waren een twaalftal brandspuiten met derzelver manschap gevolgd door duizenden nieuwsgierigen, in aanhoudende beweging, nu eens naar deze, dan naar gene wijk der stad snellende, vermits bij afwisseling op schier alle punten het gerucht van brand ontstond. Niet eer dan nadat men herhaaldelijk op het gewaande bedreigde punt gekomen en, geene vlam ont warende, tot het besluit kwam, dat zulks niet anders was dan het verschie ten van het noorderlicht, werden de spuiten geborgen en begaf een ieder zichr geruststellend naar huis. F R A N K R IJ K. Parijs den 21 December. Men is altijd zonder tijdingen van Öran, Dé telegraaph kan niet werken, de renboden zijn opgehouden. Sedefc 48 uren valt er te Parijs, bijna zonder ophouden sneeuw. Een derJFransche dagbladen heefc het volgende over Talleyrand: De wijn wordt deugdzamer naar mate dezelve oud wordt. Naar het voor beeld van den ouden Talleyrandis het niet zoo met de diplomaten. Hij leefde niec met zijne vrouw enz.dochin weerwil van dien heefc deze hem thans het volgende nagelaten: in vaste goederen en fondsen 2 millioén; aan geld 500,000 fr.aan diamanten enz.580,000 fa., dus meeT dan 3 mil lioen. De ontroostbare gemaal moest nil zijne echtgenoot en weldoenster met vorstelijke pracht hebben laten begravendoch zie hier al wat hij er tos besteed heeft: Om hare gedachtenis te vieren, enz.180 fr.een graf,enz.; 50 li'.en aan eene huilster 2 fr.dus 232 fr. Hij houdt nu slechts 3,079,768 fr. over. En deze man, wiens gedrag ten opzigte zijner echt. genoot bekend is, is- lid van de Akadèmie van zedelijke wetenschappen. Den 22 December. Dezen avond ten 9 ure heeft eene estafette San' den Minister van Binnenltedsche Zaken depêches Van Oran, dooi het stoom schip de Crocodillehetwelk wegens het slechte weder genoodzaakt is ge weest te Roses binnen te loopen, aangebragt, ter hand gesteld. Deze depêches melden dat den dden liet Fransche legér te Mascara mer den Herrog van Orleans en den Maarschalk Clause! binnen gerukt is. Het blijkt dat vele warme gevechten vooral té Gbos'ouf én 'te Habrah geléverd zijn, voor dat men tot Mascara is kunnen komen. Andere bijzonderheden van deze gevechten zijn door aiidere schepen afge zonden, welke de havens van Frankrijk nog niet hebben kunnen bereiken; De Hertog va» Orleans is door éenen kogel aan de ribben geraaktdie hem eene hevige kneuzing heeft veroorzaakt. De Prins heeft ér dadelijk hinder van gehad, maar hij heeft echter te paard kunnen stijgen eii den marsch van het leger volgen. De Generaal Oudinot heeft eene wonde bekomenwélke echter niét. ge vaarlijk ik. Uit andere berigten blijkt bog, dat Mascara den. 6 December is ingenomen; Dat ,1b,lei-Kader tweemaal mee hec Fransche leger is slaags geweestde Arabische volksstammen hem verlaten hebben, en het doel van de expeditie, hoewei niec zonder verlies, bereikt is. MasCara moet verscheidene keeren zijn geplunderd gewordeneerst op bet eerste berigt van het voordeel door de .Franschen behaaldvervolgens door de terugtrekkende soldaten van Abdel-iladeren éindelijk begonnen de troepen van den bondgenoot Ibrahim, die de voorhoede der'Fran.-chen' uit. maakten, ten derde male te plunderen, toen dit door een bevel uit het hoofd kwartier verhinderd werd. Het zwaarste gevecht schijnt bij Ghosouf, russchen de STg én de stad te hebben plaats gehad. De Arabieren hadden zich met eenen zeldzamen moed verdedigd en waren nier dan voor de meerderheid van dè Fransche artillerie en de schoone charges van de ruiterij geweken. Bij dit gevecht zouden de- Hertog v<7« Orleans en de Generaal Oudinot gekwêst gewórden ziin. Den 23 December. Volgens eene telegraphische dèpeche dezen avond om 5 ure ontvangen, was het Fransche leger van Mascara wederom- te Mostaganein aangekomen; Andere berigten geven te kennén, dat de Franschen; na Ma'sóara bemag- tigd, de stad onderzocht en een grooten voorraad krijgsbehoefte in dezelve' gevonden té hebben, terwijl ook hun bondgenoot Ibrahim-Bey verklaarde, dat het punt te ver af gelegen wasóm met nut te kunnen verdedigd worden, dffor de Fransche Generaals besloten werd de stad te verlaten en te vernielen. Na dat éérst de Joden ten getal van 600 ér uitgetrokken waren'die verzócht hadden, zich onder de Franschen te Möstaganem of ergens anders te mogen vestigenis men begonnen het fort en de mureb te ontmantelen en na eènen góeden voorraad brandstof in dé stad'aangebragt en dezelVe in brand te heb ben gestoken, zag men jvéldra'' de vlammen van alle kanten opstijgen, die; dan ook na éenige uren de stad vernield hebben; Volgens een leger-order van den Maarschalk CArwle/bliikV; dat dé vijand5 op weinig plaatsen beeft staande gehouden en Mascara gemakkelijk is ingeno men, daar dezelve niet verdedigd werd. Uit een berigt van Toulon heeft men kennis'gekregendat Z. K. H. de; Hertog vetn Orleans aldaar reeds den r'pd'en is' aangekomen en ér 4 dagen quarantaine zou houden, Meh meldde gisteren avond, dat de heer BurandConsul van Frankrijk te Warschaute Parijs was aangekomen, en men voegde er bij, dat zjjnè terugkomst het bév?' van zijne tecugroegitjg is- voórafgegun,zonder twijy fefeg. op. «staóckiiging van ÏEèizeé

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3