Ten aanzien van den vervallen staat van het muntwezen in on* Rijk weswege in de afdeelingeti van de Tweede Kamer, bij het onderzoek def, hegfoötings-wetteri, bedenkingen zijn gemaakt, is van Regeringswege aan de* ïelve geantwoorddat men aan de zijde des gouvernements at het gevvigt gevoelt van de in het midden gebragte bedenkingen, en dat, waren de onge lukkige omstandigheden van den opstand der zuidelijke gewesten niet opge komen, ontwijfelbaar reeds de hand aan eene grondige verbetering zoude zijn geslagen; de overwegingen daaromtrent zijn slechts tijdelijk geschorst; zij worden niet uit het oog verloren, en over het groote vraagpunt van eene wijziging van den standaard van den Nederlandschen gulden hebben steeds onderzoekingen plaats, die, met bedaardheid voortgezet, zullen moeten lei den tot eene keuze van voorstellen, welke te moeijelijker en ingewikkelder is gewordenna de verkregene ondervinding van gebrekeii in de muntwet van 1816, doch waarvan de voordragt zoo spoedig zal geschieden, als met de algemeene belangen eenigzins zal zijn overeen te brengen. Ter gelegenheid van den 43sten verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranjewelke met de gewone plegtigheden wordt gevierd, is er in den mor gen van den 6den dezer dejeuner bij Z. K. H. geweest, wordt er op den mid dag van dien dag diner ten Hove gehouden, en heeft er op den middag eene groote parade der bezetting binnen 's Gravenhage plaats gehad. Voor de opening der zitting, zullen Maandag dc afdeelingen van de Tweede Kamer vergaderen, ten einde te onderzoeken de nadere antwoorden der Regering, betrekkelijk de begrootings-wetten. Den 5den heeft het openbaar Ministerie te 's Hage in de zaak van Bierati en vijf andere beschuldigden, ter zake van ge ld s n oe ij e r ijzijnen eisclr gedaanen bij het Hof van Assises op de toepassing van het Straf wetboek, aangedrongenvolgens hetwelk zij met den dood worden gestraft. Leopold en zijne gemalin zijn uit Frankrijk te Brussel teruggekeerd. Uit Leuven wordt geschreven, dat de aldaar gevestigde Universiteit met groote plegtigheid is geopend. Na dat de eeredienst door den Aarts bisschop van Mechelen was verrigt, heeft de Abt Decock eene redevoering gehouden, vooral ten betooge, dat de Katholijke godsdienst niet strijdig is met de ware verlichting, dat zij het veeleer was, die de duisternis verdre ven en allerwegen solide en nuttige studiën heeft verspreid. De Burgemees ter der stad sprak over de lotgevallen eri wisselvalligheden der Leuvensche Hoogeschool sedert hare stichting. Ten 4 ure was een groot feestmaal op het stadhuis. GRIEKENLAND. Er zijn berigten uit dit land over Ancona tot den pderf November, wellte deszelfs toestand niet als gunstig voorstellenen de laatste over Duitschland ontvangen berigten geheel weerspreken, doch die over Italië ten deele be vestigen. De Rnmeiioten, ten getal van 4000 man, aan hun hoofd hebben de de opperhoofden der Suüioten, tvaren onder de wapenen; bij hen voeg den zich inwoners uit andere landschappen; zij eischren herstel hunner reg ten en de bijeenroeping van eene nationale vergadering. Ook werden er andere vereenigüngen gevormd, aan tveiker hoofd de voornaamsten van den Staat stonden en tot doel hadden zich tégen de Regering aan te kanten. De staat der geldmiddelen moet tevens zeer bekrompen zijnvoor eenigen tijdwas er geen penning geld in de schatkist. Eenige millioenen drachmen aan wissels uit Beijeren aangekomen, hadden toen den schok, die gereed was zich te doen voelen, verhinderd. De Koning moet eerst van den toe stand der zaken onkundig geweest zijn, doch bij het vernemen, in hevigen twist met Graaf Armansperg geraakt wezen, en hem gelast hebben den heer Kolettigewezen Minister van Binnénlandsche Zaken uit Parijs terug te roepen. Eindelijk ergerden zich de Grieken aan het gebeurde met den Bisschop van Karystes, die door de Synode van eene hem te laste gelegde misdaad was vrijgesproken, maar door de Politie in dé uitoefening zijner bediening ge schorst, tot dat hij vernam dat zijn opvolger reeds benoemd was. De Pre laat had zichin een aan den Koning gerigt protesttegen deze schending van de regten der Synode beklaagd. PORTUGAL. De laatste berigten uic Lissabon over Engeland ontvangen, melder nog omtrent het nieuwe Ministerie, dat tot Minister van Binnenlandsche Zaken de tegenwoordige Gouvernenr van Madeira de Hertog van Albuquerque be noemd was. De geheele verandering van het Ministerie had ondertussclien bij de welgezinden ontevredenheid en onrust gebaardomJat dezelve alleen geschied was op aandrang of bedreigingen der officierenen dus Portugals Bestuur van de gezindheden dier personen voortaan zou afhangen, hetgeen de schroomelijkste gevolgen kon na zich slepen. Men berigtte ook, dat de Hertog van Terceira het opperbevel over de troepen had nedergelegd; het geen indien het zich bevestigde, ook niet gunscig zou luiden. Vooreerst zouden er geene nieuwe troepen Spanje binnentrekken. SPANJE. Berigten over Parijs van den 1 December. Het Journal dc Paris bevat de volgende tijdingen: Het dagblad van Barcelona van den 24Sten, bevat een bevel van de Muni- cipaliteit ter daarstelling van 1 bataljons van 720 man. De ongehuwden en weduwenaars van 18-50 jaren moeten zich binnen drie dagen doen inschrij ven. De weerspanningen zullen van regtswegen gemobiliseerd worden;hunne aanbrengers zullen vrij zijn. Het vreemde legioen is naar Sanguessa op marsch gegaan. Een convooi van 100 rijtuigen, uit Barcelona den 22Sten vertrokken, is zonder aangedaan te worden Manresa binnengekomen. De Carlisten bedreigen nog Lampourdan. De Christinos, welke naar Fos waren terug gevlugt, zijn den 23sten in de vallei van Aran terug gekomen, onder bevel van den nieuwen Gouver neur aan welken Mina de uitgestrekste magt gegeven heeft. De Carlisten zijn gedwongen geweest van .voor Viella terug te trekken. Behobie gaat voort zeer rustig te zijn. De batterij, welke de Carlisten hadden opgerigt, schijnt ontwapend te wezen. Het Journal de La Haye maakt in zijne particuliere correspondentie gewag van een gevecht tusschen de beide partijen; met dien uitslag, dat Eguiadie op dit oogenblik slechts 400 man bij zich had, terug is getrokken. Berigten over Parijs van den 2 December. Men leest in het Journal de Paris: Mina aan het hoofd van 2,000 man en 200 paardenen de Kolonel Nat van Valencia met 1500 a 1800 man, zijn den 22sten bij Tremp aangekomen. Op hunne nadering hebben de Carlisten Tremp gedeblokeerdzich in de na burige dorpen verstrooid en hunne zieken naar Gerri doen brengen. De Christinos hebben Tremp gedurende eenige uren verlatenom er de Carlisten weder naar toe te trekken en hen te omsingelen; maar de Carlisten hebben wel gewacht om er binnen te trekken. Men verzekert, dat er door Arragon troepen der Koningin aankwamen. Indien dit gerucht bevestigd werd, zon de stelling der Carlisten zoomoei- jelijk worden, dat zij weldra zouden genoodzaakt zijn zich op Fransch grond gebied terug te trekken. De berigten van Madrid van den 23sten maken veel ophef van het door Cordo-a bij F.Sïella verrigte. Die Generaal had een leger-order uitgevaar digd, waarin bij zijne soldaten sterk vleit. Men lee't in de Gazette de Madrid: Wij zijn geautoriseerd de valsche en lasterlijke geruchten te loochenen, welke ten doe! hebben on twijfeling te verspreiden nopens de bedoelingen vaff het Engelscb Kabinetwat aangaat de medewerking, welke hetzelve aan dé heilige zaak van de Koningin Isabella verleent. De sraatkuflde' Van het Britsche Gouvernement grondt zich niet en heeft zich nooit gegrond op beperkte en oogenblikkelijke belangers, maar op edele, grootmoedige denk beelden, en de hoogste orde. De Koningin-Regentes heeft een.den 22 November-openbaar gemaakt besluit genomen, houdende, dat, daar eenige geestelijken, in strijd met de lessen der H. Schrift, tot ongehoorzaamheid aan het wettig gezag aanzetten voortaan geen geestelijke, van weiken rang ook, zal mogen worden aange steld, verplaatst of bevorderd, dan 11a een getuigschrift van hec burgerlijk bestuur van goed staatkundig gedrag en gehechtheid aan de Koningin Isabella te hebben ingeleverd. In een Engelsen blad leest men het volgende: Wij hebben berigten uic Briviesca van den 14 November, welke hoog opgeven van de moeijelijkheidwelker er bestaan heeft tot en van de sla ging der vereeniging tusschen de Generaals Evans en Cordova. Eerstgemelde had uitdrnkkelijken last uit Madrid ontvangen, alle gevecht met den vijand te vermijden, en hij had daarom langs allerlei omwegen gezegde vereeniging moeten bewerkstelligen. De beste verstandhouding heerschc tusschen het Ëngelsch legioen en de Spaansch-constitutionele troepen en derzelver bevel hebbers. Bij elk Ëngelsch bataljon zal eene Spaansche compagnie worden gevoegd. Alle benoodigdheden worden wel betaald en zijn overvloedig. Waar schijnlijk zal de vereenigde magt te Briviesca overwinteren om met de lente eerst afdoende krijgsbewegingen te beginnen sommigen denken echter dat men hoe eer zoo beter daartoe zal overgaan. Berigten over Parijs van den 3 December. In het dagblad El Catalan leest men: De Navarresche factieonder het bevel van Guerguewas den ipden te Oliana. Deze Bevelhebber heeft de grootste moeite om zijne soldaten terug te houden, die aan het^nuiten waren geslagen; eene uicdeeling van 90 realen per soldaatheeft hen niet kunnen bedaren en de geheele bende door Seu d'Urgel defilerendehad zich naar Callo de Nargo begeven naar niets wil lende hoorenen het voornemen te kennen gevende om in Navarre terug te lteeren. Guergue heeft de Junta van San Lorenzo zaamgeroepenom te beproeven van haar geldelijke opofferingen te verkrijgen oin zijne soldaten in Catnlonie terug te houden. De troepen van de Koningin volgen van nabij met geforceerde marschen. De Kapitein-Generaal van Arragonheeft de bezittingen van den Aarts-Bisschop van Sarragossa, die naar Frankrijk gevlugt is; onder sequester gesteld. Uit Bayonne wordt medegedeeld, dat er eene zamenspraak gehouden is tusschen den Maarschalk Nogues en den Aide-de Camp van den Generaal Harispe aan de eene en de Generaals der Carlisten Gomez en Sagastibelza aan de andere zijde. Het doel dier zamenkomst wordt echcer niet opgegeven. ITALIË. In de Napelsche courant van den 7 November wordt melding gemaakt van eene geweldige aardbeving, welke reeds den 12 October omstreeks mid^ dernacht in Kalabrie plaats had. Het middelpunt van dat verschrikkelijk na. umrviAschijnsel was de gemeente Castiglione, welke plaats ten eenenmale met de aarde gelijk gemaakt is, terwijl van hare 1000 inwoners er ongeveer 100 onder de puinhopen hunner huizen begraven zijn. Verscheide omlig gende plaatsen zijn mede deerlijk geteisterd, maar met minder verlies van menschen. Buiten de ter dadelijke ondersteuning bewilligde gelden, heeft de Koning bevolen dat den ingezetenen van de geheele streek een jaar lang het benoodigde zout om niet zou worden afgegeven. Z. M. de Koning van Beijeren welke den 23 November des avonds incognito onder den naam van Graaf von Augusta te Verona aangekomen was, zette den volgenden morgen over Ferrara zijne reis naar Ancona voort. ZWITSERLAND. De vrees, dat het in het kanton Aargau op den 24 November, als den dag waarop de geestelijkheid den nieuwen eed aan den Staat moest afleggen, tot eene uitbarsting van onlusten zonde komen, is niet verwezenlijkt gewor den. Wel was in defstreken, waaronder de Katholijke bevolking de meeste gisting heerschte veel volks op de been gekomen, doch nergens heeft stoor nis der rust plaats gehad. Men is echter voor het vervolg nog niet gerust gesteld, daar vele geestelijken den eed geweigerd hebben, en anderen, die denzelven schenen te willen afleggen, door de bedreigingen der menigte daarvan terug gehouden zijn. Behalve door Ziirich zijn dan ook door het voorzittend kanton Bern eenige afdeelingen krijgsvolk onder de wapenen ge roepen, en tevens twee eedgenootschappelijke Commissarissen naar Aargau gezonden om op de plaats zelve de maatregelen te nemen welke door de om standigheden noodzakelijk mogten worden. DUITSCHLAND. Berlijn den 21 November. Een Kabinets-bevel heeft bepaald dat voor taan geen Jood tot Regter-scheidsman kon gekozen worden. Zijdie in de provinciën benoemd waren en reeds in regten hunnen eed hadden afgelegd, zijn verpligt geworden hunne funccien neder te leggen. Hun getal was vrij groot en zij waren door hunne medeburgers gekozen. Te Berlijn waren vijf Joden gekozen en één hunner was tot lid van de Municipale Kamer der- stad benoemd. De Hertogin van Berry zou te Gratz weder van eene dochter bevallen zijndie kort na de geboorte gestorven was. Uit Petersburg verneemt men dat de Keizer op den 20 November aan den Britschen AmbassadeurLord Durhamaudiëntie heeft verleenden des- zelfs geloofsbrief ontvangenwaarna Z. Exc. ook bij de Keizerin en den Troonopvolger werd toegelaten. GROOT -BRIT AN NI E. Londen den 2 December. Ook te Lenden is even als te Parijs (zie be neden) rie verjaardag van het begin der Poolsche omwenteling, door de al daar aanwezig zijnde Polen gevierd geworden. De heer O'Connor heeft bij die gelegenheid eene hevige redevoering tegen Keizer Ntkolaas gehouden. Öndér de Engelschen kooplieden merkt men groote ontevredenheid op', wegens eene voorgewende schending van het tractaat, in 1824 met de Ne- derlandsche Regering aangegaan, wegens den invoer van Engelsche manu facturen met Engelsche schepen in het eiland Java, doordien zij zich bekla gen dat aldaar in Julij laatstleden 25 pCt. voor inkomend regt zou zijn afgevorderd, terwijl zij vermeenen dat hoogstens niet meer dan 6 pCt. had kunnen geëisebt worden. Sommige dagbladen haasten zich echter te ver klaren. dat die kooplieden den zin van het verdrag niet begrepen hebben. Het te Londen gevestigde genootschap, tot uitbreiding van het Chris tendom onder de Joden, heeft besloten en reeds eén fonds verzameld tot de stichting eener Protestautsche kapel te Jeruzalem, in welke dienst zal ver rigt worden in de Hebreeuwsche taal. Men heeft te Jeruzalem Roomsch- Katholijke, Grieksche én Armenische kloosters, Joodscbe synagogen en Mo- hammedaansche moskeen; maar er was tot hiertoe geen bedehuis, waar de dienst en Evangelie-prediking, volgens Protestautsche beginselen, verrigt werden. FRANKRIJK. Parijs den isten December. Ten gevolge van de bevelen, geplaatst in den Moniteur van heden is de contre-AdmiraalBaron van Mackau benoemd to: Gouverneur van Martiniqueter vervanging van den vice-Admiraal Hol- gandie op zijn verzoek terug geroepen i&. Hij zal het bevel over het

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2