A0. 1835. LEYDSCHE ê®ÉËfr' WSSSm, i COC II A N T. Woensdag Fir 'l3ES-S§' d. "hl> den 25 November. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze, ter kciv is«?e van dc Ingezetenen dezer Stad, dat tot de afgifte.der gezegelde Patentbladcn, dienst iB® ter Secretarie dezer Stad zal gevaceerd worden des Maandags.9 DingsdagsWoensdags y Donderdags -en .Vrijdagsvan den 30 November tot den 11 December aanstaanded.s namiddags van vier tot zes ure Ley de nden 19 November 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui, NEDERLANDEN. Leyden den 24sten November. Uit Dordrecht schijft men van 23 November, dat de Wel Eerw. Zeer Gel. Heer .7. Stroeve, Theol. Doctor, tot blijdschap zijner gemeente, voor de beroeping naar onze stad bedankt heeft. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 23sten dezer, zijn dc afdelingen voor de maand November getrokkenen zijn tot Voorzitters en onder-Voprzitters derzelve benoemd de heeren, als: ïste af- deeling d'Escury, Voorzitter, en rats Rappardonder-Voorzitter; 2de de Jolige en Luzac; 3de van Nes en Schimmelpenninck; 4de Donker Curtius en itParin; 5de van Asch van IVyck en Oorver Hooft. Aan de aldus zamenge- stelde afdeelingen werd ter overweging toegezonden eene ingekomene Ko ningrijke boodschap, met daarbij gevoegd ontwerp van wet, strekkende tot hernieuwing, voor den tijd van een jaar, van de bepalingen, vervqt bij art. 1, 2 en 3 van de wei van 3 November 1830, en wel tot 1 Januari] 1837. Bij de voortduring van de tegenwoordige omstandigheden, is de hernieuwing diet wetsbepalingen, welke strekken tot beteugeling van onrustige woelin gen, noodzakelijk geoordeeld; zullende dezelve buiten werking worden ge steld, indien de omstandigheden dit voor 1 Januarij 1837 mogten veroorloven. Vervolgens is voorgelezenen voor kennisgeving aangenomeneen Koning- lijk besluit, waarbij de Uaron .7. G. de Mey van Streefkerk, op zijn verzoek, eervol uit zijne betrekking van Secretaris van Staat wordt ontslagen, en be noemd wordt tot Minister van Staat, terwijl hem tevens zitting in den Kabi netsraad wordt toegekend; en welk besluit wijders de benoeming van den Graaf Se'iimtttelpenninck tot Secretaris van Staat behelst. Voorts is mededeeling gedaan van een aantal verzoekschriften, welke aan de Kamer zijn toegezon den en betrekking hebben tor de indeeling des Rijks in geregtelijke arron dissementen en kantons, tot de voorgedragene wet tot bescherming van den landbouw tot het aanhangige ontwerp nopens de toekenning van vrijdom van accijns, tót de concept-wet tot wijziging der wet op het personeel, tot de aangebodene wijzigingen in het Wetboek van Koophandel, tot den hoogen omslag in de grondbelasting, enz. Alle deze petitiën worden aan de Commissie verzonden. Aan de Kamer wordt hulde gedaan van een werk van den heer Lastdrager, getiteld: Geschiedenis van het Koningrijk der Neder- den. De heer Frets het woord gevraagd en bekomen hebbende, zegt, dat te werk, waarvan aan de Kamer thans hulde gedaan wordt, behalve de belangrijke gebeurtenissen gedurende onze vereeniging met Belgie voorge- vaiien, ook behelst een getrouw, uaauwkeurig en onpartijdig verhaal van de bij de Staten-Generaal, en vooral bij de Tweede Kamer, gehouden raad plegingen zoodat het werk eene geschiedenis van de verrigtingen der Scaten- Generaal zou kunnen worden geheeten; dat zijn oogmerk geenszins is om dc strekking van het werk na te gaan of de oordeelvellingen van den schrij- ver'te verdedigen of te bestrijden; dat zijn eenigst oogmerk is de aandacht der Kamer op dit werk te vestigen, vooral wat betreft het daarin vervatte, wegens de raadplegingen der Tweede Kamer dat hetzelve stoffe tot vele •herinneringen geefc, waarvan de leden in vervolg van tijd veel nut zouden kunnen trekken dat als zoodanig de plaatsing van hetzelve in de boekerij der Kamer hoogst doelmatig is; en dat het wel verdient, dat het in de boe kerij vat) elk lid geplaatstzoo niet op de tafel van elk hunner gevonden worde. De Kamer besluit tot het in hare bibliotheek plaatsen van opgemeld werk. Daarna is de vergadering zonder bepaling van den dag der eerstvol gende bijeenkomst geschieden. Morgen zal men met het onderzoek der ant woorden van de Regeringop de bedenkingenin de afdeelingen van de Tweede Kamer gegeven, aanvangen. Te Amsterdam is overleden de heer J. Fock, President van de Neder landsche Bank. P E R S I E. Odessa den 24 October. Over Trebizonde zijn berigten uit Tauris tot aan het einde van September alhier aangekomenvolgens welke de in den loop van de maand Augustus behaalde zegepraal eene bijna volledige bevrediging van het Persische Rijk laat verwachten. Het is wonderlijk en toch eene daadzaak, dat de elkander tegenstrijdige belangens van Engeland en Rusland onder de tegenwoordige omstandigheden, hoewel om verschillende beweeg redenen, in dit eene opzigt zich moeten vereenigen, namenlijk den regeren- den Schah van Persie op den troon te behouden en te bevestigenRusland dewijl het eenen zwakken Vorst op den troon ziet, en Engeland, wijl het thans de eenheid van het Persische Rijk zoekc te redden. Aan Iaatscgemeid doel brengt Engeland de grootste offers, terwijl dat Rusland het ten troon klimmen van eenen werkdadigen Vorst aan zijne grenzen, wegens de stem ming van de Lesghiers en de bergvolken van den Caneasus, ja zelfs van de Armeniërs in die oorden, schijnt te vreezen. De'toekomst zal toonenwelke dezer Mogendheden den prijs harer bemoeijingen behalen zal. In Tauris woede de pest vreeselijk. Bijna de halve bevolking was reeds aangegrepen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 20 November. Eene tplegraphische depêche van Bayonneonder dagteekening van den l8den, meldt, dat een bataljon van het vreemde legioen, zich naarjaca Sos begevende, te Verdun de expeditie der Carlisten in Arragon was te gemoet gekomen. Hoewel in tegenwoordigheid van eene driedubbele magt, heeft dit batal jon zich zoo goed gehoudendat zü de Carlisten voor zich uitgedreven heeft. Geloofwaardige rapporten van den 14de» bevestigen, dat er te Tremp een vrij warm gevecht plaats gehad heeft. De Carlisten hebben een hondgidtal tobden en even zoo veel gekwesten; zij hebbes nog meer. verliezen op hun. «in-tmugtogi naar Publa.de Segur geleden- Er zijn thans 3000 Christinos te Tremp. De beweging van de troepen der Koningin is in Neber-Catalonie begonnen, ten einde de Carlisten uit de borgen te drijven. Guergae is met zijne benden te Larga en in tfeszelfs omstreken. I>e Ge neraal Mina heeft tegen hem eenen aanval gedirigeerd, waarvan men den uitslag nog niet weet. Opper-Arragon is vrij rustig; er is in die provincie niet dan eene bende van 1200 a 1500 man door Qiulez gecommandeerd; hij is in de omstreken van Calatay. Men hoopt, dat hij binnen kort genoodzaakt zal zijn de val lei van Aran te ontruimen. Uit Bayonne meldt men van den 16 November: Men zegt, dat in Gallicie, de Carlistische benden, en met name die van het Opperhoofd Arrays, de stad Cologne verontrusten en bedreigen. Te Madrid schrijft men deze vermeerdering toe aan de weinige activiteit van den Kapitein-Generaal Morillo; om die reden zonder twijfel naar Madrid terug geroepen en in zijn bevelhebberschap door Generaal Latre vervangen. Het Journal des Débats meldt het volgende over de gevechten in Span. je, van den 27 en 28 October. Nadat het eerst gezegd had, dat Cordova den 27sten van Vittoria naar Salvaticrra zonder moeite was aangekomen, vervolgt dat dagblad: Daar het doel van Cardova slechts geweest was 0111 den vijand 'af te trek ken en tot eene verplaatsing zijner strijdkrachten te bewegen, en daar dit doel thans bereikt was, schoot heni niets over, dan naar Vittoria terug te keeren. Reeds den volgenden dag, den 28 October, haast hij zich dan ook, om in den vroegen morgenstond Salvaticrra te ontruimen. Hij had zoo be- liendiglijk den vijand omtrent zijn wezenlijk Ontwerp bedrogen, dat de Graaf de Casa Eguia zich gedrongen had gevoeld, om liet meerendeel zijner ben den bij Ozuelaeen klein dorp, een uur van Guebara, op den weg naar Onace gelegen, te doen zaïnentrekken, en zulks met het doel, om laatstge noemd punt te dekken. De Generaal Ituralde, die het verst verwijderd was deed gedurende den nacht eenen togt in dezelfde rigting, om zich met de hoofdmagt der Carlisten te .vereeenigenVillareal was insgelijks opgeroepen. Het grondwetsgezinde leger, zag bij zijnen togt langs den grooten weg dat der Carlisten op de rots van Guebara en de aangrenzende bergketen geschaard en dus buiten het bereikt van het klein geweer. Het vervolgde, zoo als liet legerberigt zegt, zijnen marsch, onder het zingen van vrijheidsliederen, die ivijd en zijd weêrgatmden. Cordova achtte het niet oorbaar, om zulke welbezecte stellingen aan te tasten, en hij bepaalde er zich toe, om efene korte rust te midden der vlakte te houden, als wilde hij afwachten, dat men hem den slag aanbood. Maar aan weerszijden was de voorzigtigheid even groot, en men zag elkander rustig aan. Zoodra echter de grondwetsgezindeu zich, weder op marsch begeven hadden, en hunne tegenstanders zich hadden overtuigd; dat de eersten niets anders verlangden dan, zonder eenige vijan delijkheid te plegen, op dezelfde wijze als zij gekomen waren, naar Vittoria terug te keeren, daalden de Carlisten van liet gebergte af, om her spoor hunner vijanden te volgen. Gedurende hunnen geheeten verderen togt, werd het leger der. gror.dwetsgezinden door "duizenden scherpschutters aangeraildj Villareal en Itaralde kwamen acntervoigeiis aanom dat leger nog meer te bemoeijelijken en deszelts marsch te vertragen. Het slaagde er eindelijk in, om in kleinere afdeelingen gepiitst, den teruglegt :e volvoeren, en kwam, wei verontrust, maar niet regtstreeks en ernstig aangevallen, .gedurende den nacht weder te Vittoria binnen, zonder groot verlies te hebben geleden, Door middel van deze afwending, had Espartero zonder tegenspoed Duiango" kunnen bereiken, en kwam hij vervolgens te Bilbao. Berigten over Parijs van den 21 November, Den 12 November heeft de eerste zitting der Cortes plaatsgehad, dezelve was eene voorloopige préparatoire zitting. In de Kamer der Pairs zijn twee Secretarissen benoemd. I11 die der Afgevaardigden, in welke 116 leden tegen woordig warenheeft de oudste van jaren Campi/lo, oud 79jaren, het Voor. zitterschap voorloopig aanvaard en is mep meerderheid yan stemmen 'daarop tot werkeliiken Voorzitter, de heer Tsturit» benoemd', die .tot de partij der beweging behoort. Er hadden zich 53 stemmen op hem verèenigdde overige waren onder vier anderen verdeeld, van welke-één jt, één 8, één 2 en ue beide laatste" ieder ééne stem bekwamen. De zitting is tot den volgehdth dag uitgesteld. FRANK R IJ K. ParVs den 20 November. De Luitenant-Generaal AtO"a, gevolmagtigd Minister van H. K. M. te Londen, moet eene buitengewone zending te Parys vervollen, vóór dat hij zich naar zijnen post begeeft. Dc Generaal Alava zal zich, zegt men, bij den Koning der F ran schep kwijten van eene vertrouwelijke zending van den kant van de Koningin Christina; het is echter te geloovendat de Voorzitter van den Raad, Men- dizabal, her onderwerp van die zending kent, maar evenwel heel'c dit een voorwendsel opgeleverd aan de kwalijk gezinden, om namenli.ik de geruch ten van de schikking van een huwlijk met Don Carlos te verbreiden. Gisteren heeft het Hof der Pairs, vereenigd in Kamer van beschuldiging Fieschi in staat van beschuldiging gesteld, als eersten aanlegger, en Morey, Pepin en Boireau, als tegelijk met Bechetin de misdaad gecompliceerd. Het Hof der Pairs heeft ook op dien dag het requisitoir van den'Procu.- reur-Generaal Martin goedgekeurd, waarbij de nog overige beschuldigden van April 1834, in drie kategorien verdeeld worden. De zitting is tot na dere aanzegging uitgesteld. Den 21 November. De Poolsche vlugtelingen, welke te Bastjgnolles voor cenigen tiid waren gevangen genomenbeschuldigd zijnde van eene associatie te hebben opgerigt, zijn wederom in vrijheid gesteld. De Kamer van het in staat van beschuldiging stellen heeft beslist, dat er geene reden was hen te vervolgen, en zij zijn dus na eene maand van voorloopige gevan genis aan de vrijheid terug gegeven. Het Journal de la IJaye bevat onder dagteekening van den 2T November: Al wat wij ve nemen van de verschillende bronnen, met betrekking tui hetgeen den onwaardigen strijd van het Journal des Débats tegen den Keizer vat! Rusland heeft kunnen opwekken, bevestigt de eerste meening, welke wij omtrent dit onderwerp geuit hebben. Het schijnt, zooais wij verondersteld hebben, dat er wezenlijk eene aan spraak aan her Municipaal Ligchaam te Warschau gedaan, is. maar voor het overige bestaat er niet eenige waarborg voor de echEheid van de versiewelke ecu haif-offipiëel orgaan van ten gedeelte van het Franseh Ministerie- tr van gegeven heeft. e

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1