Dan 20 November is te Amsterdam binnen gekomen een detachement van he: depót der 18de afdeeling Nationale Infanterie, om te worden gevoegd bij Je veid-hataljous te dier stede garnizoen houdende, Van den Heider wordt van den 19 November gemeld: Heden ochtend te zes ure is de Pruissische galjas HermanKapitein Kioto, van Petersburg, met lijnzaad, op de stranden bij Huisduinen vervallen. De equipagie is door middel van de redding-boot, benra id door II. Bras, schip per, en C. Zeeuw, J. DuitR. KrukP. Klom, R. de Jager en A. Kwak, als roeijers, behouden, doch niet zonder gevaar, aan wal gebragt. De berigun van Paramaribo, in dato 25 September 11., maken melding van het hevig woeden der mazelen aldaar en te Nickerie onder de slaven. Van eenige plantagien bevinden zich de helft a twee derden der negers in de hospitalen. Deze gesteldheid met eene groote behoefte aan waterwelke veroorzaakt wordt door het drooge weder, dat zich reeds ingezet heelt en hetwelk hen verhindert het suikerriet over te voeren, heeft voornamelijk gestrekt om het malen der suiker te beletten. Weinige schepen kunnen aldaar eene lading vinden. Een der Belgische dagbladen van 15 November, spreekt over het geld, hetwelk door Belgie aan de Gezanten wordt uitgegeven, en zege, dat Mr. Sylvanus van de IVeyer de kleinste der Belgische diplomaten is, doch het meeste tractement ontvangt, namelijk, 80,000 fr. jaarlijks. Daar hij te Lon den geene diners diplomatiques geeft, zoo moet hij met zijne uedienden ot zijne Phrynes zegt gemeld dagblad, de zakken krooncn verdeelen, die de revolutie hem geschonken heeft. Daarenboven zijn er nog 70,000 fr. voor reiskosten, 50,000 fr. voor de agenten, 65,000 fr. voor onvoorziene uitgaven, te zamen nog 185,000 fr.op het budget uitgetrokken. De heer le Hon heeft in Parijs slechts 58,000 fr. jaarlijks. Op het budget vindc men nog 54,500 fr. voor de legaticn ln Italië. Daar het burger koningschap van Leopold aldaar niet vertegenwoordigd wordt, zal dit geld aan den H.Stoel worden besteed Hoe dit zijmen weet ten minste gedeeltelijk tot welk einde het geld in Belgie wordt aangewend! Te Ostende is in den avond van de 11 November een Engelsch schip gestrand, bevracht met katoen en indigo. Den ingang der haven misgeloo- pen hebbende, werd het vaartuig op het havenhoofd geworpen en is gansche- lijlc vernieid. Een gedeelte der lading zal gered worden. De equipage is zonder ongeluk geland. Aan de Augsb. Zeitung wordt uit Brussel geschreven dat de Kamer der Vertegenwoordigers, zonder'eenige der meest Ministeriele leden uit te zonderen, nimmer hare toestemming zal geven tot de betaling der achter stallige schuld der Nederlanden welke de cractaten van de 18 en 24 artikelen ten voordeele vanj Holland bepalen. Men zou eerst betalen van den dag af, waarop Koning IVillem de eindschikking geteekend, den vrede gesloten en de Belgische onafhankelijkheid erkend zoude hebben. T U R K Y E. Konstantinopel den 16 October. Er worden tien groote oorlogschepen uitgerust, aan welker boord de Kapudan-Pacha zelf in zee zal steken. Zij zullen zoo als het heet, Smyrna, Samos, Creta en de Afrikaansche kusten bezoeken. De cantonnementen van bet leger van den Groot-Vizier naderen Syrië. Er is een weg tot de uiterste grenzen gebaand geworden, en de artillerie is voortgedrongen. Het leger van Ibrahim-Pacha marscheert naar het Noorden en heeft versterking bekomen. Naar wij vernemenblijkt het uic de docu menten door IVassaf Ejfendi naar Konstantinopel overgebragt, dac Tafil-Bussi een Agent, van Mehemed-Ali is. De gezondheid van Mchemed is zeer sleclu. De door de Engelsche geleverde wapenen zijn nog niet betaald en het schijnt, dac men den Paella thans tot vervulling van zijne pligten wil dwingen. Men beweert dat het Regentschap Tunis ook een Paschaliek worden zal en voor Namik-Pat:\\a bestemd is. In Tripoli is de orde nog niet hersteld. De vesting is wel door de troepen van den Sulcan bezet; maar buiten dezelve staan 100,000 Bedouinen welke de terugkomst van den voormaligen Bey verlangen. De Janitzaren met hun kostuum en vleeschketels houden zich aldaar op. De Aga van Mesurate heeft geweigerd zich aan de Porte te onderwerpen. Men verwacht den door de Porte nieuw benoemden Pacha, die eene aanmerkelijke verstrekking zal medebrengen. Het gerucht heeft zich hier verspreid van het verbranden van een En- geisch scoomvaartuig bij Marmaritza. In het kanaal liggen RussischeEn- geische en Fransche schepen In de Gazzeta di Zara van den 30 October, leest men Wij hebben reeds gemeld, dat de blokkade der Albanische kust door de Otcomannische vloot reeds met de daad, dat is zonder voorloopige kennis geving van de vreemde Mogendheden, is opgeheven geworden. Wij zijn nuten gevolge eener mededeeling van den Oostenrijkschen Consul ce Scu tari, gemagtigd te berigten dat blijkens eene door den Grootvizier aan de vreemde Consuls, in de hoofdstad van Albanië gerigte circulaire, de blok kade der geheele Albanische kust van den 22 October af, stellig opgeheven en liet uic- en invaren der aldaar gelegen havens behalve vjn nu af weder vrij is voor vreemde zoowel als voor Turksche schepen. Nóg deelt dat blad eenen brief uit Scutari van den 22 October mede, vol gens welken eindelijk de lang verwachte Tartaar uit Konstantinopel was aan gekomen met een bevelschrift des Sultans, waarbij de Gouverneur van Scutari, Hafis-Vachategen wien de ingezetenen, eene zoo groote verbic- tering hadden doen blijken, naar Kutaieh in Klein-Azie verplaatst, en Osman. Pacha tot zijn opvolger benoemd werd. Ten gevolge van de verstandige maatregelen des Groot-Viziers, bleef de rust voortdurend ongestoord. RUSLAND. Z. M. de Keizer van Rusland heefc den 24sten October bij Bjelaja Zerkoff eene wapenschouwing gehouden over de aldaar bijeen getrokken troepen van de 11de en 12de infanterie-divisie met hare artillerie, en over het geheele vereenigde reserve-kavallerie-corps. Den 25ste» heeft de Keizer de bij ge noemde plaats vereenigde commando's der onder-officieren en soldaten van de garde en het leger, welke zich met onbepaald verlof in de gouvernementen Kiew en Volhynie bevonden, in oogenschouw genomen. Bii besluit van 11 September 1834, had de Keizer namelijk bevolen, dat alle soldaten, die 20jaren gediend hadden, voor den verderen -ijd hunner dienstpligtigheid met onbepaald verlof gezonden en alleen in bijzondere gevallen onder de wapenen geroepen zouden worden, en had zich als nu in persoon willen overtuigen van de doelmatigheid der gegevene voorschriften omtrent die oproeping, welke nu gebleken zijn geheel aan de verwachting te beantwoorden. Den nösten was Z. M. van Bjelaja Zerkoff naar Nowaja-Praga vertrokkenen den 27sten des avonds aldaar aangekomen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 17 November. Men leest in het Journal de Paris: Het. rapport van Cordova ovc-r de zaken van den 27 en 28 October beves tigen tietgeen wij deze laatste dagen daaromtrent gezegd hebben. In die cwee dagen hebben de Chrisrinos 200 gekwesten en 3 gevangenen gehad, doch de Carlisten hebben 7 a 800 man en 100 gevangenen verloren. Eene depêche van den 13 November meldt, dat de twee vaartuigen, die van ons door de Carlisten waren opgeligc, terug zijn gegeven. Het geldgebrek heeft de Carlisten eene expeditie in Catalonie belet, welke Don Sebastian moest commanderen. De Generaal Eguia heeft zich naar Biscaije gewendom Bilbao gedurende de afwezigheid der Engelschen te verschalken. Eene latere depêche meldt ook dat de expeditie van Ituralde is opgehou- nen wegens gebrek aan geld. Zijn Eiac-major en zijne administratie was nog te Toiosa. Eene depêche van den ïóden meldt, dat Cprdova den inden te Pain. peluna me: 8,000 man is aangekomen. Don Carlos is den inden van Toiosa naar Onate vertrokken. Men schrijft uit Catalonie, dat de inwoners weinig er op gesteld zijn, om zich aan het bevel van de ügting van 100,000 man te onderwerpen. Mina dringt aan op de noodzakelijkheid om de bevolking niet misnoegd te maken,. Welke reeds ten prooi aan eene al ce groote gisting is. Eene van de liervor. mingenwelke cie Generaal het meeste moeite zal hebbenom te bewer. ken, is de afdanking van 50,000 man, welke, verstrooid op alle plinten van Catalonie, naar men verzekert, zonder van eenig nut te zijn, soldij uit de openbare schatkist ontvangen welke op 80,000 fr. geschat wordt. Van Madrid is een nieuw financieel plan te Parijs ontvangen, waarvan de grondslagen sints lang door den heer Mendizabal en zelfs reeds gedurende zijn verblijf te Londen schijnen gelegd te zijn. Men vindc daarin een deuk. beeld, hetwelk sedert geruimen tijd het Ministerie heefc bezig gehou- den, namelijk om de openbare schuld te grondvesten op Oen waarborg der nationale eigendommen. Dit oncwerp, zegt men, zal aan de Kamers worden aangeboden. Berigten over Parijs van den 18 November. De Kolonel Iriarte heefc den j>den een voordeel op de Carlisten in Bis- caye behaaldop welke hij 40 gevangenen gemaakt en 9 man gedood heeft. Het schijnt zich thans te bevestigendat de Portugesche troepen Spanje zijn ingetrokken. De Autoriteiten van de Spaansche provinciën hebben bevel ontvangen om haar op de meest vriendschappelijke wijze te behandelen. Een brief van de grenzen van den I4tlen bevestigt, dat de Generaals Cordova en Evans Victoria verlaten hebben 0111 den Generaal en Chef van de troepen van den Pretendent, den Graaf de Casa-Eguia te gemoec te crekken. De Engelsche kavalerie en artillerie hebben van haren kant Santander veria, ten en zich bij Generaal Evans gevoegd. Talrijke benden Carlisten onderscheppen al de communicatie» in den omtrek van Girone anderen doorloopen de grensscheidingen van Frankrijk. Ribellas en Saiscasas zijn door de Carlisten bezet. Berigten over Parijs van den 19 November. Eene telegraphische depeche van Bayonne, zegt het Journal de Parisvan den loden, meldt, dat Don Carlos den I4den te Toiosa was, waar hij zich wilde vestigen. De Generaal Eguia, was denzelfden dag te Salvatierraop zijnen tetugtogt van voor Bilbao. De Engelschen en de Generaals Jaureguy en Espartero hebben zich den 8scen ce Victoria met Cordova verbonden. De arcillerie en de kavallerie, van Burgos moetende komen zullen later deze plaais binnentrekken. - Het Spaansche blad de Eco bevat het volgende: De faccieusen hebben eene nieuwe organisatie ondergaan. Sagastibelza een ruw en wreed mensch, neemt het bevel over Guypuscoa, en Groteez zal eene afdeeling op de oorlogs-linie commanderen. Men stelt in dit oogen- blik eene brigade van 2,000 man zamen, gekozen uit de overige bataljons welke bestemd is om in Catalonie over te gaan. Zes stukkenvan welke een van 18 en een van 24 zijn ce Toiosa aangekomen, men weet niet met welk plan. Het totaal van de Carlistische artillerie is van 15 stukken van verschillend kaliber, om welke te bedienen 3 of 400 man, alle Castilianen, bestemd zijn. Hunne infanterie is reeds 35 bataljons sterk, van welke 32 uit manschappen van de vier provinciën en 3 uic Castilianen zijn zaamgesteld. De ruiterij bevac 800 gemonteerde manschappen. De natie moet wel doordrongen zijn van de dringende noodzakelijkheid, om krachtige pognigen aan te wenden. Het geldt hier overwinnen of sterven, want men heeft met welberaden lieden te doen, die zich voorgesteld hebben, te sterven of te zegepralen. GROOT - BRIT ANNIE. Lokden den 18 November. Ten gevolge van de uitrusting van Fransche oorlogschepen in de haven van Tonlonverzekert men dat uit Portsmouth door de Pantaloon aan de linieschepen Russell, Malabar en Hastings, elk van 74 stukken, bevel gezonden is, om zich bij hec smaldeel te Maltha te voegen. Er waren voor den opbouw van een nieuw Parlements-Huis meer dan 200 plannen ingeleverd. In een Engelsch nieuwsblad vindt men het volgende geval van voor- beeldelooze moedbetooning vermeld Terwijl het Engelsche'oorlogschip the Thunderer op den 12 September in de Middellandscbe zee, bij donker weder en hooggaande baren, onder dub bel gereefde zeilen lag', sloeg een matroos van eene der raa's in zee, waar hij waarschijnlijk zijn graf zoude gevonden hebben; doch zonder.zich een oogenblik te bedenken sprong de Luitenant Bunburijhoewel zijnen regterarm verloren hebbende, over boord, zwom naar den man en hield hem en zich zei ven zoo lang boven water, tot dat men hen niet de sloep beiden koude redden. De Admiraal Rowleij heeft het menschlievend gedrag van dezen officier aan de Admiraliteit gerapporteerd. F R A N K R TJ K. Parijs den 17 November. Een Parijsch blad meldt, dat het vertrek van den heer Bat ante. Gezant te Petersburg, hetgeen op heden, den i7den be paald wasonbepaald is uitgesteld. Het Journal des Dibats bevat tegen woordig stukken, welke zeer vijandig jegens Rusland gezind zijn, men ver haalde reedsdat de Russische Gezant te Parijs daaromtrent aan de Regering opheldering gevraagd had. Men zeide gisteren en men herhaalde het heden, dat Engeland zijne bemiddeling aan Frankrijk en aan de Vereenigde Staten van Amerika had aangeboden. -De Gazette de France bevat het volgende artikel De heer Campazanogeplaatst bij de legatie van Christina te Lissabon, is te Parijs aangekomen met het berigc, dat het Portugesche Gouvernement stellig weigert de hulptroepen in Spanje te doen binnentrekken, vermits, krachtens het tractaat, die troepen niet bestemd waren om in het Noorden te gaan vechten, of om te velde te dienen, maar eeniglijk om de versterkte steden te bezetten. De beweegredenen dezer weigering is ongetwijfeld de gezindheid der divisie van Traz los Montes, ..lie uit Miguellistische soldaten is zamengestelden die onmiddellijk naar Karei V zoude overloopen. Dus is het binnenrukken der voorhoede van de Portugesche hulptroepen in Zamora, van hetwelk de Gazette van Madrid en de ministeriele dagbladen berigt gevenvolstrekt zonder beteekenis en waarschijnlijk zonder grond. Den 18 November. De Generaal Sebastians, Ambassadeur vail Z. M. te Londenis dezen morgen van Parijs vertrókkenom naar zijne por. weder te keeren. Men zeide gisteren aan de beurs, dat een voorstel door Lord PaltttersM gedaan van eene officieuse mededeeling van Engeland tusschen Frankrijk et de Vereenigde Staten, om het verschil bij te leggen, het onderwerp van i overweging des Ministerielen Raads geweest was. Er zou besloten zijn,de men Lord Granville zou verzoeken het Engelsch kabinet van wege IS.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2