wen en (V gnurheid van het saizoen beveiligteen baard versiert z$ne kin zijne klee ding is gemakkelijk en ligt; hij is met een mousquèton g-ewapettd dat negen malen in eene minuut losbrandt; zijne bepakking is buitengemeen bevallig en ligt; het getoomde paard eet even als of het den teugel niet aan haddiï. Deze ruiter heeft de drie volgende proeven moeten uitvoeren: i°. II ii heeft zijn paard den teugel afgedaan en ontzadeld, zijne wapenen afgelegd en zich ontkleed in 40 seconden. 2°. Hij heeft zijn paard gezadeltj.opgetoomd en bepakt; zich gekleed, gewapend en in het zadel gezet en.vuur beginnen te geven, in eene minuut en acht seconden. 3°. In galop zijnde, is hij van het paard gesprongen, hetzelve den vrijen loop latende; is over een slagboom van omtrent vier voeten hoogte ge sprongen snel over eene bedding (plate-formc) gegaanis eene gracht van veertien voeten overgesprongen, heeft zijn geweer gelost; is, terug ko mende, de gracht op nieuw overgesprongen, met een sprong in het cirque terug gekomen, en in het zadel zich zettende zonder b'ehulp zijner handen, onmiddellijk begonnen op nieuw te vuren. De geheele kleedmg, uitrusting, wapening en harnaelrement van dezen ruiter wegen 51 ponden, namelijk, de helft' minder dan de tegenwoordige bepalingen voor het wapen der ligte kavalierie daarvoor stellen; hij heeft niets blinkends of klinkends aan zich, hetgeen den ruiter een groot voordeel verschaft bij het doen van verkennin genverrassingen enz. De Prinsen hebben den Kolonel de Brack, hunne tevredenheid in de vlei- jendste bewoordingen betuigd. Terwijl de onderneming der Franschen wordt voorbereid, die ten doel moet hebben, om den Emir van Mascara, bij Oran, te tuchtigen, blijkt uit verschillende berigten van de Aftikaansche kust, dat de bewoners van het voormalig Rijk van Algiers in den omtrek der meeste, door de Franschen bezette punten, thans eene vijandelijke houding tegen hen aannemen. Reeds vroeger heeft men van kleine togten naar het binnenland gewag gemaakt, die onlangs door de Fransche bezettingen der steden Algiers en Oran onder nomen zijn, om de'vijandige Arabische volksstammen in bedwang te houden. Thans leest men in eenen brief uit Bona, van den 13 October: Den 3den der vorige maand is van hier een togt ondernomen, tegen den stam van Ben-lssaia. die op omstreeks twaalf uren van deze stad, zijne ten ten heeft opgeslagen. Het doel daarvan was, zoo het heette om deze Ara- bieren te straffen, dat zij Karavanen hadden aangehoudendie paarden voor ons leger herwaarts bragcen. De uitgetrokkene kolonne was uit de jagers onzer bezetting, de spahis, 100 mineurs, 50 grenadiers van het 59sce reSe" ment, en eenige artilleristen zamengesteld. Deze kolonne ging des avonds ten zes ure op weg, onder het geleide van zekeren Mustapha. Den volgen den ochtend, met het krieken van den dag, kwain men aan eenen bergpas, diep de soldaten een voor een moesten doorgaan, en kort daarop bereikte men het kamp der Arabieren. De tenten waren reeds gedeeltelijk weggeno men en diegene, weljte waren blijven staan, waren verlaten. Slechts gelukte het onze troepenom eenige achterblijvers en een zeker aantal hoornbeesten magtig te worden. De bevelvoerende Generaal met het meerendeel der troe pen en de artillerie nam daarop den terugtogt aan; maar de vijand had in middels de bergpassen bezet, zoodat de spahis, die eenigzins achter geble ven waren, gedurende een marsch van twee uren veel van de Arabieren te lijden hadden. In één woord, deze onderneming is niet voordeelig voor ons geweest en er is daaromtrent dan ook geene dagorder uitgegeven. Men zegt, en de zaak schijnt zeker, dat de gids.en ongekocht waren, om onze troepen den langsten weg te doen nemen, in plaats van eenen anderen, die korter was en waarop de onzen niet aan zoo vele gevaren zouden zijn bloot gesteld geweest. Er valt niet aan te twijfelen, dat wij binnen kort ons achter onze muren, en misschien wel in onze huizen, tegen de. vijandige Arabieren zullen moeten verdedigen. Eenige dagen geleden hebben de Bedouinen het houtgewas en de struiken op de ons omringende bergen in brand gestoken. De vlammen zijn tot ver scheidene, aan bijzondere personen alhier roebehoorende eigendommen, over geslagen. Den 4 November. Men leest in de Quotidienne Wij vernemen door onze particuliere correspondentie, dat de Infant van Spanje, Don Sebastiaan aan het hoofdkwartier van Don Carlos is aangekomen. Don -Sebastiaan was in Italië: hij is een gedeelte van Frankrijk door getrokken en den apsten de grenzen overgegaan. De Infant Don Sebastiaan, is een Zoon van de Prinses van Beiraen bij gevolg Neef van den .Koning van Spanje (Don Carlos). Hij is in 1811 geboren en heeft in 1832 de Prinses Maria JmeliaZuster van den Koning van Napels gehuwd. De Parijsche bladen brengen de volgende v.oorbeeldep bij van den goe den uitslag, -welken sommige letterkundige ondernemingen, inzonderheid periodieke geschriftenin den laatsten tjjd in de Fransche hoofdstad gehad "hebben De actiën van de Omnibus waren op zeker tijdstip niet meer dan 200 fr. waardig, thans zijn zij tot 2600 fr. gestegen; die van den s-houw- burg van het Palais Royal waren gewoonlijk pp 1000 fr.thans wonden zij voor 6000 fr. verkochtdie van het Magasin Pittoresque zijn geklommen van 1000 tot 8000 fr.die van den Constitutioneel van 10,000 tot 160,000 fr. die van het Journal des Notaires van 3,000 tot 30,000 fr.de grootste opgang en waarde-vermeerdering die een der bladen gemaakt bad, was echter die van la Gazette des Tribunaux. De aktiehouders hadden nooit meer dan 150 fr. gestort, en hunne 150 fr., hadden thans eene waarde van 15,000 fr., eenen jaarlijkschen intrest van 1,500 fr. gevende. Ook van sommige andere ondernemingen had men dezelfde klimming der actiën opgemerkt; die derko. lenmijnen onder anderen van den heer Casimir Perier waren van 10,000 tot 30,000 fr. gestegen. De regterlijke werkzaamheden van het Hof der Pairs, schijnen het hoogst belang te zullen opleveren. De, tegen 16 November aangekondigde, «erste zittingen zullen geheim zijn, even als al die welke het Hof der Pairs en de gewone regtspleging besteden aan het stameren over het in staat van beschuldiging stellen. Het -procesofschoon de beschuldiging nog Slechts over vier personen hangende is, heeft eene zeer groote werkzaam heid van instructie vereischt en men begroot op vier lijvige gedrukte boek- deelen de uitgebreidheid van het rapport, hetwelk de heer Portalis moet uit brengen. Het lijdt geen twijfel dat dit werk aan de dagbladen zal medege deeld wordenzoodra de instructie niet langer de geheimhouding zal vereischen. Den 5 November. Men leest in het Journal de la Cote-d'Or, van den lsten dezer, her volgende: Een vijftiental militaireeen gedeelte uitmakende van een geheim genoot schap, zou door de Policie te Auxonne overvallen zijn, in hunne plaats van vereeniging, waar men eene omslagtige briefwisseling heeft gevonden, die op ihet spoor brengt van een complot tegen het Gouvernement. Men schrijft van Tarbes (Hautes-Pyrenées)den 29sten Qctober: Gisteren morgen tegen 4 ure, is de aarde geschokt. Gedurende 7 a 8 se conden zijn onze huizen hevig geschud. De schokken hebben zich ver scheidene mijlen in den omtrek doen voelen, maar zij zijn aanmerkelijk in hevigheid en langdurigheid vermeerderd in de meest nabijgelegen plaatsen bij de Pyrenéen. Men verhaalt, dat zij bij Bagneres vele minuten geduurd hebben en dat de verschrikte inwoners zich bijna naakt bni;en hunne hui- Zen begeven hebben. De schade door de aardbeving aangerigt, is echter gering. Dit verschijnsel, is door een groot geweldzeer nabijkomend.aan I het rollen van den donder In de diepten van oqze bergen, gedurende,de iange omeeders in dan zoutervergeeld geweest. MENGELINGEN. HET EILAND MALTHA. Het eiland Malth,a verkeert thans in zulk eenen ellendigen toestand, dat de Maitheze'rs hun land verlaten, zoodra zich daartoe eenige geleger.hv'd aanbiedt; verscheidene gaan naar Algiers, anderen naar Egypte. Hunne taal, welke veel naar de Arabische taal gelijkt, geeft hun vele voordeelen in Afrika. Het eiland Maltha, telt omstreeks 90,000 inwoners; het eiland Goza, dat in de nabijheid ligt, telt er 24,000, en op deze beide eilanden vindt men naauvvlijk genoegzame territoriale voortbrengselenom een derde der bevol king te voeden. Eertijds onder de regering der Ridders, genoten de Mal- thezers eene zekere welvaart, om dat de rijkdommen der orde in hun land besteed werden. Eene groote- menigte menschep werden gebezigd, zoo voor de uitrusting en de dienst der galeijën, als voor de menigte inrigtingen, welke op liet eilaiid zelve geyestigd vyaren. Maar zoodia de Turksche magc haren invloed in Europa vprjoor, verupnderde ook de belangrijkheid der Ridders, en eindelijk was dezelvebijna tot niet gedaald op het tijdstip, toen Napoleon slechts eene demonstratie tegen la Valette (hoofdstad van het eiland; had te doen, om er den Grootmeester en de Ridders uit te verjagen. Gedurende de twee jaren, dat de Franschen meester van la Valette wa ren, vonden de inwoners nog werk; en, onder de Engelsche heerschappij, de handej van den Levant uitsluitend door. Engeland gedreven wordende had er tot in 1814 eene maritime beweging plaats, welke de bevolking on dersteunde. Maar thans nu de handel op den Levant eere groote mededin ging .heeft, is de haven van la Valette niets meer dan eene militaire posi tie, eene soort van entrépót, dat weinig aftrek heeft, eene rustplaats \oo: de schepen. Ook is er de ellende groot. Dé vreemdelingen worden door eene menigte bedelaars, cicerones, enz., overvallen, die hen uren kunnen vervolgen. Het getal der makelaars of handelaars, de zoogenaamde handelskamer uit makende, beloopt geen twintig, en zelden vindt men in het daartoe bestemd lokaal meer dan zes of acht personen vereenigd, om er over zaken te han delen. Het Engelsch garnizoen verschaft den inwoners eenigen onderstand, doch dit hulpmiddel is zeer zwak. Wij hebben te voet het geheele binnenste des eilands doorreisd, wij heb ben de Civita-Vecchia, de oude stad, enz., bezocht. Overal hebben wij eenen steenacluigen grond gevonden, welke koren, katoen, vijgen, vruch ten van verschillenden aard, vooral meloenen, oranje-appelen en citroenen, voortbrengt. De wijn en het vleesch komen van Sicilië, de wijngaarden leveren er naauwlijks druiven genoeg, om als vrucht te worden gebruikt. De aanblik van het land is eentoonig en dor; slechts hier en daar ziet men eenige boomen. De steen om te bouwen ontbreekt er nietook is de wo ning van den armsten boer van de schoonste steensoorten vervaardigd. Men ziet er geenen schoorsteen; alle huizen zijn van platte daken voorzien, waarop zich het regenwater vergadert, om daarna in eenen regenbak onder het huis bewaard te worden. Een boerenhuis is eene vierkante steenmassa, van eene tamelijke hoogte, waarin eene opening voor de deur en eene of meerdere kleinere openingen voor de ramen worden gevonden; het dak, dac zoo als wij gezegd hebben volmaakt plat is, gevoegd bij het geheel geeft er het aanzien van een graf aan. In het binnenste van het eiland ziet men eene menigte dorpenwaarin verscheidene net versierde huizen met kolommen en balkons en een aanzien lijk getal kapellen en kerken, .welke alle aan de Roomsche Godsdienst, als de beerschendezijn gewijd. In la Valette leveren de huizen almede een zonderling schouwspel op door derzelver balkons"; welke soms zich als een prachtig versierd kabinet vertoonen, alwaar de vrouwen een luchtje komen scheppen; vierkante openingen, welke men met traliën kan sluiten, dienen om de vrouwen voor het oog der voorbijgangers te verbergen. In de" straten dragen de vrouwen eenen grooten zwart-tatfen sluijer, welke dezelve van het hoofd rot' de voeten bedekt. De Malthesche vrouwen schikken dezelve met smaak, ten einde tevens hun levendig gelaat en de kleinheid hunner voeten ie doen opmerken. -Niets is rijker 'en verschillender, noch de grootheid van het Christendom meer waardig, dan de gebouwen, welke, onder de heerschappij der Malthe- zer-ridders, zij'n daargesteld. Het paleis van den Groot-meester bevat onme telijke zalen, versierd met wit marmeren pilaren van de grootste schoonheid. Van alle kanten ontwaart men de beeldtenissen der Groot-meesters en Rid dersdie in de veldtogten "tegen de Turken hebben uitgemunt. Vooralver- dient opmerking eene zaal, waarvan de vloer meteén"geelachtig matweik overdekt is en de wanden met de rijkste behangsels van Azië 'en Afrika prijken. De Sint Jans-Kerkwaarin zich de graven der Groot-meesters en Ridders ■bevinden, is mede merkwaardig. Van den' marmeren vloer af tot aan het gewelf, is er geen punt alwaar'geene versiersels té vinden zijn. De vloer zelf is'een Mozaïk-werk, waarop duizende kleuren en vormen zich afwis selen; elke kapel, elk graf jieeft eene verschillende decoratie, alwaar het gebeeldhouwd marmer, het schilderwerk én Hét goud óm' het zeerst schitte ren. Niets is indrukwekkender,' dan het g'ezig't van de kanonnen, zwaarden, harnassen en verdere op de Turken vétóverde stukkenwaarboven altoos het Malthezer-kruis prijkt, als wilde het dé'ir 'nog deszelfs zegevierende raagt doen gevoelen. - STOOM-SCHEEPVAART in de VEREENIGDE STATEN, Men spreekt in de yereenigde Staten veel.van een nieuw stoomschip, the Levingtqndat veel sneller dan allé tot hü tóe bekende booten moer varen. Het -is 208 voeten lang, 22 breed en 11J voet diep. Dé (engte van deii hefboom bedraagt 4 voeten en de doorsnede der raderen 24 voetenmen sphat het getal van derzelver .cirkelvormige bevvegingen op 21 tot 23 in de minuut. De Levinglon gaat in 12 uren van New-York naar Providence hetgeen 17 of 18 Engelsche mijlen in het ;tqr uitmaakt. 'Wanneer de spoorl weg van laatstgêmelde stad naar Boston voltooid zal zijn, zal men in 14uren van Boston naar New-York reizen, en dus in dien tijd een afstand van251 mij len kunnen afleggen. Voegt men hiérbij zes uren voor den afstand tnsschen New-York en Philadelphiadan zal men de reis in 20 uren .volbrengen. Een in.de Westelijke Staten uitkomend dagblad, le Répnblicain du Missouri, berigtdar zich op 23 Junij jl.te gelijker tijd 22 stoomschepen in eqnè enkele haven (St. Louis) bevondenwaaronder Mé great Mogul van poo- en.the John Dqvis van 30 tonnen. Deze scljepen waren van .alle punten der ■Vereenigde Staten aldaar ïjij elkander gekonien. ,De volgende opgave der voornaamste afstandenwelke .de Noord-Amerikaqen op de binnen-wateren door middel van stoomschepen afleggenkan een denkbeeld van hnnne groote opdernemingen geven. Van St. Louis ,naar hei fort Leavenworth aan den Missouri, 400 mijlen (133 uren). Van St.-Louis naar de bezittingen der Amerikaarsèh.e compagnie voor den pelterijen-handel aan de monding van de geeie rivier 1800 mijlen (600.uren). Van St. Louis naar de St. Antons watervallen,.den Mississipi.opwaarts, 900.mijlen (300 uren). Van St. Louis naar Pittsbufg 46o.nren. Van St. Louis naar New^OrLeans, 1258 mijlen Qjlo.urep). VanjPittsburg naar.INew-Orléans, 2o3o,mijI«n (67? uren). Er zijn stooipschepen, ^.elke .den Missouri tot op 2100 mijlen afstand van des- zelfs mqndiuginden Mjs$issjpi, datis ar3500 Iljijlen Cué? uffia) vrat fa Atneriltsaniehen zee-boezem af, "hebben opgegeven.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3