A". 1835. LEYDSCHE COURANT. t u r k y e. Maandag den 9 November. AFKONDIGING. PERSONEELE BELASTING Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, herinneren bij dez°n, ter vol doening aan het ingekomen besluit van deh Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Hol land, van den 17 October 11., N°. JJJJ d. b. QProvhiciuatyldd^ N°. 117), zoodanige der Ingezetenen, welke door eenigc omstandigheden, voorzien bij artikel 27 en 42 der .wet op het Personeel, van den 29 Maart 1833, (Staatsblad Nc. a), in den loop dezes jaars, alsnog zullen komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, te we ten 'door het in gebruik nemen van een Perceel ot'Woonhuis, dat den 15 Mei 11. ledig stond, of hetwelk na dien tijd, door den Eigenaar of Huurder, in plaats van den Huis bewaarder, voor het geheel in gebiuik is genomen, of van Mobilair voorzien is gewor den, 01 door het sints dien tijd vermeerderen of aanschaffen van Dienstboden en Paarden, dagsvan ,s morgens ten 9 tot namiddags ten 2 ure, ten einde aldaar een biljet van aangifte ter invulling ie bekomen, en daarin de aangifte te .bewerkstelligenom al zoo zich vrij te waren van-de- poenaliteiten, bij art. 35 en 39 der wet vastgesteld, bij welke onder anderen, zoodanige nalatigheid, te weten, voor zoo veel het niet aangeven der liiervoren gemelde percelen betreft, moet worden gestraft, boven en behalve de betaling der verschuldigde belasting zelve, met eene boete, gelijkstaande met achtmaal het bedrag dier belasting in hoofdsom en opcenten, en de niet behoorlijke opgaaf van Dienstboden oi' Paarden'mei het vijfdubbel der verschuldigde belasting; die echter in deze laatste ge vallen, nimmerbeneden de 20 bedragen mag, cu zulks mede behalve de betaling der belasting, op zich zelve. "Aldus gedaau en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 26 October 1335. j. G. de me.y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den Ssten November. Uit het door den Breeden Kerkenraad der Hervormde Gemeente alhier ge maakte drietal van Predikanten, waarop geplaatst waren: DD. Iioijerte Zalt-Bommel; Stroeve, te Dordrecht, en Dermout, te Schiedam, is laatstle den Vrijdag beroepen de Wel,Eerwaarde zeer Geleerde Heer J. Stroeve, Theol. Doet. en Predikant, te Dordrecht. Men verneemt, dat het Zijne Maj. den Koning behaagd heeft, bij be sluit van den 4 November, den Baron J. C. de Mey van Streefkerk, eervol als Secretaris van Staat te ontslaan, en denzelven te vereeren met den titel van Minister van Staat. Zijne Exc. zou voortdurend met het lidmaatschap in den Kabinetsraad belast blijven. In deszelfs plaats zou, naar men ver neemt, benoemd zijn de Baron G'. Sfhimmelpennivckvroeger Voorzitter der Nederlandsche Har,dei-Maatschappijen thans bij dezelve Maatschappij, ais Commissaris des Konings, belast om voor Hoogstdeszelfs belangen, als deel hebber en garant, daarbij te waken. Door Zijne Maj. zijn, in afwachting van den uitslag van nader te dien aanzien te doene onderzoekingen e'n te nemen proeven, en bij wijziging van Hoogstdeszelfs besluit van den 29 September 1823, N°. 71, eenige voorloo- pige bepalingen vastgesteld, opzigtens den aanslag der branderijen, waarin de grondstof bestaat uit aardappelen, vermengd met eene geringe hoeveel heid meel van granen. Deze komen hoofdzakelijk hierop neder: a. De bepalingen, vervat in het slot van art. 41 der wet van den 26 An- gustns 1822, blijven alleen van toepassing op stokerijen van aardappelen, waarin volstrekt geen granen, noch meel van granen worden gebezigd, en die te rangschikken zijn onder de branderijen der 5de klasse. b. De stokers van aardappelen zullen onder hun beslag eenig meei van gra nen mogen bezigen, doch niets anders dan van gerste mout en niet meer dan 2j pond per vat. van de nruto-ruimte der beslagbakkeh. c. De trek, door de stokers te verantwoorden, die het minimum van hun nen aanslag uitmaakt, zal bij abonnement door den Minister van Financien worden geregeld, doch nimmer hooger mogen zijn dan van tien kannen, van de maanden October af tot en met Maart; van acht kannen, van den isten April tot en met den 15 Mei en van den 16 Augustus tot en met den laat- sten September, en van zes kannen, van den 16 Mei tot en met den 15 Au gustus; alles gedisteleerd pan 10 graden, en nimmer lager dan van zes kan nen in de tijdperken sub a en b, en van vier kannen vijftig vingerhoeden in het derde tijdperk. d. Deze bepalingen zullen drie jaren van kracht zijn. doch zullen door den Koning zoodanig kunnen worden gewijzigd, als de ondervinding zal doeiTnoodig keuren. e. Alle bestaande overeenkomsten, nopens bet gebruik van stoom-toestel- len in de aardappelen-stokerijen, zullen worden herzien en naar nieuwe te doene proefnemingen geregeld. r Hoogstdezelve heeft bij een besluit, dezer dagen genomen, ter beschik king van den Directeur-Generaal voor de Marine gesteld de som van ƒ720, om te worden verdeeld onder de nagelaten weduwen en kinderen van de manschappen, welke in den storm van den 12 October 11. met de loodsboot Rinkelaar, N°. I, op de hoogte van Westerschelling, zijn verongelukt. Met den 15 November aanstaande zullen de brikken de Panther en de Brak, liggende te HeHevoetsluis, buiten dienst worden gesteld, en de Com mandanten dier bodems, de Kapitein-Luitenants H. C. Edeling en L. J. de Vriese, benevens de verdere daarop dienende officieren, enz., op non-acti viteit gebragt worden.. Aan de Ambtenaren der Registratie is dezer dagen medegedeeld: 1°. Dat 's Rijks Comiesen voor de in- en uitgaande Regten en Acciinsen, bij iedere bevordering van rang in deze betrekking, kunnen volstaan met den eed, dien zij als zoodanig bij de aanvaarding dier bediening hebben afgelegd; 2°. dat de acten van- aanstelling of agreatie van stedelijke of plaatselijke Beambten, in betrekking van buitengewone Comiesen voor het toezigt op de Rijks belastingen, vrij zijn van zegel- en registratie-regten. Naar men verneemt, behooren tegenwoordig tot het Evangelisch-Lu- thersch Kerkgenootschap in dit Rijk 44 gemeenten, benevens 9 filiaal- of bij-gemeenten, bediend wordende door 55 Predikanten. In 1834 zÜn er 'n de gezamenlijke gemeenten gedoopt 1425, op belijdenis aangenomen 739, en almede, op buitenlandsche attestatien, aangenomen 94. in dat zelfde jaar zijn er 9 personen (voor zoo ver bekend is) tot het Kerkgenootschap overgekomen, terwijl 8 personen het hebben verlaten. Men verneemt, dat dezer dagen de heer Roorda van Eysinga, als schrij ver van orderscheiden werken, vooral in de Maleische taal, bekend, zijne werden over-de Kromosche, Ngokosche, Modjosche en Kirrische talen aan Zijne Msj, den Koning heeft aangeboden, welke werken onmisbaar zijn, ioö wel voor hen, die zich naar Java begeven, ais voor de zich aldaar reeds bevindende Europeanen en voor de beoefenaren der Oostefsche talen. (Ja Amsterdam meldt men van den 7 November: Naar wij vernemen, zoude aan den heer IngenieurBrade, door Zijne Maj. den Koning de noodige concessie tot het aanleggen van eenen ijzeren spoor weg tussciien onze Hoofdstad en Haarlem zijn verleend. In de UtrethtSfhe courant leest meh het volgende: De degen, de met diamanten bezette eeredegen, dien de beide Kamers van Beigie, niet zoo veel ophef gestemd hebben voorden Franschen Maar schalk Gerard, als eene nationale belooning voor zijne aan Beigie bewezene diensten, wordt zeer berucht. De beide wetgevende Kamers beschouwden den Franschen Maarschalk als hunnen verlosser, en als zoodanig besloten zij hem te beloonen en wel bij eene wet, die zij daarop decreteerden. Zoodra deze wet of het besluit genomen was, deed het Ministerie den eeredegen te Luik bestellen, met bevel geene kosten te ontzien. Na drie jaren onderhan den geweest te zijn, meene men, dat het een meesterstuk zoude wezen; de heer Forville, die denzelven had Vervaardigd, had er ook geen goud of edelgesteenten aan gespaard. De Belgische Ministers schijnen niet veel kunde van een' degen te hebben gehad, ten minste zij bewonderden denzelven en deden hem op de Tentoonstelling plaatsen, ten einde al de Belgen dit mees terstuk van erkentenis zouden kunnen bewonderen. De belanghebbenden vonden dien degen ook een meesterstuk, doch anderen, die meer kennis van 'za^en en er geen belang bij hadden, vonden de bewerking slecht en het op- :£thrift met fouten. Dit beteekent niets, zegt le Messager de Gand, onze revolutionnairen zijn niet verpligt, eene taal te kennen, en zulks hebben zij meer dan eens bewezen; zij zijn nog minder gehouden, om smaak en kennis van kunsten te hebben en de'Maarschalk Gérard, een bekwaam en geletterd man, een geschenk ontvangende der Vandalen van Beigie, verwachtte onge twijfeld, dat dit geschenk de hoedanigheid van deszelfs oorsprong zoude heb ben. De schrijver beweert nu, dat, ofschoon deze degen zeer slecht is uit gevallen, de Maarschalk denzelven echter had kunnen ontvangen, niet als een meesterstuk van kunst, maar als een stuk van waarde en erkentelijkheid der Belgische Vandalen. Doch dit doet hij niet, hij weigert het geschenk, hij beschouwt het als oneer. Hij weigert den degen, zegt le Messager, welken de wetgeving der Belgische revolutie hem toekent; hij werpt liet geschenk in het gezigt der ievolutionnairen. De reden der weigering wordt niet we reldkundig gemaakt. Doch onze voorgewende nationaliteit, zegt het Belgi sche dagblad, en onze zoogenoemde nationale vertegenwoordiging moeten wel ln de algemeene opinie gedaald zijn, dat een officier, afhankelijk van eene Mogendheid, die de beschermster is, van de tegenwoordige Belgische regeringloosheid, haar eene schandelijke 'sanglantbeleediging durft aan doen, door met verachting eene onderscheiding te verwerpen, welke men met zoo veel ophef heeft toegekend. Wat moet nu geheel Europa denken van een Gouvernement, aan hetwelk deszelfs verdedigers eene dusdanige schgnde aandoen? De degen van den Maarschalk Gérard, zal waarschijnlijk met de protocol len der Lohdensche conferentie in het magazijn bewaard worden. Volgens berigten uit Scutari, van den 30 Septèmber, door de courant van Zara medegedeeld, hebben de Madianen en andere bergbewoners, op het onverhoeds, het bij Elbassan staande Turksche reserve-corps overvallen, doch hadden eenen dapperen tegenstand gevpnden, een 15013! van de aan vallers werden gedood, 200 gevangenen gemaakt,'terwijl de overigen in het gebergte de vlugt namen. Overigens hadden de meeste andere hoofden der bergbewoners zich aan den Groot-Visier onderworpen, die hun na eene ern stige vermaning, vergeving toegezegd had. ZB/ö-Pacha, gelijk de overige Autoriteiten, werden weder in hunne posten hersteld. Naar men te Triest meende te wetenzalde Ottomannische vlootdie de kunst van Albanië heeft geblokkeerd, op last des Sultans naar Tripoli steve nen, om daar verdere bevelen af te wachten. Eene tweede expeditie, welke zich met het Albanesche smaldeel zal vereenigen, wordt te Konstantinopel uitgerust, bestaande uit 25 groote en kleine oorlogschepen, en zal vermoe delijk mede naar de kust van Afrika zeilen. RUSLAND. Op de tentoonstelling der Russische industrie te Moskau, hebben 40 la- ken-fabrijkanten huhne monsters ingezonden, waaronder27 uit Moskau zelve. Van de 417 fabrijken, hebben dus slecht9 een 10de gedeelte deel aan de ten toonstelling genomen. Een bevredigend bewijs van den voortgang der vader- landsche industrie, levert de fabrijk op van den koopman Pichlau, te Riga, in welke onder anderen, sedert dit jaar, ook vervaardigd wordt Polemit (een ligt glad, naar de wijze der kamelot vervaardigd laken), hetwelk tot heden alleen in Nederlandsche fabrijken voor den handel met China vervaardigd werd. De voornaamste Russische schapen fokkerijen bevinden zich in de Gou vernementen Tanrien, Poltawa en Jekatherinoslaiv. Onder deze zijn de scha pen-fokkerij van den Hertog vanrinhalt-Cothenmet 17,000 schapen, die van den Franschman Vassal, met 30,000 schapen, die van den Generaal Portier met 19,000 schapen, twee van den Baron Stieglitz, met 13,000 en 10,000scha pen, die van de Gravin Litta, met 22,000 schapen, en eindelijk die van de Gravin Rasumowskimet 54,000 schapen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 3 November. Mèn heeft langs eenen buitengewonen weg tijding van Madrid tot den 26 October. Zij bevatte, dat de Koningin-Regentes eene buitengewone belasting van 300,000,000 real, heeft uitgeschreven, om te gemoet te komen aan de onkosten van den oorlog van Biscaye en Navarre, en dat 100,000 man, uit de burgers van 18 tot 40 jaren genomen, dadejijk voor het leger disponi bel zullen gesteld worden. Het Gouvernement gaat voort zeer in de gunst van het volk te deelenen men twijfelt niet of de Cortes, die zich vereeni gen moetenzullen aan alle verwachtingen van de natie beantwoorden. Eene telegraphische depêche van Bayonne van 31 October, bevestigt de tijdingdat de stoomboot Reyna Gobernadora den 29sten te San-Sebastian een Engelsch handelsvaartuig, met kanonnen, geweren en kruid geladen, ten dienste van de Carlisten, heeft opgebragt.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1