SPAN. J- at Bcrigteq over Parijs van den 21 October T)e Indicate/if Boi'defairsbevatde volgende tijuuigen: Daar alle de steden hare toetreding tot het Ministerie Mendizabal beruigd hebben, zo,o houdt Mendizabal zich thans bezig.om de Carlistische factie geheel uit te roeijep. Volgens, besluit van H. M. van den loden is Don Pedro Gonzalez Vallejo, oud Bisschop van Majorkatot Voorzitter van de Kamer der Pairs van het Koningrijk voor de naaste vereeniging der Cortes benoemd. Vallejo was sedert 1823 naar Frankrijkais Afgevaardigde van de Cortes uitgeweken, en zeer gehecht aan een constitutionneel stelsel. Men schrijft uit San-Sebastiandat de Generaal Jauregmde chapelgoris en de vrijwilligers van Echaquq, uit die stad dtrr-'r/den vdrirokken zijn, om zich naar Bilbao te begevèn, onder het bevel van den Generaal Evansdie dadelijk zijne werkzaamheden beginnen moet. Volgens brieven van Bilbao moest deze Generaal bekleed worden met het bevel van de provinciën Alava Biscaye en Guipuzcoa. De Carlistische tioepen, welke onverwachts de uiterste grenzen van Catalonie veroverd hadden 11a eenen moeijelijken en spoedigen marsch van meer dan 20 mijlen, hebben eene beweging van bijeentrekking bewerkt. Berigten over Engeland melden, dat de kust door Engelsche schepen scherp werd geblokkeerd en dat Portugalecte in staat van verdediging ge steld werd. Te -Santander is den ïoden het laatste gedeelte van het 5de Schotsche regiment aangekomen. Hetzelve zou naar Bilbao vertrekken, alwaar al de infanterie van het Britsche legioen zich bevindt. Het volk te Santander had in een oud klooster verschillende pijpigings-werktuigen der inquisitie ontdekt, zich daarvan meestergemaakt, en dezelve op.de marktplaats ver brand,. ITALIË. Rome den 8 October. Gisteren zijn in Tivoli onder het gedonder der ka nonnen, in tegenwoordigheid van den Paus en duizende aanschouwersde wateren van den Anio door de beide onlangs gesprongen rotsen van den berg Catillo gelaten geworden. Be Paus had zich reeds eergisteren naar Tivoli begeven, om het geeindigde werk te bezigtigen. Onbeschrijfelijk moet de blijdschap der inwoners geweest zijn, den Vórst in hun midden te zien, die door de uitvoering van dit groote werk, hunne stad van eenen onvermijdelij- ken ondergang gered heeft. Zij hadden triumphbogen voor zijn ontvangst opgerigt en de drie avonden, gedurende welke hij tegenwoordig was, waren de straten feestelijk verlicht. DUITSCHLAND. Z. M. de Keizer van,.Oostenrijkis den i5den te Weenen teruggekeerd; ook is Z. M. de Koning van Pruissen, benevens de Kroonprins en Gemalin den i7den te Berlijn wedergekomen. Op den 28 September, heeft een orkaan op Sicilië, inzonderheid nabij Messina, vreeselijke onheilen te weeg gebragt. Landerijen en tuinen wérden verwoest, gebouwen en beesten in zee gesleept, en 37 inenschen van het le.ven beroofd. GROOT - BRITANNIE. Londen den 21 October. H. M. de Koningin is 11. Maandag te Oxford aangekomen, om de Universiteit aldaar te bezoeken, is er zeer luisterijk en in de zaal'van den grooten schouwburg met verdoovende toejuichingen ont haald. Zij is aldaar door cene redevoering van den Hertog van Wellington verwelkomd.. H. M. was vergezeld van hare zuster, de Hertogin van Saksen pVeimar. Dingsdag heeft H. M. aan eenen prachtigen maaltijd deel genomen. Met Bestuur van Ierland zal de gewapende magt bij het Innen der tienden weigeren. Het Ministerieel avondblad bevat over de Fransche staatkunde en de Spaan- sche aangelegenheden eene redenering, waarin het betoogt, dat de Fransche Regering tot zulke maatregelen ten aanzien der Spaansche zaken, uit zucht tot zelfbehoud is moeten komen, welke anders zeer onraadzaam zouden ge weest zijn. Hetzelfde blad geeft de goede uitkomst te kennen', welke de vrije thee handel ojï China had teweeg gebragt.. De hoeveelheid thee door de Com pagnie in het laatste jaar 1833—34 aangebragt, beliep 29,592,310 pond, én reeds zijn in 1834—35, 42,000,000 ponden aangebragt. Dé Bisschop van Leon, Agent van Don Carlos was Vrijdag van Rotter dam per stoomboot incognito te Londen aangekomen, zoo men wil, belast met eene bijzondere zending van den Pretendent. Men verzekerdedat te Londen verscheiden werf huizen van soldaten voor Don Carlos bestonden. In een Engelsch blad leest men: Op den nosten der vorige maand waren de landlieden niet ver van Bristol getuigen van de zonderlinge uitwerkselen van het optische luchtverschijnsel, waaraan de natuurkundigen den naam van spiegeling hebben gegevenzonder dat iemand tot nogtoe heeft kunnen ontdekken waar gespiegelde voorwerpen zich bevinden, Omstreeks vijf uren des avonds ontwaarde men in den, met vrij digte dampen bedekten hemel, een ontelbaar getal soldaten te paard', die nu eens in den gewonen tred, dan weder in den draf schenen te defile ren. De ruiters, die de sabel in de hand hielden, waren allen geliikelyk uit gerust en men kon tot zelfs den toom en de sporen opmerken. Gedurende eenigen tijd zag men hen met zes in het front manoeuvreren, voorts zich in gelederen óf in kolonnes formeren. Dit belangwekkende schouwspel duurde tot op het oogenblik, dat de duis ternis alle voorwerpen in haren donkeren sluijer huldemaar in stede van een voorwerp der bewondering te zijn, gelijk zulks voor verstandige waar nemers zoude zijn geweest, verspreidde het schrik in de gemoederen der on wetende landbewoners, wier verbeelding nog sterker dan hunne oogen ge troffen werden. Allen waanden den inval eener vijandelijke armee te duchten te hebben. Sommigen storteden gebeden uitanderen verborgen het kostbaarste wat zij bezaten, wederom anderen en deze waren de meesten, verlieten met de beste have hunne hutten en togen op de vlugt. Gedurende verscheiden dagen heeft dit zonderlinge Inchtgezigt in de stad Bristol en derzelver omtrek het onderwerp van alle gesprekken uitgemaakt. F R A N K R IJ K. Parijs den 20 October. Een dagblad bevat: Het is een nog al vreemd verschijnsel, dat, op het oogenblik, dat de Ottomannische Porte gevallen is bijna alle Europesche Staten zich met haar bemoeijen. Nooit zijn de Gezanten van de Porte zoo gunstig onthaald. Nu verhaalt dit blad al de eer, welke dien Gezant te beurt valt, en ver volgt dan: De Porte is titans in eene zoo afhankelijke stelling, dat zij te vergeefs eenige staaltjes van de Oostersche pracht ten toon spreidt. Men zeide dezen avond, dat het een ontwerp van Frankrijk, vereenigd met Enge land, was, om eene schikking tussehen de Porte en Aegypte tot stand te brengen, zoodanig, dat, na den dood van den tegenwoordigen Pacha, de oude afhankelijkheid hersteld werd, In dit geval kon de Ottomannische armee zich versterken met al de troepen van Aegyptein geval van eenen Róssi* sclien. inyal. Een dusdanig plan zou, zoo het ons toeschijnt, ,vejl rnqcije- lijkheid ondervinden en wij vermelden dezelve als een van die duizende ge» j ru-ehtefr, welkd de tegenwoordigheid van Aec^-jigeha^Erfeiidi heeft ijoeh j OHtscffahca:-* r "n ioob asïrifmini) Men sprak heden vah eene nota doort het Êngelsc'n KabinetCaan ons Gouvernement gezondenten doel hebbende om eene militaire interventie in de zaken.van het Noorden van Spanje te vorderen. De heer Barras Med. Doet. te Parijs heeft in het Journal ,des Débats een stuk doen plaatsen, waarin hij te kennen geeft, dat alle geruchten óni- trent Morey onecht waren. De ware toestand van dezen man, ingewikkeld in het proces van Fieschi, is, dat hij wegens eene voor eenige maanden toe- vallige vergiftiging, zeer weinig spijzen nuttigen kan. Eenige bladen beweren,; dat de gevangen genomen Polen geen leden waren van eene geheime sociëteit, maar slechts van een wjjsgeeriggenootschap. Den 21 October. Leopold en zijne echtgenoot zijn gisteren aan de Tui- lerien aangekomen. De Moniteur bevat van den 19c!en het volgende: lieden om 2 ure heeft Z. Exc. de Graaf vairPahlen, buitengewoon Gezant en Minister Plenipotentiaris van Z. M. den Keizer van Rusland, aan dén Koning in eene publieke audiëntie brieven van zijnen Souverein ter iiaiid gesteld, die hem in die hoedanigheid bij Z. M. den Koning der Franscheu accrediteren. Hij was vergezeld van alie de personen aan zijne Ambassade verbonden, en is met het gewone ceremonieel naar het gehoor geleid. B.j het eindigen van dit gehoor, is de Ambassadeur bij de Koningin en de Prin sen en Prinsessen van de Koningrijke famielje gebragt. De rijtuigen van den Koning, die den Graaf hadden.afgehaald, hêb'oen lieui vervolgens naar ziju hotel terng gevoerd. - De heer Barantenieuw Ambassadeur te St. Petersburg, maakt toebe reidzelen tot zijn vertrek; hij zal Parijs tussehen den 5den en ionen Novem ber verlaten. De laatste tijdingen-van den 22sten October trie dit land en uit Spanje ontvangen zijn van belang ontbloot. De expeditie tegen Abb-ed-Kaier iu Algiers, werd met ijver voorbereid; ais Generaals bij dezelve werden ge noemd, Desmichels, Perregaux en Oudinot. Uit Madrid had men tijding van den igden, volgens welke Las Naras vrede met het Gouvernement had gemaakt, hij zitting zou nemen inde Kamer der Afgevaardigdenen zjjn leger tegen Navarre en Biscaye zou gevoerd worden. MENGELINGEN. IETS over den ZELFMOORD (1). De aanleg tot den zelfmoord, tot welke oorzaak men denzelven ook te rug brenge, is besmettelijker van aard, dan men het gewoonlijk denkt; even als alle zenuwachtige aandoeningen, deelt dezelve zich door de zuclic .tot navolging mede; geen geneesheer zal hieraan twijfelen. Het is dus te bejammeren, dat de dagbladen de tegenwoordig zoo talrijke gevallen van zelfmoojrd openbaar maken, en vooral, dat zij omstandig de bijzonderheden van den dood mededeelen, Deze onvoórzigtige openbaringen, bestemd om de gevoeligheid der lezers door hevige aandoeningen gaande te maken, heb ben een veel nadeeliger uitwerking op sómmige'gestellen; zij gewénnen de gemoederen aan liet denkbeeld van den vrywilligen dood, duiden soms de middelen van uitvoering aan, en doen dikwijls de ongelukkigen, door.de kracht van het voorbeeld, tot de daad overgaan. De zelfmoord 'wordt somtijds van eenen epidemischen aard. De geschie denis haait verscheidene voorbeelden van dit vreemd verschijnsel aan. Men vindt in Plutarchus, dat de jonge vrouwen eu meisjes van Milete, op ze keren tijd wanhopig wordende, door dat zij van het gezelschap van hunne mannen, beminden en broeders, die bijna alle ten oorlog waren uiig trok ken, beroofd waren, zich in grooten getalie ophingen. Onder de Pïölèmeén had een Stoïcijnsch wijsgeer eéne schitterende lofspraak op den zelfmoord, te Alexandria gehouden, toen eene menigte van zijne toehoorders, door zijne welsprekendheid verleid, zich vrijwillig den dopfi gaven. Sydenham vér- haalt, dat in de maand Junij 1697, de stad Matisfeld, "eéne menigte zell- moorden had te betreurenzonder dat daartoe eene hekende oorzaak bestond; hetzelfde gebeurde in den'zomer van 1811 te SCutfgard; in 1806 te Rouën, en in 1813 in bet dorp St. Pierre Monjeau. De heer Esqairvl, die deze voorbeelden aanhaaltDietionnaire des Sciences Médicalesj verhaalt ook dat in 1793 te Versailles 1300 sterfgévalleh plaats grepen, welk getal 111 evenredigheid der bevolking, verschrikkelijk is. Men zoude in de geschie denis vele voorbeelden van dien aard kunnen aanhalen. Deze daadzaken bewijzen, dat de zelfmoord, hoewel dezelve gewoonlijk door oorzaken van persoonlijk belang wordt te weeg gebragt, somwijlen 'ook' alle k'enteckeilen var. 'eene besmettelijke ziekte kan aannemen. Wij gelooven niet dat de zelfmoordenwelke in de laatste tijden hebben plaats gehad en waarvan de .Fransche dagbladen vooral dagejjjks melding maken talrijk genoeg ziju om eene smet/.ickte daar te stellen zooais die 'waarvan wij melding hébben gemaakt. .Zij'^ijn: buitendien meerendeels Voor zoo ver men heeft kunnen nagaan, door verschillende oorzaken voort- gebragt, terwijl verscheidene der smetziekten waarvan in de geschiedenis wordt gewaagd van eene algemeene oorzaak zooals openbare .«Jugeiukken godsdienstige begrippen enz. .enz. afhingen. Evenwei is de vermeerdering der zelfmoorden thans zoodanig, vooral in vreemde landen, dat dezelve eel e gewigtige verandering, in hetgeen wij de 'ZedeHjke-gesreldheid van de tegen woordige maatschappij noemen, aanduidt. E.yen zoo als wij onder den naam van geneeskundige gesteldheid, de algemeene .Middelen' aanduiden, welke gedurende eenen tijd meer Invloed op zekére ziekten dan op andere hebben, of die algemeene kenteekenen aan gewone ziekten geven, zoo kan mgn ook veronderstellen dat in den zedelijken staat van zaken, gelijke wisselvalligheden plaats hebben, welke op .den gewonen lodp der hartscogten eu der denkbeel den werken. De nasporing van deze oorzaken is altijd zeer moeij.elijk, meestal moet men dezelve in de hypocondrie, of eenige ajjjlere krankzinnigheid, meerma len in eene of andere wanhopige daad, door fortuinvermïndering;, ongeluk kige liefde of vrees voor openbare schande veroorzaaktzoeken. Maar waarom werken dezelve niet even sterk ten.ajlen tijde? De omstandigheden welke tot den zelfmoord kunnen leiden, bestaan in bijna gelijke mate bij alle beschaafde volken; er zijn ten allen tyde en in alle landen verarmde spelers, bedrogen minnaars, te leur gestelde verwachtingen, wanhopige toestanden; maar waarom wordt de vrijwillige dood op zekere tijden als liet eenige red middel. beschouwd? Onder de dwingelandij der Keizers, toen het Rijk ten val neigde, zagmen de verlichtste Romeinen zich als om strijd van het leven berooven. De be redeneerde zelfmoord was toen eene deugdzame daad; dezelve was zelBs bij de Stoïcijnsche sekte algemeen in gebruik, zoo Zelfs dat men niet begrijpen kon hoe een fatsoenlijk man en burger anders kon sterven. De Mexicanen en Peruanen, 11a de verovering van hun land door de Spanjaarden en de ver nietiging van hunne Godsdienst en wetten gaven .zich in hunne wanhoop den dood. Duizdnde kwamen er op deze wijze om. Maar de openbare ongelukken, de dwingelandij, hebben niet akoós zulke gevolgen. Andere Vólken, in dezelfde omstandigheden geplaatst zijndeonderwerpen z'icii geraken in opstand of vlugtèn. De 1,300 zelfmoorden van Veisailles, in 1793 (1) Onze lezers zullen in liet oog gelieven te houden, dat in dit stuk voornamelijk Frankrije. oi'ut bcduCid.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3