ylNfiisQ A*. 1835. LEYDSCHE %m& IV. *- COt R A N T. Vrijdag S¥."- I -M &£**W den 16 October. PUBLICATIÊ. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, geven bij deze lrennjs aan de Ingezetenen derzelver Stad, dat op den 7 October 11., door de Kiezers-Vergadering, ter vervulling der openstaande Raadsplaatsentot leden van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad aijii verkozen, de Heeren: Mr. ANDR1ES ABRAHAM DILLIÉ en Prof. HENDRIK COCK, en dat gemelde Heeren, op lieden^, in de vergadering van den Raad, den vereischten eed hebben afgelegd en geinstalleerd zijn. Aldus gedaan en gepubliceerd, op den 15 October 1B35. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den i5den October. Lieden nacht te 2J uur, zijn alhier doorgekomen HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en gevolg, zich naar 's Gravenhage bege vende. Ook zijn dezen morgen de equipagien van Zijne Maj. den Koning van het Loo alhier doorgevoe;d, om gedurende den wintertijd te 's Graven- hoge tot gebruik van het Hof te dienen. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Maj. den Koning verleende octrooijen: Een octrooi, in dato7Februarij 1835, voor den tijd van tojaren, verleend aan Henri Pinkus, inwoner van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika thans verblijf houdende te Londen, domicilium gekozen hebbende bij Mr. Dirk Donker Curtius, Advocaat te 's Gravenhage, op de invoering van eene nieuwe uitvinding om op ijzeren spoorwegen en kanalen, rijtuigen of vaar tuigen voort te drijven. Een octrooi, in dato 1 Maart 1835 tot 7 December 1836, verleend aart Thomas, Lord Cochranedomicilium gekozen hebbende bij L. .7. Enthoven en Cowp., kooplieden en fabrikeurs te 's Gravenhage, op de invoering van ver beteringen, aangebragt aan het verbeterd stoomwerktuig van ronddraaijende beweging, waaiyoor op 7 December 1831, een octrooi van invoering voor den tijd van 5 jaren is verleend, ten name van Mozcs Poole, te Londen, tvelk octrooi aan Lord Cochrane is afgestaan. Een octrooi, in dato 20 April 1835, vóór den tijd van 15 jaren, verleend aan de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappijgevestigd te Rotterdam, op de invoering van eene verbetering buiten 's lands, aan de stoomwerktuigen in schepen aangebragt, ten aanzien van de openingen, waardoor de stoom Uit de cijlinder stroomt. Een octrooi, in dato 23 April 1835, voor den tijd van 5 jaren, verleend aan G. M. Roentgen, te Rotterdam, op de invoering van een werktuig, ge schikt om ruwe rijst, koffij en andere granen te pellen en schoon te maken. Een octrooi, in dato 2 Augustus 1835, voor den tijd van 5 jaren, verleend aan de Gebroeders .7. en G. Hartzfeld, te 's Gravenhage, op de uitvinding der Vervaardiging van een welriekend water, door hen Eau de la Haye genoemd. Een octrooi, in dato ióAugustus 1835, voor den tijd van 5 jaren, verleend aan H. Eytingér, te Utrecht, óp de uitvinding van een middel tot het verbe terd vervaardigen van gekleurd wasdoek, en van het zoogenaamd plamuur- doek voor de schilderkunst. Een octrooi, in dato 6 September f835, voor den tijd van 15 jaren, ver leend aan Ketjen Jarman en Comp., te Amsterdam, op de invoering van ze- zekerè wijzigingen of verbeteringen in de toestellen om zwavelverzuür te vervaardigen. Bij het nieuwe reglement op de correspondentie bij ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, wordt, onder anderen, bepaald, dat de Di.i.ks- collegien of Plaatselijke autoriteiten zich nimmer zullen mogen onttrekken om aan de voorstellen der Inspecteurs en Ingenieurs van den Waterstaattot het houden van conferentien nopens de defensie van hun district, of van de waterkeerihgen ingiet algemeen dadelijk te voldoen. Zij zuilen met de Inge nieurs voormeld in alle gevallen, voornamelijk in oogenblikken van gevaar, ten krachtdadigste medewerkentot alle maatregelen die het algemeen Be lang zoude kunnen vorderen, zonder aan derzelver executie in eenigen deele hinderlijk te zijn of dezelve te vertragen. Van alle conferentien met. de Bijks-collegien of Plaatselijke Autoriteitendoor de Ingenieurs, ter zake van de dienst in deze vermeld, gehouden wordende, zal, zoo de drang der omstandigheden zulks niet ondoenlijk maakt, een behoorlijk proces-verbaal worden geformeerd en met bijvoeging van hetzelve, voor zoo veel dit door eenen gewonen Ingenieur geschiedt, aan hunnen Hoofd-Ingenieur daarvan onverwijld rapport worden gedaandie gemelde stukken met zijne confide- ratien en advies of aan den Minister of aan Inspecteur van het district, naar gelang van den drang der omstandighedenzal inzenden. De rapporten van conferentien en processen-verbaal door de Hoofd-Ingenieurs met voornoemde Besturen gehouden en opgemaaktworden als voren aan den Minister of Inspecteur ingezonden. Z. Exc. de Baron van Heeckeren, Gezant van ons Hof te Petersburg, houdt zich tegenwoordig, ter herstelling zijner gezondheid, met verlof in het Vaderland op, alwaar Z. Exc. nog eenigen tijd zal doorbrengen. Uit Ucrecht schrijft men van den 13 October: Heden is onze stad vereerd geworden met de tegenwoordigheid van H. K. H. de Prinses Marianne, gemalin van Prins Albert van Pruissen. Nadat de Prinses het ontbijt genomen had bij Z. Exc. den Oud-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie, den Baron van der Capellen, op Vollenhoven, en Sldaar het fraai kabinet had bezigtigd, is H. K. PI. om 2 ure alhier aangeko men, heeft de Bibliotheek der Akademie, het Landbouwkundig Kabinet en andere merkwaardigheden bezigtigd, en is daarop naar 's Gravenhage ver-1 trokken. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. tot de verplaatsing van eenige Provinciale Gouverneurs besloten zoude zijn, ten gevolge waarvan Z. Exc. de Gouverneur Baron van Tuyll van Serooskerkentot andere betrek kingen geroepenzoude vervangen worden door den Baron van Zuylen van Nyveltthans Gouverneur der provincie Vriesland. Aan het hoofd van het gouvernement van laatstgemelde provincie zoude gesteld worden Z. Exc. de Staatsraad L. van Toulon, die in het gouvernement van de provincie Utrecht door den heer Mr. G. C. .7. G. Copes van Hasselt, thans Griffier der Gedepu» teerde Staten van Noord-Hollandzoude opgevolgd worden. Hoewel altijd berustende in Z. M. wijze raadsbesluiten, zoo gelooven wij echter met overtuiging te kunnen zeggen, dat het vertrek van onzen zoo regt beminden Gouverneur, ingevalle hetzelve werkelijk plaats moge hebbendoor allé 6tanden dezer stad en provincie ten hoogste zoude betreurd worden. Uit Harderwijk meldt men van den i4den dezer, dat vandaar te. water naar de Helder zal vertrekken: een detachement, sterk 100 manschappen, onder bevel van den uit Oost-Indie alhier rtiet verlof geweest zijnde en thans terugkeerenden isten Luitenant van der Heen. Hetzelfde detachement zal be ;eieid worden door de 2de Luitenants van Haersolte en Henomes, benevens den officier x an gezondheid der 3de klasse de Graaf. Hetzelve zai van daar met de Zeemeeuw naar Java vertrekken. Uit Nymegen schrijft men van den I3den dezer, dat aldaar in den avond van den volgenden dag II. IC. K. H. de Prinses van Oranje, per stoomboot van Keulen verwacht xverd. Hoogstdezelve zou aldaar overnachten. Men. schrijft uit Axelvan 1 October, dat op dien dag door Gecom mitteerden .uit de Ingelanden der Polders xran het land van Axel-een luister rijke maaltijd is gegeven aan den heer Kolonel J.Je Bron de Hexela, als een blijk van de erkentelijkheid van de inwoners des landsvoor de onvermoeide zorg, waarmede hij in de hachelijke oogenblikke 11 na den Belgischen opstand de bediening van Militair Bevelhebber van het gewest had waargenomen. Onderscheidene burgerlijke- en militaire Autoriteiten v/aren bij dezen feest maaltijd aanwezig, waarbij de heer .7. Janssen, Wethouder der stad, met eene gepaste aanspraak, aan den heer le Bron de Hexela, als bewijs van aan denken eene door den heer Boonebakker, te Amsterdam, kunstig vervaar-* digde zilveren Soepterrine met onderschotel en lepel, waarop toepasselijke opschriften gegraveerd waren, aanbood. Het Algemeen Handelsblad van heden bevat het volgende: In den nacht van Zaturdag op Zondag jl. heeft in Belgie en Duitschland op onderscheiden plaatsen, het hevigst omstreeks middernacht en vijf ure des morgens, een zwaar onxveder met groote stortregens en hevige wind vlagen gewoed. Overal zijn boomen ontworteld, daken van huizen afgesla. gen, molens, huizen, torenspitsen omvergeworpen; de wind ratelde als don der rondom de gebouwen, en ware hij niet plotseling bedaard, zonden .voor zeker nog verreweg groote verxvoestingen hebben moeten plaats grijpen. Allerwege is daarbij het, sedert de ten jare 1824 op vele plaatsen van Eu ropa gevoelde schokken van aardbeving niet meer opgemerkte verschijnsel waargenomen van den uiterst lagen stand van den barometer. Te Mons stond de thermometer op 8°.; te Luik en te Frankfort de barometer op 4 lijnen onder storm; een standpunt, dat sedert 1708 niet is waargenomen. Te Brus sel, waar ook de barometer Zaturdag nacht lager daalde dan sedert onheuge lijke tijden was opgemerkt, heeft Prof. Quetelet dit verschijnsel gewigtig ge noeg geoordeeld om deswegens aan de Akademie een rapport in te zenden. Öok in Amsterdam heeft in gezegden nacht dezelfde omxveersstorm zeer hevig gewoed, en is daarbij aan de weerglazen hetzelfde verschijnsel opgemerkt. T U R K Y E. TmësT den 2 October. De opstand in Opper-Albanie iS onderdrukt. Zoo even ontvangen xvij deze gewigtige tijding uit Scutari van den i4den der vorige maandnadat wij langen tijdvermoedelijk wegens de blokadege heel' zondert berigten van daar gebleven waren. De nieuwe beweging, van welke ons laatste schrijven-sprakis spoedig wéder bedaarden de toen zich vertoonende overmoedige trotschheid maakte met tedere schrede, welke de Vezier voorwaarts deed, plaats voor angstige bezorgdheid en kleinmoedig heid. 77«/fe-Pacha ontving wederom den volgenden dag met alle bereidwil ligheid de noodige levensmiddelen, en men maakte reeds toebereidselen, om zich op grond van de laatste voorwaarden in vredes-onderhandeiingen in te laceii, als onverwachts de tijding aankwam, dat de Rmirely Wallessy, nadat het overstroomde water weder binnen zijn oever was teruggegaan, rassche vorderingen maakte, zich met zijne vooruit gezondene afdeelingen veréenigd, alsook met de manschap, die van de vloot afgezonden was, verbondenen Allessio bemagtigd had. Dit besliste spoedig het lot van Scutari. In drie ontstuimige vergaderingen, xvelkë ook de oppersten der Malzoris bijwoonden, behaalde de vredelievende partij, die verre weg de talrijkste xvas de zege en er werd beslotenEeiie deputatie van 50 der aanzienlijk ste Turlische inxvor.ers en 15 van de Christelijke Godsdienst naar Sardina, het hoofdkwartier.van den Rumely IHallessy te Zenden, en hem de Onderwer ping der stad bekend,te maken, om genade te-Vragen, en hem uit te roo- digen Scutari naar believe in bezit te nemen.,; tegelijk echter hem het drin gend verzoek van alle de inwoners, namenlijk de: terugroeping van den ge- haten 77«,&-Pacha te wiltêti bewerken, sterk op het hart te drukken." ■Dit besluit, zonder verlet uitgevoerd, heen in Scutari, waar men zich aan de hoop overgeefc, dat de troepen vati den Grooten Heer geene gexvei- dadigheden en xvraak plegen zullen, algenieene tevredenheid verxvekt, en men zag nu zonder bekommenis den intogt x-an dezelve te gemoSt. Slechts eenigen van de meest gecompromitteerde personen maakten toebereidselen om nar.r Bosnië of Montenegro te vlugtendaar hun het Oostenrijkse!] ge bied gesloten is. Vermoedelijk echter zal zich het leger van den Grooïeti Heer ook daarheen begeven, daar het, naar men verneemt, de verdere be stemming heeft, ook in Bosnië en Montenegro de orde te herstellen. Bij-" zonder hebben de inwoners van Montenegro dén toorn der Portc door ongé hoorde plunderingen tegen de naburige, door Turken bewoonde oorden, op gewekt. Hunne vermetelheid heeft inderdaad eenen hoogert trap bereikt, zoo- als hunne voor eenige maanden ondernomen aanval van de Turksche vesting Scabiek, welke zij ook innamen en uitplunderdengrootelijks bewezen heeft. SPANJE. Berigten over Parijs van den 11 October IVIen leest in het Journal de Paris: Eene Lelegraphische depêche van Perpignan van den 7 October bevat de volgende tijdingen: Den gden zijn twee afgevaardigden van de Junta van Barcelona naar Ma. drid vertrokken. Een buiteDgexvone renbode heeft den 4den té Barcelona de aanstaande ver- gadering van de Cortes volgens een zeer uitgestrekt systeem van verkiezing aangekondigd. Den 7den zijn de Navhrrezen tot Figuières genaderdxvaar men hulp uit Barcelona wacht. Er is te Mahon eene beweging Ontstaan, in xvelke de Aarts-Bisschoppen van SantiagoSaragossa en Tarragon bijna vermoord zijn. De Junta's van Èstramadnra hebben zich, even als die van Saragossa en Barcelona Ontbonden. Een brief van Pau gedagteekend van den ddenbevat de volgende tijdingen De Graaf de las Navas heeft zich aan de boorden van de Manztir.ares op gehouden om er de gebeurtenissen af te wachten.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1