President van dén Raad nd interimken gevolge van de weigering van den Generaal Alavadie als Minister van Staat bevestigd is. Een ander besluit van denzelfden dag vernietigt dat van den 3den en spreekt eene geiieele amnesrie uit voor alle daden die betrekking hebben op het tlaarstellen en in werking brengen van de provinciale junta's. Dit besluit vangt aldus aan Overtuigd, dat eene vande wezenlijke verpligtingen van'den troon en ter zelfder tijd de aangenaamste voor mijn hart, voorschrijft, om geschikte maatregelen te nemen, ten einde het misnoegen te bedkren en de vrede en eendragt bestendig te maken, zoo geef ik mijne goedkeuring aan het ■systeem van regeringbevat in de expositiewelke gij {Mendizahaljsnij den I4den van deze maand hebt aangeboden, in hoedanigheid van Secretaris,van Staat; een systeem, hetgeen de volkomen vergetelheid van staatkundige oneenigheden, welke de Monarchie hadden bedroefdoplégt; maar overwe gende dat de verkiezing en installatie van de provinciale'deputaties, daar- ges.eld door mijn besluit van ai dezer maand, zonder oponthoud moeten plaats hebben, en dat bij gevolg twijfelingen konden opgeworpen worden tegen de wettige bekwaamheid der personen, die eenige rolin de staatkun dige verschillen gespeeld hebben, zoo heb ik het gepast geoordeeld om eene meer uitvoerige verklaring van mijnen wil te doen, die geen ander doel heeft, dan met eenen sluijer, welken niemand op kan heffen, de zoo ongelukkige gebeurtenissen te bedekken, opdat die gebeurtenissen niemand zouden kunnen verhinderen van lid te zijn der deputatien en naar andere werkzaamheden in den Staat te staan. Ik verwacht van het karakter en de edelmoedigheid der Spanjaarden, dat deze vrijwillige, vrije en opregte bekendmaking van mijne bedoelingen, hen als één huisgezin'rondom den troon van mijne door luchtige Dochter zal verzamelen, en hen. met den geest van eendragt de noodige kracht zal mededeelen om de deelgeuooten der verovering (Carlisten) te verwoesten. Eene telegraphische depêche Van den a/sten uit Madrid, meldt het geen volgt: De stadssoldaten van Madrid gaan hunne dienst hernemen. Het leger van hefNoorden zal eene versterking van 10,000 man ontvangen. De Generaal Palafox, is, ziek zijnde, door den Generaal S'erano in het bevelhebberschap van Arragon vervangen. De Junts's van BarcelonaValencia en Saragossa hebben zich onderwOtpeh. Men zegt, dat Don Carlos in den ónitrek van Estella is. Ziet hier eene naauwkenrige lijst van de leden van het nieuwe Kabinet. MendizabalVoorzitter van den Raad ad interimMinister van Financien Alavavan BiiitenlandsChe ZakenCaneja, van Gratie en Justitie; Almodo- i' ar, van Oorlog; Ulloa, van Marine; Her ros, van Binnenlandsche Zaken. De Cortes zijn tegen den 1 Oden November zaamgeroepen. Mendizabal heeft eene inschrijving geopend, Om 3000 man te verza melen, ten einde tegen de Carlisten op te trekken of de hoofdstad tegen de benne van de las Navas te beschermen. Hij heeft zelf 50,000 realen of 12,500 fr. gegeven. De Marquis de las Navas gaat voort ongehoorde eischen te doen. Zijn ultimatum is van den *ti -September, en men had in Madrid 48 uren tijd, om er zich op te beraden. -Dezelve zijn echter niet aangenomen. De Mar quis wordt niet meer door de geheèle provincie Andalusie ondersteund. Uit St.-Jean-de-Luz wordt thans als stellig geschreven, dat Don Carles verdwenen was. Zekerheid wordt er echter niet van opgegeven. Omtrent den eersten Minister Mendizabal wordt het volgende opge geven De man aan wien Maria Christina het beheerder (inantien toevertrouwd heeft, is Mendizabal, of liever Mendez (want deze laatste naam is veranderd om -zoo'Veel mogelijk een niet bijzonder vereerer.de afkomst te verbergen), de zoon van een Jood te Cadix, die voor omtrent 18 jaren in die stad, in de straat Juan de Andazeen winkeltje van geringe waren ten dienste van ma trozen en soldaten hield. Het was de taak van den jongen mensch om de kalanten te bedienen, waarvan hij zich wonderwel kweet. De roep van zijne bekwaamheid in dit vak van industrie had zich tot buiten zijne wijk ver breid, en in geheel Cadix werd in het bedienen én handig afsnijden van een ei linnen geen behendiger winkel-jongen, dan de jonge Mendez gevonden. De Jood Alvarez-Mendez, in 181 8, in spijt van zijns zoons talenten ban kroet gegaan zijnde, zag zich gedurende eenigen tijd met dezen laatsten ge noodzaakt als marskramer zijn dageHjksCh brood te verdienen. Zij waren tot de grootste ellende en tot den laagstenfrap vervallen, toen de opstand van het eiland Leon uitbarstte. De jonge avanturier werpt terstond het pak van den rug; vervoegt zich bij den revoiutionnairen Chef Riego-, en weet zich te doen benoemen tot Intendant eener divisie van het in opstand zijnde leger. Van het tijdstip dezer benoeming dagteekent de oorsprong van zijn fortuin. De opstandelingen doorliepen, gelijk bekendislangen tjjd het Zuiden van Spanje, om er den opstand te verbreiden. Terwijl de hoofden de Andalusische be volking met aanspraken en redevoeringen onder de vaan des opstands schaar den schreef Mendizabalonder voorwendsel van zijne troep te voeder, en te kleeden,in het land contributien uit. Men weet dat het Riego geluktein mmder dan eene maand tijdsden be woners dezer provincie de revolutionnaire geestdrift die hem bezielde mede te deelen, maar hetgeen minder algemeen bekend is, is dat Mendizabal in nog minder tijds hunne beurzen wist te ledigen. Toen Ferdinand VII zich gedwongen zag, de constitutie te bezweren en al de rangen en ambten door het opstandelingsleger bègevente erkennenzag zich de gelukkige Mendizabal in zijn Intendantschap bevestigd en kwam, onder de bescherming van Riego en Quiroga, te Madrid zijne finantiele ope ratien voortzettenwelke echter weder plotselijk door het Fransche leger in 1823 te niet gingen. Hij verliet toen, zoo het schijnt, Spanje een weinig ■overhaast, maar geenszins met ledige handen. Hij was in 1820 blootvoets in het kamp van Riego gekomen; zijn fortuin bedraagt thans 40 millioenen. Zoodanig is de persoon, in wiens handen men het lot van het revolution naire Spanje zeer onlangs gesteld heeft. Of de finantiele berekeningen, die hij ontwerpt, orde in het staatsbeheer zullen bréngen, is onzeker, maar wat men wel vooruit verzekeren kan, is, dat zijne eigene zaken er niet door achteruit zullen gaan. Berigten over Parijs van den 7 October. Hét Journal de Paris bevat de volgende tijdingen' Menschrijft van Perpignan dat de gemeenschap tusschen BarcelonaGi- ronne en Figuières zeer moeijetijk wordt: de diligence rijdt niet meer; die van Barcelona naar Perpignan is door de Carlisten geplunderdwelke de zelve echter haren weg hebben laten vervolgen. De Carlisten schijnen den kant van Figuières te verlaten, om zich naar Roses te begeven. Men schrijft van San-Sebastian van den 2den, dat een ernstig gevecht bij Vilarcajo heeft plaats gehad en dat de Carlisten geheel verslagen, en een aanmerkelijk verlies geleden hebben. Men wacht een meer uitvoerig verslag. Den 22Sten des avonds is er een buitengewone renbode van Madrid te Barcelona aangekomen, belast met eene depêche van het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken, welke aan den Kapitein-Generaal verkondigde, dat de Koningin de voorstellen die haar gedaan warenin overweging ging nemen. Deze tijding heeft aanleiding gegeven tot voldoende demonstratienvele hui zen zijn verlicht geweest. Eenige van de meest gevreesde belhamels zijn gevat; de stedelijke soldaten hebben zich krachtig voor het herstel der orde Verklaard. Men mag hopeii, dat de rust niet meer zal gestoord worden. Een bulletin van den Generaal Pastor geeft onderscheidene bijzonderheden wegens zijne operatien: het vreemde legioen wordt zeer geprezen. I11JValencia is eene omkeering ten voordeie der orde geschied, veel vol. lediger nog dan die te Barcelona. De Kapiten-Geneiaal is tot zijne betrek, king teruggeroepen. De Regerings-Junta betaat niet meer. Het Mtinici- paal Ligchaam heeft de teugels van het stacsbestuur in handen genomen; vijf en twintig van de voornaamste belhamel; zijn gevat, veroordeeld en overgebragt naar eene haven om op de Phtlipijnsche eilanden gebannen ie worden. De Luitenant van den Koning, die zch onder de gevangenen be vond is ngar Carchagena gezonden. De bevolking bevreesd door deze krachtdadige maatregelen houdt zich stil, De Gazette de Madrid bevat een betoog, waarin zij de gebeurtenissen van 1808 met de tegenwoordige vergelijkt en aantoont, dat er tusschen bei. den een-groot onderscheid is; daar de eerste geschiedde voor de onafhanke, lijklieid tegen eenen buitenlandschen vijand; deze voor de burgerlijke vrij. heid. Ook voegt zij er bijdat het Gouvernement volgens die grondslagen zal feg'erenwelke het volk verkiest. Bayonne den 3 October. Op de tijding van het verdwijnen van Don Carlos uit zijn leger,'thans als valscli erkend, omdat de Pretendent zich aan den kant van Santander bevindtis een bulletin van San-Sebastian gevolgd er. gegrond op een berigt van Bilbao ontvangenmeldendedat een zeer bloedig gevecht in de provincie van Santander had plaats gehad, in hetwelk 9 bataljons'Carlisten zouden verslagen zijn, doch plaats noch dag worden juist opgegeven. Een brief van Montlouis van den 29 September meldtdat de Kapitein. Generaal Pastor den 25Sten in Agranunt door een corps Carlisten van 7,000 man was ingesloten: hij vroeg zeer dringend hulp. Berigten over Parijs van den 8 October. Het Journal de Paris bevat: Eene depeche van Bayonne van den yden behelst hetgeen volgt: De be noeming van de heeren hos Heros voor het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Goniez Bellona voor Justitiemaakt het Ministerie voltallig. •Bij besluit van de Koningin zijn tegen den 16 November de Cortes bijeen geroepenom eene verkiezing-wet te maken, uit krachte van welke met nieuwe Cortes zal bijeenroepen om het Koninglijk Statut te herzien en de grondbeginselen van het Gouvernement volgens het manifest van den 14de! 1. toe te passen. De Junta van Saragossa is den 2den ontbonden ien heeft hare gehechtheid aan het Gouvernement betuigd. Ook die van Cacérès en Badajoz hebben ziek onderworpen. De Gazette de Languedoceen blad gezind voor de Carlisten, maakt veel ophef -van de vorderingen der Carlisten in Catalonie. Alles zou voor hui wijken en zij veel buit en amunitie opligten. Ook zouden zij 300 man vai het vreemde legioen gevangen genomen en doodgeschoten hebben. DUITSCHLAND. Berlyn den 4 October. Te Töplitz zijn op dit oogenblik de volgende Vorstelijke personen verzameld De Keizer en de Keizerin van Rusland, benevens de Grootvorstin Olga; de Koning van Pruissen met Gemalin; de Kroonprins en Kroonprinses van Pruissen, Prins Karei met Gemalin en Prins Albrecht van Prnissen; Prins Wilhelm van Prnissen (Broeder des Konings) fflet Gemalin; de Prinses Elisa beth en de Prinsen Adalbert en Waldemarde Prins en Prinses Frederilz der Nederlanden; de Hertog van Cumberland-, de Prins Mede-Regent van Saksen met Gemalin; de Groot-Hertog van Saksen-Weimar en de Groot-Hertogin; de Hertog van Lucca en Gemalinde Erf-'Groot-Hertog van Meelde*-burg- Schwerin met Gemalin; de Hertog van Saksen-Altenburg met Gemalin; de 'Prinses Mariade Hertog van Saksen Meinungendc I iertog van Nassau en Gemalin; de Prinses van Nassaude Vorst van Reuss Greitsbenevens een onbedenkeljjk aantal militaire- en civiele Staatspersonen. In den ochtend van den 29 September is aan den weg naar Kulmniet ver van het dorp Priesten, waar Generaal Ostermandie in 1813 met omtrent 8000 man der Russische gardeh de spits bood aan35,000 Franschen, onder Generaal Vanddmmezijnen arm verloor, de grondsteen gelegd voor liet ge- denktéeken hetwelk Keizer Ferdinand ter gedachtenis aan de op 20 29411 30 Augustus 1813 gesneuvélde Russen doet oprigten. Men kan gernstelijk verzekeren nog nimmer bij het leggen van eenen grondsteen zoo vele Vors- telijke personen vereenigd te hebben gezien als ditmaal. Allen reden in de' schitterende Oostenrijksche Hof-equipagien, waaronder 20 met 6 paarden be. spannen gala-rijtuigen, uit Töplitz naar de bestemde plaats, alwaar reeds de! grondslag vóór het monument was gereed gemaakt. De gansche plek werd omsloten door Oostenrijksche infanterie, kavallerie en artillerie. De Keizen en de Keizerinnen van Oostenrijk en Rusland reden in eene met zes schimmels bespannen prachtige galakciets en werden benevens de overige Vorstelijke personen in eene sierlijke cent ontvangen, prijkende met de vlaggen der drie verbonden Mogendheden en van waar de inwijding van het monument konde worden aanschouwd. Deze plegtigheid werd naar Katholijk gebruik volvoerd door den Prelaat von Ossegg in pontifikaal gewaad en van eenen talrijken gees telijken stoet omgeven. De Keizer van Oostenrijk, de Keizer van Rusland en de Koning van Pruissen gaven vervolgens op den grondsteen, onder wel ken bevorens een door de drie Monarchen met hunne naamteekening voor zien document was gelegd, drie slagen met den hamer en wel de Konin; van Pruissen het eerst, als zijnde de eenig overgeblevene der drie Vorste: onder wier regering de veldslag bij Kulm plaats had. Na het voltrekkei ■der plegtigheid -omhelsden zich de Vórsten ten openbaren blijké van innige vriendschap. Op dat oogenblik gaven de troepen een driewerf geweer- e: kanon-salvo. Onmiddellijk bij het monument stonden zes veteranen de Russische garde die het gevecht bij Kulm hadden bijgewoond en ondt' deze een Kapitein. Deze laatste werd aan den Keizer voorgesteld, dil hem op het slagveid zelve tot Kolonel bevorderde en daarna hem ter Kei zerlijke tafel op het middagmaal noodigde. Zoodra de plegtigheid wil afgeloopen reden al de bóoge personaadjen naar het bij Arbessau staand'. Pruissische en Oostenrijksche gedenkteeken en stapten af aan de wonic; van den met het opzigt over dit monument belasten invalidedeze herin nerde zich hoe de Aarts-Hertog Karei in den veldtogt bij Zürch op zijl randsel gerust en van zijn brood gegeten had. Na bij dezen grijzen mi litair een tijdlang uitgerust, van zijn eenvoudig maal gebruik gemaal: en hem met onderscheiden geschenken vereerd te hebben keerden de Vor stelijke personen naar Töplitz terug. Den 3osten zal eene groote jagtpartt gehouden worden. GROOT - BRITANNIE. Londen den 7 October. Leopold'heeft zich naar zijn landgoéd Claremon: en van daar naar Windsor begevenom één bezoek bij HH. MM. af te leg gen. Wellington beeft de hem vergezelde personen op een dejeune a li fourchette onthaald. De Gouverneur-Generaal van Indie Lord Auckland, heeft zich op het schip Jupiter ingescheept; hij zal de Kaap aandoen. In eene bijeenkomst van Radicalen, aan wier hoofd O'Connor staat, is be sloten om nu het Whigs-Ministerie door een Radicale te doen opvolgen, dan hadden alle drie de partijen hare beurt gehad. Laatstleden Zondag is het derde eeuwfeest van de voltooijing der eersie Protestancsche bijbelvertaling, in deze hoofdstad en naburige plaatsen, zoo! door de leden der Gevestigde Kerk als in de bedehuizen der Dissenters, meij groote plegtigheid gevierd geworden. De leeraars bedienden zich van dez: gelegenheid, om de Protestanten te vermanen, tot inspanning van alle kracH ten, opdat de vruchten der gezegende bevrijding uit de magt van oakuiiM en bijgeloof voor hen en hunne kinderen niet mogten verloren gaan.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2