A\ 1835. LEYDSCHE COURANT, Vrijdgg K-. >- 4 den 9 October. NEDERLANDEN. Ley den den 8den October. Wij vernamen heden de zoo droevige tijding van. het afsterven van den Hoog-geleerden Heer Hendrik Arent Hamaker, Hoogleeraar in de Ooster- sche Letteren aan de Leidsche HoogeschoolRidder van de Orde van den Ncder- landschen Leeuw, Lid van onderscheidene geleerde Genootschappen. In den bloei zijner jaren, na eene hevige ziekte van weinige dagen, acht dagen na het afsterven van zijne geliefde gade door den dood weggerukt, betreuren zijne vrienden en leerlingen, betreuren allen, die hem kenden en eenigzins kon den waarderen, hem, die, zoo als wij zouden zeggen, te vroeg van de aar de is weggenomen. Anderen mogen zijne kundigheden, zijne verdiensten, gaven en bekwaamheden schetsen, wij vermeten ons zulks niet; de afge storvene is boven onzen lof verheven. Mét roem bekend niet alleen in zijn Vaderland, maar ook buiten hetzelve, ja in geheel Europa, was hij het sie raad dezer Hoogeschoolaltijd bezig, altijd werkzaam om zijne groote ver- kregene kundigheden zoo mogelijk verdgr jiit te breiden, verspreidde hij een .licht over zaken, die tot nog toe onbekend waren, getuigen zijne menigvul dige uitgegeven werken, getuigen de Akademische voorlezingen, vóór eeni- gen tijd gehouden, en door den dmk bekend gemaakt. Met zijn afsterven is d.an zijne gedachtenis niet vergaan; hij leeft' door zijne werken, hij leeft in het hart zijner vrienden en betrekkingen, die zijne nagedachtenis zullen bewaren en aan de nakomelingschap overbrengen. Hendrik Arent Hamaker, geboren te Amsterdamden 25sten van Sprok kelmaand des jaars 17B9, werd, in den jare 1817, van Franeker, waar hij Hoogleeraar der O.ostersche talen was, herwaarts geroepen ter bekleeding van het buitengewoon Hoogleerjarambt in die talen, en dat van Uitlegger van het Legaat van Warner. Hij aanvaardde zijnen post, op den nden van "Wijnmaand, met eene redevoering over de Mohamtnedaansche Godsdienst, een krachtig hulpmiddel tot opwekking van krijgsdeugd bjj de Oosterlingen. I11 den jare 1822 tot gewoon Hoogleeraar bevorderd, hield hijop den a8sten van Herfstmaand, gene redevoering over het leven en de verdiensten van william j.oNes, welke in de Annales van 1822-1823, gelAik de eerste in die van 1817-1818, gedrukt is. Heden middag omstreek.s 3 ure is Zijne Maj, de Koping alhier doorgeko men, zicb van het Loo'naar 's Gra.venhage begevende. Bij Zijner Majs. besluit van den 8 September N". 43, zijn bij de •dienstdoende Schutterij dezer stad gedaan de navolgende benoemingen: Tot iste Luitenants: de 2de luitenants J. J. van Halteren, C. F. Ge- "JUCK.e en S. G. van der Blrku. Tot 2de Luitenants: de Heeren A. C. Leembruggen en I. P. E. van Yellecom. De Kiezersvergadering (ïeeft op gisteren tot Leden van den Raad de zer stad verkozende Heeren Mr. Andries Abraham dillii en Profr. Hen drik Cock, in plaats van wijlen Jhr, Pieter van Paniiuys en Mr. Marti- fcus Gerard del Court van Krimpen. 1Zondag laatstleden is te Scheveningen de gouden bruiloft gevierd door Huikertus Hrolik en Ida van der Zfvandie gedurende hunnen echt hebben voortgebragt u kinderen, waarvan er nog 5 in leven zijn; het getal kinds kinderen bedraagt 32. Het verdient opmerking, dat, terwijl aldaar zoo veie ■huisgezinnen docr de cholera werden aangetast, niet een lid dezer talrijke familie door die i;a,mp is getroffen geworden. -—Uit Amsterdam wordt gemeld, dat 1.4 personen, aangeklaagd van deel te hebben genoingn aan het voorgevallene op de Heerenmarkc aldaar, door de Kamer van Beschuldiging naar het Hof van Assises dier provincie verwe. zen waren, en voor hetzelve, hetgeen aanstaanden Maandag geopend wordt, zonden te regt gesteld worden. Nog wordt uit die stad gemeld, dat zich aldaar eene Commissie vereenigd 'heeft, om voor te bereiden en te regelen wat noodig was en vereischt werd tot het in brnikbaren staat brengen van het Paleis van Justitie, hetgeen door een beduidend offer van het Rijk, het gewestelijk en stedelijk Bestuur op- jjërigt, tot geheel andere einden, dan waartoe het bestemd was, gebruikt werd. Uit Groningen meldt men, dat het getal der gerecenseerde Studenten aan die Hoogeschool, blijkens het verslag in den loop dezes jaars, aan de Staten der provinciën gedaan, in het jaar 1834, 296 bedroeg, en alzoo, 31 minder dan in het vorige jaar. Het getal Studenten in de geneeskunde is toegenomen, dat in de regtsgeleerdheid en in de wis- en natuurkunde is gelijk gebleven. Het gezegde verschil moet dus gezocht worden, behalve in een kleiner getal Studenten in de letterkundige faculteit, voorbereidend voor de regtsgeleerde studiën, in het sedert een paar jaren afnemend getal Studenten in de Godgeleerdheid, hetwelk moer worden toegeschreven aan het overgroot en steeds buiten verhouding tot de gewone vacatures toene mend getal Kandidaten, bij de provinciale Kerkbesturen aanwezig. Uit de provincie Zeeland meldt men van den 4 October: T Het berigt als of de bombardeer-korver Proserpina, Kapitein ter zee van Maren, bulten dienst gesteld zoude worden, is van allen grond ontbloot: deze bodem ligt alsnog op de Schelde voor Hoedekenskerke, en er is niets van deszelfs buiten dienststelling bekend. Wel meent men dat de stoomboot Su riname zoude worden opgelegd en derzelver machine in eene andere stoom boot zoude worden gebezigd. Men verneemt met genoegen dat Zr. Ms. fregat de Maas, Kapitein ter zee Arriens, aan welks boord Prins Hendrik van Oranje zich als Adelborst bevindt, en Zr. Ms. brilt de Snelheid, Luitenant ter zee iste klasse Fergu- son, bij hun retour in .het Vaderland, dat dagelijks wordt te gemoet gezien, voor Vlissingen zullen binnenkomen en men meent te weten, dat het uitstel van het van stapel loopen van het op 's Rijks werf nieuw gebouwde linieschip Ifeptuwis, met die aankomst eenigzins in verband staat. De iste Luitenant-Adjudant Aniens, een broeder van den Kapitein ter zee, hier boven gemeld, dienende insgelijks zijn Vaderland bij het reserve-bataljon der 17de afdeeling infanterie, in garnizoen te Axel, wiens Chef de Majoor Legler, in het begin der maand September stierf, is den isten dezer, insge Ujks aldaar in den bloeijends.ton leeftijd overleden; hij was een verdienstelijk officier, braaf en regtschapen, vervéld -met het ware eergevoel, dat edele krijgslieden vorjnt. Zijne kameraden betreuren in hem een opregt vriend wiens vereprqnd aandenken nog lang in hunne harten levendig zal blijven. Van de Schelde verneemt men dat een Engelsch koopvaardijschip.- naar Antwerpen varende, digt bij de stad door eene Belgische gewapende boot is aangehouden. De Kapitein van het Engeische schip wilde aan de uitnoo- diging om bij te diaaijen niet voldoen, en ontnam bet roer aan de Vlissing- sohe loods di.e by hem.aan boord was, en wélke- geneigd was raar de boot te stevenen. Het schip zeilde door, doch toen het schuitje, waarmede Vlis- singsche loodsen gewoonlijk van Antwerpen afkomen, die boot voorbij kwam, vond de Commandant van dat vaartuig goed den Vlissingschenloods van der Helden te arresteren en, gevangen te 'zetten, stellende hem verant woordelijk voor het niet bijdraaijen van het Engeische schip. Wij vernemen dat door de hooge Autoriteiten alhier die maatregelen terstond zijn genomen, welke in liet belang der zaak en overeenkomstig de waardigheid van hei: Noord-Nederlandsche volk, hun doelmatig zijn voorgekomen. Heden mor gen echter is de loods van der Helden in Vlissingen terug gekomen na 111 Antwerpen eene verklaring van het hem wedervarene te hebben afgelegd. Men verneemt dat de commanderende officier van de Belgische boot, bene vens de Doctor, welke zich daar aan boord bevond, door hunne Overheden arrest zijn geiffeld. SPANJE. Het Parijsch Ministerieel avondblad van den 3 October meldt, datvanjaca berigt wordt, dat op onderscheidene punten in Arragon meer dan 1,000 man Navarrezen zijn gevangengenomen, en hierdoor en andere nederlagen hun getal zoo gedund is, dat zij ter naauwern.ood met ëen derde gedeelte der manschap in Navarre zullen terugkomen. Een Spaansche kustvaarder is door de Carlisten bij Fontarabie prijs ge- iii ei De stad Tigu'ères wordt door 4,000 Carlisten bedreigt. Zij is van troe pen en proviand ontbloot. Volgens berigten ttit Bayonne zouden dq Generaal Alava en Mendizabal hun ontslag uit het Ministerie ingediend hebben, en hetzelve door de Ko ningin aangenomen zijn. Ook volgens berigten uit die stad zou de Graaf de las Navas zijnen togc naar Madrid niet gestaakt hebben. Onder alle deze omstandigheden, leest men in den Monifeur de Commerce heeft de Koningin aan de Junta's der geinsurgeerde provinciën een nieuw manifest gerigt, waarbij zij haar Koningrijk woord geeft, dat het tusschen haar en Don Carlos nimmer tot eene schikking zal komen, en belooft dat alle de petitiën der Junta's zullen aangehoord worden. Te Madrid hoopte men dat op het aankomen van dit manifestwaarin ook gesproken wordt van een door de Vertegenwoordigers der natie te bediscussiëren nieuw wetboek, de Junta's zich zouden onderwerpen. Die van Asturie heeft eene van Oviedo gedagteekende proclamatie uitgevaardigd. Zij doet oen beroep op het volk en rekent op hetzelve tot behoud der openbare rust, zonder evenwel de voorzorgmaatregelen te verzuimen, welke zij neemt in pverleg met den Com mandant der provincie, met de municipale gezagvoers en met alle de per sonen, die aan den troon van Isabella zijn verknocht. Uit Saragossa schrijft men van 23 September: Ons revolutionair bestuur gaat voort met het nemen van krachtige maat regelen. Men gelooft hier algemeen dat de Minister de Mendizabal wel gedwongen zal zijnom met de Junta's in onderhandéritig te tredenwant wel verre, dat derzelver lot van hem afhangt, is hij integendeel geheel van die Junta's afhankelijk. Zie hier den woord.elijkèn inhoud van het be sluit, dat onze Junta den 20 September ten aanzien van den Generaal Montes genomen heeft: De Opperste Regerings-Junta van Arragonhet onwaardig gedrag van den Generaal Montes in aanmerking nemende, die, na zich van het voorzitter schap dier Junta meester gemaakt en de houding aangenomen te hebben als of hij met haar overeenstemde, zijne huichelarij aan dén dag heeft get legd doordien hij, onder het voorwendsel van tegen de oproerelingen (de Carlisten) op te trekken, zich van de Junta en het volk heeft afgescheiden; verder in overweging nemende, dat Montes opgehouden heeft met de Junta briefwisseling te houden zoö verklaart dezelve'hem plègtiglijk'ontzet van zijne betrekking van Kapitein-Generaal en van zijn bevelhebberschap van de legers des Koningrijks. De Junta beveelt daarenboven, dat geenerlei Bevelhebber of Overheid voortaan aan hem gehoorzame, op straffe yan voor oproerig tegen het op. perste gezag dat in den boezem der Junta berust, en voor e'ehen vijand van de nationale zaak en van den troon van Isabella II te wordeii verklaard. Berigten over Parijs van den 5 October. Er zijn te Parijs aan de Spaansche Ambassade gewigcige tijdingen van Madrid gekomen, welke de vroeger vermelde verwijdering nft het Ministerie van Mendizabal en Alava weerspreken. ,f)e constitutie hame.nlijk van 1812 was niet geproclameerd, maar Constituerende Cortes beloofd. De meeft aangrenzende Junta's waren toegetreden tot de beginselen door het Ministerie afgekondigd, en men rekende op de waarschijnlijke toetreding der overigen. De Generaal Alava had stellig het- portefeuille van Buitenlandsche Zaken aangenomen, maar het Voorzitterschap van den Ragd geweigerd. Deze laatste post wordt hekleed door Mendizabal, die hét portefeuille van Finan ciën houdt. Arguelles is Minister-van Biiineniaiidsche Zaken. - Het dagblad de Eco, hetgeen door de wanordelijkheden te Madrid opge houden had uit te komenis Wederom in hét licht verschenen en meldt van 23 September, dat de voornaamste organen djerl opppsicïe te Madrid en te Barcelona in de nieuwe administratie vertrouwen hebben, omdat men ais zeker gelooft, dat zij eirtdelijk een charter of eene liberale constitutie zal toestaan. Hiervan getuigt ook eene proclamatie door de Junta; van Barcelona de.n 25ste!! uitgevaardigd, na het ontvangen van het berigt der Koningin, dat 6p wenscben der Junta's zouden in aanmerking genomen wordenen van welke 'het slot dus luidt: Cataloniers! De vroegere loopbaan der mannen, die de tengels des be- winds in handen hebben genomen, laat niets te wensclien over. Verleent hun uw voile vertrouwen en ondersteunt hunne pogingen. J)e Junta zal in middels van hare zijde niet ophouden, om uwe jvenschen aan de' Koningin- Regentes bloot te leggen, ten einde .de uitvoering te bewerken der maatre gelen, die het heil van den troon der onschuldige Isabella II moeten verze- keren en 0.11s in het genot der wettige vrijheid, waarna wij' smachtenzul len stellen. Door de Sentinelle des Pyrenéesden Indicateur Je Bordeaux en berigten uit Bayo.nne van 1 October, wordt het (gerucht verspreid, dat Don Carlos onverwachts tusschen oen 24 en P6 September uit zijn leger verdwenen is, zonder dat iemand weet, waar hijzicli bevindt. Eerstgenoemd dagblad bevat hieromtrent het tuigende: Gisteren in deii morgen is een Buitengewone renbode «it onze stad naar Saragossamet een berigt van den Generaal Harispe vertrokken. De berigt

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1