LEYDSCHE A". 1835. Woensdag N JO TEN ■igt fr f ***a- i' COURANT. den 7 October. NEDERLANDEN. Leyden den 6den October. De heer F. Kaiser, Observator aan onze Hoogeschool, heeft omtrent de komeet van Halley wederom een stuk in de Algemeene Konst- en Letter bode doen plaatsen, waarvan wij het volgende overnemen: De volgende opgaven kunnen misschien strekken, om de Komeet, ten tijde van hare beste zigtbaarheid, gemakkelijker te doen vinden: October. Hoogte der Komeet. 's avonds n ure 22° 3. Ts morgens i 39 37 99 3 39 54°- 6. 's avonds 8 99 15°. io 99 240. 12 99 37°- 7. 's morgens 2 99 52°- ÏO. 's avonds 8 99 26°. 10 99 26°. 12 99 3°°- 11. 's morgens 2 99 38°. 99 4 99 48°. 12. 's avonds 7 99 35°- 8 99 3°°- 10 39 23°- 12 99 *5°. 13. 's morgens 2 99 23°- 99 4 99 3°°. 14- 's avonds 7 99 39°- 8 39 31°. 10 99 18°. 12 99 9° 16. 'savonds 7 39 36°. 8 99 27°- 10 99 II°. 18. 's avonds 7 99 3°0. 8 39 20°. 9 99 12°. 22. 's avonds 7 99 20°. 8 99 11°. Streek. N. O. t. O. O. N. O. Oost. N. N. O. N. O. Aanmerkingen. De Maan gaat dien morgen eerst kwartier na midder nacht onder, dus zal de Komeet zich na één ure het beste vertoonen. De Maan is vol en alzoo den geheelen nacht aan den He mel. De Maan komt reeds des avonds kwart vóór 7 ure opweshalve de Komeet zich naauwlijks buiten het Maanlicht zal vertoonen. De Maan komt kwart vóór 8 ure op. De beste tijd om de Komeet waar te ne men, is dus tusschen 7 en 8 ure des avonds. Van den i3den tot den 2osten October is de beste tijd, om de Komeet waar te nemen, des avonds van 7 tot 9 ure. In die dagen zal zij waarschijnlijk in haar grootste licht verschij nen. W. Z. W. W. t. Z. N. O. t. O. N. N. t. O. N. N. O. N. O. t. O. N. O. N. W. t. N. N. N. W. N. t. W. Noord. N. t. O. N. O. t. N. W. N. W. N. W. t. W. N. W. t. N. N. N. W. West. W. t. N. N. W. t. W. W. t. Z. West. w. t. N. De beste tijd om de Komeet waar te nemen, is's avonds tusschen 7 en 8 ure. Er zijn couranten uit Java tot den 16 Mei dezes jaars ontvangen, welke, buiten eenige benoemingen, het volgende van Batavia, onder dag- teekening van den 12 Mei, mededeelen: Van Banda ontvangen wij het berigt, dat de Inspecteur der Specerij- Perken en waarnemend Magistraat op het eiland Aij, J. J. C. Jurgen, in den namiddag van den 13 Jannarij 11., op eene terugreize van het eiland Rün, met nog twee en twintig andere personen, door het omslaan van hun vaar tuig, zeer waarschijnlijk zijn omgekomen. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. een besluit is genomen, waarbij bepalingen worden vastgesteld omtrent het afteleggen examen der tot Kajiiteins bevorderd wordende eerste Luitenants bij het wapen der infanterie of kavallerie, en tevens weder van kracht worden verklaard de vroeger gege ven voorschriften aangaande het afteleggen examen door hen, die tot officiers bij genoemde wapens worden bevorderd. Voorts moet dit besluit verorde ningen bevatten nopens het afleggen van een voorloopig onderzoek voor hen, ■die zich als vrijwilligers bij opgemelde wapens willen verbinden, ten einde vervolgens naar den rang van officier te kunnen dingen. Eenige der in dit besluit vervatte bepalingen, komen met 1 Julij 1836 of met 1 julij 1S37 in werking. De Commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen en verdere kunstwerken, te 's Gravenhage, heeft bekend gemaakt, dat die ten toonstelling van heden af in de zaal van het St. Nicolaas Gasthuis, achter de Hal, aldaar, geopend is, en dat de toegang tot dezelve voor een ieder gratis bepaald is j des Dingsdags en Vrijdags van elke week, van des mor gens 10 tot des namiddags ten 3 ure, en voorts des Maandags, Woensdags, Donderdags en Zaturdags, van 10 tot 4 ure, mits voorzien zijnde van een toegang^bifjet, voor iedei persoon bij den ingang te bekomen, tegen beta ling van 25 centen. Op bovengemelde tentoonstelling, alwaar 297 stukken voorkomen, treft men er aan: van J. L. Cornet, te Leyden, een Mansportret; E. Davidson, te Leyden, een Doctor, eene goede tijding verkondigende; IV. Flemming, te Leyden, een binnenhuis met invallend zonlicht, en F. Breuhatts de Groot, te Leyden, eene in het Haagsche bosch genomene studie. Bij circulairen is aan de heeren Gouverneurs te kennen gegeven: i°. dat van afgezonderde percelen, vallende in de termen van art. 24, 2, litt. a, het door den inwonenden eigenaar zeiven bewoonde gedeelte moet worden beschouwd als afgezonderd perceelsgedeelte, waarop het bepaalde bij art, 9, 3, of art. 12, 3, der wet, van toepassing is; en 2°. dat, in geval van afleveringen van steenkolen aan fabrijken, trafijken, enz., aan welke gedeeltelijk vrijdom van den accijns is toegestaan, de afschrijvingen voor rekening van den afleveraar moeten geschieden op den eerst verschij nenden termijn, met uitnoodiging, om de ontvangers, die zulks op eene an dere wijze mogten hebben gedaan, de noodige teregtwijzigingen te geven. Men verneemt, dat op den 28sten dezer, door den Directeur-Generaal van Oorlog ad interim, krachtens autorisatie van Zijne Maj., zal worden aanbesteed het verstrekken van zoodanige transportmiddelen te water, als ten behoeve van de Militaire diëtist, in het algemeen, zullen worden ver- eischt, en zulks voor den tijd van drie of wel van vijf achtereenvolgende jaren, ingaande met den isten Januarij 1836, nadat het zal zijn gebleken, voor welk van deze tijdvakken de inschrijving kan geacht worden, het voor- deeligst voor het Rijk te zijn. De batterij veld-artillerie N°. 12, komende van Sloten en Sloterdijk, is den 3 October te Haarlem binnen gemarscheerd, om garnizoen te houden. T U R K Y E. Nadat reeds [het Journal de Smyrne in Augustus gemeld had, dat de on- ydeo. y deidrukkingen in Syrië door de Aegyptetiaren allen maat te boven gingen en het berigt aldus geëindigd was: „Het ongenoegen is ten top gestegen en er is slechts ééne vonk noodig, om een vuur aan te steken, hetwelk Me itemed Ali niet meer in staat zal zijn te blusschen." Zoo zijn er nu berigten uit Smyrna van den 7 September, welke het volgende behelzen: I11 de laatste dagen zijn verscheidene Tartaren met belangrijke tijdingen uit Syrië hier aangekomen. //iraóim-Pacha wiens toestandna de ontvangst der voor 'Méhemed-Aii zoo treurige berigten uit Hedschasin Arabie steeds hagchelijker' g. worden was, alzoo de meeste onlangs geligte rekruten in het geoergte bij de Drusen eene toevlugt gezocht haddenverlangde eindelijk van den Vorst der Drusen, Emir Bcschir, eene algemeene ontwapening. Deze bragt hem eerst de onmogelijkheid daarvan onder het oog, en toen Ibra him er sterker op aandrong, verwees de Vorst hem naar zijnen zoon Ilalil aan wlen hij in schijn het bevel over de troepen had opgedragen enmetwien Ibrahim dus over de ontwapening moest handelen. De jonge Vorst weigerde ronduit aan de begeerte van den Pacha te voldoen; van alle kanten vloeijen de Drusen en Syriers onder zijne vanen te zamen en zijn leger bestond vol gens de laatste berigten reeds uit 30,000 man. Van zijn kant trekt ook Ibrahim-Pacha zijne troepen bijeen en heeft de berg-passen van den Libanon doen bezetten. De partijen staan over elkander en geheel Syrië is gereed om de vaan des opstands op te steken. RUSLAND. Petersburg den - 5 September. Volgens de opgaven van het Committé voor buitenlandsche censuur werden gedurende het jaar; 1834 omstreeks 300,000 boekdeelen in vreemde taal, alzoo bijna 29,000 meer.dan in 1833 in het Rijk ingevoerd. Onder opzigt van de binnenlandsche censuur ver. schenen 728 oorspronkelijke werken en 116 overzettingen, in het geheel 844 geschriften. 48 Couranten kwamen onder opzigt der binnenlandsche censuur uit. Onder toeverzigt van het Departement van openbaar Onderwijs werden in het afgeloopen jaar 113,200 exemplaren van verschillende leerboeken ge drukt. In 1834 zijn 94 openbare aanstellingen tot Leeraars verschenen, daar onder de Universiteit van den heiligen Wladimir te Kiew. In een Duitsch blad leest men van 25 September het volgende over de ontbinding van den Generalen staf des eersten legers: De bij Keizerlijke ukase bevolene ontbinding van den Generalen staf des le gers, en dein een smelting van het eerste en tweede leger schijnt niet, zoo als men uit de gelijktijdige vermindering van het Oostenrijksche leger in Italië zou kunnen opmaken, met de buitenlandsche staatkunde van het Russische Kabinet in verband te staan. Die maatregel zou alleen moeten strekken om den Opperbevelhebber van het eerste leger, den Generaal-Veldmaarschalk Sackcti, eenemeerdan negentigjarigen grijsaardopeenenvoor hem niet kwet sende wijze uit de dienst te ontslaanvermits dezelveondanks zijnen hoo- gen ouderdom en de daarvan onafscheidelijke zwakheid, toch tot hiertoe steeds den wil heeft aan den dag gelegdom tot aan zijnen dood toe den Keizer te blijven dienen. Daar de verdere voldoening aan den wensch niet dan nadeelen voor de dienst ten gevolge kan hebben, en de Keizer dezen verdienstelijken Veldheer toch niet door een regtstreeksch ontslag zijne laatste levensdagen wilde verbitteren, heeft Iloogstdezelve dit middel te baat genomen, waardoor de Veldmaarschalk zonder eigenlijk ontslagen te worden, toch met de daad buiten dienst geraakt. SPANJE. Met journal de Paris van den isten October bevat de volgende berigten Eene telegraphische depêche van Bayonnegedagteekend den 29 Septem ber, maakt de volgende benoemingen bekend, onder dagteekening van den nosten in het dagblad van Madrid voorkomende Mina is benoemd tot Kapitein- Generaal van Katalonie Palafox, tot Kapitein-Generaal van ArragonEspi- ttosa, van Andalusie, en Quiroga, van Grenada. Eene telegraphische depêche van Perpignarts, gedagteekend den 28sten, deelt mede, dat de Brigadier Ayerveden 24stefl., nabij Olot, 4,000 Carlis- ten verslagen heeft. Hun verlies wordt op 200 man begroot. De Junta van Barcelona heeft verklaard, dat zij het gezag zou behoudeu tot aan de komst van een Kapitein-Generaal, waarin,zij vertrouwen heeft. Brieven uit San-Sebastian spreken van de ontdekking eener Carlistische za- menzvvering, welke door Jaureguy en ziine roodmutsen zou verijdeld zijn geworden. Men spreekt van een gevecht, dat kort geleden tusschen Bilbao en Vittoria zou plaats gehad hebben, en waarin de Christinos eene voiko. mene genoegdoening .van de jongste verliezen zouden bekomen hebben. Eene Carlistische afdeelingwelke zich tegen den marsch van Espeletta had willen verzetten, zou groote verliezen geleden hebben, daar zij tusschen dien Ge neraal en Chef en Cordova in het naauw geraakt was. De bijzondere berigten van het oorlogstooneel zijn zeer tegenstrijdig en van zoo verwarden aard, dat men volstrekt niet weet wat te gelooven. Men spreekt van gevechten nabij Bilbao en Estella, maar van de provinciën zijn de tijdingen dezelfde: de Junta's blijven zich in derzelver gezag handhaven; die van Arragon heeft op nieuw een zeer uitgebreid en krachtig, manifest bekend gemaakt, waarbij het voornemen te kennen gegeven wordt, in den eens ingeslagen weg voort te gaan. Inmiddels zit het nieuwe Spaansche Ministerie stilzonder dat door hetzelve eenige wezenlijke maatregel geno men wórdtwelke -tot demping van den opstand in de provinciën of tot ver zoening k«u leide». Het schijnt veel van den tijd en de tweedragt in de Junta's te hopen. Velen hier te lande beschouwen dat gedrag als zeer 'be denkelijk en onstaatkundig, voorspellen uit die handelwijs den val van het Ministerieen misschien ook wel dat van de Koningin-Regentes. Onder- tusschen heeft men niets naders omtrent den aantogt van den Graaf de las Navas tegen de hoofdstad vernomen. Het Ministerieel avondblad van 2 October maakt het volgende bekend:- Eene depêche uit Bayonne van den 3osten, vermeldt dat de benoeming van Palafox te Saragossa niet was openbaar gemaakten men hem in die stad niet meende toe te laten. Mina, zegt men, zal niet eerder naar Catalonie vertrekken, dan wanneer de Cb.'tes zijn bijeengeroepen. Dc Voorhoede der Andalusiers is te Val de Penas aangekomen; haar Bevel hebber heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij van zijnen ijver voor de zaak der Koningin, wier vijanden hij wil beve.chteu, hoog wordt op gegeven. De Gedeputeerde Aranda is deze bende te gemoet gezonden. De Generaal Rodil is benoemd tot Kapiteiu-Generaai van Estramadura,

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1