A". 1835. LEYDSCHE IS0. Ï1Ï. COURANT. Maandag M den 5 October. MOBIELE SCHUTTER IJ. Oproeping der Verlofgangers van het iste Bataillon der ^de Afdeeling Mobiele Zuid-Hollandsche Schutterijtot het bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley den, ontvangen hebbende eene Mis sive van den Majoor, kommandercnde tijdelijk de 3de Afdeeling Zuid-Hollandsche Schut terij, betrekkelijk het houden der Inspectie, voorgeschreven bïj Zijner M>js. besluit van den 25 julij 1834, N°. 88, roepen bij deze op alle de zich met verlof bevindende Onder- Officieren en Manschappen van opgemeld Bataillon; als ook de zoodanigen, welke%egen het ontslag van hunlieder plaatsvervangers bij hetzelve zijn ingedeeld, om te compareren op Dingsdag den 6 October aanstaande, des morgens ten tien ureop het Plein der Ruïne, ten einde door den welgemelden 1-leer Majoor te worden geïnspecteerdgekleed in groot tenue en voorzien van alle de Wapenen en Kleeding stukkenwelke zij van het Korps met verlof gaande, hebben mede genomen; terwijl degenen, die bij de Inspectie ontbre ken of zich gedurende dezelve niet behoorlijk gedragen, ofwel hunne klceding en wa- penii' j hebben verwaarloosd, bij het Korps diciplinair zullen worden gestraft, in zoo verre^er geene termen zijnom hen aan den Krijgsraad over te geven. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebbenden, dat geenen der Verlofgangers van deze Inspectie kunnen terug blijven, dan de zoodanigen, welke van het Bataillon bij andere Korpsen zijn gedetacheerd, als ook die, welke van woon- j_..j 1 1jmeer dan vijf uren van de ziekte buiten staat zijnzich naar de plaats zijn veranderd, ingeval hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van deze Gemeente is verwijderd, en eindelijk degenen, welke door ziekte wijs afgegeven door den Officier van Gezondheid van het Bataillon, vóór den aanvang der Inspectie', zal behooren te worden- overgelegd. Vermanende wijders alle Verlofgangers, door eene getrouwe opkomst, stiptelijk aan deze oproeping te voldoen, en zich alzoo voor de nadeelisegevolgenwelke uit nalatigheid zouden ontstaan, te vrij waren. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydeu, op den 28 September 1835. J. G. de MEY. Ter ordonnantie' van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 4den October. Wij hebben wederom het verlies te betreuren van een' der oudste leden van de Regering dezer Stad. Eergister bezweek op zijn buitengoed Bije- Lust, onder Alphen, de Wei-Edel Achtbare Heer Mr. Martinus Gerard del Court van Krimpen, oud Burgemeester en laatstelijk Lid van den Raad dezer Stad, in den ouderdom van 80 jaren. Groote kunde in verschillende vakken, gepaard met regtschapenheid en met ijver om nut te stichten, de den hem de algemeene achting verwerven. Ook zullen zijne aan deze Stad bewezene diensten zijne nagedachtenis steeds dierbaar maken. Heden wordt in onze Stad de voor Leyden altijd zoo merkwaardige ge- gedenkdag van den 3den October godsdienstig gevierd. De gisteren in vallende Zaturdag, op welken het alhier marktdag is, had verhinderd dit op den dag zeiven te doen. Ondertusschen hebben H. H. Studenten der Leydsche Hoogeschool getracht, om den eigenlijken feestdag met luister te vieren. Daartoe waren reeds des morgens vroeg uit de woningen der Stu- denten de vlaggen uitgestoken; tegen 12 ure had er voor de Sociëteit Mi. nerva, eene uitdeeling van haring en brood aan de geringe klasse plaats; des namiddags te 3 ure werd er om schoone prijzen, als zilveren horologien en, tabakdoozen enz. in de mast geklommen en in den zak geloopen. De Studenten-Societeit was des avonds fraai verlicht, terwijl in den Schouw burg het Ontzet der Stad Leyden ten tooneele is gevoerd. De feestelijkhe den zijn met eenen vriendschappelijken maaltijd, door H. H. Studenten ge houden, besloten geworden. Zoo is dan gisteren meer vrolijk en luiddruchtig, heden meer stil en gods- dienstig het Leyden Ontzet gevierd geworden. Elk ingezeten der stad nam deel in de algemeene vreugde, en dankbaarheid aan dien god, die onze Vaderen in hunnen nood had aangezien eaflp zijnen tijd heerlijk verlost heeft. Steeds blijve de dag van den 3den October voor elk inwoner van Leyden een merkwaardige gedenkdag! Donderdag en Vrijdag zijn de eskadrons Curassiers van Haarlem en Amsterdam in onze stad aangekomen, en in den Doelen gelegerd. Bij besluit van Zijne Maj. den Koning, van den 29 Augustus 11.is aan den Kapitein-Luitenant ter zee A. C. Edeling, Kommandant van Zijner'Majs. brik de Panther, vergund het dragen van de versierselen van de Wladimir- Orde, 4de klasse. Bij een nader Koningrijk besluit van den 26 September 11., is tot Ne- derlandsch Consul te Norfolk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en voor den Staat Virginia benoemd, de heer Meyer Meyers. Zijne Maj. heeft de Commissie, belast met het b-heer der tentoon stelling van kunstwerken van levende meesters, die te 's Hage op Maandag den 5 October zal geopend worden, gemagtigd tot het openen eener loterij, ter verloting van eenige voorwerpen, doof haar van gemélde tentoonstelling aan te koopen. In den loop dezer week men spreekt van aanstaanden Woensdag worden verschillende leden van het Koningrijke'Gezin in de Hofstad terug verwacht. Zijne Maj. de Koning zal mogelijk reeds morgen (Maandag) te 's Hage aankomen. Naar men verneemt, zal Zijne Exc. de Minister van Buitenlandsche Zaken, die van zijn buitenverblijf Zoeten in de Residentie teruggekeerd is, en thans voor weinige dagen naar Amsterdam is vertrokken, doch aanstaan den Dingsdag te 's Hage terug verwacht wordt, Woensdag eerstkomende een groot diner geven aan het Corps Diplomatique. Men verzekert, dat, ten gevolge der benoeming van den Baron Mor tier tot Minister van Frankrijk aan het Nederlandsche Hof. die binnen kort alhier te lande verwacht wordt, Zijne Exc. de Baron Fagel, die, sedert het Vertrek van den Markies van Dalmatie uit 's Gravenhage, ook Parijs verlaten had, weldra zijne betrekking van Buitengewoon Gezant en Gevol- magtigd Minister zal hervatten. Men verneemt, dat op het einde der vorige maand door het hoofdbe stuur is vastgesteld geworden een reglement op de correspondentie bij ijs gang en hoog opperwater op de rivieren, waarbij, onder anderen, bepaald wordt, dat bij ijsgang en hoog opperwater op de rivieren er eene algemeene correspondentie langs de dijken en hoofd-rivieren zal plaats hebben, welke niet alleen zal worden gevoerd door de waterstaats-geëmploijeerdenwelke op onderscheidene plaatsen langs de rivieren zullen worden gestationneerd maar ook de dijks-directien zullen op hunne dijks-posten langs de rivieren tot derzelver geregelden loop medewerkenzoodat de keten van de dijks- posten, zoo door het algemeen Bestuur van den,Waterstaat, als door de bij zondere dijks-bestureneen geheel zal uitmaken voor de dienst der corres. dér Inspectie te begevenin welk laatste geval van wege dezelve daarvan ecu be- pondeitie, order het oppertoezigt en de bevelen van het algemeen Bestuur van den Waterstaat. Onze landgenootde beer Leon ILerckenrathte Charleston geëtabiis- seerd, is door zijne K. H. den Groot-IIertog van Mecklenburg-Schwerin tot Hoogscde'szelfs Generaal-Consul in de Vereenigde Staten van Amerika aangesteld. Wij vernemen, dat de heer R. Draak, te Amsterdam, den 30 Sept., bij publieke 'veiling, den Walvisch, die te Wijk aan Zee aan strand ligt, voor de aanzienlijke som van 1000 heeft aangekocht. Wij mogeD van dezen kundigen man te regt eene fraaije bewerking van dit belangrijk voorwerp verwachten. De Utrechtsche courant van Vrijdag 11. bevat het volgende: Uit Soestdijk vernemen wij, dat H. K. K. H. de Prinses van Oranje tegen den 15 October aldaar wordt terug verwacht. Het verblijf te Eger, in Bo- hemen. bij Hoogstdeszelfs broeder, KeizerNikolaas, meende men, kon hare terugkomst eenige dagen langer doen vertragen. Uit Jutphaas deelt men ons, van den 30 Sept., het volgende mede: Sedert den 2isten dezer is ook alhier de komeet van Haliey, met slechts een klein tooneelkijkertje, en sedert den 23sten met het bloote oog gezien. Den 26sten ten 11 ure stond dezelve op ongeveer 965° regte klimming en 33j° Noord, afwijking; den 28sten ten 11 ure op 97!° regte klimming en 35j° Noord, afwijking; en gisteren avond, den 29sten ten 11 ure op 990 regte klimming en 36J noord, afwijking. Deze, ofschoon slechts ruwe waarnemingen, leveren reeds, ten opzigt dezer komeet, zeer belangrijke resultaten op; en wel vooreerst een blijk, dat niemand de juiste bepaling harer loopbaan nader bij is gekomen dan onze verdienstelijke Kaiser, door zijne allezins oordeelkundige verbinding der meest waarschijnlijke berekenin gen van Pontécoulant met die van Rosenberger op bi. 97 zijner uitmuntende verhandeling voorkomendehetgeen te meer voldoende moet geacht worden daar nu nog zeer onlangs een anderzins hoogst verdienstelijke arbeid van den Predikant Lehmann, te Derwitz, bij Postdam, over deze komeet, geenzins met even gelukkige uitkomsten is bekroond geworden: en dit zal eerlang nog nader blijken, wanneer dezelve op den 8 October het sterrenbeeld van den Grooten Beer nog niet zal hebben bereikt, terwijl zij op dien dag, naar de laatste en naauwkeurigste bepalingen van Pontécoulant zeiven, midden in het vierkant van dat Gesternte, en, naar die van Litrowvolgens Boguslawski, zelfs bij de ster Arcturus zoude moeten staan, hetgeen voorzeker niet zal gebeuren, zoo min als in den Kleinen Beer, waarheen haar Lehmann had gemeend te moeten henen wijzen. Voorts kan men nu reeds bewerendat de komeet, sedert hare laatste verschijning in 1759, niets van hare stofdee- len in het wereldruim verloren, noch eenige verstoring in haren loop door eene de ruimte vervullende en weerstandbiedende vloeistof ondergaan heeft, doordien men haar, in de eene en andere veronderstelling, waarschijnlijk nog niet met het bloote oog en op eene andere plaats aan den Hemel zoude ge zien hebben. Uit Nymegen wordt van den 2 October gemeld Naar wij vernemen, heeft het openbaar ministerie geappelleerd van het vonnis, gewezen door den krijgsraad dezer vesting, in deszelfs zitting van den 17 September 1!., ter zake van de onlangs in tweegevecht gepleegde nederlaag, waarbij drie als medepligtig beschouwde officieren waren vrij gesproken. T U R K Y E. Konstantinopei, den 9 September. Ik melde onlangs slechts in haast de aankomst van Lord Durham alhier. Ik meen heden er nog bij te moeten voegen, dat als het Engelsch oorlogschip, hetwelk den Gezant overvoerde, in deze haven inliep, juist de verjaardag van de krooning des Keizers Nico/aas, door de hier gestationeerde Russische oorlogs- en koopvaardij schepen gevierd werd, en de Russische Gezant zich toen aan boord van een fregat zijner natie bevond. Naanwlijks had Lord Durham dit vernomen, of hij beklom eene sloep, om den heer von Buteniejf op te zoeken en deel aan de feestelijkheden te nemen. Deze opmerkzaamheid heeft hier algemeen bevallen en den poging om Lord Durham goed te ontvangen, vermeerderd. Wezenlijk wordt hij door de Porte en het Staatkundig Ligchaam met onge wone voorkomendheid behandeld. Over het ware doet van zijne overkomst heerscht altijd nog onzekerheid tot nu toe schijnt hij zich meer met het bezigtigen van merkwaardigheden en de omstreken der staddan met bezigheden op te houden. Hij zag den lleis-Effendi slechts eenmaal en kort. Ondertusschen denkt Lord Durham hier nog op zijn langst 8 dagen te blijven. Heeft hij wezenlijk zooveel met de Porte te onderhandelen', en wil hij iets tót stand brengen, zoomoet hij zich haasten, want hier is men van een langzaam temperament en komt niet gemakkelijk tot een bestuit. Het zal anders hem ligter dan anderen vallen, zich met de Porte te verstaan, want de faam van een groot Diplomaat doet hem zeer eerbiedigen en veroorlooft hem vrijmoedigheid. Is het daar enboven waardat hij hoofdzakelijk hierop werken zalom aan het verdrag, dat tusschen Groot-Britannie en de Porte In 1809 gesloten werd, eene groo- tere uitbreiding te gevenwaardoor de stiptilatiendie met Rusland aange gaan zijn eenigzins gewijzigd wórden, zoo is het niet onwaarschijnlijk, dat hij hierin eenig goed gevolg zien kan; namenlijk, indien hij de overhelling, welke de Sultan voor Rusland gevoelt weet te verschoonen. Overmorgen heeft Lord Durham de eerste audiëntie bij Z. Hoogheiden dan zal men wel te weten komenwat eigenlijk ziine zending te beteekenen heeft. Wart de Sultanzoo als de meeste groote heerenlaat zich gaarne gelden cn spreekt zonder terughoudenheid over de gewigtigste onderhandelingen. De rustverstoring in Albanië zal, zoo als men hoopt, geene voortdu rende gevolgen hebben; de Albanezen zijn, zoo als men verneemt, bereid tot gehoorzaamheid terug te keeren, zoodra de Pacha van Scutari, dien zij als hunnen tijran aan zien, zal opgeroepen worden. De Sultan 0111 verdtr bloedvergieten te vermijden, en het bewijs te geven, dat hij niet door bloot materieel geweld zijn gezag wil geldend makenheeft bevolen, dat de Pacha naar de hoofdstad komen, en zich wegens zijn gehouden gedrag verant woorden zal. Vorst Milosch word hier met veel onderscheiding behandeld. Voor eenige dagen gaf de Keizerlijke Internuntius, Baron Stürmers hem ter eer een grooc Diplomatisch diner. Gedurende den maaltijd wilde die Baron de gezondheid des Sultans instellenmaar de Vorst verdocht, de glazen op het weiziju van

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1