A*. 1835. LEYDSCHE COÜRA N T. Woensdag den 30. September. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad LEYDENj geven bij deze kennis aan de Ingezetenen dezer Stad, dat, krachtens de bepalingen, vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van den 24 December 1829, N°. 123, omtrent de vervulling der buitengewone vacatures 111 de stedelijke Kies-Kollegien, 111 de vergadering van den Ed. Achtb. Raad, op heden gehouden, bij stern-opneming gebleken is, dat door de Stemgeregtigdc Ingeze tenen, ter, vervulling dgr tusschentijds gekomen zijnde buitengewone vacatur*bij meer derheid van stemmen, is verkozen de Heer: Profr. HENDRIK. COCK. Welke die functie tot den 30 September 1839 zal waarnemen. Aldus gedaan en gearresteerd bij 11. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 28 September 1835. J. G. de MEy. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. BuRqemEester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun Ed. Achtb. is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden, de Kohie ren der Personeel* Belastingdienst 1835 Litt. B2 en C, wegens gevraagde schattingen over alle te Acht Wijken dezer Stad, op den 22Sten dezer maand, door den Heer Staats raad, Gouverneur dezer Provincieinvorderbaar verklaarden dat van heden at' de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezelve behooren te zijn v ingediend. ,-r5 Leydenden a8 September 1835. J. G. de MEY. r - Ter ordonnantie van dezelve P. A. DU Pui. NE.DERLANDE N. Leyden den 2psten September. De Hollandsche Maatrèhappij van Fraaije Kunsten en Letteren, beeft den sösten dezer te Rotterdam hare jaarlijksche algeméene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Mr. A. Bogaers, gehouden. Hij opende de vergadering met een Dichtstuk, naar het Engelsch van Samuël Rogers, ge titeld: Se Genoegens der Herinnering, Tot Voorzitter voor het volgend jaar ■werd verkozen de Höogleeraar J. Bake, en tot Secretaris Mr. W. P. Kluit, beiden alhier woonachtig. Er zijn Javasche couranten tot den 13 Junij 11. aangekomen. Behalve «enige benoemingen leest men in het laatste npmmer een EXTRACT uit het Register der 'Resolutien van den Gouverneur-Gene raal ad interim van Nederlands Indie in rade. Buitenzorg, den 12 Junij 1835. (N°. 2.) Gflezen, enz.; is goedgevonden en verstaan: Ter aanvulling van het haven-reglement, gearresteerd bij publicatie van den 28 Augustus 1818 (Staatsblad N°. 61), te bepalen, gelijk wordt be paald bij deze: i°. De gezagvoerders van schepen en vaartuigen, niet in Nederlands Indie te huis behoorende en bestemd naar plaatsen, buiten Nederlands Indie ^gelegen, zullen geene inboorlingen dezer landen, als zeevarenden, onder de bemanning hunner vaartuigen mogen medenemenanders dan ten gevolge van een engagement, ten overstaan van den havenmeester gesloten, en door dezen op de monsterrol van het schip ingeschreven en met zijne handteeke- ning bekrachtigd; 2°. De havenmeester zal daarbij voor de belangen der inlandsche schepe lingen waken. De schipper zal zich, onder anderen, moeten verbinden tot het terugzenden dier schepelingen naar Java, na ommekomst van hun ver- band, ten ware dat deze, door den havenmeester ingelichtvan die voor waarde- vrijwillig afzien, waarvan in dat geval mede melding zal worden ge maakt in het verbandschrift;" 30. Bij overtreding van art. 1 dezer bepalingen, of door het niet nakomen door den schipper van de voorwaarden van het engagement, zal hij, voor .«Hten schepeling, verbeuren eene boete van drie honderd gulden; en 40. Deze bepalingen zullen alsmede toepasselijk zijn op schepen en vaar tuigen in Nederlands Indie te huis behoorende, wanneer dezelve bestemd zijn naar landen, bewesten de Kaap de Goede Hoop gelegen, dan wel naar eene der havens van het vaste land van Azia of Afrika, of naar Madagascar, .Mauritius, Bourbon, Ceylon, Nieuw-JIolland en van Diemensland. Zijne Exc.de Minister van Financien heeft op de vraag, hoedanig de aan slag in het regt van patent moet worden geregeld van zoodanige personen, welke paarden leveren tot het trekken van diligences, bij resolutie van den 11 Sepjeinber.il,, N°. 89, te kennen gegeven, dat, ofschoon bovenvermeld bedrjjf metterdaad verschilt van dat der ondernemers, vermeld onder N".66 van Tabel 14 der wet op het Patentregt, van den 21 Mei 1819, hetzelve ech ter, uit den aard der zaak, daarmede voegzaamst-kan worden geassimileerd, des noods met afdaling van eene klasse beneden het minimum. Uit Zutphen schrijft men van den 26 September: Heden morgen hadden wij het genoegen Z. M. onzen geliefden Koning, H. M. de Koningin, Prinses Marianne en Prinses Sophia binnen onze muren te zien. Zjjne Excellentie de heere Luitenant-Generaal Hermazen, comman derende het tweede' groot militair commando, de heer Luitenant-Kolonel Plaatselijke-Kommandant, de fieer Burgemeester dezer stad, ontvingen Zijne Majesteit en verdere Vorstelijke Personen even buiten de Mastpoort; de fraaije muziik der schutterij speelde bij. de aankomst van Z. M. de gelief koosde Volksliederen, terwijl eene aanzienlijke menigte van alle klassen der burgerrij naar buiten was gestroomd om Z, M. onder een luid vreugdege juich te komen begroeten; de geheele stad was met nationale vlaggen ver sierd,- Z. M. en verder Vorstelijk Gezin gaat van hier naar de Heerlijkheid Ampse, bij Loghem, oirt den heer Baron van Nagel, oud-Minister van Bui. tenlandsche Zaken, met een .bezoek te vereeren en het middagmaal aldaar te houden; heden avond keert Zijne Majesteit naar het Vorstelijk Loo over Zut phen terug. Ten 6 ure des avonds is de Koninglijke Famielje door Zutphen naar het Loo teruggekeerd. H. K. H. de Prinses Alhrecht van Pruissen heeft den aysten dezer Deven ter bezocht. De thans te Bonn plaats vindende vergadering van het genootschap der thiitsche Natuur- en Geneeskundigen, wordt, behalve door den Utrecht- schen Hoogleeraar de Fremery en den heer de Vrij uit Rotterdam, ook bij gewoond door den heer IV. tVenckenbach uit 's Gravenhage, lector in de Phjsica en Mathesis aan de Koninklijke Nederlandsche Militaire Academie. Den 25sten zijn de vergaderingen gesloten en is bepaald, dat de plaats der bijeenkomsten voor het volgend jaar te Jena zijn zou. T U R K Y E. Smyrna den 28 Augustus. De Nederlandsche Staats-courantdeelt berig. ten rilt die plaats mede, meldende, dat de verjaardag van den Koning der Nederlanden aldaar den 24sten met geestdrift is gevierd geworden. Zoowel de Nederlandsche onderdanen als degenen die te Smyrna de bescherming der Nederlandsche Regering genieten, hebben zich des morgens bij den Consul- Generaal den heer van Lennep,. vereenigd, om zich gezamenlijk naar de Ne derlandsche kapel te begeven, alwaar door den Predikant Lewis eene toepas selijke rede gehoudenén gebeden voor het welzijn van den Koning en zi.,n II. -s ter. hemel opgezonden werden. Daarna heeft de Nederlandsche Consul- Generaal de gelukwenschingen van zijne ambtgenooten ontvangen. Ten één ure heeft de Oostenrijksche oorlogsbrik MontecucuiiKapitein G. Buratowich de Nederlandsche vlag op den grooten mast geheschen hebbende, een saluut van 21 kanonschoten gedaan, hetwelk dadelijk nagevolgd werd door de En- gelsche korvet Tribune, Kapitein Tomkiasan, de Fransche korvet la Cornèlie, Kapitein Cuneo d'Ornano, de ond.erzoek-korvetten Beacon en Mastiff, en twee Amerikaansche koopvaardersallen insgelijks de Nederlandsche vlag van den grooten mast latende waaijen. De Tribune was bovendien geheel met vlag gen bedekt, en hare sloep deed insgelijks een saluut van 21 draaibasschoten. Des avonds werd door den Consul-Generaal een feest-maaltijd gegeven, alwaar met geestdrift aan Koning en Vaderland gedacht werd. PORTUGAL. Te Lissabon is den 9den dezer een Raad van Ministers gehouden, waarin met de meerderheid van 4 tegen 2 stemmen besloten is, om uit aanmerking van den tegenwoordigen toestand van de Spaansche provinciën, alle denk beeld om Portugesche hulptroepen in Spanje te zenden, op te geven, daar dit misschien het eenige middel is, om de rust in Portugal te bewaren. Er is over dit ontwerp in den Raad nog veel voor en tegengesproken, doch ten laatste heeft men alle aanvraag dien aangaande besloten af te slaan. SPANJE. Berigten over Parijs van den 25 September. In het Ministerieel dagblad van Parijs leest men de volgende nieuwstij dingen Volgens de dagbladen van Saragossa is er de verandering van het Ministe. rie den ipden bebend geworden. De Junta had, desniettegenstaande, den zelfden dag een lang manifest bekend gemaakt van den ióden gedagteekend en door hetwelk zij aankondigt op den ingeslagen weg voort te zullen gaan. De Generaal Alava zal den 24Sten te Madrid aankomen men meent dat hij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zal aannemendoch den post van Voorzitter weigeren. De intogt van twee compagnien, welke de Junta van Barcelona gezon den had, is te Gironne afgewezen. De Junta is daarover zeer vertoornd, zij merkt deze weigering als ongehoorzaamheid aan. Bij gevolg heeft men de militien van den omtrek opgeroepen en eene colonne van die troepen heeft zich op marsch tegen Gironne begeven. Aan den anderen kant hebben de Junta's van Barcelona en Valencia aan de vreemde Consuls eene verklaring gezonden, in welke zij hare onderwerping en getrouwheid aan de Koningin betuigen; de hoop van de rust te bewaren heeft hen alleen zulk eene uitgestrekte magt op zich doen nemen. Men vreest altijd, dat zij door de Exaltados zullen afgezet worden, welke slechts bedoelen de constitutie van 1812 uit te roepen. De Gazette de Madrid bevat het volgend besluit: Koninglijk besluit. De rust volmaaktelïjk in de hoofdstad van het Koning rijk hersteld zijnde en genoegzaam over de bewijzen van gehechtheid aan de Regering en van liefde aan orde, welke mij mijne getrouwe en rustige in woners gegeven hebben, voldaan zijnde, zoo verklaar ik het besluit van den 16 Augustushetwelk de hoofdstad in staat van 'beleg verklaard hadop te heffen. De Koningin is altijd te Sitio in hare residentiede Infant- Don Fran- pois de Paule is op zijne terugreis naar Madrid. Nog bevat die Gazette een artikelwaarin dat dagblad zijne gevoelens aan den dag leggende nopens het te volgen stelsel van Secularisatie der Geeste- lijkheidvoorstelt, dat men vooreerst de kloosters zou afschaffen, als zijnde dergelijke instellingen thans niet meer in overeenstemming noch met de be hoeften noch met de zeden der tegenwoordige eeuw dat daardoor de Gods dienst niets te lijden zoude hebben, vermits de Geestelijken nuttiger buiten dan binnen hunne kloosters zouden zijn; dat de eenige moeijelijkheid daarin bestaat 0111 het vervreemden van de landerijen en bezittingen der kloosters overeen te brengen met de beschermingwelke de Staat aan allen eigendom verschuldigd is; dat echter ook deze zwarigheid uit den weg kan worden geruimd, wanneer men namelijk de goederen, welke het klooster op hec oogenblik der ontbinding bezit, onder al de tot hetzelve behoorende klooster lingen gelijkelijk verdeelt. Op deze wijze, zegt de Gazzettezal de vrees der Geestelijken bij hunne ontbinding ophouden, en zal het getal der perso nen, die een regtstreeksch belang bij de welvaart van den Staat hebben, toenémen. Den ioden dezer hebben de Carlisten Burgos bij verrassing willen in nemen doch zijn afgeslagen. .Uit Bayonne meldt men van 21 September: Er zijn tijdingen uit het hoofdkwartier van de Carlisten gekomen, hetgeen zich den iyden te Murguia bevónd. Volgens de berigten van Zonoza tot den I5den, is in dit tijdsverloop voor Bilbao niets voorgevallen; alleen hebben de troepen der Christinos, die er in op een gepakt zijn ten gevolge van het treffen van den nden, zich lederen dag op de wandeling van Miravelles en naar Begogna vertoond, en zijn, na eenige geweerschoten met de Carlisten, die hen in het oog houden, gewisseld te hebben, des avond in de stad terug gekeerd. Don Carlos heeft zich naar het middenpunt, naar Murguia bege ven met eenige bataljons, om de beweging van Cordova af te wachten, het gros van het leger onder Bilbao achterlatende. Cordova was den lyden te Berbereno en omtrek met 6,000 man. Men spreekt van een nieuw gevecht, den iyden voor Bilbao geleverd, hetgeen slechts voor de Christinos was uitgevallen. De Generaal Espeleta, zou in hetzelve door zijn paard medege voerd en verdronken zijn. Deze tijding verdient bevestiging. Er is eene depêche van Bilbao aan Cordova door de Carlisten onderschept, inhoudende dat het zich niet langer kan houden. Zijne aankomst alleen zou uitkomst geven.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1