heeft bevolen eenige tonnen voor de Keirerlijke tafel naar Petersburg te zenden. -.•■■}.. r —'Het bevestigt zich dat Paganini gestorven is. Hij had een vermogen 'van 7,009,000. ft. verzameld. Men heeft in een klein dorp digt bij Landau (Rhijn-Beijeren) een mis. daad ontdekt, wier wreede bijzonderheden afgrijzen inboezemen. Men moet tot den tijd der verschikkelijke barbaarschheid terugkeerenom er een der gelijk voorbeeld in te vinden. In dit-dorp had tot 1828 in eene goede verstandhouding een jvelgesteld gezin geleefd, bestaande uit vader, moeder, dochter en zoon. Dit gezin bewoonde alleen een huis, hetgeen vrij gróót en deszelfs eigendom was. Zes jaren geleden werd deze aangename eensgezindheid verbroken door de liefde, welke de jonge dochter van het huis, die reeds eenigzins in jaren gevorderd was, voor een persoon van eenen geringen stand had opgevat. De vader deze liefde door gebeden en bedreigingen niet kunnende uitroéijenbesloot tot de vreeselijkste behandeling om er zich over te wreeken. Hij deed zijne dochter in den kelder van het huis nederklimmensloot haar in eenen hoek op, welken hij zorgvuldig toemaakte, er niet in openlatende, dan eene naau- we opening om er het voedsel door te brengen. Om de verdwijning van zijne dochter uit te leggen, zeide de vader aan zijne buren_dat hij haar in een naburig kosthuis gebragt had. Korten t;jd_ daarna verspreidt hij het gerucht dat zij dood is. Gedurende 7 jaren bleef dit ongelukkig meisje in dezen kelder opgesloten. Alle acht dagen hernieuw de de vader haar strooleger en bragt haar voedsel, bestaande uit gehakte aardappelen, hetgeen voor acht dagen dienen moest. Het is naanwlijks veertien daag geleden, dat een gelukkig toeval haar is komen verlossen. Jen der dienstboden van het huiswie het gaan en wederkeeren van den vader de nieuwsgierigheid had opgewekt, waagde het om ook inden kelder te gaanhoewel het strengelijk verboden was om daar te naderenof bij den- zelven eenig geluid te doen hooren. Deze meid, 11a eenige oogenblikken gezongen te hebben, hoorde een verstikt gezucht, zij nadert bevende naar den hoekwaarvan het geluid gekomen was, en verneemt de vreeselijke behandeling, welke dit meisje gedurende 7 jaren had ondergaan. Zij gaat dadelijk het Geregt er van kennisgevenwelke in den kelder afdaalt, en de ongelukkige uit hare wreede gevangenis verlost. De vader en de moeder van deze rampzalige zijn in handen van het'Geregt. Het journal de Francfort.vit hetwelk het bovenstaande ontleend is, besluit 'met een treurig tafereê!~öp~te"hangen, van de gezondheid- en ligchaams. toestand van deze beklagenswaardige. GROOT-BRITANNIE. .Londen den 9 September. De oneenigheden tusschen de beide Huizen zijn bijgelegd. De veranderingen, welke wederom door het Hooger-Huis in die van het Lager-Huis, omtrent de wet van de Municipale Corporatien, ge maakt waren, zijn door hfet laatste Huis goedgekeurd. De dagbladen bedienen zich van deze gelegenheid om de wijsheid der voorvaderen in de parlementaire inrigting te roemen, nu het op nieuw ge bleken is, hoe in'de herhaalde wederzijdsche herziening derwets-ontwerpen de behandeling in committé en de conferentien tusschen de beide Huizendie den, oppervlakkigen beschouwer als bloote en langwijlige vormen voorkomen, het besce middel gelegen is om de opgewekte hart§togten te doen bedaren en ten laatste alle partijen genoegzaam te bevredigen. De heer Hume heeft het ontwerp medegedeeld van een adres aan den Konin'g, Strekkende om hein te verzoeken, alle,personen die leden zijn van Oranje-loges of andere genootschappen, welke geheime eeden of herken ningsteekenen hebbenuit zjjne dienst te ontslaan, de goedkeuring van welk adres hij in den aanvang der volgende Parlements;-zitfing van het Lager-Huis zou verlangen. X3J :.i Het Hooger-Huis heeft gisteren de. wet wegens.de uitgestelde terugvorde ring van het .voorschot op .de Iersche tienden goedgekeurd, nadat Lord ivhamclife er te vergeefs op-had aangedrongen, dat men de terugbetaling daarvan niet zon vorderen, maar die som geheel aan de geestelijkheid kwijtschelden. j Denkelijk rzal nu het Parlement morgen door den Koning in persoon wor den gesloten. De Fransche Prins .de.Joinville is te Spithead aangekomen en zijn. broe der, de Hertog van Nemours, heeft zich naar Portsmouth begeven. Het Portugeesch Gouvernement zou .het bijna eens zijn, om gjoooman in Spanje te laten binnenrukken. F R A N K R IJ K. Pakijs den 8 September. Zooals wij in onze-voorgaande hebben medege deeldmaakten de Fransche bladen gewag van een stuk, aan Lodewyk. Philips loegeschteyen en in de Duitsche bladen bekend gemaakt; het Journal de hu is bevat nu hierover de volgende regels Wij zijn gemagtigd om op eene plegtige wijze den oorsprong te ontkennen welken sedert eenige dagen vele dagbladen verleenen aan een pamphlet hetwelk zij zeggendat in Duitschland is bekend gemaaktonder den titel Adres aan het Fransche volkter gelegenheid van den vijfden verjaardag der Julij-dagen. De Temps bevat: De bedroevende invloed van het Ministerie op de zaken van Spanje, doet zich nog gevoelende gebeurtenissen, welke in de provinciën uitbarsten, 'zijn geheel verkeerd opgevat, en men verzekerde gisteren avond, dat de heer de Broglie er niets anders in zag, dat een resultaat, om namenlijk ge makkelijker te komen tot de meering van den Minister Martinez de la Roza, en tot de quasi-Carlistische transactie, van het negin af aan blootgelegd. Het is zeker, dat men alles zal aannemen, eer dan aan de opgestane provinciën toegevenen dat men den zoon van Don Carlos voor de liberalen van Barce lona trekken zal. De klagten en declamatien in de Ministeriele salons zijn slechts tegen de opgestane provinciën gerigt en men wordt bijzonder zacht gezind jegens Don Carlos. Een lid van het Corps Diplomatique, dat nog al invloed heeft, wilde wedden, dat Frankrijk niet de laatste zon zijn om Don Carlos te erkennenhij bevestigdedat de aanbieding daartoe in vertrouwen aan de Vorsten gedaan.was, welke zich te Töplitz vereenigen. In Parijs is een zekere Maës, oud 70 jaren met zijne vrouw vermoord geworden. De moordenaars hadden vuur onder het bed gelegd, waarop de slagtoffers lagen hetgeen brand veroorzaakt hebbende de misdaad aan het licht heeft gebragt. Men kent de daders niet. De Gazette de Francebevat het volgende: Uit den onderstaanden bij ons uit Senlis ontvangen brief zal men ontwaren, dat het helsche werktuig van Fieschi geene nieuwe uitvinding is. Een der oudste leden van de St. Lodewijks-Ordede heer Anlas de la Bruyère, is voor weinig tijd te Senlis overleden. Na gedurende eenige jaren bij de compagnie der gardes-dn-corps, bijgenaamd de' Luxemburgsche, gestaan te hebben, was bij tot het corps der marechaussée overgegaan en commandeerde de compagnie van Compiègne en Senlis ten tijde toen de losbranding van een helsch werktuig laatstgenoemde stad in rouw deed verzinken. Een hotologiemaker, met name Billon, koesterde sints geruimen tijd den wensch, om zich te wreken op de compagnie der scherpschutters, uit wier midden hij was gestoten; ten einde zijn helsch plan ten uitvoer te leggen, bediende hij zich van de gelegenheid toen de vaandels der nationale garde op den i8den December 1789 gewijd werden. Wetende, dat de stoet zijn huis voorbij zoude trekken, en dat de scherpschutters een deel daarvan zón den uitmaken, plaatste hij een zeker aantal geweerloopen voor de jalousien van een der vensterramen en schoot dezelve af op het oogenblik dat de op- tpgt totvoor .zijne woning was genaderd. De Commandant .der scherpschuf- ter-.compagnie, die der nationale garde ey:verscheiden andere vielen met verscheiden kogels doorboord. Men merkte dadelijk op van waar de losbranding was gekomenook zag men dat niet slechts de huisdeur, maar ook de deur van het vertrek waarnic Billon zijne stadgenooten fusilleerde, gebarrikadeerd w.aren. Beide moesten, worden opengeloopen om tot in de kamer door te dringen, van waar de af schuwelijke daad was gepleegd. De heer de.la Bruyere' was de eerste, die er binnen drong, gevolgd door den Luitenant der marechaussée van Com piègne, vele andere officieren en een groot, aantal ingezetenen. De Luite nant werd bij zijn binnentreden der kamer doodgeschotende heer de la Bruy'ere greep den booswicht oogenbiikkelijk bij den kcaag, maar te,rwijl hij hem voortsleepte, stak deze eene lont in brand, welke met eene onder den .vloer der kamer aangelegde helsche machine in gemeenschap stond, ten ge volge waarvan de mijn met een verschrikkelijk gedruisch opvloog, het dak, .den vloer en al de óngelukkigen die zich in het huis bevonden, naar alle gïgting.en heenslmgèrer.de. Vijf en twintig mensehen verloren alzoo het leven en twee en dertig werden min. of meer gekwetst. Den 9 September. De Kamer der Pairs heeft in de zitting van dezen -dag het ontwerp van wet op de drukpers met 101 tegen 20 stemmen aan genomen. Een dagblad van de tiers-partij berigt als zeer aanstaande den terugkeer van den Maaischalk Maison en dat hij wederom als Ambassadeur naar Peters- bürg zou gaan. De Figaro komt niet meer uit; verhinderd, zooals hij zegt, door de nieuwe wet. De Patriate de T/Miers kondigt aan, dat de nieuwe wetgeving op de drukpers hem genoodzaakt heeft zijne aankondigingen te doen ophou den. De Election van Bordeaux heeft opgehouden uit te komen. Men is in Parijs zeer begaan wegens den moord aan den heer Maës en zijne vrouw (zie boven) gepleegd, omdat deze man zich door zijne welda digheid eenen zeer goeden naam had verworven. Hij ging te Parijs nooit uit, zonder geld bij zich te hebben, ten einde de óngelukkigendie hem hunnen nood te kennen gaven, te helpen. Op het land kleedde hij elk jaar 150 boe ren, welke op zijne eigendommen, die zeer uitgestrekt waren, woonden. Den 10 September. Er zijn gisteren twee bulletins van wetten uitge komen. Het eene promulgeert de drie wetten op de drukpers, het Hof van Assises en de Juryhet andere behelst twee ordonnantiën van den Koning, bevattende: i°. het reglement van administratie ten aanzien van de stemming der Jury0?. het oprigten der censuur voor de gravuren en teekeningen. Het is opmerkelijk, dat de wet op de drukpers, alleen gedurende den loop van den dag door de Kamer der Pairs goedgekeurddadelijk met de Koninglijke sanctie is voorzien en op het oogenblik zelve in het bulletin der wetten is afgekondigd geworden. Het Ministerie is er op uit om te genieten: men weetdat deze wetten en ordonnantiën niet kunnen ten uitvoer gelegd wor den dan 24 uren na derzelver afkondiging. Ofschoon de Ministers voor de Kamer der Afgevaardigden verklaard had den, niet dan met r'e grootste toegevendheid van de onderdrukkende maat regelen in de nieuwe wet bevat, te zullen gebruik makenzoo bevat echter de Moniteur in zijn officieel gedeelte een circulaire van den Minister Persil, aan de Procureurs-Geiperaalwaarin hij hun aanbeveelt, om met de grootste fertiliteit te werk te gaan en voor eene volledige en krachtdadige uitvoering der wetten t,e waken. Ook het dagbiad la Caricature, is opgehouden uitgegeven te worden. MENGELINGEN. CHINE SC HE BOUWKUNDE. Het is een vooroordeel te gelooven, dat de Chinezen geene de minste kennis van de teekenkunst hebben, het onvolmaakte van hunne werken spruit niet alleen voort uit de onwetendheid der kunstenaren. Het is een systema dat door de regering aan de kunsten wordt opgelegd, welke denna- mnrliiken voortgang der teekenkunst belet. Dit systema verbiedc nagenoeg de voorstelling van hetgeen men ziet, en verbindt den kunstenaar aan zekere geheel willekeurige regels, welke door <je gewoonte en het vooroordeel zijn bevestigd geworden. ;.Van daar de meeste.gebrekenvan de beste Chinesche teekeningen. De bouwkunde, volgt, bij de verschillende volken, bet eerst de wetten der noodzakelijkheid haar door het klimaatde,zeden en de gewoonten op gelegd. In Egypte, .alwaar een onbewolkte zon gedurende het grootste ge deelte van het jaar zandvlakten beschijnt in wier midden het groen en vrucht baar dal van den Nyl deszelfs rijkdom ten toon spreidt, alwaar de lucht altijd zuiver en de staat van den dampkring bijna onveranderlijk isheefc men de reusachtigste voortbrengselen zien geboren wordenmuren van eene buitengewone dikte en van groote blokken steen zamengesteld, welke ge heel, zoo van bujten als van binnen, met eene onnoemelijke menigte teeke ningen overdekt zijn. De eeuwen veranderen slechts weinig hun uiterlijk aan- zien; de vernielende oorzaken, welke in de andere landstrekenen vooral in Indostan met zoo veerkracht werken,: bes.taan ip Egypte .niet, De Bisschop van Calcutta, Hebereen dier enkele reizigers, die door hun uitgebreid verstand en grondige kennis van zaken een volmaakt vertrou wen inboezemen, zegt in zijne reis, dat het .moeijeljjk zoude zijn in Indie een enkel gebouw aan te toongndat honderd vijftig jaren bestaan heeft. De vochtigheid van de lucht en de gedurjge aanwas van eene plantde wilde vijgenboom, die overal wortelt waar 's mensehen zorg zich onttrekt, die de rotsen, den grond, de bosschen zpo wel ais de gebouwen aanvalt zijn voldoende om deze spoedige vernieling te veroorzaken. Het zijn niet alleen godsdienstige denkbeeldenwelke zoo als het gezegd isvele tem pels in de rotsen met reuzen-arbeid hebben doen plaatsen, maar veelal de noodzakelijkheid om deze gebouwen tegen de verwoestingen van het klimaat te beveiligen. Griekenland, dat in eene kleine ruimte en een even kort tijdsbestek, won derwerken van allen aard heeft vereenigd, behandelde de bouwkunde vol gens de vereischten van deszelfs klimaat. Men gebruikte daar bij voorkeur het marmer, dat te gelijk voor het bouwen en de beeldhojuwkunst geschikt is. De gelukkige luchtgesteldheid veroorloofde, zich van de schoonste en schitterendste materialen tot het uiterlijke der gebouwen te bedienen, zon der bevreesd te zijn dezelve na eenige tijd, te zien bedervenen 1111, na twee duizend jaren, ziet de verbaasde reiziger, van uit de zee, de kolom men van het Parthenon tegen den blaauwen hemel schitteren. De twee dui zend jaren hebben aan de witte kleur van het marmer eenen geelen tint gegeven, welke nog schoon is. Deze voorbeelden van Egypte en Grieken land worden nog bevestigd door hetgeen wij omtrent de bouwkunde van China zullen melden. Een land, dat gelijk China, aan herhaalde aardbevingen is blootgesteld; alwaar, .in weerwil van deszelfs ligging, in den zomer eene brandende hitie en in den winter de strengste koude heersebt; alwaar eene vochtige luchc de groeijing der schadelijke planten begunstigt; zuik een land moet in des zelfs. constructien andere regels dan Europa volgen; Door deze plaatselijke omstandigheden worden voor de zamenstelling der gebouwen, twee onver mijdelijke hoedanigheden vereischt, de ligtheid der materialen, en eene wij ze van bouworde, welke eene geheel horizontale, in plaats van eene ver ticale ruimte beslaat, of met andere woorden, de verdiepingen naast, in plaats van op elkander plaatst. De baksteen en het hout zijn de materialen, wel ke in China toe de zamenstelling yan bijua alle gebouwen worden gebezigd.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3