i°. 1835. LEYDSCHE ^S3k^j COURANT. Woensdag ^^Sï, vC- y-'.'X-'^-^.-j ifc tfe& 5 £V v^\®.:.:] 45" ?»Li>. Jf -«OYEj: V- iW GEWOON &u«5F r W/f. XL. 5GÏ*. den 9 September. NEDERLANDEN. Leyden den 8sten September. Gisteren na den middag, ten half drie ure, is Zijne Maj. de Koning onze stad, in een rijtuig met twee paarden bespannen, doorgereden, van het LOo koaiende en zich naar 's Hage begevende. Zijne Maj. heeft den 28 Augustus 1. 1. het volgende besluit genomen i In aanmerking nemende, dat, ofschoon het onbepaalde verlof aan de man schappen van de corpsen Mobiele Schutterij verleend, steeds blijft voortdu ren, het niet te min van belang is, de voornoemde corpsen, zoo veel mo. gelijk voltallig te houden; Op de gemeenschappelijke voordragt van de Departementen van Binnen- landsche Zaken en van Oorlog, van den dezer, Hebben besloten en besluiten! Art. 1. De manschappen, béh'oorende tot den eersten ban der schutterijen, welke, bij de ligting van het jaar 1835, in de'verschillende gemeenten, voof de schutterlijke dienst reeds zijn, of nog zullen worden aangewezen, zullen (met uitzondering alleen van de zoodanigedietijdens hunne oproeping voor de mobiele dienst, behoorlijk aantoonen, dat zij wettige kind of kinderen in leven hebben, of dat hunne vrouwen zich in bewijsbaar zwangeren staat bevinden), worden ingelijfd bij de mobiele corpsen schutterij, waarvoor zij bestemd zijn. Art. 2. De Gouverneurs der onderscheidene provinciën zullen tot de in lijving de noodige maatregelen nemen. Tot dat einde zullen zij zich van het juiste getal der tot den eersten ban behoorende, op de bijzondere schutters-rollen van het loopende jaar, in ie dere gemeente, voorkomende, en overeenkomstig het voorgaande artikel voor de Mobiele Schutterijen bestemde manschappen, verzekeren, daarvan zooda nige algemeene staten, als nader door het Departement van Oorlog zullen worden voorgeschreven, aan liet evengemelde Departementgelijk mede aan dat van Binnenlandsche Zaken, doen toekomen, en met dezelve in overleg treden, omtrent de wijze, waarop, en ten welken tijde, de inlijving derzei - ve, bij de mobiele korpsen, en ten gecale van hoeveel bij elk corps, tot stand zal behooren te worden gebragt. Art. 3. Aan de alzoo bij de mobiele korpsen ingelijfde schutters wordt dezelfde aanspraak op onbepaald verlof, als aan alle anderen, reeds werke lijk bij die korpsen dienende, toegekend. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken, en de Directeur-Generaal van Oorlogad interimzijnieder voor zooveel hem aangaatbelast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschriften zullen worden gezonden aan onze beminde Zonen, den Veldmaarschalk en den Admiraal en Kolonel-Gene raal, en hetwelk voorts in het Staatsblad zal worden geplaatst. Men verneemt dat het huis, laatstelijk bewoond door wijlen Mr. J. C. van de Kasteelelid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hetwelk schuins over het paleis des Konings in de Residentie staat, en dezer dagen bpenbaar'zou worden verkocht, voor den prijs van f 22,000 onderhands van wege Zijne Maj. is aangekocht. Men wil, dat hetzelve zou worden inge- rigt voor Z. K. H. Prins Alexandertweeden zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje. Het Dagblad van 's Gravenhage bevat het volgende 12de Bad-berigtt Het fraaije weder,'dat ook in September blijft voortduren en de aanhou dende warme temperatuur der zee, is zeer gunstig voor het gebruik der ■zeebadenzoo dat het getal der aan de bad-inrigting gegevene baden zich rog-dagelijks tot bij de honderd verheft. Onder de aanzienlijke personen, die in de iaatste dagen het bad bezocht hebben, heeft men Z. K. H. den -Prins van Oranje opgemerkt. Uit het programma van de Maatschappij Tot Nut van t Algemeen, den liden en i2den Augustus 1.1. binnen Amsterdam, in de Luthersche Nieuwe Kerk aldaar, gehouden, blijkt, dat op de prijsvraag: Een betoog van de diepe wijsheid en menschenkennis van jezus, doorstralende 111 zijne leer en leerwijze, in zijne verhalen en gelijkenissen, in zijnen dagelijkschen omgang ■met zijne leerlingen, vijanden en andere menschen; het stuk bekroond is van den wel-eerw. heer Js. de Waal, Predikant te Kleverskerke, bij Mid delburg. De andere uitgeschreven prijsvragen zijn onbekroond gebleven. Uit Rotterdam meldt men van den 7 September het volgende: Zijn Hoog Eerw. de Lord Bisschop van Londen, Dr. Blómjield, met een afzonderlijk stoomvaartulg, daartoe door Zijne Maj. den Koning van Engeland verordend, herwaarts gekomen, heeft, na op Zondag den 30 Augustus 1.1. in de Episcopaalsche Kerk te hebben gepredikt, aldaar den volgenden dag de plegtige geloofsbevestiging van een en vijftig gemeente-leden verrigt. Alvorens, tot gelijk einde, zijne reis naar 's Gravenhage, Haarlem en Am sterdam, waar hij zich thans bevindt, voort te zetten, bezigtigde Zijn Lord schap, die door zijne echtgenoot, twee dochters, zoon en gewonen kapel laan vergezeld wordt, de merkwaardigheden dezer stad, waar de voorkomen- heid, zoo der Autoriteiten als verscheiden anderen, door stand, kunde of kunsttalent uitstekende personen, hem bijzonder innam. Inzonderheid heeft de Bjsschop, zelf een smaakvol klassiek geleerde, die zich vroeger door eene keurige uitgave van Aeschylus bekend maakte, de Erasmiaansche scho len met een groot genoegen bezocht en nog sedert over de aldaar gevolgde leermethode zijne goedkeuring te kennen gegeven. Uit Harderwijk meldt men van den 5 September: dat er op den 8sten -dezer van daar naar Terveere te water zal vertrekken een detachement, be staande uit vijf 2de Luitenants, een officier van gezondheid 3de klasse en 180 onderfficieren en manschappen, onder bevel van den met verlof uit Oost- Indië derwaarts terugkeerende Kapitein der infanterie Roepe. Zijnde dit de tachement bestemd om met het schip Middelburg naar Java te worden over gevoerd. A E G Y P T E. Alexandria den 31 Julij. Mehemed-Ali heeft zijne belasting betaald, en "hetgeen hij sedert 6 jaren nagelaten had, eert berigt over den toestand van zijn leger in de hem toevertrouwde landen aan den Sultan doen ter had stel len, terwijl hij groote geschenken voor den eerstkomenden Ramazan bereidt. Sedert de verovering van Syrië is hem veel tegenspoedigs bejegend. De ■uitschrijving van nieuwe belastingen en conscriptie vinden m deze provincie den grootsten tegenstand. De pest, die zoo vreeselijk woedde, heeft een groot deel der inwoners van Aegypte weggemaaid, en zijn leger in Hed schas (Zuid-Arabie) bestaat -niet meer. Dit leger onder bevel van Abrahi'.n- Pacha (neef vail dert vice-Koning) is, na de verovering van Hodeida en Mokka, iii het binnenste van het land, waarin herizichdoor zegepralen fcirofi- ken, te ver gewaagd had, door de herders-volken der Arabieren overvallen en bijna geheel verdreven geworden. De Arabieren maakten alles af, wat zij bereiken konden; die door het zwaard niet vielen, vonden hunnen dood in de woestijnen van Yemen, waar zij door gebrek en aan de cholera stier ven; slechts weinigen, met Ibrahim-Pacha, gelukte het, zich naar Chur. fuda aan de Roode zee te rédden. Mehemed-Ali verdraagt deze ongelukken met bewonderirgswaardige standvastigheid en is ondertusschen zeer bezig 0111 nieuwe troepen naar Hedschas te Zenden, ten welken einde drie regi menten uit Syrië ingescheept en twee andere van het leger in Kordofan ge detacheerd zijn geworden. Van de sedert langen tijd zich in Aegypte ophoudende St. Simonisten, zijn velen tot liet Islamismus overgegaan. De berugte vader Enfantin bewilligde in dezen afval én men gelooft, dat hij binnen korf zelfs het Voorbeeld van zijne broeders zal volgen; hij bevindt zich op dit oogenblik op dehyena's- jagt te Thebe. Omtrent de onverwachte nederlaag van de Aegyptiers in Hedschas, bevat een schrijven van Dschidda van 21 Safer 1257 (18 Junij 1835), de volgende nadere bijzonderheden De Arabiers Rigail-El-Maa die een deel van.'den stam van Asir uitmaken en voor zeer oorlogzuchtig gehouden worden, hadden met Ibrahim-Vncha eenen bijzonderen vrede geslotèn en hem gijzelaars tot trouw van het be zworen verdrag gegeven, uit kracht van hetwelk zij kameelen voordeAegyp- tische armee leveren en hunne troepen met de hunne verbinden zouden. Na dat zij met het tot hiertoe overwinnend leger der Aegyptenaren het gebergte van Asir bereikt hadden, bemagtigden zij daar vele bergpassen, welke zij bezetten; plotzeling echter namen de Asirs, die zich tot hiertoe voor den zegepralenden vijand teruggetrokken hadden, eene'offensieve houding tegen het Aegyptisch leger, hetwelk nu ter gelijkertijd door de Rigail-El-Maa op eene verraderlijke wijze in den rug aangegrepen en tusschen twee vuren ge bragt, bijna geheel in de pan gehakt werden. Ibrahim-Pacha en de Sherif van Mekka redden zich door de vlugt naar Churfuda. Een sterke colonne Arabieren rukte tegen El-Haffaeene haven aan de Roode zee met een klein door de Aegyptenaren gebouwd fortdat zich na korten tegenstand heeft moeten overgeven. Een Aegyptisch vaartuig dat daarna binnen liep en niet wist, dat het fort overgegaan was, viel in hunne handen: de equi page lieten zij over de kling springen. SPANJE. Berigten over Parijs van 4 September. Üit Valencia schrijft men van 22 Augustus, dat de Unie van de Koningrij ken Arragon, Catalonie en Valencia aldaar geproclameerd was, ten einde gezamenlijk zaam te spannen tot hulp van den troon en der vrijheid en tot daarstelling van de nuttige hervormingenwelke de natie wenscht. Deze daad was voorafgegaan geworden door de daarstelling van eene auxiliare Junta, gelijkende aan die, welke het vaderland in 1808 bewaard hebben en op den maatstaf van die van Barcelona en Saragossa. Gisteren heeft de Graaf Almodovar de volgende proclamatie afgevaardigd Het Kapitein-Generaalschap van de Koningrijken Valenciaen Murcia. De hulp en raadgevende Junta van Barcelona zendt mij toe hetgeen volgtt ExcellencieDe bandendiein 3e meest roemrijke tijdvakken de in woners van Valencia en Catalonie vereenigd hebben, als ook de overeen komst hunner wetten en gewoontens, welke zij in acht nemenhunne na burigheid en andere gewigtige omstandigheden moeten eene krachtige drang reden zijn, bm onder elkander eene zeer naauwe vereeniging daar te tellen, zoowel in tegen als in voorspoed. In den tegenwoórdrgeü toestand is het vooral noodzakelijkdat er eene openhartige dommunicarie tusschen de Autoriteiten en de Corporatien zij, die'met het algemeen goed belast Zijn, gegrond op de verdediging van den troon van Isabelle en de vrijheid. De Junta, die de eer heeft u deze mededeeling te doen, zendt u ter gelijkertijd de afschriften van de voornaamste documenten, welke den geest Openleggen, die dit Ligchaam bezielt en het. voorwerp hetgeen zij tracht te bereiken. Zij hoopt, dat deze mededeeling aangenaam zal zijn aan Uwe Exc. en overeen komstig de gevoelens van de adelijken en ridders." Hierop nu laat de Graaf eene proclamatie volgen, waarin hij zegt met de inzigten van dit geschrift in te stemmen en de inwoners .van het Koningrijk aanspoort zich met hetzelve te vereenigen. Men schrijft uit Saragossa van 27 Augustus! Het Gouvernement van de Koningin heeft eene stellige afkeuring ten aart'1 zien van de maatregelen door de provisionele Junta's vart deze provincie genomen, te kennen gegeven, als ook aan die van Catalonie, Valencia eii Murcia. Deze tijding heeft alle gemoederen in beweging gebragt. De Junta in plaats van hare functien neder te leggen, heeft bevolen eeren inventaris van al het geld te maken, dat in de kerken en kloosters was en is begonnen het zich toe te eigenen. Valladolid, Corogne, Majorka en Estramadura hebben zich bij de Junta's van Catalonie en Arragon gevoegd. Te Saragossa zijn de Afgevaardigden Semprossi en Roman aangekomendeze laatste is het Ministerie toegedaan, maar van een eergevoel, dat alle proef doorstaat ert die, de wijze gezien hebbende, waarop de Regering zich gedroeg, zich heftig tegen dezelve heeft uitgelaten. Men ziet zeer gewigtige gebeurtenissen te gemoet. Het Gouvernement Christino is in eenen zeef kritieken toestand. Het vreemde legioen is op beveluit Madrid gegevenöp Lerida ge marcheerd. Men meentdat de Carlistische troependie in Arragon en Catalonie zijn ingedrongenzich langs de Pyreneën zoo spoedig mogelijk naar Navarre Zullen terug begeven. Cordova heeft nog niets verder ondernomen. Berigten over Parijs Van j September. De Sertinelle des Pyrenées, bevat van 1 September eenen brief uit Sara gossa, waarin van den 26 Augustus gemeld wor.lt, dat de Juntana verga derd geweest te zijn, couriers aan de stadssoldaten, die uitgetrokken waren, gezonden heeft, ten einde zich zoodra mogelijk naar de stad te begeven. Men meende, dat de tijding, dat Generaal Quesada met 10,000 man uit Madrid kwamhiertoe had aanleiding gegeven. Men hadt besloten de stad te versterken: de werken waren reeds aan den gang. Het volk lmd besloten éenên hevigen tegenstand te bieden. Alles is tot nogtoe rustig.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1