Keulen den 31 Augustus. In het midden van de zonneschijf, een weinig maar het noordelijke gedeelte vertoont zich op dit oogenblik, door den ■kijker'gezien, eene zeer groote ronde donkerkleurige vlek, omgeven met een graamven rand. Sints 6 dagen beweegt zich dezelve van de oost- naar de westzijde der zon en zal nog omtrent 7 dagen zigtbaar wezen. De mid dellijn van deze vlek bedraagt nagenoeg 3000 mijlen. De Zwitsersche Landdag is den 29sten gescheiden. Dezelve is veel .gematigder in zijne bijeenkomsten geweest, dan de 2 voorige jaren. GROOT-BRITANNIE. Londen den 2 September. Er is eene toenadering ten aanzien der wet •op de Municipale Corporatien in de beide Huizen geschied. Men schrijft dezelve aan het wijs beleid van Sir R. Peel toe, welke nog eenen grooten invloed blijft uitoefenen. I11 de zitting van Maandag, hebben Lord John Russell en Sir Peel over dit onderwerp het woord gevoerd en hunne meening te kennen gegeven, dat men onderscheidene veranderingen, door het Hooger Huis in de wet gemaakt, kon bijbehouden. Daarop begon men de voorlezing der veranderde bepalingen en sloeg om trent verscheiden daarvan een middelweg in, volgens welken de aldermen of gemeenteraden voor den tijd van zes jaren zullen benoemd worden en de tegenwoordige vrederegters slechts tot Mei van het volgend jaar in hunne posten blijven. Gisteren zijn de debatten voortgezet en is menop het voorstel van Sir R. Peelovereengekomen, dat het tot de vereischten behooren zal om tot iid van een stedelijk bestuur benoemd te worden, dat men in de groote ge meenten ten minste dertig ponden en in de kleinere vijftien ponden in de lasten draagt, in plaats van de bepaling door de Lords verlangd, dat daartoe in de eersten eene werkelijke bezitting van duizend en in de overigen van vijfhonderd ponden zou verejscht worden, waarmede Lord Russell genoegen nambehoudens het regf om net oorspronkelijk artikg!volgens hetwelk die keus onafhankelijk van alle geldelijke schatting zou geweest zijn, gaaf te herstellenbijaldien de geheele wetdoor. eenige tusschenkomende omstan digheid, nu niet door roogt gaan. De bedreiging van weigering van gevraagde subsidien wordt niet meer gedaan. Er is door den Kanselier van den Exchequer in het Lager-IIuis eene wet voorgedragen om de geestelijken in Ierland, die door de vertraagde inning •der tienden, in hunne geldelijke belangens moeijelijkheden ondervinden, te gemoet te komen. De wet is reeds Maandag voor de tweede maal gelezen. Ook is bij deze gelegenheid door voornoemde te kennen gegeven, dat de Ministers de Iersche kerkwet, na de veranderingen door het Hooger-Huis daarin gemaakt, geheel hebben laten varen. De Globe houdt vol, dat Spanje de Amerikaansche koloniën voor onaf hankelijk erkend heeft. Reeds 7000 man zijn uit Engeland naar Spanje vertrokken. F R A N K R IJ K. Parijs den isten September. Bij afwezendheid van den Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden Dupinheeft de tweede Voorzitter Martin (du Nordjvergezeld van het bureau der Kamer, gisteren avond aan den Koning het ontwerp van wet tegen de drukpers, in de zitting van Zaturdag aangeno men overhandigd. Er is bij deze ge(egynheid geen gesprek gevoerd. Alles geschiedde met dg grootste stilte. De Temps over de vermeld wordende aanvraag van interventie door Spanje aan Frankrijk redenerende, meldt, dat hieromtrent nog niets besloten as, omdat de voornaamste beletselen yan dezelve zijn, ten eerste: de tegen kanting van Engeland; daar de Whigs zeiyen verklaren, dat het hun onmo gelijk is een? ipteryentie in het Parlement te regtvaardigenen ten tweede: het geld daar Frankrijk reeds aanmerkelijke voorschotten aan Spanje gedaan heeft door zoówèl het vreemde legioen in dienst van laatstgenoemd land te stellenals door op de grenzen eene observatie-leger te onderhouden; daar eindelijk eene dadelijke interventie op niet minder aan Frankrijk zou te staan komen, dan op 20 a 25 millioen. Het garnizoen van Parijs is gedurende éénen dag in de easernen gecon signeerd geweest en patronen zijn aan de soldaten uitgedeeld. De Messager verklaart zich over deze maatregelen aldus; tie heer Gisquet, de prefectuur van Policie verlatende, had op zijn bureau «ene oude nota laten liggen, waarin gehandeld werd over eene beweging, welke men vreesde. Men zeide er in, dat men den Graaf de Lobau en den Generaal Dariulle moest waarschuwen, ten einde de troepen geconsigneerd werden. Een zeer voorzigtig commies deze nota op het bureau van den - Prefect gevonden hebbende, heeft dezelve voor eene orde genomen, die men vergeten had uit te voeren: de expeditien zijn gedaan en de troepen den 3osten geconsigneerd, zoo als geheel Parijs heeft kunnen bemerken. Laatstleden Zondag is een vari de 28 oncvlugte uit St. PelagieDela- quisweder gevangen genomen, op zijn gemak op een publiek bal in de voorstraat St. Germain danzende. Een blad behelst: Vele dagbladen kondigen aan, dat er te Londen eene brochure in het Fransch is uitgekomen, onder den titel: Lodewyk Philips en het Dictatorschap welke het geheele karakter van eene diplomatike nota zou hebbengeadres seerd aan al de Kabinetten van Europa, aan wie men zou willen beweren, dat het noodig is den Koning der Franschen met eene dictatorale raagt te bekleeden. Men merkt er de volgende zinsnede in op: Dat de naast bij- zijnde vereeniging van Souvereinen zich tot een Europeesch Hoog Geregts- hof vorme, dat op hare stem Lodewyk Philips bekleed worde met de dicta torale magt, gedurende een jaar. Onder dit dictatorschap zullen wijze maar strenge wetten gemaakt worden, opdat een schuldig hoofd op zijn langst geuo- men binnen drip dagen kunne vallen. Den 2 September. De Grootzegel-Bewaarder heeft gisteren aan de Kamer der Pairs de wet op de drukpers aangeboden. Hij hééft bij het uiteen zetten van de beweegredenen niets qieuws gezegd, of het moest zijn, dat de heer Persil, de beschuldiging afwerende van het Charter te schendenge sproken heeft van het vel bepaald besluit, der Regering om van hetzelve, niet esf te gaan. De heer de Dreux Brizé heeft de verschuiving van de wet gevraagddit voorstel is verworpen. De Kamer heeft vervolgens de wet op de Jury behandeld. Eenige leden, die anders het Ministerie zijn toegedaanhebben gewigtige bedenkingen tegen het ontwerp in het midJen gebragtwelke desniettemin mét de meer derheid van 74 tegen 25 stemmen is aangenomen. In de Kamer der Pairs zelve vermeerdert het getal der minderheid. De Commissie van instructie uit de Kamer der Pairs heeft op den brief van den heer Pepiu geantwoord, om hem het bevel te geven van zich ge- vangen te stellen. Dit antwoordis aan het huis van den ontsnapte geadrés- seerd geworden. Dé President van de Kamer der Pairs hééft gisteren het volgende gezegd ten aanzien van éénen zekeren Barotton, die als verdacht van Fieschi gehol pen te hebben en daarbij gewond te zijp, gevangen was genomen. Als Voorzitter van de Kamer en het Hof der Pairs én als zoodanig belast met eene lange én moeilijke instructiedie namenlijk van Fieschimoet ik aan de Kamer zeggen, dat er één man kan zijn, die het meeste regt heeft -owonze hulp. Dit mensch dadelijk naar het hospitaal gebragt, is vervol gens in handen van het Geregt gesteld. titjtiartusschen is het mogelijk, is liet zelfs waarschijnlijk, dat, ten ge volge van eene naauwkeurige instructie, hét bewezen wordt, dat hij op den bouJtvaard g.ekwest is geworden. Dit mensch heeft niet alleen regt als ge. kwéste óp een pensioen, maar ook op vergoeding als slagtoffer van eene onwillekeurige dwaling van de Justitie. Ik heb acte van dezen toestand in tegenwoordigheid van de Ministers moeten nemen." De uitgever van het Engelsch dagblad The Ageeen Thory-blad van Londenheeft in zijn laatste nommer de Redacteurs van de Fransche dagbla den uitgenoodigdom hem die artikelen, welke hen volgens de laatste wet zouden kunnen doen veroordeelen, toe te zenden. Hij zal ze in zijn blad in het Fransch laten plaatsen en middel vinden om dezelve in Frankrijk in omloop te doen komen. De nieuwe Bevelhébbef van Algiers Maarschalk Clausel, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de opheffing van eenige bezwaren aan de Fransche ingezetenen belooft. Volgens een brief uit Toulon, begon dé cholera zich meer en meer over het gewezen Rijk van Algiers te verspreiden. Te Belida stierven dagelijks 100 menschen en de bevolking dier stad was tot 3 of 4000 zielen verminderd. Men trachtte in de stad Algiers de lucht, door het branden van groote vu ren en het lossen van kanonschoten, te zuiveren. Den 3 September. De berigten van deze dagteekening zijn zonder eenig staatkundig belang. Een dagblad merkt op, dat het Journal de Paris, gisteren eene fout in de dagteekening van een berigt uit Spanje gemaakt heeft, (zie onder Span je), daar dit berigt van den isten September gedagteekend is, hetgeen onmogelijk zijn kan. Zijne Maj. de Koning heeft den Voorzitter van de Kamer der Pairs ont vangen, hem het door de Kamer aangenomen ontwerp der wet op de Jury aanbiedende. Er zijn weder een paar ontsnapte gevangenen uit St. Pglage op de grenzen aangehouden. MENGELINGEN. DE DOUANEN en de SLUIKHANDEL, onder het KEIZERRIJK in FRANKRIJK. Eene der zaken, waaromtrent Napoleon nimmer toegevend was, i$ het Douanen-stelsel. Omtrent al wat naar sluikhandel geleek, was hij onver biddelijk streng, en dit ging zelfs zoo ver, dat de heer Soyris, Directeur der douanen te Verceil in Piëmont, eens eene baal met zestig cachemiren, welke uit Konstantinopel aan de Keizerin Josepftine was afgezonden, aange houden hebbende, dit beslag door den Keizer werd gehandhaafd, en de ca chemiren ten voordeele van den Staat werden verkocht. Dit brengt ons er toe, om ook een woord over den heer Soyris te zeggen. Hij was de gepersonifieerde douane en leefde alleen voor haar. Zijne ob servatie-linie spreidde zich langs de grenzen van het Fransche Keizerrijk, aan den kant van Italië uit, en de sluikers moesten wel slim zijn, zoo zij hem wilden verschalken. Het waren schoone oogenblikken voor den heer Soyriswanneer hij b'j de auto-da-fé van Engelsche koopwaren, welke hjj in last had onmeedoo- gend te doen verbranden, kon presideren. Deze staatkundige maatregel werd geenszins goedgekeurd door de menigte ongelukkigenwelke soms met bloote beenen duizende Engelsche kousen in de vlammen zagen ver dwijnen, en luide durfden zeggen, dat men beter zoude hebben gedaan, dezelve onder hen uit te deelen, hetgeen vrij juist geredeneerd was. Wat den heer Soyris betrefthij zag dit aan zoo als wij geloovendat Nero den brand van Rome moest aanschouwen. Zijne strengheid kende geene uitzon deringen: niettemin oordeelde hij, wanneer de inbeslagneming eenig lid van het Keizerlijk gezin betrof, dat er termen waren, om den Keizer te raad plegen, die gewoonlijk antwoordde, dat de goederen wel en te regte waren aangehouden en er geene uitzonderingen bestonden. Eens. onder anderen, had de heer Soyris den Keizer geschreven over eene zaak, die zijnen schoon broeder de Prins Borehèse. aancinc. l» t.'veriegenneia had gebragt. Daar de Prinses Pauline gewenscht bad, terwijl zij te Turin was, dat men haar hotel van Parijs op nieuw zoude meubileren (t), had de Prins verscheidene schilderijen van Raphael, Albano, Corregio en armere groote meesters van zijne galerij te Rome, tot dat einde ontboden. Deze voorwerpen aan de douane te Verceil gekomen zijnde, had de heer Soyris, getrouw aan zijne beginselen, dezelve aangehouden, om ér een inkomend regt op te heffen. Maar zijne verlegenheid was groot, daar hij niet wist, welk artikel van het tarief zonde worden toegepast. De Keizer deed hem antwoorden, dat hÜ den Prins Borghèse zoodanig regt kon doen betalen, als hij goed zoude vinden. Toen kwam de heer Soyris aan het schrander denk beeld, 0111 deze schilderijen met een regt van vijftien ten "honderd over de zwaarte te belasten, en het artikel van deze ontvangst werd aldus gesteld: Voor anderhalf centenaar schilderijen van de heeren Raphael, Albano(lorre- gio, enz. Doch keeren wij tot den Keizer terug. Hij zoude gewild hebben dat de vrouwen aan zijn Hof de Fransche cache miren aannamen; maar zijn nieuwe adel zich omtrent dit punt met den ouden verstaande, was het Napoleon onmogelijk de dames die den cercle van Don derdag versierdentot zijn denkbeeld te brengen. Dikwijls verdonkerde ziin gelaat wanneer de hofdames met vreemde stoffen gekleed waren en de Kei zerin, die onder anderen veel Indisch neteldoek gebrujkte, haastte zich, wanneer haar gemaal hierover sprak hem te antwoorden. Dit goed is in Lyon gemaakt, dit komt uit de fabrieken van St. fïuentin." Ahf Ah! antwoordde de Keizer lagchende en zich de handen wrijvende, dit bewijst alweder de voortreffelijkheid van onze fabrieken bqvpn die van de ande ren (2). Het duurde echter niep lgng of eene grqoté partij Engelsche wa ren, waar onder ëene verzameling'bijzonder fijn katoen-batist ten dienste der Keizerin, werd aan het bureau te Mons in beslag genomen en ingevolge de laatste bevelen des Keizers verbrand. De Keizer dit vernemende was zeer te vreden zijne eebtgenoote op deze wijze te straffen. Haar dus zeer ongerust ziendedat zij geene tijding ontving vari de bestellingen, welke zij zeide te Lyon en St. Quentin gedaan te hébben, zeidé hij haar: nMe vrouw, ik weet dat het grootste verdriet, dat eeu man aan zijne vrouw kan veroorzaken, is haar van haar tooisel te berooven. Ik zal u dus uit uwe ongerustheid betreffende uwe bestellingen helpen, waarop ik embargo heb doen leggen en verbranden.... Mogelijk zijn er echter wel eenige voor werpen van behouden gebleven, welke ik u zal doen terugbekoraenonder voorwaarde echter, dat gij in het vervolg een beter voorbeeld zult geven daar ik in het tegenovergestelde geval uwe commissionairs ten strengste zoude moeten doen straffen." De. Keizerin antwoordde niet', fpaar nam zich voor, hare maatregelen in het vervolg beter te némen. Bij eene gelegenheid echteren mógelijk was dlr de eenigevergaf hij eene inbreuk op de regten van de dpjianen, en echter gold hef hiér geene gewone sluïkers-daad. De grenadiers van de garde onder de bevelen van den Generaal Soülès kwamen na den vrede van Tilsitt in Frankrijk terug. Té Mayeriqe gekomen .wilden de douaniers hunpen pligt betrachten; en dientengevolge de fqufgpns Ci) Het oud hotelvan 'Choïs'eul Chc.rostthans het hotel van den Enselschen Ambas sadeur, d^t heit Britsch Qouvernejneut van den Prins voqr ifr nyllioen francsna de èerste'restauratie, kocht, hoewel het toen eene waarde Van drït milliocn had, terwijl het nu op echt millioen wórdt geschat. (2) Aldus noemde Nr.p<ilco& ^ewopnljjk de Engcl^chei^

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3