Zoo spréékt de Godsdienstleeraar. Meent men, dat hij een te zwart ta- fereel male, men leze de verklaring, welke door zes en twintig Genees- en Heelmeesters in. onze stad is afgelegd: De ondergetekende Medicinae Doctoren en Heelmeesters, allen de prak tijk in de stad Utrecht uitoefende, vinden zich gedrongen te verklaren, dat zij het misbruik van sterke dranken, hetwelk meer en meer toeneemt, blij ven houden voor eene hoofdoorzaak van de vele ligcliaams-en ziels ziekten welke zoo dikwijls, vooral hij de arbeidzame klasse hunner medeburgers, worden waargenomen. De geringe opwekking en verlevendiging, welke op het gebruik van die dranken volgt, is zeer spoedig verdwenen; zij is geen bewijs van waarlijk vermeerderde krachten; zij Wordt spoedig vervangen door eene verslapping, des te grooter, hoe meer sterke drank er gebruikt was. Het onaangename gevoel dier verslapping tracht men, door een-herhaald ge bruik van den sterken drank, weder weg te nemen. Dit herhaalde gebruik, dat zoo ligt in misbruik overgaat, verlamt al spoedig de krachten van maag en ingewanden; de eetlust gaat verloren; de spijzen, met tegenzin genomen worden niet meer behoorlijk verteerd; de sterke drank, tot versterking des ligchaams genomen, brengt eene ware verzwakking te weeg, waardoor dé mensch, die zich ongelukkig' aan dien drank verslaaft, meer en meer tot den arbeid onbekwaam wordt. Het ligchaam, niet genoegzaam gevoed, wo'rcit' door ziekten, veeltijds ongeneeslijk, aangetast en de waterzucht maakt niet zelden een einde aan het kwijnende leven. Gaat het misbruik, gelijk helaas! zoo dikwijls het gevalis, tot dronken schap over, dan wordt de mensch, niet alleen onbekwaam tot den arbeid, maar waarlijk aan het redelooze vee gelijk. De verzwakte vermogens van zijnen edeien geest gaan spoedig geheel verloren. Dikwijls wordt hij aange daan door eene eigenaardige, zoodanig alleen aan dronkaards eigene waarzin- Uigheiddat men ze daarom dronkaards-waanzinnigheiddronkaards-ziekte genoemd heeft. „De huisvader, aan den sterken drank overgegeven, niet meer kunnende arbeiden, kan ook niet meer in de behoefte van zijn gezin voorzien. Het weinige, wat er nog verdiend wordt, wordt door den drank verslonden en de armoede, allengskens ontstaan, neemt zoodanig toe, dat het huisgezin, in liet welke aan geene zedelijke Godsdienstige opvoeding der kinderen meer gedacht kan worden, eindelijk geheel tot last der Maatschappij wordt." Wij vereenigen ons, ten slotte met den wensch van den Algemeene Komt en Letterbode in N°. 33 van dit jaar, overgenomen in Ae Nederlandsche Staats courant van den tsten dezer: „IVij hopendat ook elders deze zaak ijverig zal ter harte genomen worden. De Kamer der Belgische Volksvertegenwoordigers heeft den 3 Septem ber aangenomen een ontwerp van wet, waarbij de Regering gemagtigd wordt eenen Diplomatieken Agent naar Rome te zenden met den titel van Gevol- magtigd Minister en eene jaarwedde van 40,000 fr. Daarna heeft de Kamer de beraadslagingen begonnen over het wetsontwerp op de naturalisatiën, en de 16 eerste artikels van dat ontwerp met eenige onbeduidende veranderin gen aangenomen. De discussien over de wet op de katoenen-stoffen zal Maandag beginnen. Gedurende drie maanden had de Belgische spoorweg van Brussel naar Mechelen, 57,048,45 fr. winst of 18 a 19 pCt. opgebragt. Uit Gent wordt geschreven, dat wederom een aantal werklieden van de katoen-fabrijken, naar Holland vertrokken zijn, om daar werk te vinden. De Messager, die dit berigt mededeelt, voegt er bij: zoo deze landverhui zingen nog eenigen tijd voortduren, zullen wij vrij spoedig de zoo gelukkige Regering van Maria Theresia zign terugkeeren. T U R K Y E. Konstantinopel den 5 Augustus. De berigten uit Albanië luiden voort durend ongunstig voor de Porte. Aan deze echter ontbreekt het niet aan werkdadigheid om maatregelen tot herstelling der rust in die provincie daar te stellen. Aan den eenen kant heeft het zich tot hiertoe te Tripoli opgehouden smaldeel bevel ontvangen, zich met dat, hetgeen naar de Albaansche kust bestemd iste vereenigenaan de andere zijde worden er dagelijks land- r.o-r.» -- r >•- «mtrek van Scutari afgezondenwelke eene strijdmagt van 20,000 man onder het bevel van vele Pacha's zuilen uitimkra; bij dezelve zijn 50 kanonnen en alle mogelijke krijgs- en mondvoorraad ge voegd. Daarenboven heeft de bij den persoon des Sultans als eerste Secre taris aangestelde, Watzaf-Effendibevel ontvangen zich naar Scutari te be geven om zich van den toestand der dingen aldaar zelf te overtuigen en daarover zoo snel als mogelijk is berigt in te dienen. De in betrekking van buitengewoon Gezant naar Parijs aangestelde Ameddschi der PorteReschid-Beyheeft in het laatst van de voorgaande week over Bucharest en Weenen de reis naar zijne bestemming aanvaard. De pest heeft wederom aangevangen zich in de hoofdstad te verbreiden. Zij zou door koopvaardijschepen uit Alexandrie aangebragt zijn; dezelve be paalt zich thans echter nog slechts bij Galata en eenige voorsteden van Kon stantinopel. Belgrado den 21 Augustus. De post uit Konstantinopel van den nden is aangekomen en men meldt ons slechts, dat Vorst Milosch binnen zeer kort daar verwacht werd. Hij moet zich daarom op [reis langer dan hij gedacht had opgehouden hebben, daar men genteend had zijne aankomst met deze post te vernemen. Ondertusschen hoort men zoo even, dat in Pocharewatz bij het gezin van den Vorst een Tartaar uit Konstantinopel aangekomen is met latere berigten, welke de aankomst van den Vorst en zijn glansrijk ont haal van de zijde der Porte melden. Ook wordt nog in deze berigten gezegd, dat de berigten uit Albanië voort durend ongunstig voor de Porte luiden. Verder nieuws, dan in het voor staande berigt uit Konstantinopel wordt niet medegedeeld. GRIEKENLAND. in dit land is eindelijk eene wet over de verdeeling van het publiek eigen dom verschenen, waarbij nu aan het oude en vroeger beproefde, maar we geus de toenmalige daarbij bepaalde onverstandige formaliteiten mislukte plan, om de Palicaren door land schadeloos te stellenop eene zeer eenvoudige wijze gevolg gegeven wordt: men zal aan eiken geboren ingezeten eene aan wijzing op de schatkist geven van 2000 drachmen, welke als contant geld in betaling zullen worden aangenomen bij den verkoop van het publiek eigen dom, waaromtrent de wet tevens verordeningen bevat. Koopt nu iemand voor meer, dan moet hij dat meerdere bijpassen, en voor minder, dan wordt hem het overschot goed geschreven. Den Staat betaalt de kooper jaarlijks bepaalde percenten, waardoor de schatkist bij deze landverdeeling ook wel moet varen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 1 sten September: In het Ministerieel Fransch avondblad van den 31 Augustus wordt gemeld, dat de Carlisten den 25Sten het Fransch grondgebied geschonden hebben. De Generaal Latre was tot Kapitein-Generaal van Madrid gekozen in plaats van Quesadadie den 7den zijn ontslag ingediend had. Brieven van Jaca bevestigen de berigten van de nederlaag, welke eene Carlistische expeditie ondervonden heeft. Guerrea vervolgde de benden maakte veel gevangenen en buit. Het gerucht liep, dat de Carlisten wederom in denzin hadden Bilbao te belegeren. De provisionele Junta'sdie de liberale beweging in dit iand besturen vragen in hunne petitien: individuele vrijheid der drukpers; strenge straffen tegen derzelver buitensporigheden; zekerheid van personen; onschendbaar- hem van eigendommen; gelijkheid voor de wet; nationale gardeMiniste riële verantwoordelijkheid; wetten en reglementen om deze staatkundige prin. cipen te regelen. - De Junta van Barcelona heeft een stuk aan de Junta van Saragossa geadresseerd, waarin zij haar aanspoort tot vereeniging van beider belangen, omdat Aragonie en Catalonie in de roemrijks:e tijdperken, door gelijkheid van wetten en gewoontens vereenigd waren. De Junta van Saragossa had den 24 Augustus besloten geen onderstand meer naar Madrid te zenden, tot dat eene nieuwe orde van zaken ingevoerd was. Volgens een berigt zou Don Carlos de oude voorregten van Arragon, zooals zij'bestonden bij de troonsbeklimming van Phi lippus II, door een be- slnit"uit Èstëlia gegeven, hersteld hebben. De Konijigin heeft het volgend besluit genomen, omtrent het in toom houden" dér drukpers Na het in overweging nemen der voordragt, die de Raad van Ministerj mij nopens de censuur d.er dagbla4en jieeft gedaan, heb ik goedgevonden, om het navolgende vast te stellen: i°. De censorendie tot nu toe ieder persoonlijk met het onderzoek der binnen de hoofdstad uitgegeven wordende dagbladen belast waren, zullen voortaan een Raad (Junta) vormen, die dagelijks bijeen zal komen, om de genoemde dagbladen te onderzoeken en derzelver inhoud te zuiveren. 2°. Die Raad zal in de toekomst atleen verantwoordelijk zijn voor al het- geen in de dagbladen gedrukt wordthet geval alleen uitgezonderddat de schrijvers of uitgevens van een blad, na het keuren daarvan, artikels in het. zelve mogten plaatsen, die niet aan de censuur onderworpen zijn geweest, en de strekking hebben om de Regering in haat of in minachting te bren. gen. In dat geval zullen de schrijvers en uitgevers alleen verantwoordelijk zijn, en zal hun blad, in overeenkomst met de artikels 1 en 22 der verorde. 1 ningen van den 4 Januarij en isten Jtinij 1834 verboden worden. 3°. I11 overeenkomst met de letter en geest dierzelfde artikelen, en uit aanmerking van den drang der tegenwoordige, buitengewone omstandighe. den, behoudt de Regering zich het regt voor, om de uitgave van alle andere dagbladen, zoo noodigte beletten. 40. De thans in werking zijnde verordeningen en bepalingen wegens de drukkerijen en dagbladen, zullen, voor zoo verre zij niet met het tegen, woordig besluit strijdig zijn, voortdurend uitgevoerd worden. Een der Ministeriele bladen der hoofdstad (</e Abejaj behelst in zijn nommer van den 22 Augustus het volgende, vrij zonderlinge berigt: De burgerlijke bevelhebber van Alicante heeft aan de ingezetenen eene proclamatie gerigtwaarbij hij hen uitnoodigtom aan de Overheid alle de narigten mede te deelendie zij mogten erlangen nopens eene bende van roovers en plunderaars, die; ten getale van 8,000Spanje doorkruisen, om de belangrijkste fabrijken in brand te steken, de nijverheid te gronde te rigten, en zich te haren koste te verrijken. Dé ingezetenen zullen insge. lijks, zoodra zij van verdachte zamenkomsten kennis erlangen, bij de Over heid daarvan aangifte moeten doen, en zich met haar moeten vereenigen, om ze te verstrooijen. Ook in Grenada enjaen hebben revolutionnaire bewegingen plaats gehad. Berigten over Parijs van den 2 September: Het Pdrijssche avond-Regeringsblad van den 2 September geeft slechts de volgende regels omtrent de Spaansche zaken Eene groote herkenning is den isten September op Ernani gedaan. De troepen der Christinos zijn des avondsin San-Sebastian teruggekeerd. Deze laconismus heeft eenige vrees aan de Parijssche beurs verwekt. Uit Bayonne, van den 29 Augustus, wordt wederom van onderscheidene kleine gevechten, tusschen de twee partijen geleverd, melding gemaakt. Dé kans derzelver was afwisselend. Het schijnt zeker dat.de Bisschop van Soliona den standaard heeft op. geheven, en hij zich reeds van 5,000 man omringd ziet. Brieven vah Barcelona over Perpignan aangekomen melden, dat de stad rustig- is en de nieuwe autoriteiten altijd dezelfde bedrijvigheid toonen. De uit die stad uitgetrokken troepen zpuden de Carlisten reeds een gevoelig verlies toegebragt hebben. Men schrijft van de grenzen, den 29 Augustus: Afgevaardigdén van vele provinciën van Spanje Zijn Don Carlos in naam van zekere staatkundige genootschappendie eenen grooten invloed uitoefenenkomen opzoeken en hebben hem voorgesteld om het Gouver nement van Madrid op zich te nemen en éene constitutie uit te roepen, die het beginseljvan het foederaal Gouvernement der provinciënvolgens hunne oude wetten en gewoonten, zou bevatten. Deze voorstellen, die, wanneer zij aangenomen waren gewordenhet Bestuur van Christina in de grootste verlegenheid zouden gebragt hebben, Zijn door den Pretendent verworpen. Te Carthagena heeft het volk zich van het tuighuis meester gemaakt: de talrijke wapenen, welke) men er in aangetroffen heeftzijn aan de Arragone- zen aangebodenwelke dezelve gaarne hebben aangenomen. Geen antwoord is nog door het Gouvernement van Christina op de voorstellen gegeven, aan hetzelve door de liberale provinciën aangeboden. Berigten over Parijs van den 3 September: Het Journal de Paris van gisteren bevestigt de nederlaag door de expe- tie van Navarre in Arragon geleden. Het meldtdat er Veel geestdrift ij Arragon bestaat, om de Carlisten te werertook om de nieuw üitgeroepen constitutie staande te honden. De Junta van Saragossa zou bij de hoofd en andere steden derprovin- cien geen steun vinden. Eenige derzelver hadden in het verbond niet willen treden. Opdat de kunstwerken, welke zich inde thans opgeheven kloostersbevid. den, niet verloren mogten gaan, is er van Regeringswege eene Commissie benoemdom eene naauwkeurige lijst van de kunstvoorwerpen te vervaar digen. Die, welke waardig gekeurd worden, bewaard te moeten worden, zullen naar de hoofdplaats van elke provincie worden gebragt. DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt van den 26 Augustus berigt, dat de buitengewone Turksche Gezant Ahmed-Pacha reeds zijn afscheid gehoor bij Z. M. den Kei zer gehad heeft en binnen kort naar Konstantinopel zal tefug keeren. Hij zou de voorgenomen reis naar Kalis'ch hebben laten varen. Te Fischbachin Silezié, is den 21 Augustus onder begeleiding va» den Grootvorstin Olga en den Grootvorst Konstantynin weistand aangeko. men, H. M. de Keizerin van Rusland. De broeder des Konings van Pruis- senPrins Wilhelm en zijne gemalin hebben H. M. zeer hartelijk verwel- komd. Prinses Frederik cler Nederlanden- kwam aldaar tegelijk aanen de» volgenden dag Prins Frederik der Nederlanden. Uit Leipzig schrijft men, dat Z. K. H. Prins Albert vanPmissenaldaar den 27 Augustus doorgekomen is, zich van het Loo over Dresden naar Fisch bach begevende. Tegen het einde van September zouden de te Töpiitz vergaderde Mo gendheden zich naar Praag begeven. De Duitsche Bondsvergadering houdt thans geregelde zittingen, doch omtrent hare besluiten lekt weinig uit. De Badensche Tweede Kamer is den 23sten gesloten gewordeti, en zoo doende een einde gemaakt aan alle liberate ergerlijke tooneelenwelke de oppositie geneigd scheen daar nog te willen hotiden. De prijzen der wijnen van 1834. in Duitschland houden zich, niettegen staande de goede Vooruitzigten óp eenen yoordeeligen oogstbuiten ver wachting staande.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2