A". 1835. LEYBSCÏIE Woensdag r mco \rV - ?i. »<sw ../%y iJ^y n\ i«ü SS cewoo! T£ COURANT. den 2 September. NEDERLANDEN. Leyden den isten September. Uit 's Gravénhage meldt men van heden den isten September: Men -verzekert, dat Z. K. H. de Prins van Oranje eenigen tijd in deze Residentie zal verblijven. Gisteren avond hebben HH. KK. HU. de twee oudste zonen van Z'.K.tl. den Prins van Oranje As voorstelling in den Franschen schouwburg met Hoogst- derzelver tegenwoordigheid vereerd. Zijne Exc. de Minister van Financiën is -in den afgeloopen nacht van iijne reis naar Italië, in dez» Residentie teruggekeerd. Alhief is aangekomen, en in het hotel de Bellevue afgestapt, de Graaf de Star hembergkamerheer van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, en Gene. raai in Hoogstdeszelfs dienst. Gisteren avond heeft de Graaf den schouw, burg bezocht. Bij Koninglijk besluit van den 21 Augustus 1835, N°. 31, Staatsblad N". 25), is het door deelhebberen in de Oost-Indische Zee- en Brand- Assurantie-Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, 111 hunne buitengewone algemeene vergadering op den 6 Augustus aldaar gehouden, met eenparig heid genomen besluit, tot wijziging van art. (7 der oorspronkelijke statuten bekiachtigd, en mitsdien goedgekeurd, dat voortaan bij het ontstaan van dadelijke vacature in het bestuur der maatschappij te Batavia, of ook, in geval van tijdelijke verhindering van een der Commissarissen, door eene vergadering van deelhebberen aldaar, in de benoeming uit een drietal per sonen daartoe bevoegd, zal kunnen voorzien worden, behoudens de even tuele homologatie daarop, van eene algemeene vergadering van deelhebbe ren te Amsterdam, met bepaling, dat de verdere inhoud der thans bestaande statuten, zoo als dezelve bij vroegere Koninglijke bestuiten zijn goedge keurd, van volle waarde en kracht zullen-blijven. Als Consul en Handels-Agent van Meclemb.urg-Schwerin, voor de ste den Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhagé, is erkend de heer C. A. E. Quack. -, Het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, heeft den 9 April dezes jaars eene algemeene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer Mr. P. Markus. In de voorspraak deed de spre ker hulde aan de nagedachtenis der leden BaumhauerModdermande Salts, de Lachesvan HoogendoipSmuldersMac. Cillavry, Lengackar, Scfie/tema, van Oordt en Rozenwald, die alle gedurende het verstreken jaar aan het Ge nootschap zijn ontvallen. Tot honorair lid is benoemd de heer J. H. van der Palm, Hoogleeraar te Leiden, en tot corresponderende leden, de lieeren: F. J. van Maanen, J. Schonck, II, II. Sypkens, G. II. Wachter en D. Bud ding, te 's Gravenhage. Men berigt uit Groningen van den 28 Augustus het volgende: De dag van heden, die voorheen, eer wij door de Fran—i—g-rt«..vnis- jeérd werden, een feest-voor Groningen was en elk jaar luisterrijk gevierd werd, wegens het opbreken van het beleg der stad in liet jaar 1672, door ■den Bisschop van Munster, hiertoe gedwongen door de dappere en man moedige verdediging onzer voorouders, zal ook tiu weder, even als reeds sedert eenige jaren, ongemerkt voorbijgegaan, zonder dat door eénig uiter lijk teeken dat heugelijk feit herdacht wordt. Hartelijk vvenschen en ho pen wijdat in het vervolg deze dag weder door deze of gene plegrigheid moge in aandenken gehouden worden, even als nog alle jaren de-dag van het ontzet der stad Leiden aldaar een feestdag is. De Utrechtscke courant van Vrijdag 11. bevat het volgende: Volgens de berigten uit Curagao, van den 26 Jotij was door het Gou vernement van Nieuw Grenada aan de provincie Maracaïbo, voor deszelfs ■hinnenlandschen handel, alle debouché naar Nieuw Grenada afgesnedenzoo het schijnt om genoemde provincie te noodzaken tot eene afscheiding van Venezuela en vereeniging met Nieuw Grenada. I11 de stad Maracaïbo sche nen de gevoelens eenigzins verdeeld, de een wilde de stad tot eene vrijstad,, -zoo als Hamburg, Bremen en Lubeck, verklaard hebben; een ander verlangde Jiet voormalige federative bestuur terug, terwijl er eindelijk ook nog eene partij voor de scheiding van Venezuela en de vereeniging met Nieuw Gre nada was, en deze laatste partij werd vooral gestijfd door de verklaarde gezindheid van het binnenland, hetwelk zelfs eenige krijgsmagc op de been gebragt heeft en daarmede tot voor de poorten van Maracaïbo verschenen is, om dezelve in staat van blokkade te houden, tot dat zij in de vereeniging met Nieuw Grenada bewilligen zou. Uit Venezuela daarentegenwaren troepen op weg om de stad Maracaïbo te hulp te komen en eene scheiding van de zelve te voorkomen. De Couranten van Caracas, te Curasao tot half Junij ontvangen, maken gewag van zeer gunstige tijdingen, welke men van Soublette uit Madrid, van den i3den April, ontvangen had, ten aanzien der vredes-onderhandelingen. Het Kabinet van Madrid zou de onafhankelijkheid van Zuid-Amerika voor- loopig erkennen, waartegen de in beslag zijnde eigendommen aan de uitge wekenen moesten terug gegeven en de handelsbetrekkingen weder aange knoopt worden; over het tractaat van koophandel zou later gehandeld wor den, alsmede over de som, voor schadevergooding van Spanje te betalen. De Caracas-Couranten waren voorts verheugd over den liberalen toon der Madridsche nieuwspapieren, waarin Bolivar genoemd wordt de bevrijder van Columbia en Peru, en de Zuid-Amerikanen, onze verloste of bevrijde broe ders. Venezuela maakte, volgens gemelde Caracas-Couranten, bestendige voortgangen in de beschaving; te Barcelona en andere kleinere plaatsen wa rren nieuwsbladen in het licht verschenen; er werden scholen opgerigt om meisjes eene wetenschappelijke opvoeding te geven, (tot hiertoe was de opvoeding van het schoone geslacht geheel verwaarloosd), en dergelijke zaardes Inrigtingen meer. :n dei- De Kamer der Belgische'Volksvertegenwoordigers heeft den 29 Augus- :nwot' tus al de artikelen der wet op de vreemdelingen achtereenvolgens aangeno- 1 Gold Then, zoodanig als die van Regeringswege waren voorgesteld, uitgezonderd 1 en i' alleen de bijvoeging van een laatste artikel, bepalende, dat de wet, tenzij lel, dezelve binnen dien tijd vernieuwd worde, slechts drie jaren lang van kracht van) zal 'zijn. De stemming over de geheele wet is tot den 3isten uitgesteld. Voor T T U R K Y E. Triest den 17 Augustus. Nieuwe berigten uit Scutari bevestigen onze laatste berigten betrekkelijk het gevecht bij Alessio, en geven het verlies van de troepen van den Grooten Heer bij deze gelegenheid op bedragen té hebben, 300 doouen en verwonden en 400 gevangenenterwijl de stedelin gen slechts :8 dooden en 80 gewonden zouden gehad hebben. Gewigtiger dan dit gunstig resultaat waren de gevolgen van hetzelve, daar andere hulp* corpsen, die onder de bevelen van den Rumelylfallesy en andere kleine Opperhoofden aanrukten, op de tijding van die nederlaag weigerden tegen de Scutaristen te vechten, en in allerijl terugtrokken. De Rumely-Wallesy zond hierop voor de tweede keer eenen Gevolmagtigde naar Scutari, welke de inwoners verzocht, hunne bezwaren schriftelijk in te leveren, om cp gfoi d daarvan over een vergelijk te handelen. Aan dit verzoek weid dadelijk vol daan. De inwoners stelden in hun geschrift 4e drie volgende punten als boofdbedihgen op: i°. Uitlevering van Hafi-Pacba20. Het afbreken van hec kasteel van Scutari, of overgave aan hun; waartegen zij 3°. zich bereid verklaarden, dadelijk de wapenen neder te leggen, en iedere billijke vorde ring van de Porte te voldoen, zoo lang Zij eenen goeden wil toonde, 0111 den weg van billijkheid te volgen en geene grootere strijdkrachten naar Scu tari afzond. De Gevolmagtigde van den Rumely-IVallesy nam dit geschrift aan, daar hij zich evenwel niet geautoriseerd verklaarde, daarop zonder voorbe ding zijne toestemming te geven, zoo drukte hij zich evenwel dus uit, dac hij aan de mogelijkheid en waarschijnlijkheid om op deze grondslagen eene goede overeenkomst tot stand te brengen, niet twijfelde, wanneer het slechts aan de inwoners behaagde tot hem Afgezanten naar Monastir te zenden, oni persoonlijk met hem te onderhandelen. Ook deze voorslag vond gehoor, en er werden twee Afgevaardigdeneen uit de Turksche en een uit de Christelijke inwoners naar Monastir afgezonden. Of nu de Rumely-IVallesy werkelijk gezindheden ter verzoening koestert, of dat zijn plan slechts is tijd te winnenmoet de toekomst leeren. De in woners schijnen geen onvoorwaardelijk vertrouwen te koesteren, en gingen dus ook voort met hunne operatien tegen het kasteelonde'rtusschen worden de uitzigten voor hun gedurig donkerder. De Pacha verdedigt het kasteel reeds meer dan twee maanden, en men kan bezwaarlijk hopen, dat hij nu, nu hij het zekere berigt heeftdat krachtige hulp uit Konstantinopel onderweg is aan zijne zaak zal wanhopen; en dat des te minder, daar hij weet, welk een noodloot hem bij de overgave wacht. Van de verschijning van een smal deel ter blokkering der Albanische kust melden deze brieven niets verder. RUSLAND. In het vorig jaar heeft de uitvoer van Rusland bedragen eene waarde van 217,322,446 roebels, behalve nog 2,440,993 roebels naar Finland en IQ-Actf-AAC naar Polen, dus een geheel bedrag van 2jtp.AJL«bgft- -uTt'Finland 969,919, uit bedragen ^uiMi^^of'r'f^taal 218,093,352 roebels. De uitvoer heeft diens volgens den invoer met 12,826,528 roebels overtroffen. De waarde van hec uitgevoerde goud en zilver heefc na aftrek van den invoer nog 15,402,575 roebels bedragen. Het gezamenlijk getal der in de zeehavens binnengekomen schepen heeft 4,584 bedragen en alzoo 140 meer dan in 1833; de tolinkom- sten 82,903,819 r. 58 kr. De voor het onderhoud des tolbestuurs veroor zaakte uitgaven bedroegen 7^ pCt. van de inkomsten. SPANJE. Madrid den 19 Augustus. Volgens de nieuwste berigten, ondersteunen de weinige troepehdie te Seville tegenwoordig zijn de insUrrectionnele be weging, in plaats van dezelve te dempen. De soldaten verbroederen zich met de militie en zij hebben diegenen van hunne officieren gevangen geno mendie als Carlisten bekend staan. Velé inwoners, Priesters en vooral Monniken zijn in de gevangenis om dezelfde redenen hunne papieren zijn bij den nieuwen Corrigedor gebragt, welken men belast heeft om het proces uit te voeren. Het schijnt, dat het volk van de burgten in de vlakte, fat Cadix, Port St. Marie, Medina Cidona enz., bijna in den toestand als Se ville zijn, en er Afgevaardigden zenden om eene Centrale Junta van de pro vincie daar te stellen. Hec Gouvernement van Madrid verbergt zooveel het aan hetzelve mogelijk is dit nieuws voor de hoofdstaden dat door allerlei soorc van middelen. In de stad Marzon zou door eenen zekeren Barbal, Spaanschen Kanun nik de constitutie van 1812 afgekondigd zijn. Baijonne den 24 Augustus. Reizigers van Estella gekomen, hetgeen zij den aisten verlaten hebben, melden, dat Cordova, aan het hoofd zijner troepen, de stellingen, welke hij voor zijne eerste bewegingen bezette, heeft ingenomen. De Carlisten, hunne operatien volgens hetzelfde plan vereenigendezijn in hunne oude kwartieren ih de omstreken van Estella teruggekomen. Ondertusschen verklaart nog niets het OQgmerk van die be weging. Don Carlos zou aldaar den uitslag van eene dubbele operatie van den Generaal Marolto naar Santander en van Cuevillas naar Oud-Castilie af wachten. Nieuwe ligtingen van manschappen worden door de Carlisten in Navarre en de Baskische provinciën bewerkstelligd. Uit Tarragone meldt men van den 18 Augustus, dat het vreemde legioen van Algiers aldaar van Palma was aangekomen. Men meende echcer, dat de bevolking met die Vreemdelingen niec zeer goed harmonieerde. Binnen 8 dagen zouden zij de stad verlaten. Een brief uit Madrid van den ipden meldt nog, dat de rust er blijft voortdurenonderscheiden Afgevaardigden waren gevangengenomen. De Generaa's Evans en Atavawelke te San-Sebastian 4,000 man tilt bijeen hebbenmaken zich gereed om de gemeenschap met Frankrijk té her stellen en Ernani te bezetten. Ten gevolge van den marsch op Hüesca van drie colonnen gecomman deerd door de Generaals Guerrea én Iriarte en den Opperbevelhebber van Arragon, zijn de Carlisten genoodzaakt geweest zich terug te trekken: zij hebben den weg genomen, langs welken zij gekomen waren; men vervolge hen sedert den 23Sten hevig. Op de tijding dat de Carlistische bataljons Barbastro naderden, begaven zich de stads-soldaten van de naburige steden en dorpen op wegom hun den weg naar Catalonie af te snijden: de Carlisten ziende, dat zij met eene sterke partij te doen hadden, trokken op Huesca terug. Men gelooft alge meen dat zij genoodzaakt zullen zijn hunne ontwerpen aan genen kant van de Ebro op te geven. Er bestaat vreesdat het vreemde legioen zich bij de cohStitutionnele partij, die thans-in vele steden het hoofd opsteekt, voegen zal.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1