«Ti vöor lic't exemplaar daarvan, voor de gemeente-besturen bestemd, is - bepaald. Zijne Exc. de Minister van Financien, die den 3isten dezer te'^s ilage wordt terug verwachtbevond zich volgens de laatste berigten', reeds op zijne terugreis te Frankfort. Dezer dagen-is, van zijne reis naar buiten 's landsin de Residentie teruggekeerd Z. H> Prins, PotemkinRussisch Gezant aan ons Hóf. Naar men verneemt, is de heer Med. Doctor C. Smeetfte 's Ilage; die in het vorig jaar den geilden gedenkpenning van het Génoótschap van Natuurkundige en Natuurlijke Geschiedenis, te Haarlem, heeft behaald, we derom dit jaar bekroond met de gouden .medaille van de Koninglijke Genees kundige Sociëteit te Bordeaux, en «fel Voor de oplossing van een vraagstuk, betrekkelijk den oorsprong, den aard en behandeling der phlegmasiaAlbaiolem- Den 24Sten dezer is op den huize IVatervlietonder Velsenoverle den de heer Mr. X P. Hoeujftheer van Velsen en de Sandpoort, lid dér Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Te Vlïssingen is - in den namiddag van den 24ste!! dezer de navolgende misdaad gepleegd: De persoon van PVirtsdorferKleermaker en Winkelier aldaar, wandelde voor zijne woning op den Nieuwendijk, toen eensklaps een man van achter een boom, die in de nabijheid van gemeld huis staat, op IVirtsdorjfer toeschoot en hem met een mes eene vrij zware wond aan den hals en aan den wang toebragt; de misdadiger nam dadelijk de vlugt, doch is door IVirtsdorjfer en zijne vrouw herkend te zijn de persoon van van de Vyver, hun schoonbroeder, metselaar aan de fortificatiewerken te Neuzen, welke reeds eenige jaren vroeger zijnen schoonbroeder PVirtsdorfer eenige wonden had toegebragt en hem bij die gelegenheid zwaar bedreigd had. De buitengewone vieesigheid van den verwonde, heeft hem het leven gered, zonder hetwelk hem waarschijnlijk de strot ware afgesneden. Het is te ho pen, dat de ijverige pogingen van de Politie den schuldige achterhalen en met het gevolg bekroond worden, dat de Maatschappij van dergelijke boos wichten voor altijd worde gezuiverd. Te Zwolle heeft'dén 24 Augustus dé plègtige inwijding van het ge- denkteeken voor den heer ten Pelkwijü, aldaar overleden, plaats gehad. Nadat den cysten dezer de troepen in het Kamp van Reyeh voor Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk eene gecombineerde manoevre in het viiiir gemaakt hadden, welke zeet tot genoegen was afgeloopen, zoo zijn den epsten de troepen uit het kamp opgebroken en naar dé hun aangewezene kantonnemen- ten afgemarcheerd. Eenige famieljes zijn door een duel, van twee officieren te Nymegen, van welke de een doodelijk gewónd werd en den anderen dag overleed en de ander naar Belgie gévlugt'is, in' diepen rouw gedompeld. De Belgische Kamér van Afgevaardigden hééft in de laatste zittiDgen de wet cp de vreemdelingen behandeld. SPAN J E. Men schrijft van Jldephonse, den 18.Augustus: Heden om 3 ureis de Raad vereenigd onder het voorzitterschap vati If. M-, die,, gedurende de laatste gebeurtenissen, het schoonste karakter en de grootste werkdadighejd^ heeft bloot gelegd, De beraadslaging is lang geweest de voornaamste bepalingen, die haar beslag ontvangen hebben zijn: i°. De ontwapening van de stedelijke militie en eene spoedige en geheele reorganisatie. 2°. De oprigting van eenen krijgsraad om dadelijk de schuldigen te von nissen. iic-j nvbsi Slab 90 2 1 (ut ,3". ,vfb«iE«8-..van het, dagblad de Eco en waarschijnlijk óók van de Revisfaof teil minsten wijzigingen op dc wet der drukpers, waarvan de nieuwe reglementen minder toegevend zuljeji ,zpii. Torreno verrekt heden avond naar de hoofdstadom persoonlijk te waken over de' uitvoering van de strenge maatregelen door de omstandigheden ge vorderd. Het Hof zal waarschijnlijk niet dan op het laatst van de maand naar Madrid gaan, indien namenlijk geene zaken het verpligten eerder terug te keeren. Op de eerste tijding van, de onlusten der hoofdstad zijn 800 man uit deze residentie dadelijk naar Madrid op marsch gegaan. Ook zijn troepen van Valladolid ontboden, om die, welke vertrekken, te vervangen. De Junta daargestejd door de stedelijks .militie van Madrid, en in de putatie met eene petitie naar d,e Koningin vertrokken, is gevangen genomen. Men spreekt van de zending van een Diplomaat naar Parijs, welke belast zou zijn om aan het Kabinet der Tuilerien de noodzakelijkheid van eene tusschenkomst voor te hóuden. De volgende proclamatie is aan de inwoners van Madrid afgevaardigd Inwoners van Madrid! De vijanden van onze Koningin en de openlijke orde, zoeken wantrouwen onder u te zaaijen om ons te verdeelen, de wanorde te doen zegepralen om over uwe personen en goederen te kunnen beschikken. Onder zoodanige omstandighedenis het de pligt van de Autoriteiten de oproermakers te straffende onvoorzigtigen te waarschuwenen eene oproeping te doen aan de reden van het zoo verlicht volk van Madrid ten gunste van de open bare rust. Ten dien einde zal men de volgende maatregelen in acht nemen: i°. Alle zamenscholingen, die op openbare plaatsen en op de straten plaats vinden zullen door de krijgsmagt verstrooid worden, in uitvoering van de bevelen, die haar gegeven zijn. 20. Het is aan iedereenwelke niet tot de krijgsmagt behoort, verboden, om zich in het openbaar met vuur of andere wapenen te vertoonen. 30. Ook zijn verboden de kreten van leve! of sterve! en alle andere, die den haat of partijgeest kunnen opwekken. 4°. Die deze maatregen zal overtredenzal gevangen genomen en aan de daartoe raagt hebbende Overheid overgeleverd worden. Inwoners van Madrid, hoort ais altijd de stem van uwe Overheden, en voegt uwe pogingen bij, de hare tot bewaring van orde, zonder welke.geen geluk in den Staat mogelijk is, In de haven van Palma is het vreemde legioen uit Algiers aangekomen. Brieven uit Madrid van den iSden des avond meiden, dac het Ministe- 1 rie in den zin van het Gouvernement gewijzigd is. Het, bevestigt zichdat eene revolutionnaire beweging te Seville beeft plaafg gehad, en dat. dezelve hetzelfde karakter van geweldadigheid tegen de monniken, even als te Saragossa en te Barcelona gehad heeft. Uit Bayonne schrijft men van den 22 Augustus Het hoofdkwartier van de Carlistendat zich den 6den te Ochandiano be vond, is. naar Salvatièrra de Alava overgebragt. De laatste berigten, onder dagteekening van den 18 Augustus, maken van geene nieuwe militaire ope ratie gewag, zij ontkennen alle die geruchten van voorstellingen tot staat kundige schikkingen, aan Don Carlos gedaan. Alle die geruchten zijn ge heel en al valsch., Aanmerkelijke sommen zijn, te Bayonne aangekomen voor rekening van Don Carlosen terwijl dat de Commissaris van Policie te Espelette de plig- ten van onder-Prefect waarnamom de wervingen te bewerkstelligenreed een tra de agenten van Don Carlos op.klaar lichten dag de straten vaii St. Pée, Dingsdag den i8den, door, en ging aan het hoofdkwartier van den Preten dent de .weldadigheid, van de Policie der grenzen bekend maken. De Gazette .de France, njeldt: Dc ujdjngén uit Katalprpè zijn, gewigtig, aangezien dezelve melden, dat zich daar' andermaal eene tweevoudige beweging vóórbereidt; v'ah d'é'n'èeneh kant zijn de revoltitiohnairen voornemens zich geheel en al vafUiet Madrid- sche Gouvernement af te scheuren en weigeren zij formeel de door de Ré genten aangestelde autoriteiten te erkennen; van den anderen kant hadden de reeds tot talrijke benden aangegroeide Carlisten de versterking eener divisie ontvangen onder aanvoering van den Brigadier Guerguedie in last had de verschillende gedetacheerde corpsen tot een geheel te vereenigen en dezelve éénvormig te doen ageren. Men ziet dat, zoo al veel tot anarchie overhelt, echter ook veel raar eene restauratie voortschrijdt. De wettige orde en de revolutionnaire wan orde staail tegenover eikander; den mannen van het milieu blijfc geene andere partij'over dan tusschen deze beide grooce afdcelingen te kiezen; nu is het nog tijd, spoedig echter zullen zij welligt verdreven zijn. -Van de Spaansche grenzen heeft men berigtenvolgens welke Don Cdrlot, aatt-fléf hoofü van veertien bataljons, op nieuw in Castilie is binnen gerukt en zich daar met de benden van Merino, die gezamenlijk omstreeks 3000 man sterk zijnheeft vereenigd-. Aan den anderen kant zetten dè bataljons Carlistendie naar Arragou en Katalonie zijn afgezondenhunneii marsch ongehinderd voort. De Christinos schijnen geene kracht genoeg té bezittenom zich tegen déze bedenkelijke bewegingen hunner tegenstan ders te verzetten, en men begint thans reeds den Opperbevelhebber Cordova -, wien men een oogenblik als een wonder van geestkracht en bekwaamheid heeft geroemdvan onvergeeflijke zwakheid en weifeling te beschuldigen. In Valence en Barcelona zou er eene reactie hebben plaats gehad en de burgers, door het gevangennemen vaii de voornaamste bclhamers der om wenteling. tot tie vorige orde van zaken teruggekeerd zijn. Uic Baijonne wordt gemeld, dat de Portugeesche troepen werkelijk Spanje waren binnengetrokken. De Paus-zou zijnen Nuntius te Madrid teruggeroepen hebben, welke ■Zi'ch naar Parijs begeven en aldaar nadere instructien afwachten zou. ZWITSERLAND. Zurich den 16 Augustus. De gebeurtenissen in de afgescheiden deelen van het kanton Bazel hebben van den beginnne af medewerkt om het ver trouwen op Zwitserland bij den buitenlander te ondermijnen. Gebrek aan staatkundig inzigt van dé zijde der stad Bazel en zwakheid aan de zijde van dgn Landdag zijn de oorzaken van het bestaan des Bazelschen iandschaps ais bijzonderen Staat, wanneer men namelijk een hoop ruwe bevolking, die geest noch lust tot Staatsbeheer in zich voelteenen Staat kan noemen. Het is eene merkwaardige daadzaakdie voor de Staats-vormende kracht der 19de eeuw niet gunstig getuigt, dat de jongst in deze eeuw te voorschijn getreden Staat, welligt de slechtste van allen is. De voortdurende wanorden, die onder dit woelziek volkje heerschen, zijn gewoonlijk van zoo een ru wen aard dat zelfs de radicalen in de andere kantonswelker oogappel vroeger dit zuiver en algeheel revolutionnair landschap was, hetzelve laken eii de daar heerschende onrust veroordeelen. Intusschen doet men juist daar om Zwitserland onregtwanneer men aan enkele verschijningen zooveel ge- wigt hecht, en ook de andere kantons datgene te laste legt, wat met ten aanzien van Bazel-landschap niet loochenen kan. DUITSCHLAND. Üit Berlijn wordt gemeld, dat de berigten ten aanzien van de ongere geldheden, die aldaar den 3den 1. 1. hebben plaats gehad, zeer overdreven waren. Zoo wordt van den dood melding gemaakt van eenen Graaf Schlip- penbachOfschoon deze reeds 6 weken met verlof afwezig was. De Keizer van Rusland, is den i9den dezer in den besten welstand te Kalisch aangekomen. seiers den 22 Augustus, In het vooruitzigt van andermaal eenen voor- treffelijkén wijnoogst te zullen hebben, trachten de wijneigenaars slechts hunne vaten ledig te b,ekomen. Een' natuurlijk gevolg hiervan is eene bui tengewone goedkoopheid der mindere wijnen, vooral van de vroegere jaren. Op vele plaatsen wordt de halve flesch voor een kreutzer (nog geene 2 cen ten) vertapt. Deze schier ongehoord goedkoope prijs brengt dan ook tevens een groot vertier te weeg, zoodat er in den aanstaanden herfst wel geen ge brek aan vaten zal zijn, ook wanneer onze berglieden, zooals wel te wach ten is, met'eenen nog rijkeren oogst dan in: het afgeloopen jaar mogten ge zegend worden. De betere wijnen van 1834 handhaven tamelijk wel hunne prijzen doch de omzet daarin vertoont weinig levendigheid. Te Warschau is den iyden dezer het vonnis der criminele regtbank voor Blasovie en Kalisch uitgfesproken over de personendie beschuldigd waren van deelneming aan de gruwelijke moordtoon'eelen welke den 16 Augustus 1831 tijdens den Poolschen opstand, in Warschau hebben plaats.gehad. Vijf derzelve zijn tot vestingstraf van twintig tot vier jaren veroordeeldelf, waaronder eene vrouw, tot zware gevangenisstraf van tien tot een jaar. Achttien zijn voorloopig vrijgesteldvijf en twintig vrijgesproken wegens gebrek aan bewijzen, en dértien, wier onschuld stellig gebleken was. De uitspraak van het vonnis over degenen, die gevlugt zijh, is uitgesteld ge worden, tot dat zij gevat zullen zijp. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den. 26 Augustus. Lord Palmerston heeft aan den Hertog van Nemours heden 'een groot diner gegeven. In de zitting van Maandag hebben de Lords, die artikelen van de Ier- sche kerkwetwaarbij aan een gedeelte óf het zoogenaamd overschot der kerkelijke inkomsten eene andere bestemming gegeven wordt, met cenfe groote meerderheid verworpen. Die artikelen, welke eene'andere Wijze van tienden-heffing voorschrijven, zijnhoewel niet met algemeene stemman, aangenomen. Doch de overigen zij.11 met eene meerderheid van 97 stemmen afgekeurd. Dé Lord Bisschop van Londen en de Graaf van Haddingtonhebben zich vooral tegen dezelve verzetbetoogendedat niet liet Ierscbe volkmaar alleen eenige woelgees- ten hunnen, wensch door die wijzigingen zonden voldaan zién. Dat de op- heffing van een aantal parochiënwaar niet meer dan 50 Protestanten waren, eèiië gróótte onredelijkheid was, want, dat niets naderhand zou verhinderen, om dit ookten aanzien, van plaatsen te doen, waar 100 leden warenen eindelijk zou ui'tlöóperi om alle plaatsen, vyaa'r dé Katholijken dé meerderheid haddenvan Protestantsfhe leeraren te böfoove.11. In eene openbare bijéénkomst te Marylebone, is een adres aan het Lager- Huis opgemaakt, om te verzoeken, dat de subsidiën geweigerd worden, tot dat het Hooger-Huis de maatregelen zal hébben gènbmen, die door het Gouvernement zijn voorgesteld. Zoo als echter, blijkt laten zich de Lords door deze en dergelijke maatregelen niet afschrikken. De wet op de Corporation heeftin hét Hooger-Huis,. bij het overzigt in committé, nog nieuwe én aanmerkeiijké wijzigingen ondergaan. In hét Lagör-Huis heeft Lord J. Rt/sséÉ, Maandag zijnen wensch te ken nen gegeven, dat men het Huis der Lords.hoewel met dit in meening ver schillende, echter mét dién eerbied zou behandelen, welke aan dat Staats- I ligchaam toekwa'm. I11 verscheiden Iêrsche kerspelen heeft de Katholijke bevolking de Protes- tantsche kerken opengebroken en al de kostbaarheden uit dezelve gestolen of vernield. Zondag zijn door een hevigen brand in het stadjen Barnet vérschelden huizen en magazijnen in de asch gelegd, zoódat de_ schade op meer dan 50,000 wordt berekend. De vereefiiging ter bevordering van Natuurkundige Wetenschappen, dit-jaar te Dttblm gehouden, is ook wederom door den Utrecheschea Hoog-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2