v A". 1835. LEYDSCHE COURANT. 101 ttlSÏKij inairea ensdaj derge. f'gt. lop de in de. -egea alleea woor. n wil. wet a schrit 16dea id hal 'iter. op ie 'S acht VO({; :nt hj. liet [iriit- >r b. delijs i brit en ht imisi: tbbet, gusta et vit Ooi or en an oerig; Dl :ant te Find, nc, C. n, va: nharstj n Neu* A. Hi- vai mijle Kapi A r?Z/ .apt, mirt Suf ifni im, i 7 Au- i|9 A«; m, W3 m iinf,'» Gebl 3o| 20; 26; 13 FF. en ij te ang" 1; dit )nder larv» AÜ. ia- Vrijdag NEDERLANDEN. Leyden den 2/sten Augustus. Wij hebben eene reeks Javasche couranten ontvangen, van welke wij, wegens plaatsgebrek, nu alleen het volgende uit die van den 1 April dezes jaars mededeelen; het overige in ons volgend nommer. Bij resolutie van den 21 Maart jl., N°. 8, is door de Regering, in ver. Bind tot het derde lid der publicatie van den 12 Maart 1834, bepaald, dat te Soerabaija een Lector in de Wis- en Zeevaart-kunde zal worden geplaatst, tea einde een ieder in de gelegenheid te stellen, om zich in de stnurmans- luilst te bekwamen. De Lector zal verpligt zijn openbare lessen te geven, en daarbij een ieder, tegen eene vast te stellen betaling, toe te laten. Voorts is bepaald, dat het Gouvernement vier en twintig jongelieden, zoo veel mogelijk,van Europesche ouders, en bij voorkeur, kinderen van mindere Ambténaren en Militairen, voor deszelfs rekening als stuurmansleerlingen zal plaatsen op de vaartuigen der koloniale Marine; en dat zij, na op de zelve, gedurende twee jaren, theoretisch en practisch onderwijs genoten te hebben, nog gedurende een jaar op het wachtschip te Soerabaija zullen ver blijven, ten'einde dagelijks de lessen van den Lector te gaan ontvangen. Na verloop van dien tijd, zullen zij worden ontslagen met een getuigschrift, evenredig aan elks gedrag en bekwaamheid, en, in geval van bijzondere ge schiktheid, met een geschenk van lands wege, bestaande uit een octant, de meesi rioodige boeken, enz., waarna zij zich als stuurlieden voor de parti culiere scheepvaart, zullen kunnen engageren. De beer Z. van der Marck, vroeger Leeraar in de Wiskunde bij de voor malige Militaire school te Samarang, is tot den bovenbedoelden post van Lector benoemd geworden. -r- De Staatscourant bevat het volgende: Het verjaarfeest van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, is gis teren avond met eene fraaije illuminatie besloten. In de stad waren de open bare gebouwen en vele woningen van ingezetenen verlicht. Overal wapper den vlaggen en zelfs in de wijken, die meestal door eenvoudige daglooners bewoond wordenwaren eerepoorten opgerigtde muren der nederige wo- iin'gen met groen versierd en hier en daar toepasselijke opschriften geplaatst. Op de straten heerschte een vrolijk gewoel en gejuich, maar vooral was de yólksmenigte ongemeen talrijk in het Bosch, hetwelk dit jaar bijzonder fraai verlicht was. Onder anderen was in het midden van den grooten vijver een vlot "gebouwd, waarop zich eene kolom verhief, die], even als het vlot zelve, vaii honderden lampions schitterde. De werking dezer verlichting, die door haren weerglans in het spiegelgladde water en door de weerkaatsing op het donkere geboomte^ tusschen hetwelk het van aanscho.uwers wemelde, nog verhoogd werd was onbeschrijfelijk fraai. Het genot der toegestroomde me- Sjgte werd op dat punt niet weinig verhoogd door de fraaije muzijk, dat de touzpkanten der schutterij, die op een ander verlicht vlot in den vijver waren geplaatstdeden hoorbrt. Vooral toén deze muzijkantèn de geliefde toonen dhr vblksliederen over het water deden klinken, kiöm de verrukking der me nigte ten top eii velen herhaalden onwillekeurig het gebed voor Vorst én Va derland, iiit het sehoone lied van Tollens. Met éene niet genoeg te roemen zorgvuldigheid, waren in het Bosch alle maatregelen geAomen, om ongelukken voor te komen. Nie.ts heeft dan ook de vreugde van dit echte volksfeest, dat tot laat in den nacht geduurd heeft, vëtitóörd, en de illuminatie is zelfs door het weder, hetwelk In den na. middag zéér regenachtig was, doóh tegen den avond geheel ophelderde, uitstekend begunstigd. Dert 23 Junij 11. is Zrftiéf-Majs. oorlogsfrëgat de Maas, Kapitein 4riens, aanboord hebbende Z. K. H. Prins IVillem Frederik Hendrik der Nederlanden, derde zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, voor Het fort Amsterdam, dji dé rivier van Suriname, ten anker gekomen, waarna Z. K. H. de Prins den volgenden dag, onder een algemeen hoezee', en het salueren van de for- téresse Zeëland en van Zijner Majs. oorlogschepen, aldaar ter reede liggen de, te Paramaribo aan wal gestapt, aan den steenen trap ontvangen werd door Zijne Exc. den Gouverneur van Heeckereh, den Kommandant van Zijner ÏTOjs. oorlogschepen Bui/s, den Kolonialen Raad en de Hooge Officieren, allen in volle uniform, terwijl ook de schutterij en militairen zich onder de wapens bevonden. Óók een der zonen van Zijne Exc. den Gouverneur was met denzelfden bodem uit Nederland teruggekeerd Zijner Majs. oorlogs brik de Snelheid, Luit. H. Ferguson, is den eöscen aldaar aangekomen. In de Nederlandsche Apotheek, te 's Gravenhage in 1826 uitgegeven, is eene mistelling ontdekt, waarop het van belang is voorgekomen, de aandacht der Geneeskunst-oefenaren te vestigen. Zij bepaalt zich tot het Unguentum Oxydi Hydrargiri Nitrati Bat., op pag. 4ro voorkomende en tot welks zamenstelling eene halve once salpeter zuur kwik overoxyde met twee oneen gezuiverde varkens-reu zei wordt op gegeven; terwijl voor de verhouding van het kwik-preparaat tot de reuzel moet staan, in plaats van eene halve once, een half drachma. Door.visschers te Maassluis is een zee-baars gevangen, wegende 40 Ned. pbnden. Men zegt, dat dezelve voor het Museum der stad Leyden bestemd is, Uit Nijmegen meldt men van den 23 Augustus, dat den vorigen dag, des namiddags ten 2} ure, aldaar voorbij trokken Z. K. H. de Kroonprins, vergezeld van H'oogsdeszelfs beide oudste zonendie zich naar het Loo be gaven. HH. KK. HH. werden bij de Gierbrug, aan de ïivier de Waal. op gewacht dpor de militaire .overhedenwelke Hoogstdezelven ook uitgeleide decferi. Dé straten, welke de beide rijtuigen moesten doortrekkenwaren met vlaggen versierd; op dé Gierbrug bevonden zich almede vier vlaggen en ook door de vaartuigen, welke voor de stad lagen, was de nationale vlag uit gestoken. Aan de regterzijde der btug bevond zich het corps muzijkantèn der tiende afdeeling, hetwelk, bij de komst van de Prinsen, het IVelhelmus en verscheidene volks-liederen aanhief. De paarden werden van de rijtuigen afgespannen en eene talrijke menigte, aldaar bijeen verzameld, trokken de zelve, als het ware in zegetogt', de Gierbrug op, waarop zich vele aanzien lijken zoo burgerlijke personen als officieren, hadden Vereenigd. Bij het ver trek van HH. KK. HH. deed zich de muzijk andermaal hooren. Den 24sten, ter gelegenheid van den heugelijken geboortendag des Koningszal er in de Roomsch Katholijke kerk dier stad, door het opgemelde corps muzijkantèn «en militaire muzijkrais, door den kapelmeester Mordach vervaardigd, worden uitgevoerd. De Belgische Afgevaardigden hebben de wet op het hooger onderwijs mót 54 tégén 39 stemmen aangenomen. CS den 28 Augustus. T U R K Y E. Uit Koristantinopel wordt het volgende geschreven: Het vraagstuk wegens de grensscheiding van Griekenland is nog niet be slist en de tot dit einde benoemde Commissie heeft hare werkzaamheden nog niet met kracht kunnen aanvangen. Men zou intusschen onbiilijk han delen, wanneer men het weinig goede gevolg, hetwelk de reis dier Commis sie gehad heeft, aan kwaden wil van het Ottomannische Ministerie zou willen toeschrijven, want de Regering van Z. H. wenscht niets liever, dan deze aangelegenheid op eene onherroepelijke wijs geëindigd te zien. Ónder de oorzaken van de mislukking der onderhandeling moet men allereerst noe men de onbegrijpelijke werkeloosheid van den Raad van Koning Otho, die zich schijnt voorgenomen te hebben, den heer Zographosden Griekschen Gezant alhier, volstrekt zonder eenige instructien te laten. Men verzekert hier openlijkdat die Gezant dikwijls maanden lang niet het geringste offi ciële berigt van zijn Hof ontvangten zonder de bijzondere brievenwelke deze Diplomaat van zijne vrienden ontvangt, zou hij niet eens weten wat er iu Griekenland voorvalt. Het is wel bijna onmogelijk, dat een Gezant, bij zulke ongewone omstandighedeniets goeds kan verrigtenen wanneer het den heer Zographos nog niet gelukt is zijne zending te volbrengen, zoo is de oorzaak daarvan niet toe te schrijven aan gemis van talenten, noch aan gebrek van ijver, maar alleen aan het Grieksche Kabinet. Hoe het ook zij de Grieken der hoofdstad vreezen, bij de zorgeloosheid hunner Regering' met regt, dat, wanneer zij werkelijk eene ondersteuning mogten noodig hebben, zij daarop niet zullen kunnen rekenen, en zij hebben zich dan ook onder andere bescherming gesteld. De Kanselarij des Vorsten van Samos onder anderen, telt dagelijks nieuwe personen, die zich onder hare bel scherming stellen. Uit Smyrna schrijft men van 22 Julij: Wij zijn in onze hoopom spoedig in onze stad en omstreken de pest te zien ophouden, te leur gesteld, daar dezelve van dag tot dag toeneemt hoewel niet hevig, terwijl wij ten hoogste niet meer dan 3 k 4 pestgevallen daags gehad hebben. Men kan het getal van de zieken en dooden ongeveer op tachtig rekenen, daaronder de Turken niet begrepen, waarvan men geene zekere opgave kan verkrijgen. Men vleit zich spoedig van die ziekte be vrijd te worden door de groote hitte, die zich sedert eenige dagen doet gevoelen. Men schrijft uit Aegypte, dato 2 Junij jl., dat er slechts 2^3 pest gevallen daags te Alexandrie en 80 te Cairo waren. SPANJE. De Belgische Emancipation bevat: De orde schijnt te Madrid hersteld te wezenondertusschen hebben wij nog geene zekere tijdingen op het antwoord van de Koningin omtrent de voorstellingen, die haar door de stedelijke militie gedaan zijn, en waarvan Quesada de aanneming beloofd had. Ziet hier hetgeen het Journal de Paris van de gebeurtenissen berigt: Een handels-courier, Oloron den ipden Augustus doorkomende, heeft gemeld, dat er den löden eene beweging te Madrid beproefd is, onder de kreten van: Leve IsabelleII! Maar de Koninglijke garde had de barri caden, welke men getracht had op te rigtenverwoest en de stedelingen ontwapend. Uit bijzondere correspondentie blijkt, dat eenige betaljons van de stede lijke militie de constitutie hebben uitgeroepen en zich in eenige straten be gonnen zijn te barricaderen: dat echter spoedig de troepen van het garnizoen zich met de artillerie in slagorde op het Prado geschaard hebben: dat ten gevolge van de ernstige houding, welke de troepen hadden aangenomen, de militie verschrikt geworden is, met den Bevelhebber dér troepen onder handeld, hare positie verlaten, zich in de stad verspreid heeft, en aldus de orde hersteld iszonder dat er een geweerschot is gevallen. Ondertus schen werden er nog vele moorden gepleegd, men telde reeds 40 menschen, welke door de verschillende partijen uit weerwraak waren vermoord gewor den, en men vreede zeer voor den nacht van dan ióden op den iyden. Eene deputatie van de stedelijke militie was in den loop van den dag naar de Granja vertrokken, om aan H. M. de Koningin-Regentes eene petitie aan te bieden, waarin het volgende gevorderd werd: Dadelijke bijeenkomst van de Cortes, vrijheid der drukpers, eene nieuwe wet op de verkiezing, afzetting van de bijzondere geestelijkheid, werving van 200,000 man voor den oorlog in Navarre, verkoop van nationale goede ren, reorganisatie van de nationale militie, organisatie van het Ministerie, die doet hopen, dat deze maatregelen znllen uitgevoerd worden. De volgende proclamatie is door de stedelijke militie van Madrid aan het volk en het garnizoen uitgevaardigd: Medeburgers! het voorwerp dat ons heeft vereenigd is, om het Ministe rie, dat den troon omringt, omver te werpen, het Ministerie, dat ons door zijne heillooze raadgevingen naar den afgrond heensleeptde pogingen van de Carlistische factie aanmoedigt, en ons vaderland in de verschrikkelijkste regeringloosheid stort. Een adres in hetwelk deze waarheden aan H. M. op eene zoowel eerbiedwaardige als krachtige wijze uitgedrukt worden, za! binnen weinige uren in Koninglijke handen zijn. Medeburgers! wij hebben gezworen de wapenen niet neder te leggen voor dat wij in onze wenschen slagen. Inwoners van Madrid! vreest niet, dat de rust van uwe haardsteden zal ver woest wordenwij hebben gezworendat de kwaadwilligendieonze ge voelens verkeerd uitleggendede minste buitensporigheid zouden bedrijven met hun leven zulk eenen aanslag zouden boeten. Medeburgers! Leve Isa- belle UI Leve de Frijheid! Leve de Koningin-RegentesIVeg met de Ministers! Den i/den is het volgend Koninglijk bevel uitgevaardigd: Overwegende, dat de openbare rust in de hoofdstad hevig gestoord is en overtuigd van de dringende noodzakelijkheid om dezelve geheel en spoedig te herstellenomdat het algemeen welzijn van den Staat en de zekerheid van den troon van H. M. mijne dochter IsabelleII er van afhangen, zoo be sluit ik in haren naam en als Koningin-Regentes: 1°. De stad Madrid is verklaard in staat van beleg. Bijgfevolg zal de hooge militaire Overheid alle regten en magt op zich nemen en alle andere autoriteiten zullen aan haar gehoorzamen. 20. Alle militaire of burgerlijke beambtenook die tot de stedelijke mili tie behooren, die zich niet op hunne respective posten vertoonen, zullen

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1