i A0. 1835. LEYDSCHE y<m m Woensdag - tws t.rtóülS \A i&£ COURANT. den 19 Augustus. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun Ed. Achtb. is ingekomen en aan den Ontvanger verzondenhet derde Rohier der Tersoneele Belasting, dienst iÖfvoor deze Stad, op den 13 Aiigiistus 1. door den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, invorderbaar verklaard; en dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen het zelve behooren te zijn ingediend. Leydenden 17 Augustus 1835. J. G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. dü Pui. 55? 9if ai* .us te are DE een nog r=t hen oor des :lvï| va: J, ia*j an, ,éi óri ?r.: .nlê Vf| Di- :h»> veS J«' e»f - ui' W' iea NEDERLANDEN. Leyden den i8den Augustus. Nadat gisteren de heer Hof-Fourier Huismans en een gedeelte van het gevolg van Hare Maj. de Koningin deze stad was doorgekomen, is heden morgen te 9 ure, Hare Maj; de Koningin zelve gepasseerd, zich van 's Gra- venhage naar het Loo begevende. Onmiddelijk daarna volgde H. K. H. de Prinses Charlotte van Pruissen, en in eene andere koets H. K. H. de Prinses Louise en verder gevolg; waarvoor 47 paarden aan de Koninglijke Paarden- Posterij waren besteld. Gisteren is ook alhier, na van paarden te hebben verwisseld, een Wee- Ber Kabinets-Courrier doorgekomen, den weg naar Amsterdam nemende. Ook zijn in deze en in de vorige week onderscheidene aanzienlijke per sonen, tot het Hof behoorende, deze stad gepasseerd. Naar men verneemt, vertrekt ook Z. K. H. de Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, tegelijk met Zijne Maj. naar het Loo. HH. MM. de Koning en Koningin zullen, naar men verzekert, eene maand op het Loo doorbrengen, en vervolgens in de Residentie terugkeeren. Bij Koninglijk besluit van den 12 Julij 1. 1.; zijn eenige voordeelige bepalingen gemaakt omtrent schipbreukelingen van vreemde schepen, van welke niets geborgen is. Bij uitbreiding van het in 1817 door den Konihg vastgesteldhaven-regle- ment voor het Nieuwe Diep is onlangs door Hoogstdenzelve bepaald, dat de gezagvoerders van koopvaardijschepen zullen verpligt zijn, om des nachts, aanvang nemende één uur na zons ondergang, gedurende hun verblijf aldaar, door iemand hunner equipage, de wacht óp liet dek aart boord té doen houden. Naar men verneemt is bij het Gouvernement aanhangig een door de di. rectie van het Amstèrd'ahisch Entrepot-dok beraamd plan, tot aanzienlijke uitbreiding van gemeld 'dok en meer gemakkelijkmaking van de toenadering der zeeschepen tot de pakhuizen daarvan, door middel eener tweede sluis, mitsgaders de vé'reeniging van bet Rijn-Entrepot. Bij eene Ministeriële resolutie, is aan eenigen der heeren Gouverneurs te kennen gegeven dat, voor dén vervoer van turf boven de vijf tonnen uit jrreguliere veenderijen op liet terrein van togzigt, de ligting van geleibiljetten kan worden achterwege 'gelaten, zoodra dé Burgemeestérs den tijd tot ver- yoer van turf op de uitgegeven wordende consenten zullen hebben vermeld. Hare Maj. dé Kóningin hééft wel gelieven aan te nemen de opdragt van liet gegraveerde afbeeldsel van Zijné Mij. den Koning, door den heer Laurel, Directeur in de Graveerkunst-, aan de Koninglijke Akademie van Beeldende Kunsten te Amsterdamnaaf de schilderij van den lieer J. ff. Pienéman, en heeft Hare Maj. aan den heer Taurel, door haren Secretaris, bfj eene vérpligténde missive; é'éh' kostbaren ring met diamanten, als een bewijs van Hoogstderzelver welgevallen wegens bet aangebodene, vereerd. Sedert een geriiithen-'tijd worden IA onderscheidene steden des Rijks, sis Amsterdam, Rotterdam-, Haarlemsen andere, de openbare uurwèrken Biet naar dén waren- of Zonne-tijd geregeld, maar, even als in de voor. •naamste plaatsen van Europa, naar den middelbaren tijd. Dit voorbeeld is in andere steden des lands niet nagevolgd, en zulks heeft aanleiding gege ven, ter zake van het verschil, hetwelk noodwendig uit deze onderschei dene regeling moest geboren worden, tot ongelegenheden voor de aankomst van postwagens en volksschuiten. Dit heeft ten gevolge gehad, dat, na een opzettelijk onderzoek bij de eerste klasse van het Instituut, heeren Ge deputeerde Staten in de provinciën verzocht zijn geworden, om vooreerst in de voornaamste steden des Rijks de openbare klokken niet meer naar den zonnewijzer, maar voortaan naar den middelbaren tijd te doen stellen. Men schrijft van-den Jfelder, van den 14 Augustus: HH. KK, HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, vergezeld van een aaqzienlijk gevolg, hebben gisteren deze vesting en zeehaven met een be- 'zóelt veréerd en in hét hótel den Burg Hoogstderzelver intrek genomen. RH. KR. HfL zijn, na Zijner Majs. schepen van oorlog, de vestingwerken en de établissementen der Marine bezigtigd te hebben, heden middag we der naar 's Gravefthage vertrokken. Een Belgisch dagblad zegt, dat er te Brussel eene zamenzwering is ontdekt tégen het leven van den Generaal Evain, Franschman, thans Minis- ter van Oorlog, in Belgie; en dat de voornaamste zamengezworenen zijn gevit. Zié daar de Belgischd. naaperij: men doet echter den aanslag niet op Leopold-, 1°. ok dat niet hijmaar Evain eigentlijk het bestuur in Bel gie .in handen heeft, en namens Frankrijk regeert; en 20. om Am'Leopold zich' te Oostende ophoudt enr'dus in het geheel niet in aanmerking schijnt te komen. 7» Een ander Belgisch dagblad meent, volgens uit goede bronnen geput te berigten, te kunnen verzekeren, dat de opgave in den Mercure van den )2.Augustus, betreffende eene overeenkomst, die zoude gesloten zijn tus- scbpn het Belgische Gouvernement en de Bank, ten einde aan deze laatste gedurende tien jaren de ontvangst der Staats-inkómstën toe tè vertrouwen, volstrekt van grond is ontbloot, en wij kunnen verklaren, dat géene derge lijke overeenkomst getroffen is. De Bank is slechts voorloopig met die ont vangst belast, en het Gouvernement heeft zich voorbehouden, na opzegging Van zes maanden bevorens, haar die dienst te onttrekkeh. T U R K Y E. Vólgens een schrijven van Setrtlin van den 26 Junijliepen er in Servie niet zeer geruststellende geruchten opzigtelijk de reis van Vórst Milosch naar KohStantlnopel. Het volk scheen te gelooven, dat zoo hem al geen levens gevaar dreigdehem echter een dergelijk lot als dat van den Dey van Tri- BPJi te wachten 'stond. Zulks set: een ze lis op den Vorst en-die hem omga ven tè hebben gewerkt, daar, schoon alle toébëtëidsëlen waren gemaakt, er met de afreize zoozeer vertraagd wérdalhoewel van de zijde van Rusland de geruststeilendste verzekeringen waren gegeven. Sedert den i8den bevond zich zelfs een overWiddin gekomen Russisch Generaal te Poscharewatz die in last had den Servischen Vorst naar Konstantinopel en terug te begeleiden. Belgrado den 2 Augustus. Volgens berigten zoo even uit Poscharewatz aangekomen, heeft Vorst Milosch zijne zoo dikwijls besproken, door hem zoo lang gewenschte, doch door verscheidene omstandigheden altijd weder uitgestelde reis naar Konstantinopel eindelijk den 31 Julij werkelijk aanvaard. Hij gaat over WiddinRustschuk en Barnawaar een stoomboot van den Grooten Heer wacht, om hem naar Konstantinopel over te brengen. Het gevolg van den Vorst bestaat uit 60 personen, onder tvelke zijne beide Ra den, Michael German en Abraham Petronowitzzijn Kabinets-Directetir J. Gi- warowitsch, zijne vier Adjudanten en vele andere personen van zijn dagelijksch verkeer zich bevinden. Van de grenzen van Bosnië wordt van 2 Augustus gemeld Uit Sarajewo zijn brieven tot 26 Julij ontvangen, volgens welke de Pacha van Bosnië berigt had bekomen, dat de Pacha's van Berat en Larissa met 12,000 man tot ontzet van Scutari opgerukt waren. De beruchte Tafil Busi, op wiens medewerking de opstandelingen gebouwd hadden heeft van den Groot-Vizier vergiffenis erlangd, en zich met zijne aanhangers aan de beide Pacha's aangesloten, om hen in hunne onderneming bij te staan. Dien ten gevolge mag men weldra beslissende tijdingen uit Albanië te gemoet zien. Regtstreeksche berigten uit Montenegro van 18 Julij brengen de tijding aan, dat Scutari den 16 Julij nog in het bezit van den Pacha was. SPANJE. Den öden Augustus luidden de berigten uit Madriddat het aldaar rustig was, doch ook de kloosters bedreigd werden. Men zeide, dat aan elk ba taljon der krijgsmagt, welke zich te Madrid bevond, een klooster aangewe zen was, om bij mogelijken opstand, hetzelve te beschermen. Van den 29sten Julij wordt nog uit Madrid gemeld, dat volgens berig ten van het Ministerie van Buitenlanlandsche Zaken het Gouvernement van den Paus in onderhandeling is met het Spaansche, om Isabelle II als Koningin van Spanje te erkennen. De Gazette de France heeft de volgende bijzonderheden ontvangen van Bayonne, gedateerd den 8 Augustus, uit eenen brief van Villamajor, des avonds van den 4den geschreven in het hoofdkwartier van Don Carlos: In den vroegen morgen van dezen dag hebben wij Estella verlaten en te Arroniz middagmaal gehouden. Dezen avond is de Koning hier om nacht verblijf gekomen, en morgen ochtend vertrekken wij, zonder dat ik u kan zeggen waarheen. Don Carlos heefc zijnen geheelen staf en verscheidene bataljons bij zich. De troepen van Christina zijn heden te Larraga in grooter aantal dan tij dens het gevecht bij Mendigorria; zij hebben eene versterking gekregen van uit Kastilie gekomen rekruten. Wij onderstellen, dat dezelve de voorboden zijn eener troepen-bezending uit Frankrijk. In de laatste dagen hebben wij verscheidene brievenposten onderschept, komende van Madrid naar Vitroria en van Vittoria naar Madrid. Hunne rij- inigen zijn verbrand en eene groote menigte brieven aangehouden. Sommige derzelven hebben ons eene aangename verpozing verschaft, terwijl andere voor ons zeer nuttige mededeelingen bevatteden en ons berigt hebben, dat Merino in Kastilie eenige voordeelen behaald heeft. De brieven der Junta van Navarra zijn van den 5dende berigten van de grenzen van den 7den gedagteekend, zij behelzen niets nieuws. Te Bayonne heeft het gerucht geloopen, dat er den 5den een gevecht zou hebben plaats gehad, doch daar is niets van aan. Even als te Barcelona, Reus en Murcia hadden er ook volks-opstan- den te Taragone, Alicante, Valladolid en Valence plaats gehad. De troepen vain Don Carlos hebben vijftien dagen achterstallige tracte- mënt ontvangen, en zijn daarenboven 10 dagen voornit betaald. ZWITSERLAND. Men schrijft uit Argaudat het Gouvernementvernomen hebbendedat de Pausselijke bul, tot wier uitvaardiging het Bestuur de toestemming ge weigerd had, op eene geheime wijze verspreid tverd, een besluit had afge kondigd, waarbij de verspreiding van die bul verboden werd. 'Het maande tevens de burgers, die dezelve in handen mogten hebben, aan, om dezelve aan de Overheid weder te geven. Gelijke maatregelen zijn in de kantons St. Gal en Lucern genomen. Het volgende schrijft men uit Frijbnrg: Het Gouvernement heeft verscheidene R. K. Priesters geregtelijk doen vervolgen. Tot dank voor al de weldaden, die men hun steeds heeft bewe zen, hebben zij de strafbaarste intrigues of listen aangewend tegen de secondaire scholen, met oogmerk, om het onderwijs in handen te krijgen, en de schandelijkste lasteringen tegen den Staatsraad en de meerderheid van den grooten Raad. DUITSCHLAND. Weenen den 7 Augustus. De feestelijke audiëntie van den Turkschen Gezant, Ferik-Ahmed- Pacha heeft gisteren middag op de gewone wijze plaats gehad. De Gezant zat in eenen galawagen met zes paarden bespannen, en tegenover hem de tolk van het Hof, Hofraad Hammer: ook de tolk en Se cretaris van den Gezant reden in eenen dergelijken wagen, de overige bege leiding in wagens met twee paarden bespannen. De ontvangst op den burg geschiedde met groote onderscheiding, de Hofstoet was, hoewel in rouw, echter in statie-kleederen. H M. de Keizerin in den kring van hare Hof dames onderhield zich geruimén tijd met den Gezant, onder betuigingen van hare opregt vriendschappelijke gezingdheden voor zijnen Souverein, en onder vleijende uitdrukkingen over de keus des Sultans in den persoon van zijn Gezant: daarna begaf zich Ahmed-Pacha weder naar zijne woning. Des na den middags woonde hij een groot diplomatisch diner bijhetwelk Z. D. H. Vorst vort Metternich hem ter eere gaf. Ovërigéns zijn alle geruchten van geschenken, wier overbrenger de Gezant zijn zou, geheel zonder grond: er bestaat met Turkije eene vriendschappe lijke overeenkomstdoor welke dit lastig gebruik afgeschaft is. De valsche -geruchten, ten dien aanzienwaren door brieven uit Pesth verbreid geworden. De volgende beschrijving van de landing der Russische troepen te Dan. zigwordt door de PruissischeSiaatscourant gegeven: 1

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1