A". 1835. LEYDSCHE NT< COURANT. Vrijsdag sfi. i J pAAi'.ï :'KiiOA TE den 14 Augustus. NEDERLANDEN. Leyden den 13de)! Augustus. Uit *s Gravenhage meldt men van den iaden dezer het volgende: Men verzekert thans, dat Zijne Maj.de Koning zich op aanstaanden Maart, dag naar Noord-Braband, en vervolgens naar het Loo zal begeven, alwaar Hoogstdeszefs verjaardag door het Koninglijk gezin zal worden gevierd. Z. K. H. Prins Albert van Pruissen is van Amsterdam in deze Resi dentie teruggekeerd. Z. K. H. is daarop de provincie Vriesland gaan bezoeken, en begeeft zich van daar naar den Helder; Hoogstdeszelfs Gemalin is heden mar Haarlem vertrokken, en begeeft zich vervolgens almede naar den Hel der, vanwaar HH. KK. HH. te zamen in deze Residentie terug verwacht worden, om ook aanstaanden Maandag naar het Loo vertrekken. Dezer dagen is Zijne Exc. de Minister van Buitenlandsche Zaken, die ligt ongesteld is geweest, naar zijne heerlijkheid Zoele» vertrokken, vanwaar Zijne Exc. op het laatst dezer maand terug verwacht wordt. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken is nog niet geheel en al hersteld. Bij resolutie van den 15 Julij jl heeft Zijne ExC. de Directeur-Gene raal van Oorlog, bij uitlegging van art. 17 van het reglement, betrekkelijk de uniform- en onderscheidings-teekenen van officieren, adelborsten, officie ren van gezondheid, schrijvers en victualiemeester der Nederlandsche zee- magt, goedgekeurd bij 's Konings besluit van den 14 April 1824 vastgesteld, dat steeds in montering moeten zijn diegenen, die aan boord of van boord in *5 Rijks dienst geëmploijeerd worden, alsmede de zoodanigen, die verlof bekomen om aan land te gaan, en binnen vier en twintig uren zich weder aan boord moeten bevinden, als wordende deze verondersteld te blijven bin. nen de limiten van hét station, waar hun bodem is geposteerd; en dat het dragen van burgerkleederen wordt vrijgelaten aan de zoodanigen, die buiten dienstbetrekking zich van hunne stations begeven, en langer dan vier en twintig uren met verlof afwezig blijven. Men verneemt, dat dezer dagen op de Steenplaats van den heer Löf- ftr Comp., te Valkenburg, de eerste proeve is genomen van een werk. tuig tot het vormen van steen, waartoe door Zijne Maj. goedgunstiglijk oc trooi is verleend aan den heer UlilenbeekBurgemeester te" Voorburg. Naar het zich laat aanzien, zal genoemd werktuig, hetwelk in Frankrijk uitgevon den is, en te Duinkerken, en elders, met goed gevolg gebruikt wordt, ook ia ons land, voor zoo verre de hoedanigheid en de spoedige vervaardiging van den steen aangaat, met vrucht kunnen worden gebezigd. Uit Amsterdam meldt men Van den 11 Augustus het volgende: Op heden hield de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenhare een-en- vijftigste Algemeene Jaarlijksche Vergadering, onder voorzitterschap van den Wel-Eerw. heer N. Smart, in de nieuwe Luthersche Kerk, op het Singel alhier. De vergadering werd bijgewoond, door den Burgemeester, den Offi cier van-Justitie en Commissien uit het Koninglijk instituut en meer aandere geleerde maatschappijen en genootschappen. Eene talrijke vrouwenschaar zette door hare tegenwoordigheid nieuwen luister bij aan deze bijeenkomst. Be heer Smart beklom den spreekstoel, en zeide in eene inleiding, dat het au de tweede maai was, dag hij door treurige omstandigheden, die den ei genlijken voorzitter troffen, geroepen was, om het voorzitterschap in eene algemeene vergadering der maatschappij te bekleedendat dit echter nu nog meerdere moeijelijkheden voor hem had opgeleverd, door den korten tijd, die gr. overig was geweest tusschen den vastgestelden dag, waarop de ver gadering zou plaats hebben, en het tijdstip, waarop de Hoogleeraar des Auto rit van der Hoeven, door;den treurigen toestand eener beminde gade, die hem ook spoedig daarna door den dood werd ontrukt, genoodzaakt was zijn voornemen om als voorzittet op te tredente laten varen. De cantate voor deze gelegenheid door den heer Tollent vervaardigd, was reeds in gereedheid; de schets der redevoering van den heer van der Hoeven ook, die dezelve aan den spreker mededeelde, en deze heeft toen het onderwerp wel volgens die schets, maar op zijne wijze uitgewerkt. Dit onderwerp was: de Maatschap pij Tot Nut van 't Algemeen te beschouwen als eene Christelijke Maatschappij De hoofdverdeeling, die door den Hoogleeraar gemaakt en door den spreker gevolgd werd, was, om het Christendom voor te stellen als den grondslag, het rigtsnoer, den stem tier Maatschappij, en dus als den waarborg van der- zelver bestendigen bloei. De voorzitter reikte daarna de gouden Eereprijzen uit, aan den Doctor Scheltema uit Arnhemdie een bekroond antwoord geschreven had op eene Prijs vraag door de Maatschappij uitgeschreven: Over de uitwerkselen der verbeel dingskracht, en aan den heer Warnsinckdie het eermetaal in ontvang nam voor den Wel Eerw. heer Blaaupot ten CateLeeraar der Doopsgezinde ge meenten te Akrum, welke eene geschiedenis had geschreven van de zeevaart raden handel onzer natie van de vroegste tijden af, zijnde mede een antwoord op eene uitgeschreven Prijsvraag. Ook stelde de heer Swart eenige medailles ter hand aan vier inwoners de zer stad, die zich door het redden van drenkelingen verdienstelijk hadden gemaakt. Gelijke belooningen voor gelijke menschlievende daden zouden aan vele bewoners van andere plaatsen door de Departementen der Maatschappij of de gevestigde Autoriteiten op die plaatsen worden uitgereikt. Ten slotte bedankte de voorzitter de Commissien voor hare vereerende te genwoordigheiden de toonkunstenaars en zangers, die deze plegtigheiddoor hunne talenten hadden opgeluisterd, met name den Directeur van het orkest, den heer Broekhuizen, en gedacht ook den afwezigen Dichter Tollens, die de cantate had vervaardigd, met welker voordragt de plegtigheid is begonnen en de redevoering afgewisseld en besloten. Het Amsterdamsch Handelsblad van heden bevat het volgend schrijven tót Paramaribo van den 5 Junij II.: Her Luthersch kerkgebouw, door den noodlottigen brand van het jaar 1831 geheel verwoest, zagen wij, tot veler blijdschap, thans door een geheel nieuw vervangen; stille eenvoudigheid van buiten paart zich aan sierlijke netheid van binnen, welke verhoogd wordt door eenen fraaijen predikstoel, (ons door eene zuster der gemeente geschonken), en een heerlijk orgel, door de heeren Batz en Comp.te Utrecht, vervaardigd. Hetzelve werd opgesteld door hunnen Compagnon, den heer Witte, die zich met deszelfs overbren ging wel had willen belasten. Dit stuk verdient allen bijval en voldoet, vooral wat het uitwendige be treft, uitstekend; doch de toonen zijn boven mate hard sprekende; men schrijft dit toe aan de onkunde van den organist, en dit wel naar het oor deel van twee h drie toonkunstenaren, voor welke de heer Witte zich wel heeft- willen doen hooren. Over het algemeen hebben wij, niet slechts aan onze gemeente, maar ook aan de meeste der Surinaamsche inwoners, tot onderscheidene Godsdienstige genootschappen behoorende, een groot gedeelte van den wederopbouw van kerk en orgel te danken. Hare Exellent:e de Baronnesse Vrouwe van Heekeren bleef niet in gebreke ook hare milddadige hand te openen, en het, tot verfraaijing van Kerk en Orgel ontbrekende, in ruime mate te schenken. Vele opofferingen kostte her echter der gemeentekas, welke slechts door milde bijdragen in haren vorigen toestand kan worden teruggebragt. Eene getrouwe afbeelding dezer nieuwe kerk bevindt zich als titelplaat voor den, bij den Boekhandelaar C. G. Sulpke, te Amsterdam verschenen, Surinaamschen Almanak dezes jaars. Eergisteren, dus schrijft men uit Leeuwarden van den 10 Augustus, des morgens ongeveer 6 ure, ontstond in de boerenwoning van Wessel Plek- ker, gelegen onder het beheer van den dorpe Huizum, nabij die stad, een hevige brand, waardoor in twintig minuten tijd, het dakwerk en al het over eind staande houtwerk instortte. Alle pogingen tot redding van het opge- schuurde hooi, meubelen en boeren-gereedschappenwerden met ijver be proefd, doch te vergeefs, zoodat, uitgezonderd eenige weinige voorwerpen, alles eene prooi der vlammen is geworden. Den 10 Augustus is in de Belgische Kamer van Afgevaardigden, als Afgevaardigde van het district Roermonde, de Generaal Nypels met 40 te gen 35 stemmen verworpen. In de zitting van den uden, waar de beraadslagingen over de Belgische Universiteiten liepenis een amendement van den heer Rogierluidende: „Er zal voor geheel Belgie maar eene enkele Universiteit op kosten van den Staat zijn. Dezelve zal te Leuven gevestigd wezen;" met 37 tegen 31 stemmen afgekeurd. De Messager de Gand bevat het volgende De stad Gent ademt weder vrij. Men heeft bekend gemaakt dat Leopold zijnen weg niet door de hoofdstad der Vlaanderens zal nemen. Er zal geen geld onder het gepeupel worden uitgedeeld; alzoo geen geschreeuw, geene beleediging van braven lieden, geene razende, tierende en bedreigingen uit brakende beschonkenen, geene gedwongene illuminatiën, geene plunderingen of andere revolutionnaire buitensporigheden, in gebruik bij onze patriottische feesten. De Gentenaars zullen in vrede kunnen rusten. AMERIKA. Het berigt van eene geheele verandering in den Regerings-vorm in Mexico wordt door tijdingen van Vera-Cruz van den 12 Junij aangebragt. Het ver bondene Gemeenebest dier Staten is verwisseld in een centraal geconsolideerd Gouvernementwaarvan Santa-Anna als opperhoofd is erkend. De veran dering is in Tolnca, eene stad van den Mexikaanschen Staat, begonnen, van waar het plan aan het Generaal-Gouvernement toegezonden en door en in elk der onderscheidene Staten aangenomen is en schijnt van Santa-Anna te zijn uitgegaan. Hij is erkend als President en eminent hoofd der natie en als be schermer der wetten. De tegenwoorde gezagvoerders, die zich niet tegen het plan van Tolnca verzetten, blijven in hunne waardigheid tot dat het Con gres op voornoemde beginselen een Gouvernement zal hebben georganiseerd, hetwelk zeer spoedig moet piaats grijpen, Het grootste, tot dus verre bekende oorlogschip is de Pennsylvania hetwelk thans te Philadelphia op stapel staat; hetzelve is lang 220 voet breed 60 voet en 51 voet diep, meet 3306 tonnen, voert 140 stukken geschut en kan 18,341 ellen zeildoek voor den wind ontwikkelen; de grooce masc heeft eene lengte van 278 voet en een der ankers weegt 10,000 pond. T U R K Y E. Konstantinopel den 16 Julij. Onze Gezant te Parijs gaat binnen kort naar zijnen post terug. Hij had, zooals gij-weet, om verlof gevraagd, en is van Parijs met de bedoeling hier gekomen, openingen van groot gewigt te doen. Niemand heeft tot nog toe kunnen doorgronden, wat hij eigenlijk had mede te deelen. Hij heefc echter gedurende zijn oponthoud aan alle groote beraadslagingen van de Ministers deelgenomen. Hij zou nu met eene bijzon dere zending aan den Koning der Franschen naar Frankrijk terugkeeren, en ingewijden in de geheimen van den Divan duiden mét halve woorden aan, dat men zich van de beradenheid van Mustapha Veel goeds beloofr. Verder spreekt dit uitvoerig berigt, dat die Gezant wel om geene terug gave van Algiers kan verzoeken, daar dit voor eene onmogelijkheid, bij den tegenwoordigen toestand aldaar, gehouden wordtdoch echter om eene scha deloosstelling kan aanhoudendie de Porte met regt vorderen kanen naar alle waarschijnlijkheid vorderen zal. Ook zou de Porte op de Staten van Barbarijen de grootste aandacht vestigen en zoeken zijne regten als Souverein over die provinciën zeer gel dend te maken. Zoo zou spoedig op de expeditie naar Tripoli eene tweede volgen, die tegen Tunis bestemd is, om den Pacha, die aldaar het bewind heeft, af te zetten en naar Konstantinopel te voeren. De Sultan zou nameii- lijk het gebruik, dat in de Staten van Barbarijen ingeslopen is, dat de zoon den vader opvolgt, willen afschaffen en de opvolging van zijne eigene keus laten afhangen. Er zijn wederom over Triëst en Corfu van den 12 Julij nieuwe berig- ten uit Scutari, waaruit blijkt, dat de Paclia zich in zijn kasteel nog hield, maar indien er zich niet spoedig hulp opdeed, zich toch op genade of onge nade zou moeten overgeven. Na een gevechthetwelk hij met ter hulp der inwoners aangekomen troepen gehouden had. had hij een Parlementair aan de inwoners gezondenten einde vrijen aftogt voor zich en zijne manschap pen naar Konstantinopel te bedingendeze voorslag was echter afgeslagen en de Pacha had zich op nieuw in het kasteel ingesloten.De expetie naar dit gedeelte door den Sultan afgezondenwas den 18 Julij onder zeil gegaan. Volgens berigt van de Servische grenzen was te Seres een bevel des Sultans afgekondigd, inhoudende, dat de onderdanen van Europesche Mogend heden welke in Turkije vaste goederen bezittenvoor zoo veel deze be- trof, als Rajas beschouwd zouden worden, en dezelfde belastingen als de ze zouden moeten betalen. De vrije Grieken welke te Seres woonden, waren dien ten gevolge reeds tot de betaling van het hoofdgeld gedwongen van onderdanen van Oostenrijk, Rusland, Engeland en andere Rijken was hetzelve nog niet gevergd, verwachtende men te dien opzigte nog nadere stelliger bevelen. De pest rigtte in Macedonië, vooral te Kavala en Drama, groote verwoestingen aan.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1