r. s, s, on. .ieu 'at. :eft dat ene 3//fl Je»; 'oor nen it ade- inde ,'be phn cze Nei A°. 1835. LEYDSGHE Vrijdag JM?" (Itesi^&vs iË üirmm COUR A N T* den 7 Augustus. 3)j 25il 3fl i6: NEDERLANDEN. Leyden den óden Augustus. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze'de zevende verjaardag van H. K- ii* Prinses IVilhelmina Frederika Alexandrina Aima LouizaDochter van HH. KK. HH. Prins en Prinses Freaerik der Nederlanden, gevierd ge worden. Uit 's Gravenhage meldt men van den 6 Augustus het volgende: Z. K. H. de Prins van Oranje is in den nacht van den 5 op den 6 Augus tas ait deze Residentie wederom naar het leger teruggekeerd. Bij Kabinets-rescript van den zJulij jl., heeft Zijne Maj. de Koning aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken gemagtigd, om, ten ge volge van het aan Hoogstdenzelven aangeboden algemeen verslag, omtrent den afloop der lig'ting voor cfq Nationale Militie, over 1834, c'e Autoriteiten, welke zich weder van hunne taak in deze loffelijk gekweten en het hunne toegebragt hebben, om de behoorlijke uitvoering der wet te verzekeren, des Konings tevredenheid deswege kenbaar te maken. Zijne Exc. de Gouverneur dezer provincie zich van dezen, door genoemden Minister, hem opgedragen aangenamen last kwijtendeheeft, bij het overbrengen van Zr. Ms. hooge goed keuring, tevens gaarne zijne erkentelijkheid betuigd aan de Autoriteiten in dit gewest, welke, door hunnen aan den dag gelegden ijver, naauwkeurigheid en vaderlandsliefde hebben medegewerkt, van den geregelden afloop der voormel de ligting te bevorderen, en zich daardoor een zoodanig blijk van onderschei ding meer bijzonder hébben waardig gemaakt. Door Zijne Maj. den Koning is een besluit van den 27 Julij afgevaar digd, waarbij alle keernetten, geschikt om op rivieren, wateringen, bekens, togten of slooten, den doortogt van visch te beletten, worden verboden. Met behoud van de verpligting tot het gebruik van zegel voor de cer tificaten, welke, volgens de voorschriften van het Departement van Oorlog,, door leveranciers of aannemers van gebreide wollen goederen-ten dienste van het leger, telken reize moeten worden overgelegd, ten bewijze, dat genoemde voorwerpen niet door werktuigen, maar door minvermogende in gezetenen zijn vervaardigd, zullen deze stukken voortaan niet verder aan registratie worden onderworpen. Naar men verneemt, zullen eerlang naauwkeurige inspectiën worden gehouden over de wapenen en monteringstukken van de met groot verlof afwezige schutters, in zoo verre dezelve bij de staven der onderscheidene bataljons in de magazijnen zijn opgelegd. Voortdurend wordt het tot deze Residentie behoorend dorp Scheveningen door ingezetenen en vreemdelingen van allerlei rang en stand druk bezocht. Be levendigheid, welke aldaar heerscht, wordt door een ieder met genoe gen opgemerkt. Nog dagelijks neemt bet getal badbezoekers toe. Het voort- 1 durende gunstige weder brengt veel tot die levendigheid bij. Ten gevolge daarvan, is het dan ook aan velen uiterst moëijelijk, zoo niet onmogelijk, «m op het dorp zelve hunnen intrek te kunnen nemen. Er gaat schier geen dag voorbij zonder dat eenige der leden van het Koninglijke gezin deze, se- «1 dert eenige jaren ongemeen in aanzien toegenomene badplaats bezoeken. J Verschillenden derzelve maken zelfs dikwerf van de baden gebruik. Onder deze laatsten merkt men in het bijzonder op HH. KK. HH. de Prins en Prin ses Albert van Pruissen. Ook gisteren morgen heeft Z. K H. de Prins Al- hert'zich weder van de baden bediend. Daarna heeft Hoogstdezelve, om streeks elf ure, op een der pinken Qde Jonge Picter,'stutirman Arié Baakj van den heer Pieter Varkevisservoornaam Reeder te Scheveningen en lid van den Stedelijken Raad der Residentie, een plaisier-togtje in volle zee on dernomen; des namiddagi is Z. K. H. van hetzelve behouden aan wal gestapt. De heer Varkevisser verzeldé in persoon'den Prins, en heeft, gedurende den I togt, proeven doen nemen mét de scaphanders, waarover.Z. K. H., Hoogst- dcszelfs bijzondere tevredenheid betuigde. Z. K. H. heeft te gelijker tijd op 'deze' pink het vischvangen waargenomen. Blijkens een berigt, geplaatst voor den, van wege de administratie der "Nationale Nijverheid dezer dagen uitgegeven catalogus der modellen voor Bouw- en Werktuigkunde, voorhanden in de Rijks-verzameling, in de Re sidentie, heeft men deze uitgave noodzakelijk geacht, omdat het voor de Nationale Nijverheid meer en meer belangrijk wordt, dat het publiek zich met die verzameling nader bekend make.' „De uitbreiding toch aldus drukt men zich in dit berigt uit, „wordt zoo veel mogelijk in verband gebragt met de onderwerpen veler nijvere bemoeijingen, aan welke men zich thans meer algemeen laat gelegen liggen. Het doel isom aan de onderrigting van rijverente gemoet te komen, hunnen zucht tot onderzoek aan te wakkeren, •tn den weg tot verdere wetenschappelijke ontwikkeling te banenbijzonder lijk voor hun de gelegenheid te verschaffen tot het zien en betrachten van voorbeelden, naar welke zij de werktuigen of inrigtingen zelve, zonder de kostbare en minder wenschelijke hulp van vreemden zouden kunnen doen vervaardigen; dit doel, welks bereiking het Bestuur zeer ter harte neemt, wordt inzonderheid met het gepaste vermeerderen der modellen beoogd, en gebiedt dus het aanwezen eener beredeneerde lijst, in welke de tot nu toe bestaande modellen, zoo veel mogelijk, in eene doelmatige orde worden opgenoemd, ten einde de beschouwing gemakkelijk te maken, en van nut te dóen zijn." De catalogus is gesplitst in twee hoofd-afdeelingende eerste van welke betrekking heeft tot de modellen voor bouwkunde, de tweede 'die voor werktuigkunde en fabrijkmatige verrigtingen. Bijna maandelijks wordt deze verzameling vermeerderd en uitgebreid de catalogus wijst alzoo "slechts aan hetgeen bestaat; hetwelk, uit den aard van den aanleg, nog niet •volledig kan zijn. Uit Amsterdam wordt van den voor eenige dagen aldaar overleden heer jMr. J. van der LindenRidder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en lid van de Regtbank van Eersten Aanleg aldaar, het volgende geschreven: Hij die den ouderdom- van negen en zeventig jaren en bijna zes maanden had mogen bereilten, was in 's Gravenhage geboren; verwierf reeds in-1774 'den graad van Doctor in de beide Regten en oefende sedert, eerst in zijne geboortestad en later te Leyden en alhier, de Regtsgeleerde praktijk met den "besten uitslag; en werd zoo in zijn Vaderland als in de uitheemschebezittin gen van onzen Staat de vraagbaak en raadgever van velen. Door 's Konings 'hooge en wijze beschikking viel hem, zoo onverwachts als ongezocht, de eete te. beurt, van in 182- als Ridder van de Orde van den Nederlandschen 'Leenw en tot Lid van de Regtbank voormeld benoemd te worden. In deze betrekking was en bleef hij, tot weinige dagen voor zijnen doodnogalsmet jeugdigen ijver, en allezins nuttig, werkzaam; voor alle zijue hem hoogacn- ch:r '0 'itt iij 0 :0 «W 3 ij ml 1V£J tende Ambtgenooten steeds hulpvaardig; ten opzigte van' zijne' fliedeburgefen en zijne onderhoorigen minzaam en toegevend. Eene reeks oorspronkelijke of vertaalde en naar de behoeften van den tijd pragmatisch bewerkte schriftenmeerendeels tot de wetenschap van het regt en de regtsgeleerde praktijk betrekkelijk en gedurende een tijdperk van meer dan zestig jaren, door hem in het licht gegeven, getuigen van zijne voor- beeldelooze arbeidzaamheid en tevens van zijn gezond oordeel en grondige regtskennis. Nog weinige oogenblikken Voor zijnen dood, was hij onleaig met de zuivering van de drukproeven van eenen arbeid, dien men zich vleit dat ook na zijn afsterven het licht zal zien. Zoo werd en was en bleef hij vermaard, geacht en bemind en had aan dit alles op den eersten Maart 1824 (den vijftigsten verjaardag van dien zijner be vordering tot Doctor in de beide regten), ook te danken, dat de Leden van de orde der Advokaten alhier, hem ter gedachtenis daarvan een statig enpleg- tig feest toewijddenhetwelk door regterlijke magistraten van den eersten rang daartoe ook van elders opgekomen, werd bijgewoond; en door hem zeiven werd voorafgegaan door het uitspreken van eene redevoering in de Latijnsche taal, in het Athenaeum Illustre dezer stad over hetgeen hem zijne ondervin ding gedurende eene halve eeuw, geleerd had, dat door de Advocaten behoorde te worden in acht genomen en vermijd. Indien iemand, hij althans was bevoegd, den schat zijner ondervinding aan dit onderwerp dienstbaar te makenmaar ook indien iemandheeft hij ge toond dat het merkwaardig zeggen van den Romeinschen Rechtsgeleerde Pont- ponius dat hij reeds den voet in het graf hebbendenog zou wenschen zijne ken nis te vermeerderen)niet als woordenpraal, door hem, ter opschrift van sommige zijner uitgegevene werken geplaatst, nog als zijne gewone zinspreuk tot aan het laatste oogenblik zijns levens, gebruikt is geworden. Uit Amsterdam meldt men, dat bij de treurige verhindering van den heer A. des Amorie van der Hoeven, het Voorzitterschap ter aanstaande Al- gemeene Vergadering der Maatschappij: Tot Nut van Algemeen, door den heer N. Swart zal worden waargenomen. Uit Harderwijk schrijft men van den 2 Augustus De laatste menigvuldige transporten naar de Oost-Indienhet depflt der landmagt alhier aanmerkelijk verzwakt hebbende, zoo worden er, zoo van het huis van correctie te-Leyden, als van de strafdivisien te Vlissingen en aan den Helder, eerlang 250 man verwachtom de daardoor veroorzaakte gaping eenigermate aan te vullen. Gisteren avond zijn provisioneel 52 man van de strafdivisie aan den Helder alhier aangekomen; de overige zullen wel dra volgen. Uit 's Hertogenbosch meldt men als waarschijnlijk, dat Zijne Maj. de thans te Reyen kamperende troepen in oogenschouw zal nemen. De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers heeft hare zitting den S Augustus gehouden. De Minister van Financien heeft in dezelve een ontwerp van wet aangeboden tot ophefiïng van de bijbetaling voor het De partement van Oorlog der 10 opcenten. Ook is er lezing van een ontwerp van wet over de gemeentelijke organisatie gegeven. Eindelijk heeft de Mi nister de rekening van den ijzeren spoorweg gegeven en een ontwerp van wet omtrent het vervoer. De Bank van Belgie is thans begonnen met het uitgeven van papier aan toonder. De eerste in omloop gebragte banknooten zijn van 1000 francs. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt van den idden geschreven: Alles doet hopen op een uitstekend goed finantieel jaar; de oogst valt ongemeen rijk uit, en de tienden brengen dit jaar oneindig meer op dan het vorige. Alleen in de kleine provincie Boeötie hebben dezelve 210,000 drachmen bij verkoop meerder opgeleverd, dan verleden jaar; in Attika is die opbrengst van 72,000 tot 155,000 drachmen gestegen; in Argos bedraagt de vermeerdering 100 pCt. Bovendien is de wijze van ophef zoo veel ver beterd, dat de vroeger zoo menigvuldige twisten thans bijna geheel hebben opgehouden. Ook andere takken der openbare inkomsten beloopen eene ruimere opbrengst, en de begrooting van ontvang, die verleden jaar 10 mil- lioen bedroeg, en voor het thans loopende op 11 millioen geraamd was, zal misschien wel tot 12 of 13 millioen gebragt worden. Kolokotroni en Plaputas zijn uit de vesting Palamidi hier aangekomen en zien er gezond en sterk uit. SPANJE. Van het oorlogstooneel zijn geen merkwaardige berigtén. Alleen worden de stellingen opgegeven, welke beide partijen bezetteden. Den 22sten Julij hebben de Oversten der Christinos Lopez Oraa en Ourrea zich met hunne kolonnes naar Lagarre begeven0111 dit dorp te st-affen wijl hetzelve de bevelenwelke Cordova gegeven hadniet hadden nagekomen: dezelve bestonden daarin, dat 20 menschen van dit oord aan de versterkingen vanLerin zouden werken entwee duizend rations geleverd wor den, hesgeen geen plaats had. Men heeft vier huizen van leden des Raads verbrand,-en aan de bevolking 4,000 paar schoenen bevolen te leveren, na 12 inwoners en 2 priesters te hebben gevangen genomen. Tot den 2psten dezer, is er geen nieuw gevecht geweest. Te Barcelona hebben dergelijke ongeregelheden als te Saragossa plaats gehad. Drie kloosters zijn in den asch gelegd, de monniken zijn in de stra ten doodgeschoten. Als reden tot deze beweging zeide mendat eenige bur gers door de Carlisten, bij een gevecht in hunne handen gevallen, gedood waren. Aan het hoofd der Carlisten had men drie monniken ontdekt. ITALIË. Rome den 18 Julij. Er is eene nieuwe wet afgekondigdwelke veel op- ziens baart, waarbij aan alle gestichten, corporatien, tot de staatspachters toe, het regt wordt verleend, om derzelver achterstallige vorderingen door executief geweld Cjnanu regia)11a driedagige aankondiging, in te vorde ren, en de nalatigen uit het gehuurde te verdrijven, zonder voorafgaande procedure. Ook zijn de schuldenaars van den Staat en van de bovengenoem de besturen aan dezen maatregel onderworpen. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Landdag heeft zich in zijne jongste zittingen van 20 tot den 22 Julij 11. nog steeds met beraadslagingen over het eedgenootschappe- lijk krijgswezen bezig gehouden. Men dacht dat in den loop der week deze

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1