q A°. 1835. LEYDSCHE fer' ;n i,: iOOpi "iea gen; i kei ni(t renj. erend ninu. Maandag N°. COURANT. den ajr Julij. 9N NEDERLANDEN. Leyden den aösten Julij. Heden nacht is alhier Elisabeth Timmermans, huisvrouw.van Willem Ver- ir Junior, van drie welgeschapen kinderen bevallen, namenlijk twee meis- ies en een jongentje. De meisjes echter werden doodgeboren. De moeder en het kind is redelijk welvarend. Er zijn bij ons berigten van Batavia tot den 21 Maart dezes jaars ont. vaneen. Bij besluit van den ao Maart heeft Z. Exc. de Gouverneur-Gene raal ti interim van Neêrlandsch-Indië aan den Generaal-Majoor de Stuers toegestaan, om ter zake van dringende gez-ondheidsredenen, het bevel over Utleger neder te leggen en zich naar Europa te begeven, en is de Gene- nal-Majoor titulair Cochius benoemd, om dat commando, voorloopig en in afwachting van 's Koning nadere bevelen, te aanvaarden. Bij die gelegen heid is aan den Generaal-Majoor de Stuers het leedwezen van den Gouver oeur-Generaal ad interim betuigd, over zijn bespoedigd vertrek van daar en over de redenen, die daartoe hebben aanleiding gegeven, onder verzekering, dat de diensten, door hem op nieuw gedurende zijn laatste verblijf in Neêr landsch-Indië bewezen, ter kennis van Zijne Majesteit zouden worden ge- bigt; zijnde voorts last gegeven, dat de Generaai-Majoor de Stuers, bij zijn rertrek, de eerbewijzingen, aan zijnen rang verschuldigd, ontvangen zal. Te 's Hage zijn dezer dagen aangekomen Hunne Excell. de Graaf von leroldingen, Minister van Bnitenlandsche Zaken van Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg, en de Graaf re» Miihlinen, Minister van Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg te Parijs. Ook is Zijne Exc. de Graaf von Wdchter, Zaakgelastigde van het Wur- tembergsche aan het Nederlandsche Hof, die sinds een geruimen tijd met verlof afwezig was geweest, onlangs te 's Hage teruggekeerd. Dezer dagen zijn de fraaije magazijnen en werkplaatsen van den heer Schick, Meubelmaker binnen 's Hage, door Zijne Maj. den Koning van Wur temberg en HH. KK. HH. de beide Prinsessen, Hoogstderzelver dochters, bezigtigd en tot in de minste bijzonderheid nagegaan. Naar men verneemt, is door de Sijnode der Evangelisch Luthersche Kerk, uit aanmerking dat somtijds in eene Gemeente, boven en behalve den gewonen Keikeraad, geen leden van den grooten Kerkeraad aanwezig zijn, en tevens de ongelegenheden hebbende gezien, die daaruit, bijzonder in het geval van de beroeping van eenen Predikant door den grooten Kerkeraad, kunnen ontstaan, besloten geworden, dat in Gemeenten, waarin, op het tijd stip der beroeping van eenen Predikant, geen groote Kerkeraad is en de Ker keraad uit minder dan zeven personen bestaat, de beroeping niet door den Kerkeraad alleen, al was zulks tot dus verre gebruikelijk, moge geschieden, maar zullen dan tot de medewerking aan de beroeping worden opgeroepen de notabelen der mans-ledematen, waaronder, in dit geval, zullen verstaan worden die leden, welke, ten minste twee jaren achtereen, huur voor zit plaatsten in de Kerk hunner Gemeente betaald hebben en welke mans-lede maten bij de beroeping ieder voor zich eene stem zullen uithrengen, terwijl de leden des Kerkeraads alsdan eene dubbele stem ieder zullen hebben. Men vermeent, dat de vervaardigers van de Faune Japonaisewelk werk door de Russische Natuurkundigen zoo gunstig is ontvangen, benoemd zijn tot leden van het Keizerlijk Genootschap van Natuurkundigen te Moskau. Blijkens de verslagen van den toestand der verschillende provinciën, die in de laatste algemeene vergadering der Staten, door de Gedeputeerde Staten zijn uitgebragt, bedroeg de bevolking der Noord-Nederlandsche ge westen op den eersten Januarij 1835: Noord-Braband348,493 zielen. Gelderland318,648 Noord-Holland407,798 Zuid-Holland489,681 Zeeland138,937 Utrecht135,521 Vriesland55,968 Groningen. "'6,164 Overijssel 186,019 Drenthe 67,230 Te zamen2,474,459 zielen. In den vroegen ochtend van den 23 Jnlij is te Amsterdam aangekomen het 2de batailjon der 18de afdeeling infanterie. Ook is om die stad heen getrokken naar Slooten en Slooterdijk de veld-batterij N°. 12. Te Winterswijk is de huisvrouw van eenen bouwman B. Kolthof van drie kinderen, twee jongentjes en éën meisje verlost. Moeder en kinderen waren welvarend. Den 21 Junij had bij Amersfoort het ongeluk plaats, dat, terwijl eenige heeren uit die stad van de Eendenjagt terug kwamen, het schuitje op de Xem omsloeg, waardoor zij allen in het water geraakten, doch gelukkig gered werden, behalve den Luitenant-Adjudant Bresemann, uit Utrecht, die gemelde heeren te gemoet was gegaan, zich in het schuitje bevond, en al dus ongelukkiglijk om het leven kwam. Uit Groningen meldt men van den 22 Julij Heden had wederom het jaarlijksch zoo eigenaardig feest voor Doofstom men hier ter stede plaats, in de Noorder Kerk, in tegenwoordigheid van eene overgroote menigte van inwoners en vreemdelingen.. De heer Dr. C. Guyot opende hetzelve met eene belangrijke aanspraak waarin Zijn Ed. herinnerde, hoe het Stichter van he Instituut voor Doofstom men, voor eene halve eeuw, hier begonnen was, van gehoor en spraak be roofde wezens te onderwijzen en de eerste openlijke proef van dit onderwijs in 1785, aan twee Leerlingen, een Joden knaap en een Christen meisje, ge geven haddaarbij gewag makende van de verdiensten van Groningens Inge zetenen omtrent Doofstommen en deze stichting. Hierna gaven 160 kwee- kelingenproeven van hunne vorderingen in het schrijven, spreken, de woor denkennis, het zamenstellen van opstellen over verschillende onderwerpen, van de laagste klasse tot de hoogste opklimmende. Zeer keurige schriften en net uitgewerkte teekeningen vielen bijzonder in het oog. Dertig premien, zoo voor goed gedrag als voor vorderingen in verschillende kundigheden en handwerken, werden nu uitgedeeld. Aan de elf kweekelingen, welke dit Instituut verlaten, werd ieder een boekgeschenk en eene eervolle ontslag- acte uitgereikt. De Doofstomme onderwijzer Beets trad nu op en wees, in de zoo krachtige en uitdrukkelijke taal der gebaren, een tafereel uit onze "Vaderlandtche Geschiedenis Albert Beiling of de aan zijn gegeven woord ge trouwe held, hetwelk daarna door verscheidene leerlingen in eene pantomime werd uitgevoerd. Droeg dit de algemeene goedkeuring weg, niet minder voldeden de proe ven van vorderingen in de zoo verschillende handwerken. Meer dan wei andere jaren zag men zeer fraaije stukkenvooral van vrouwelijk Handwerk ten bewijze mededat men hier het aangename met het nuttige steeds ver- eenigt. Èn zoo houdt dan deze menschlievende inrigting haren roem staan de, dat zij van den beginne af aan (1790), ',et eerst van a"e dergelijke inrigtingen in Europa en Amerika, er op bedacht is geweest, deze onge- lukxigen tevens in nuttige handwerken en bedrijven op te leiden. De spre ker bedankte ten slotte de aansthouwers voor hunne tegenwoordigheiden wenschte den heer Ml-. H. O. Feith en het Instituut gelukdaar Z. E. G. op nieuw als mede Hoofd-Directeur was ingekozen. De avond van dezen feestdag is door de kweekelingen in eene ware vro lijkheid, in het bijzijn van allen, die aan het Instituut verbonden zijndoor- gebragtterwijl dezelve besloten werd door het afsteken van een schoon kunstvnurwerkmet de woorden prijkende: „Ter uankbare nagedachtenis aan Guyot," hetwelk de gebroeders van der Brugh, vuurwerkmakers te Amsterdamaan de kweekelingen ten geschenke hadden gezonden. Naar wij vernemen zijn, tegen de maand September, wederom twee en twintig ongelukkigen uit verschillende oorden van ons vaderlandopgeroepen. In den morgen van den 24 Julij is door de vesting Breda getrokken de pde afdeeling infanterie, sterk drie veld-batailjons, van den kant van Bergen- op-Zoom komende, waar dezelve door de 2de afdeeling is afgelost, en zich naar het Kamp van Reijen begevende, hetwelk door laatstgemelde afdeeling laatsleden Dingsdag was verlaten. Men berigt uit 's Hertogenbosch van den 22 Julij: Op den ipden dezer is Zijne Maj. de Koning, uit iiet Kamp van Reyen komende, door de gemeente Oosterwijk gepasseerd; het Gemeente-Bestuur had goedgevonden, drie eerebogen, alleen door burger-dochters te doen op- rigten, doch ook de dienstboden, naijverig om mede hare hulde den Koning aan te bieden, hadden goed gevonden, om gezamelijk uit hare eigene beurs eene eereboog te planten, die dan ook op de luisterrijkste wijze vervaar digd en met bloemen versierd was. Zijne Maj. de Koning scheen over dit onthaal zeer bijzonder tevreden te zijn. Blijkens een vergelijkenden| staat door den Belgischen Monitcur gege. ven, van de opbrengst der Directe Belastingen, gedurende het eerste half jaar 1835, is er een deficit zoowel ten aanzien der Ministeriele begrooting, als bij vergelijking der opbrengst van het eerste halfjaar 1834. Ten aanzien der raming is er een te kort van 564,839,91 fr.; en vergeleken met het vo rige jaar is de mindere opbrengst 2,019,290,57 fr. Eveneens is er een te kort in de opbrengst der 10 buitengewone opcenten; dezelve werden bij het budget op 2,172,250 fr., voor zoo veel de Indirecte Belastingen aangaat, geraamd; de wezenlijke ontvangst heeft, maar 1,589,848,99fr. bedragen, zoo dat ook hier een te kort van 582,402 fr. is. Zie daar, zegt een der Brus- selsche bladen, een' treurigeli uitslag en wel geheel onverwacht, wannner men bedenkt, dat het over eeti halfjaar loopt, waarin Beig>'e nog de meeste rust sedert de revolutie van het jaar J830 genoten heeft. In een Belgisch dagblad leest men het volgende: Zondag morgen, omstreeks 4 ure, is het sleep-stoomrrjtüig le Rapide van Brussel afgegaan, om het 2de bataljon van het 8ste regiment infanterie van Mechelen naar Brussel te halen. De uitvoering van dien maatregel heeft men aan den Generaal TOlivier te danken, die de ijzerbaan-reiskosren h'eeft betaald. Een groot aantal nieuwsgierigen was bij dezen stoomriri van het batailjon tegenwoordig. Het leverde inderdaad een heerlijk tafereel op, dus 500 man op de wagens, onder een wel gedirigeerd krijgsmuzijk te zien voort snellen. De troepen zijn in nog geene volle 32 minuten uvergestoomd. AMERIKA, De heer Livingston, voormalig Gezant der Vereenigde Staten te Parijs is den 22 Junij te New-York aangekomen. De Voorzitter Jackson zou het geenzins met dien Gezant groot ophebbenen hij dien ten gevolge van alle diplomatieke betrekking verwijderd worden. De President zou nog altijd vijandig tegen Frankrijk gezind wezenen niet voornemen zijn eenige de minste genoegdoening aan hetzelve te geven. Tusschen de .inwoners van genoemde stad en de Iersche landverhuizers zijn. ter oorzake van Godsdienst-haat, den 2] Junij, en twee daarop vol gende dagenergerlijke tooneelen voorgevallenbij welke verscheiden ge kwetst en één persoon gedood is. Het volk liep door de straten onder het ge roep weg met de Papisten. De orde is hoewel met moeite hersteld geworden. T U R K Y E. Konstantinopel den isten Julij. (Uit handelsbrieven). De diplomatische onderhandelingen tusschen den Reis-Effendi en de Gezanten van Frankrijk en Engeland hebbenwanneer niet alle teekenen bedriegenonverwachts weder een ernstig karakter aangenomen. Men spreekt van nieuw ontstane hoogst gewigtige oneenighedenzonder dat men zich dezelve op eene ge- loofelijke wijs kan verklaren. De verschillende geruchten hieromtrent ver dienen geene melding. Uit Scutari heeft de Porte zeer slechte tijdingen ontvangen. De Pacha is in de citadel ingesloten en geblokeerd. De opstandelingen zouden de uit levering van zijn persoon, om wraak aan hem te nemen, als grondslag van iedere onderhandeling begeerd hebben; en men vreest, dat die voi dering door bet garnizoen, die op geen spoedig ontzet rekenen kan, beloofd mogt wor den. Ondertusschen neemt de Porte de krachtigste toebereidselenom de opstandelingen te bedwingen. Voor eenige dagen is aan de Christenen, die met privilegie voorzien han deldrijven en onmiddelijke onderdanen van de Porte zijneen bevel des Sultans beteekend geworden, uit krachte van hetwelk van hun tot den bouw van een nieuw stoomschip, dat op een millioen Turksche piasters zal komen te staan, 10,000 piasters van een huis, gevorderd worden. Daar het doel van dit stoomschip in het geheel niet veameld wordt, en de aanvragen daar omtrent zonder gevolg blijven, zoo heeft de eisch natuurlijk groote ontevre denheid te weeg gebragten men beschouwt dezelve als een van die vroe ger aangewende geweldadige en weder-regtelijke middelen, om de Staats kas ten koste van de Christenen te vullen, welke daad zeker met de dik-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1