iet) is, en dit kon ook -nier wel anders, daaröp bevel van Sidi-A/i, de Arabieren geene wapenen dragen raqgten en al de posten door Turksche troepen b?zet waren, Sidi-Ali is naar Konstantinopel vertrokken, gevolgd door zijn gezin en ■door een zéker aantal personen, aan welke mén verlof ge'geve.n heeft om hem te vergezellen. Hij heefc alles mede genomen, wat hij wilde. De neef van Sidi-Ali, dien de opstandelingen tot Pacha benoemd hadden, had de vlugt genomen; maar eenige dagen daarna vernam men, dat hij uitgeplunderd en vermoord was. Het gebergte en de Engelsche korvet Fa vorite dienen tot wijkplaats aan andere hoofden, die in het gebeurde zwaar ■betrokken zijn. De opstandelingen hebben zich onderworpen. De gemeenschap met het omliggende land is hersteld en al het geschut is binnen de stad gebragt. Dus heeft de Porte door hare listigheid de verwachting der Engelschen té leur gesteld en al de Ambassadeurs omtrent het doel van dit eskader misleid, hetwelk, sedert den 28 Maart, waarop bet Konstantinopel verliet, niet het geringste geleden heeft. De Gouverneur vanNissa in Servie was teruggeroepen en verbannenten gevolge der willekeurige handelwijzewaaraan hij zich jegens zijne onder- hoorigen had schuldig gemaakt. Ook was bij een bevelschrift van den Sul tan aan de Armenische ingezetenen, waarvan het eene gedeelte uit Grieken, het andere uit Roomsch-Katholijken bestaat, ver6oden, voortaan van de eene dier godsdiensten tot de andere over te gaan, wanneer zulks niet ge schiedt uit overtuiging, maar alleen om zich aan de regtspleging der perso nen van hunne belijdenis te onttrekken, gelijk tot hiertoe dikwijls het geval was. lierigten uit Scutari, over Weenen den 15 Junij ontvangen, bevestigen hei reeds te Scutari gebeurde, met eenige nadere bijzonderheden, waaruit Wijkt, dat de Pacha aan de Turksche bevolking bovenmatige eischen gedaan en dus hen als het ware uitgedaagd had. Verder was de stad niet in de magt des Pachas, maar hij beschoot dezelve hevig uit het kasteel, waardoor groo- te verwoesting in de stad werd te weeg gebragt en vooral veel schade ver oorzaakt door het beschieten van den Bazar. De omliggende bevolking eerst pogingen bij den Pacha aangewend hebbendeom de zaken met de inwoners te schikkenwelke pogingen echter mislukt warenhadden zich bij de inwoners geschaard; men rekende, dat er van beide kanten 5 k 600 dooden gevallen waren. PORTUGAL. Ljssaron den 6 Junij. Volgens ontvangen berigten, was het in die hoofd stad rustig, ofschoon de nieuwe zamenstelling van het Ministerie aan het publiek mishaagde. Te CoVmbra en Santarem hadden onlusten plaats gehad, die echter geen gevolg gehad hadden. Een klein gedeelte Miguellisten, die te St. Jago eene poging tot omwenteling gedaan hebben, maar vervolgens op vaartuigen ontvlugt zijn, is door eene Portugesche oorlogs-schooner op zee gevangen genomen en vooreerst op de Afrikaansche kust, in eene ge vangenis van den Keizer von Marocco, in verzekerde bewaring gesteld. SPANJE. De groote nederlaag, welke'de Carlisten voor Bilbao door Valdez zou den geleden hebben, wordt door niets bevestigd; evenmin als het gerucht, dat Valdez met 6,000 man troepen in Bilbao ter verdediging zou binnen ge rukt zijn. Zugarramundiwelke over Elizondo het bevel gevoerd heeft, is voor eenen krijgsraad geroepen: hij zou ter dood veroordeeld en reeds doodge schoten zijn. Den Generaal Oraa zou dergelijk lot te wachten staan. fiet Madridsch blad, de Abeja, een plan voorstellende, om de Carlis ten te beletten verder door te dringen, en geloovende, dat de Christinos zich van allen aanval moeten onthouden, laat daarop volgen: De Generaal Valdez wist, toen hij het opperbevel van het leger op zich nam, zeer goed, dat zulk een ontwerp van krijgsverrigtingen het beste was; maar hem heeft het geduld ontbroken, om het ten uitvoer te leggen. Zoo wordt een vurig en grootmoedig hart door den wensch om het vaderland te dienenweggesleept 1 Hoe veel koelbloedigheid zou hij ook niet noodig gehad hebbenom aan de smeekingen van troostelooze huisgezinnen te we- derstaan, en op een oogenblik dat hij versterkingen ontving, voor den vij and terug te trekken! Voorwaar het is niet de dapperheid des vijandsmaar de drang der omstandighedendie aan den oorlog deszelfs tegenwoordige gedaante gegeven heeft, en onze Generaals hebben zelven, om den moed hunner krijgslieden te schragen, daartoe medegewerkt. Vraagt men, wat dan ten laatste het beste plan zou wezen, om de op standelingen te vernietigendan antwoorden wijons grondende op het ge voelen der ervarendste officieren, dat wij, na het vormen van een reserve- legér en na het bijeenbrengen van een genoegzaam aantal krijgsbenden, om met vertrouwen te werk te gaaneene lijn van Salvatierra tot Irurzun moe ten bezettentevens het landschap la Borunda door versterkte legerplaatsen in bedwang houdende, en alle de dorpen vernietigende, die den vijand tot schuilplaats strekken. Dan zou men kunnen afwachtentot de vijand door dén nood gedwongen werd, om naar de vlakte af te dalen, alwaar zijn onder gang onvermijdelijk zou zijn. Een zoodanig plan, met eene evenredige magt endoor een standvastig en voorzigtig Veldoverste ten uitvoer gelegd, zou in weinige maanden de bataljons van Zutnala-Carreguy vernietigen en aan de dwaze verwachtingen van den Pretendent en zijne aanhangers den bo: 'detn inslaan. Uit Madrid werd van den 17 Junij geschreven, dat er op nieuw eene zamenzwering ontdekt waswelke de bedoeling had om het tegenwoordig ■Gouvernement omver te werpen, daartoe de gevangenissen te openen en de -stedelijke militie tegen het Bestuur te wapenen; er waren onderscheidene gevangennemingen bewerkstelligd. Een Madridsch dagblad meldt, dat 10,000 patriotten van Arragon[2,006 van Valencia, 5,000 van Catalonia, in het geheel 17,000 man, tot hiertoe beantwoord hadden aan de oproeping door den Kapitein-Generaal van Arra gon gedaan. Den uösten werd aan de beurs van Amsterdam algemeen verspreid dat te Parijs eene telegraphische depêche was aangebragt, meldende, dat Bilbao door de Carlisten zou zijn ingenomen. Dit gerucht echter verdiende bevestiging. Door berigten echter over Frankrijk is het zeker, dat de tijding van de aankomst van Valdez uit Vittoria voor Bilbao den iqdengeheel onwaar geweest is. Nu echter wordt wederom berigt, dat hij den I7den uit Vitto ria zou vertrokken zijn. Men merkt echter op, dat hij zijnen marsch zeer moeijelijk zou kunnen volbrengenomdat de plaatsen tusschen Vittoria en Bilbao in de magt der Carlisten zijn. Verder wordt ook het verwonden van Zumala-Carreguy in twijfel ge trokken. Ziet hierover het volgend berigt uit Pau: Zoodra bij het leger van Valdez Frankrijks weigering van eene gewapende tusschenkomst bekend werd, hebben onder deszelfs regimenten verregaande ongeregeldheden plaats gehad. Officieren en soldaten riepen als uit éenen mond, dat men hen bedrogen had en ter slagtbank voerde. De aan de troe pen gegevene verzekering, dat weldra eene krachtige hulp van Engelsche, Belgische en Fransche vrijwilligers zou opdagen, was niet genoegzaam, om de daaronder heerschende gisting te doen bedaren. Toen heeft men aan het leger bekend gemaaktdat Zumala-Carreguy gekwetst was gewordener. zijn opperbevel had moeten nederleggen. Indien dit nieuws, zoo als ik ge loof, verzonnen is, dan heeft men al tot een zeer jammerlijk hulpmiddel zijne toevlugt genomen, en de ontevredenheid vau het leger van Christina kanals de waarheid bekend wordttot groote gebeurteuissen leiden. Een blief uit St. Jean Pied de Port behelsu ïjagehpag dezelfde bijzöjidêr- heden en bevestigt dat het nieuws van. de door Zümal'tï Cdrregiry ontvangen* wonde, slechts aan het leger is bekend gemaakt, onl voor het oogenblik den bij alle corpsen heerschenden afval te stufte:} er. de geheele ontbinding daar-; van, die meer en meer dreigend wordt, tC|éli te gnari. Het Parijsche dagblad Office Correspotttlahce bevat nóg het volgende: Van Bilbao is geene tijding sedert die van dén iSdeii ontvangen. Het vitu# der Carlisten hield aaneenige bommen had.d.eirgan de gebouwen groote schade toegebragt; het garnizoen verdedigde ;zich dapper. Nopens Zumala-Carregtfjs verwonding weet men ook niets naders. Het schijnt intusschen zeker te zijn dat hem zijne r.egtërdij zal moeten worden afgezet. Gp de andere punten hebben gevgchtea.plaats gehad, waarin de troepen der Koningin geslagen zijn geworden. D.e vestingen Lumbier, Tafalla en Puepte-de-la-Reyna worden door cc Carlisten belegerd,, die een gestadig vmir onderhouden en aile gemeenschap afsnijden. De Carlisten zijn zoo volkomen meester van de landstreek, dat zij te Aranache in het da! van Arnescoa eene groote fabrijk van wapenen en arnu- nitiën hebben opgerigtin welke 300 werklieden dagelijks arbeiden. Tot overmaat van slechte tijdingen berigt de Phdre de Baypnne dat veer tien honderd Christino-krijgsgevangeneii gevraagd hebben onder de vanen van Don Carlos te dienen; dat de Pretendent een decreet heeft uitgevaardigd om hen te magtigen de wapenen op te vatten, en zij in twee bataljons zijn ge organiseerd. .liet bedroevendste bij dit alles is, dat men met opzigt tot de stelling, in welke zich Valdez bevindt, en ten aanzien zijner bewegingen, in volslagene onwetendheid verkeertalgemeen gelooft uren dat Bilbao het niet lang meer zal kunnen uithouden, DUITSCHLAND. Frankfort den 23 Junij. Volgens lóopende geruchten zou zich de Duit- sche Bondsvergadering, na de hervatting harer gewone zittingen, met dé Luxemburgsche kwestie bezig honden. Zelfs wil mendat de onderhande lingen dienaangaande reeds zoo ver gevorderd zijn, dat het weldra te dezen opzigte tot een stellig besluit zal komen. Men meldt uit Hamburg van den 21 Junij, dat aldaar in den voormid dag van dien dag de Emder Haringjager Maria, Schipper ff. Loets, regt- streeks uit de Noordzee met nieuwe haring aangekomen is. GROOT-BR IT ANNIE. Londen den 24 Junij. Maandag heeft in het Lager-Huis Sir R. Inglis eene petitie voorgelezen, waarbij gevraagd werd, dat de Roomsch-Katho- lijke leden van het Huis, van den eed, welken zij doen moesten, om de ge- yestigde kerk te helpen beschermen, mogten ontslagen worden, daar zij Zich natuurlijk aan meineed moesten schuldig maken. O'Connell heeft die petitie hevig bestreden; men is echter nog tot geen uitsluitsel gekomen. Op dien zelfden dag en den volgenden zijn de discussien over de wet van de municipale Corporatien voortgezet. Lord Morpeth heeft aangekondigd dat hij eerstdaags zijn voorstel omtrent de Iersche kerk zal voordrageh. Eindelijk heeft de Commissie, die belast is met het opmaken der sta tistiek van Ierland, ten einde daarnaar de verbeteringen in het openbaar on derwijs en het vinden der middelen ter bestrijding der daartoe vereisclue uitgaven te regelen, het eerste gedeelte van haar rapport ingeleverd, waar uit onder anderen blijkt,.dat de bevolking van dat gewest, bij de telling in 1834, bestond uit £52,064 leden der Gevestigde Kerk, 6,427,712 Roomsch- Katholijken, 642,356 Presbyterianen en 21,808 andere Protestantsche Dissen ters dus in het geheel uit 7,943,940 zielen. Het getal der kerken en bedehuizen voor de dienst der Gevestigde Kerk bedraagt 1,534, die der Roomsch-Katholijken zijn 2,105, die der Presbyte rianen en overige Dissenters 855 in, .getal. In meer dan veertig parochiën wordt geen enkel lid der Gevestigde Kerk meer ggvondun. Nabij New-Castle heeft in eene kolenmijn van 'den heer Rnssell eene hevige ontploffing plaats gehadwaarbij 104 mënschën liet léven hebben verloten. Het aantal personen die in 1834 WT Engeland geëmigreerd zijn bedraagt 75,222 personen, zijnde' 'eene vermeerdering van 13,935 °P bet getal van het jaar 1833. Onder dezé 75,222 bevonden zich 32,7^9 Téren, 10,604 meer dan in 1833. De bekende Lennox, die te Parijs vruchteloos; beproefd heeft zijn Uichtèch.ipFAigle genaamd, te besturen, is thahs Th'deze .hoofdstad aangè- -komen niet dat zonderling gevaarte, dat honderd zestig Engelsche voeten lang, vijftig voeten hopg en veertig voeten breed is. Hij belooft daarmede binnen veertien dagen eene eerste luchtreis te maken, en is intusschen bezig eene Europesche luchtvaart-maatschappij ,op te rigtèn, aan welke reeds ver scheiden aanzienlijke lieden hebben deel genomenen welke ten doel heeft om langs dien weg eene. geregelde vaart te verzekeren tusschen de verschil lende hoofdsteden van ons werelddeel. Er zijn wederom berigten van de Kaap tot 12 April. Dezelve zijn van eenen minder g'unstigen aard als de voorgaande. De Kaffers werden wel op sommige punten teruggedreven, op andere echter overschreiden zij we derom de grenzen, voerden de kudden weg, bragten de herders 0111 het leven en vernielden de volkstammen der inlandersdie voor de Europeërs partij hadden gekozen. F R A N K R IJ K. Parys den 23 Junij. Men houdt zich bezig met de espeditie naar Spanje, door het Gouvernement toegestaan. De engagementen zijn ondertus'schen niet zeer talrijk. Gisteren hadden zich 29 officieren aan het Ministerie van Oorlóg aangeboden; hunne aanbieding is echter aldaar niet aangenomen, maar naar den Grootzegelbewaarder heengezonden. Volgens zekere personenis het de Generaal Desmichelswelke het opperbevelhebberschap bekleeden zal: dit is echter eene zaak, waar mede het Fransche Gouvernement zich niet dadelijk bemoeid heeft, maar ovgr welke door den Spaadsche Ambassadeur te Parijs onderhandeld wordt. On der de in aanmerking komende officieren, welke zich hebben aangeboden, noemt men den Kolonel Gallois, die een zoo roemrijk deel in den Poolschen oorlog genomen heeft. De Ambassadeur van Oostenrijk gaat voort te protesteren tegen het deel, dat het Fransche Gouvernement neemt in de vrijwillige wapening voor Spanje. Het Ilof der Pairs heeft de verhooren der beschuldigden den 23sten voortgezet: er waren 46 aangeklaagden voor de balie. Er is niets van eenig belang voorgevallen. Den 24 Junij. Men weet heden niets nieuws wegens de indirecte in terventie; maar het gerucht verspreidt zich, dat het vraagstuk der interventie, sedert twee dagen, van gedaante veranderd is; of wel men'zou op'geene wijzé tusschen beide komen, of wel de tusschenkomst êou-volkoinen zyii, maar dan ook zou zij de reclaniatièn van de Noordsche Mogendheden niet kunnen opwekken, omdat dezelve gerigt zou -wezen tegen de revolutionaire beweging, welke zich in dit oogenblik in Spanje ontwikkelt. Het Journal des Débats behelst een lang artikel tegen hen, dié de Ka mer der Pairs beschuldigen van geweld en barbaarschheid, omdat zij zul- ken dwingt te verschijnen, welke geen deel aan de debatten nemen willen. Het eindigt met te verklaren, dat het verlangt dat de straffen ligt mogen zijn maar de tegter standvastig en het regt zijnen loop mag hebben. Voorihet

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3