A E G Y P T E, Historiam Mcdlcinae tradét, diebtls Lnnaê ït Mefeiiri! iv.. Disputandi exercitiis praeërit, diebus et horis Auditoribus commodta W. B. GAUTZSCH, Liiiguar. German, et Ital. Lector honorarinsde Unguis Germanicd et Italica lectioues habebit, horis postea indicandis. G. KNIPPENBERG, Academicus Artis Gladiatoriae Magister, aptum et elegantem gladii usum quotidie docebit. Bibliotkeca Academica, Lectionum temporediebus Mart isJovis et Satürni, ab hora XI ad II; Mensibus autem Aprili, Majo, Junto et Septembri praeterea diebus Lunae, Mercurii et Veneris post meridiem, ab hora IV ad VII; Feriarum temporediebus Mercurii et Saturniab hord. XII ad II, unicuique patebit. NEDERLANDEN. Leyden den e8sten Junij. In den vroegen morgen van den edsten dezer is Z. K. H. Prins TVilicm van de vacantien onzer Hoogesehool gebruik makende, uit 's Gravenhage naar het hoofdkwartier vertrokken. Naar men verneemt, zal het verblijf van het Hof op het Loo van geen langen duur zijn. H. K. H. de Prinses Albert, welke zich thans aldaar bij HH. MM. bevindt, ditmaal de reis naar haar geboorteland ook gemaakt heb bende om de baden te Scheveningen te gebruiken, zal in de eerste dagen der volgende maand, en met haar ook het geheele Hof, van het Loo naar de Residentie komen. Tegen den 7 J11 lij wordt Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg op het badhuis te Scheveningen verwacht. Volgens bcrigt uit Kassei, zoude Z. H. de Keürprins mede-regeerder van Hessen, voornemens zijn, om, even als verleden jaar, in den aanstaan, den nazomer,, met zijne Gemalin de zeebaden te Scheveningen te komen gebruiken. Onlangs heeft de EngeisChe Regering bij. het Gouvernement aanzoek gedaan om mede te werken tot het doen van gelijktijdige waarnemingen op de Nederlandsche en Engelsche kusten omtrent de getijden, hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat Zijne Maj. de Koning, bij besluit, den Hooglee raar Molt heeft opgedragen, om de uitvoering dier verrigtingen op zich te nemen, en voor de vereischte werkzaamheden de noodige voorschriften te geven, en tevens bepaald, dat door het Departement voor de Marine zeker getal zee-officieren in commissie zullen worden gesteldom van den pden tot den 28 JutJj mede te werken iti de bedoelde waarnemingen. Naar men verneemt, is door Zijne Exc. den Minister van Financien bepaald, dat de twee jaarlijksclie: rondreizen der landmeters, ter opneming en meetkundige bewerking der aangeteekende veranderingen in het cadaster, voortaan tot eene enkele zullen worden terug gehragt, te meer daar in bij zondere gevallen afzonderlijke rondreizen kunnen worden bevolen. Voor deze enkele rondreis is geen tijdstip vastgesteld, doch de bepaling daarvan aan de Gouverneurs overgelaten. Naar men verneemt is door Z, Exc. den Directeur-Generaal voor de Marine, uit aanmerking dat het van belang is, dat de schepen en vaartuigen van oorlog, van reizen of togten terugkomenden, naar gelang van derzelver charter, in. die zeegacen binnenvallen,, welke, even als de daarbij gelegene maritime etablissementende meeste geschiktheid en de beste middelen aan bieden niet alleen voor hunne binnenkomstmaar ook voor derzelver zoo veel noodige vertimmering en réparatien, conservatie en eventuele weder- gerecdmaking voor de dienst, bepaald, dat de van reizen of togten terugkee- rende schepen of vaartuigen van oorlog, voor zoo ver de kommanderende officieren geene andere bepaalde instructie of orders mogten ontvangen heb ben, zullen moeten binnen vallen, als: a. de bodems van grooter charter dan de sphepen van 74 stukkente Vlissingenb. die van 74 stukkentot en met de groote korvetten van 3a stukken, hetzij in Texel, hetzij te Vlis singen naar gelang zijvan eene of andere dezer havens zijn uitgevaren c. alle andere vaartuigen van minder charter in de Goedereede, ter verdere bestemming naar Hellevoetsluis. Bij eene ministeriële beschikking is aan de beambten der Registratie enz. te kennen gegevendat voortaan geen afzonderlijk registratie-regt zal behooren te worden geheven, wegens de in een testament voorkomende benoeming van voogden, administrateurs of executeuren en ontslag van usu- fructuaire cautie. I11 den avond van den 2<>sten dezer is te 's Hage overleden de Wei- Eerwaarde heer Bernardus Verwey, rustend Predikant der Nederduitsch Her vormde Gemeente, Districts-Schoolopziener, lid der provinciale Commissie van onderwijs, mede-Directeur van hetNederlandsch Zendeling-Genootschap, alsook Secretaris van de Commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken in Neêrlands Oost- en West-Indien. A's schrijver van onderscheiden wer ken van Godsdienstigen aard en strekking, had hij veel lof ingeoogst. Uit hoofde zijner uitgebreide kenniszoo wel als zijne groote verdraagzaamheid en weldadigen geest, werd hij algemeen bemind. Volgens particulier berigt van den 25 Junij, isjin den verloopen nacht op zee omgeslagen en in den middag van dien dag het onderste boven in het Nieuwe Diep binnengesleept de Loodsschuit, gevoerd door IVillem Vos, van den Hoorn op Texel; alle de daarin geweest zijnde Loodsen zijn waar schijnlijk verdronken." Uit Harderwijk wordt van den 25 Junij gemeld: Gisteren zijn weder van hier vertrokken too man van het corps Jagers van Cleerens, om met het schip de IVijnhandel, Kapt. F. Versluis, van Helle voetsluis naar Java te zeilen. Dit detachement wordt gecommandeerd door den Groot-Majoor Neuhaus, en is vergezeld van één iste Luitenant, twee 2de Luitenants en een' officier van gezondheid der derde klasse. Uit Brussel schrijft men van den 24 Junij het volgende: Er melden zich dagelijks vele personen aan het bureau der Nationale Mi litie, om ingelijfd te worden in het Belgische legioen, dat, zegt men, naar Spanje zal vertrekken. Daar intusschen de Regering de oprigting van zoo danig corps nog niet geautoriseerd heeft, heeft men aan het verlangen de zer lieden niet kunnen voldoen. Bijaldien in Belgie tot dat einde geene recrutering mogt plaats grijpen, hebben de Italiaansche en Poolsehe staatkundige uitgewekenen besloten, zich als vrijwilligers aan te sluiten aan het Engelsche corps, dat ten be hoeve van Christina geligt wordt. Zij moeten den Kolonel Evans van dit hun besluit reeds kennis gegeven en hem om schepen gevraagd hebben, ten einde naar hunne bestemming gebragt te worden. In het Antwerpsch dagblad komt de volgende zinsnede voor: Alle bladen spreken dagelijks van eene werving in Belgie en van de orga nisatie van een corps vrijwilligers, bestemd om in Spanje een nationaal Gou vernement te hulp te komenhetwelk den vreemdeling inroept om zich te handhaven. Wij houden het Gonvernement voor te verstandig om op eene di recte en openlijke wijze in eenen oorlog tusschen beide te komenwelks beginsel enkel eene kwestie van Koninglijke erfelijkheid is, waarbij het legt veeleer aan de zijde van den Pretendent dan aan die der constitu tionele Koningin schijnt te staan. Alleen de groote Staten, onafhanke lijk door hun eigen kracht en vermogen, hebben het privilegie eener bui- tenlandsche staatkunde en dat van er zich niet om te bekommeren, of hunne belangen op de" zedelijkheid en he't openbaar regt gegrond zijn. Belgie ver keert niet in dit geval. Met der daad wat zijn staatkundig aanwezen betreft aan Frankrijk en Engeland ondergeschikt, kan het wel in eene ligting van manschap bewilligen, waar hetzelve het voordeel in vinden kan, van zich van eenige dolzinnige revolutionnairen te ontslaan, maar het zal den mis slag niet begaan door aanmoedigingen of opofferingen tusschen beide te ko men. De eenige^en ware roeping van deszelfs Gouvernement is in de re geling van deszeifs instellingen gelegen, in de vol[poijmg van deszelfs finan- tiele en huishotidelijke wetten, in'de zooveel mogelijke herstelling onzer han- del-verliezen en in het algemeen met zich bezig te houden, met hetgeen de algemeene bezuiniging betreft. Er is thans een herderlijke brief van de gezamenlijke Belgische bis schoppen aan hunne onderhoorige geestelijken bekend gemaakt, waarbij zij dringend worden aangemaand, om zich het onderwijs der jeugd, en vooral dat in de beginselen der godsdienst, ijverig aan te trekken. In het hoofd van dit stuk wordt ook van de nieuw opgerigte R. Katholijke Universiteit te Mechelen gewag gemaakt, Het is van Mei 11. gedagteekend. Eene vereeniging van Fransche Jesuiten, zich in Frankrijk niet naar de wet omtrent het onderwijs kunnende schikken, is zich in Belgie komen nederzetten, en heeft tusschen Doornik en Mons een klooster gekocht, waar in een school zal gesticht en met October aanstaande geopend worden. CHINA. Er wasvolgens berigten uit dit land van het begin van Februarijwe. derom tusschen de Regering en den Bevelhebber van een Britsch vaartuig twist ontstaandie misschien weder slechte gevolgen hebben kon. Voor noemde Kapitein van de Argylewelke voor de kust kruiste had bij storm achtig weder eene boot met eenen officier en 12 matrozen naar land gezon den, om eenen loods te vragen; maar wel verre, dat aan dit verzoek beant woord waswerden de manschappenomdat zij zonder verlof der Overheid aan wal gestapt waren, gevangengenomen, entwee hunner naar den Kapitein gezondenom zich over de schending van de wet te beklagen en 500 dollars voor de vrijlating te eischen. De beide Chinezen werden echter aan boord gehoudende ei.9Ch dus afgeslagen en de reis voortgezet. De Engelsche Ge zagvoerder te Macao had zich tot de Chinesche Regering gewend om de zaak te schikken; dit echter was nog niet gelukt. Door de te Canton in China gevestigde -Engelschen, is een verzoek schrift aan Z. Mi. d'en Koning van Engeland ingezonden, ten einde het Z.M. believe een einde te maken, aan den afhankelijken en vernederden toestand, s waarin zij verkeeren, en de belangens van den Engelschen handel te behar- p tigen. Zij raden daarom aan, 0111 met eene scheepsmagt aan den Keizer van f China billijke voorwaarde en billijke behandeling af te vorderen. t AMERIKA. I In de provincie St. Salvador, in het gebied van Mexico en wel te Guati- v maleheeft in Maart eene hevige uitbarsting van eenen vuurspugenden berg plaats gehadwaardoor meer dan 25,000 menschen onder de lava hunnen dood gevonden hebben. Men meende, dat die uitbarsting in verband stond met de aarbeving, welke aldaar in Februarij had plaats gehad, en die aan i de Zuid-kust zeer hevig geweest was. <j Berigten uit Kahira van 2 en 14 April melden, dat de pest aldaar nog zeer .e, aanfhet toenemen was en de lijst der sterfgevallen dagelijks over de 500 aan- duidde, hoewel men geloofde, dat dit getal veel grooter was. Het opko men! der Chamsin of heeten verstikkenden wind, het vierdaagsche Bairams- tï feest, waarop vele buitensporigheden bedreven-en de graven van de afgestor- zj ven bezocht worden, hadden veel tot vererging der kwaal bijgebragt. Mehemed-Ali was, na eene kort afwezigheid, op zijn kasteel een uur van m Kahira teruggekeerd. Ook wordt in die berigten bevestigd, dat Ibrahim- m Pacha naar Syrië gegaan is. w De' pest'had te Alexandrie bijna opgehouden, maar bleef te Cairo dj woeden en sléepte er nog wekelijks bijna twee duizend menschen ten grave. ge De stad Damanhour was geheel ontvolkt en ook te Menouf was de bevel- ge king nagenoeg uitgestorven. ai) T U R K Y E. de SE Konstantinopel 3 den Junij. Een afgevaardigde van den Schab van Per- sie was in die stad aangekomenom de troonsbeklimming van zijnen Heer aan de Porte mede te deelen. De Sultan had hem dadelijk eene audiëntie st verleend en hem lang over den toestand van Persie onderhouden. v( De berigtgever stelt voorts den toestand van Persie als niet zeer gunstig je voor. Hoewel Mukammed-Mirza den troon beklommen hadzouden zich toch nog zijne tegenstanders in het geheim toerusten om hem de heerschappij t£l te betwisten, en Muhammèd sléchts door de medewerking van Rusland en in Engeland de opperheerschappij bezittenwelke twee Mogendheden de han- 3ti den in een hadden geslagenom de rust van Persie te bewaren. Voor de déi Porte echter zou het van groot belang wezen, Persie in vrede te zien. ga, Dit berigt eindigt dus: ïn Hier is alles bij het oude. De pest openbaart zich zeer weinig, en heef: jn in de hoofdstad geheel opgehouden. Volgens berigten uit Bosnië en Albania <lw zou dezelve in Sarajevo, Trawnik eri in Val-di-Noce (omstreeks Dulcigno) den uitgebroken zijn. De Admiraal Roussin is van een pleiziertogtje teruggekeerd. Het heet ZflII nog altijd, dat Lord Ponsomby ons zal verlaten. De Pruissische Gezant, w G01 Martensheeft zijn afscheidsgehoor bij den Sultan gehaden zal spoedij ,stec naar het vaderland terugkeeren. ^ev Een brief in Parijs ontvangenomtrent de aankomst van de Turkse: vloot te Tripolivan den 2 Junijbevat het volgende-van Een brik van het Ottomannische eskader, hetwelk last had bij ons de goeé bea orde te herstellen, was alhier aangekomen, en met ongeduld verwachtte mei g0n het overige convooi. Eindelijk hebben wij het, den 25 van Mei, zien aan komen. Het bestond uit één linieschip, vijf fregatten, twee korvettei, <|at twee brikken, twee ligte vaartuigen en tien transportschepen. Bij] Zie hier een naauwkeurig relaas van hetgeen gebeurd isde daarop ge- bev volgde verandering is aan de Engelschen even onaangenaam geweest als aan os Den 26 Meides morgenszijn de transportschepen in de haven gekomen de en heeft het eskader zeer nabij de stad het anker laten vallen. Van dat ooger- gC1 blik heeft de Pacha met Najib-Pacha, den bevelhebber van het eskader, ria gémeenschap kunnen houden. De laatstgemelde heeft aan Sidi-Ali eener moi firman van den Grooten Heer medegedeeld, waarin deze hem hulp in troe Bill pen en oorlogschepen aankondigde. Dienvolgens kon Ar«/;'i-Pacha den 27ste eene groote hoeveelheid veldgeschut en 4500 man ontschepen, die van all trol versterkte punten der stad bezit namen. 1 Op den 28 is het geslacht der Cazamantidat sedert twee honderd jaret tnss over Tripoli regeerde, door eene nieuwe arglist van Najib-Vachu uit het ge ongi bied gestoten. Hij verzocht Sidi-Ali aan boord van zijn fregat te komes, mor om gezamenlijk over de verrigtingen, tot welke men wilde overgaan, te rail- pen plegen. Zonder eenig wantrouwen voldeed Sidi aan deze noodiging, be- Bel; raadslaagde langen tijd met Najib, doch toen hij eindelijk naar land wille de keeren, verklaarde deze hem, dat hij in zijne plaats, bij een bevel des Sal- legt tans, tot Gouverneur van den Staat Tripoli benoemd was, en noopte het zijn aan boord te blijven. Hij zelf ging alleen aan land en nam, onder salvo' loo, van het geschutbezit van de stad. zijn Aldus is deze omwenteling volbragt' geworden zonder dat er bloed vergs kan 1

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2