A". 1835. L E Y D S C II E NEDERLANDEN. Leïden den 4den Junij. Gisteren avond is H. K. K. H. de Prinses van Oranjebenevens HocgSt- jerzelver Dochterte 's Hage aangekomen. Overmorgen vertrekken HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik cfer Nederlanden uit Berlijn naar Petersburg. Dezer dagen is te 's Hage aangekomen en aan het hotel de Bellevne .afgestapt, de Graaf de Viamur, met een talrijk gevolg. Hij komt van Lis. 'sabon, en laatstelijk van Parijs. De Nederlandsche Consul op de Kanarische Eilanden is door Zijne Majesteit gemagtigd tot het heffen van vier Spaansche matten van ieder schip, hetwelk onder Nederlandsche vlag te St. Crux zal aankomen, ten einde te dienen tot bijdragen in de kosten voor den aanleg van eene be. .graafplaats op Teneriffe voor personen, die de Roomsch Katholijke gods dienst niet belijden. Tot Nederlandschen Consul te JJahiain Braziliëis benoemd de heer F. Leciague. Uit Amsterdam schrijft men van den i Junij Vrijdag 11. is van de werf de Zwarte Rave met het beste gevolg van stapei geloopenhet voor rekening van de heeren Trakranen en C°. nieuw gebouwdejFregatschip, genaamd Neerlands Iudie, gebouwd door den scheeps bouwmeester .7. itnoh Onder het voorzitterschap van den heer H. C. van der Iiouven, is den 3 Junij te Amsterdam de gewone jaarlijksche bijeenkomst van den Raad der Nederlandsche Handelmaatschappij met eene aanspraak geopend geworden, waarin door voornoemde een gunstig verslag van die inrigting gegeven is. De uitslag van de opmaking en regeling der boeken óver het tiendè maat schappelijke boekjaar was zeer gunstig. Op nieuw is een aanzienlijk ge deelte der vroeger geledene verliezen teruggewonnen en zal aan den Koning lijken Garant der interessenin mindering- vari Zr. Ms. vroegere opofferin gen, eene som van f 1,05,0,571 kunnen worden uitgekeerd, die het voor- deelig saldo uit de winst- en verlies-rekening over 1834, na uitbetaling van f i,°35 ,000 interessen aan dè deelhebbers a 4J- pCt. van het tegenwoordige kapitaal van drie en twintig millibenen gulden uitmaakt, terwijl het voor- uitzigt bestaat op eene geheele vereffening, iri het volgende jaar, van al hetgeen ter zake van dé gafantie der interessen door den Koning werd bij gedragen., Belangrijke aanvoeren van koffij en suiker waren uit de Oost-Indien ge daan. De cultuur van specerijen, indigo, tabak, thee, cochenille, kaneel enz. was zeer toegenomen. Bij de bereiking van het doet der oprigting van de Javasche Bank, be greep de Directie een goed deel dér vijf honderd aandeelen te moeten af zetten, zoó daartoe, bij den voordeeligên koerS van circa t5o pCt.gele genheid bestond, en de Factory, tot den langzamen verkoop gemagtigd, bedong zelfs bovendien cours, hetwelk niet bevreemden zal, daar over het laatste boekjaar ëen dividehd vdn 2opCt. of/100 per aandeel van ƒ500 wordt ditgekeéfd. In het verstreken jaar werden 86 schépen bevracht, metende 21,385 las ten, en wérd ruim ƒ4,000,000 aan vrachten betaald, en in het thans Ioo- pende zal eene nog aanzienlijker som daartoe vereischt worden. De uitzendingen naar Óóst-Indien zijn zeer aanmerkelijk toegenomen. Zoo vóór eigen rekening als ter dienste van het Indische Bestuur is in hetjaari834 ^voor een faktuurs-bedrag van nagenoeg twee millioenen gulden, behalve nog anderhalf millioen guldetiS aan zilveren en koperen specien, uitgevoerd. De Directie heeft hare bémoeijingen en pogingen tot verdere vestiging en uitbreiding van een nationaal fabrijkwezer. hier te lande ijverig voordge zet. Het gevolg dier pogingen is door den President omstandig vermeld. Zich verheugende, dat de Directie het voorregt had, hare leden bij het leven en gezondheid bewaard en tot de vervulling hunner bij toeneming ge- wïgtige taalt in staat gesteld te zien, roemde de President de krachtige on dersteuning die zij daarin ondervpnden had, door een onverflaauwden jjver Van liet, nog immer, met hetzelfde personeel, loffelijk werkzame Agent schap der Maatschappij te. Rotterdam. Uit Stokholm wordt Van den 19' Mei geschreven, dat de Academie vóór' krijgskundige wetenschappen aldaar, den' Hertog Bebnard van Saksen- jVeimar tot corresponderend medelid benoemd had. Den 28 Mei, is te Ouddorp, bij Goedereede, overleden Jhr. Abra ham Aleihan, gepensioneerd Luitenant-Kolonel, lid der Ridderschap van Holland. Deze was een der zonen van den landman, wiens afkomst van Willèm, IIÏ, Graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen, door wijlen Mr. Èindrik van IVyn ontdekt werd, en die door Prins JVillem V, Vader van Zijné 'Maj. den Koning, in HoogstdeSzelfs lijfwacht werden opgenomen. S P A N J E. Madrid den 24 Mei. De Kamer der Afgevaardigden heeft de beraadsla gingen over de begrooting ten einde gebragt; men meende, dat deze zitting weldra geëindigd zijn en door de Koningin in persoon zou gesloten worden. Door de Commissie daartoe geltgzen ,- was het rapport uitgebragtdat de Kamer de handelingen' der Ministers ten aanzien van het gesloten verdrag tusschen Valdez en Zumala-Carreguy mogt onderzoekenen daarom de me- dedeeling van dat verdrag zou gevraagd worden. Er wordt verder geen gewag gemaakt van het door Valdez genomen ontslag, weshalve dé vermelding daarvan voor onwaar moet gehouden worden. Door het Madridsche Regerings-blad wordt een legerberigt uit Gallicie medegedeeld, volgens hetwelk eene aldaar rondzwervende bende Carlisten, onder den gewezen Kanunnik Gorostidi, den 13 Mei geheel verslagen was. Die aanvoerder en sommigen zijner volgelingen waren daarbij in handen van de troepen der Koningin gevallen en dadelijk over de kling gejaagd Omtrent het tooneel des oorlogs in Spanje wordt van den 26 Mei van de grenzen geschreven, dat Valdez den 2isten met 10,600 man twee vlek ken.,, ten zuid-westen van Estella bezette. Onlangs had hij eene aanzien lijke versterking uit de reserye-afdeeling van Kastilie bekomen. Ook de ko lome van Generaal Espartero moet zich bij het gros des legers voegen. Val dez zou nu eene krijgsmagt van 32,000 man, 2,400 ruiters en 12 stukken ge schut bijyen hebben. Dón Car'lós heeft het vólgend besluit bekend gemaakt: 1. De leening, die door het overweldigend bestuur met het bankiershuis Ardouin te Parijs is geslotenis voor het geheel en voor alle hare deelen nietig "eh" van' onwaarde.' nc. m COURANT. den 5 Junij. 2. De schuldbrieven uit de gezegde leening znllen onder geenerlei vorm erkend of tot verevening toegelaten wordenzelfs dan niet, wanneer de hou ders getuigschriften of bewijsstukken, van welken aard ook, zouden kun nen bijbrengenom te bewijzendat de schuldbrievenwaarvan zij houders zijntegen anderetot de vroegere geldleeningen behoorendezijn inge wisseld. 3. Als openbare fondsen of schuldbrieven op mijne Koningiijke schatkist, zullen alleen de certificaten erkend worden, die in de vormen en op de wijze, vóór den 6 October 1832 voorgeschreven, afgegeven zijn, moetende zij dus ook bekrachtigd wezen door derzelver dagteekening van de verschil lende vroegere tijdperken, onderteekend zijn door degenendie daartoe ge magtigd waren en van de zégels en merken voorzien wezenwelke men destijds gebruikte. ITALIË. Napels den 15 Mei. Uit deze plaats wordt geschreven dat de Vesuvius dezer dagen een geheel nienw schouwspel aangeboden had. Eene groote hoeveelheid vulkanische stof namenlijk, welke zich ten gevolge van de uit barsting van Maart jl. in de omstreken van den nieuwen krater opgehoopt hadis in eens verzonken. Uit de opening steeg ten gelijken tijde eene dikke rookwelke eene aanmerkelijke hoogte bereikte en nog hooger gestegen zou zijnzoo de wind de zwarte zuil verdreven en verdeeld hai Een sterke zwavelreuk had zich in den geheelen omtrek verspreid. DUITSCHLAND. Den 29 Mei hebben de kort te voren uit Potsdam eti Spandau bintienge- rukte troepenj te Berlijn eerie luisterijke wapenoefening gehouden, waarbij de Koning en Koningiijke Prinsen en PrinsessenPrins en Prinses frrederik der Nederlanden, de Russische Grootvorst en GrootvorstinMichaelen andere hooge personen- tegenwoordig waren: De Holsteinsche Staten-Vërgadering is dbor de Deensche Regering tegen den isten October bijeengeroepen. Na 129. j|rèj» zal zich alzoo het Holsteinsche volk, in het jaar 1835, voor de eerste maal weder op eenen Landdag vertegenwoordigd zien, en wel op eene vpllediger wijze, dan het sedert vele eeuwen vertegenwoordigd werd. Volgens eenen brief uit Leipzig van den 21 Mei, heeft op de jongste handels-mis aldaar eene groote levendigheid geheerseht en is aldaar eene zeer groote hoeveelheid waren, vooral ook zijden-, katoenen en wollen stof fen verkocht. Men rekende onder anderen, dat 120,000 stukken laken ter markt waren gebragt, waarvan twee derde gedeelten koopers vonden. De Grieksche en Pooische kooplieden wareri óp de mis niet zoo talrijk als wel eens vroeger het geval is geweest; maar daarentegen waren er veel Russen en 14 Perzianen, welke Iaatsten, door elkander gerekend, ieder 50,000 daalders ..bésteed hadden. In den nacht van 10 op 11 Meï, is in het markvlek Au, nabij het Leitha-gebergte en Mannersdorf brand ontstaanwaardoor van 123 gebou wen, uit welke het vlek bestond, 83 in de asch werden gelegd, en ónder deze de kerk, de psfstorij en het schoolgebouw. Bij dit groote öngeluk mag men zich nog gelukkig rekenen, dat geen mensch éi- het ieven bij inschoot. Uit St. Gall in Zwitserland wordt het volgende gemeld: Volgens geruchtendie echter uit geene onzekere bron kómenver nemen wij, dat, Oostenrijks ahtwoord bij den Vorort ontvangen is en in het volgende bestaat: „Oostenrijk was gedeeltelijk bevredigd door de van wegë Bern ter gelegenheid van Keizer Ferdinand's troonsbestijging gege ven verklaringmaar solidarisch met BeijerenWurtemberg eri Baden vereenigdmoest het verlangendat eene dergelijke verklaring ook aan die hoven wierd gedaan." Oostenrijk zou voorrs verwachten, dat Bern eindelijk de geloofsbrieven der Stenden ovèrzond; wanneer zulk: geschied was en m.en het antwoord daarop kende, zóu de heer de Bórnbelles waar schijnlijk in last krijgen naar Bern terug tej keren. De inwoners van Moskou hebben den isten Mei, volgens onze re kening de.11 I3den, .volgens een oud Russisch gebruik, als' den aanvang van het voorjaar of de ontwikkeling der natuur, gevierd, door zich op de wandelplaatsen te vereenigen en genot van de natuur te nemen. Hunne Maj. de Keizer en de Keizerin, benevens eénige hunner kinderen, woon den van des namiddags 6 tot des avonds half tien ure dit natuurfeest bij en gaven daardoor niet weinig génoegen aan de verheugde inwoners. GROOT-BRIT ANNIE. Te Clapham, een dorp nabij Londen, is deft I3den der vorige maand over leden de weduwe van den vermaarden Engelschen zee-Kapitein Cook, in den hoogen ouderdom van 94 jaren. Sedert 55 jaren was zij weduwe en had mi twee en veertig jaren geleden, de laatste van hare zes kinderen verloren. Gedurende haar gansche leven had deze vrouw eene levendige herinnering en diepen indruk van hare geleden verliezen bewaard, en telken jare 111 de maand Februarij, in welke haar man vermoord was geworden, gevoelde zij sterke zenuw-aandoeningen. Aan het Britsch Museum heeft zij nog twee dagen voor haar overlijden eene medaille van Kapitein Cook, welke nog in haar bezit was, gezonden. Bij gelegenheid, dat de Koning van Owywee voor eenige jaren Engeland doorreisde, gaf hij aan Zyriên Geneesheer een' pijl ten geschenke, welke van het scheenbeen van dien beroemden reiziger vervaardigd was. In den nacht van den 21 Maart heeft er in het beneden gedeelte van het Graafschap Murrayin den Noord-Amerikaanschen Staat ï'enessee een vreesselijke storm gewoed, waardoor huizen, boomen, heggen en alles wat den wind in den weg stond, omver weM geworpen. Acht menschen kwa men door denzeiven om het leven en een twintigtal werd doodelijk gewond. Voor de hevigheid van den storm diene tot bewijs, dat een zware plank van een gebouw afgerukt, met het eind vier duim diep in eenen lindenboom gedreven werd. F R A N E R IJ K. Na het eindigen der redevoering den 30 Mei van den bèer Michel, van welke wij in onze vorige hebben melding gemaakten die ten doel had om te beweren, dat de Kamer der Pairs incompetent was, om als Geregtshof té handelen, heeft vóornoemde Kamer wederom beslist, dat zij wel compe tent was. Daarnadeed de heer Armand-Carrel, medebeschuldigdenogeene poging om de zaak te bemoeijelyken, door voor te stellen, dat, daar alle onderteeke.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1