A". 1835. LEÏDSOHE COURANT. Woensdag I j£t t-ï - h v«>. rt3S33»0 den 3 Junij. :n. NEDERLANDEN. Leyden den 2den Junij. De Raad dezer Stad heeft gisteren tot Lid van de Staten van Holland herkozen: Jonkheer Mr. Jean Gysberto de Mey, Burgemeester dezer Stad. Op den 30 Mei jl. had alhier in tegenwoordigheid van een' uitgezochten hiring van aanschouwers en toehoorders, eene plegtigheid plaats, welker Helding allen, aan wie de roem des Vaderlands, der Ietteren en wetenschap. pen dierbaar is, en die ware deugd en verdiensten op prijs stellen, niet dan hoogst belangrijk wezen kan..ZÜ betreft eene aandoenlijke hulde, toegebragt aan de nagedachtenis van den onvergetelijken Jan Melchior Kemper. De eer,van een ppenbaar gedenkteeken voor dezen waardigen en groo- ten man o'p te rigten, was voor zijne leerlingen bewaard; en die, van het eerst daartoe het denkbeeld geopperd te Rebben, komt toe aan de Heeren en Mts.IJ. M. de Kempenaar en J. T. H. Nedermeyer von Rosenthal, te Arnhem. Zij waren het, die bij openbare aankondiging, in onderschei dene nieuwspapieren geplaatst, allen, die liét onschatbaar voorregt hadden genoten, van Kemper tot hunnen Leermeester te heoben, uitnoodigden 0111 tot verwezenlijking van dit denkbeeld mede te werken, en in de kos ten, die tot oprigting van een gedenkteeken vereischt zouden worden, door hunne bijdragen te helpen voorzien. Het kon niet anders, of deze voor slag moest-gereden ingang vinden bij mannen, die voor hunne verstande lijke en zedelijke vorming zoo veel aan Kemper te danken hadden. Wel haast was er eene genoegzame som van penningen bij een gebragt, en in eene bijeenkomst van deelnemeren werd er eene Commissie benoemd, om met de uitvoering van het lofwaardig voornemen zich te belasten; hetwelk minder ten doel had, het aandenken aan de groote hoedanigheden en on sterfelijke verdiensten van Kemper, dan het aandenken hunner dankbaar- -heid te vereeuwigen, vooreerren Leermeester, aan wiens wijze lessen, aan wiens voorbeeld en omgang, zij zich zoo oneindig ve'rpligt gevoelden, en in wien zij tevens een dér Redders van hun Vaderland, een even w-ijs en moedig Staatsmanals diepdenkend en schrander Regtsgeleerden eerbiedigden. In'tuss'chen ontmoette de volvoering van het ontwerp groote en onver wachte zwarighedendie eene aanmerkelijke vertraging te weeg bragten; en waartoe vooral de omstandigheden des Vaderlands, door den afval van .de Zuidelijke-gewesten des Rijks, veel hebben toegebragt. Nu eerst was het .tijdstip geboren, dat het gedenkteeken opgérigt en.plegtig ingewijd kon worden. Het is geheel en in alle zijne deelen uit zwarewit marmeren platen zamengesceld en is een zoogenaamde Cippus, bestaande üit een voet stuk, met den daarop rustenden grafsteen,of groote plaat, waar de inscriptie Kempero grati discipuj.i. te lezén staat, en verder zonder ander versiersel, dan eene eenvoudige kroon lijst en daarop rustend Fronte spies. Het heeft van den beganen grond af, eene hoogte van ruim vierNedejlandsche ellen, en een evenredige voorsprong van drie a vier palmen van uit een, nog blaauvv te marmeren, vlak, hetwelk dett achtergrond van het gedenkteeken uitmaakt; het geheel wordt door een brons gemaakt ijzeren hek tegen aanraking beveiligd. Het ontwerp en de uitvoering van dit voortreffelijk gedenkstuk, geheel in den antieken smaalt, en'juist het groote, het eenvoudige, en reine van het karakter des mans, tot wiens eer het gesticht is, uitdrukkende, is men aan de uitgebreide oud heid- en teekenkundige bekwaamheden van den geleerden D. P. G. Hum- bert de Süperville verschuldigd. Het is geplaatst in het Choor der St. Pieterskerk, in de nabijheid van het graf des hoogvereerden mans. De inwijding geschiedde 1 door den Heer J. M. de Kempenaar uit naam van de overige leden der' Commissie, in derzelver tegenwoordigheid, en .die van een aanzienlijk aantal deelnemeren en leerlingen van Kemper, door eene aanspraak, zoo roerend, zoo welsprekend en gepast, dat zij niets te wenschen overliet, en boven allen lof verheven is. Het was de leerling, die uit naam zijner medeleerlingen over den grooten Meester sprak, en zijne nagedachtenis hulde bewees, door de optelling van alles,.wat zij aan zijn alles omvattend, aangenaam en grondig onderwijs, aan de geestdrift, die hij'hunvoor al wat edel, schoon en goed was, had ingeboezemd, aan zijne liefde en onvermoeiden ijver, om hun nuttig te zijn, te danken had den; en waarvan het aandenken nu nog even levendig bij hen, hun nu nog even dierbaar wasals toen de mare zijns overlijdens hun diep ter neder sloeg. De Redenaar besloot zijne aanspraak nietzonder ook dezelve te rigten tot de beide Zonen van Kemper, die mede dit lijkfeest vierden; en werd door den oudsten derzelven; den Heer Mr. Jeronimo de Bosch Kemper op eene wijze beantwoorddie het hart en verstand des Sprekers grootelijks tot eer verstrekteen den Zoon des onsterfelijken Vaders waardig was. De indruk, die deze plegtigheid op alle de aanvvezenden gemaakt heeftgaat zoo zeer alle beschrijving te boven, dat men zich aan dezelve niet wagen zal. 'Üit 's Hage wordt, van den 2 Junij gemeld, dat de reis van Z. M. den Koning, die heden van het Loo'in de Residentie verwacht werdt, ech- ter wederom tp,t aanstaande Vrijdag is uitgesteld. Eerst morgen avond zal H. K. K. IJ. Mevrouwe de Prinses van Oranje met Hoogstderzelver Doch ter, te 's Hage aankomen. Tegen den iaden wordt eerst Z. K. H. de Prins van Oranjeuit het hoofdkwartier te 's Hage terug verwacht. De kiezers van den stedelijken stand hebben gisteren tot leden van de ■Staten van Holland, voor de stad 's Gravenhage, herkozen, Mr. A. Backman van Schipluiden en Hodenpjl, en Jhr. J. Qiiarles van Uford. Men leest in de Pruissische. Staats-Courantdat het Z. M. den Ko ning der Nederlanden behaagd heeft, den privaat-onderwijzer, geneesheer, vroedmeester en doctor Isenseete Berlijn, met eenen grooten zilveren «erepenning te vereeren, op welken het navolgende opschrift staat: Honori ac meritis Aemilii Isensee, Med. Chir. et art. obst. Doctoris Berolinensis pro conscriptis et oblatis elementis novis Geographiae et Statistices medicinalis. Rex. D. mdcccxxxv. Rat is: Ter eere en wegens de verdiensten van Emelius Isensee, Doctor in de Genees-, Heel- en Vroedkunde, te Berlijn, heeft de Koning dezen penning geschonken voor het schrijven, en aanbieden van een boekwerk -over de nietuve grondbeginselen der geneeskundige Aardrijkskunde en Sta tistiek, A°. 1835. Uit Harderwijk wordt van den 3osten Mei geschreven „Gisteren zijn van hier op ligcers vertrokken, om zich aan den Helder ïf«j' de .öost-r indien in te schepen, 160 soldaten en-onder-officieren vatT-het corps" jagers van Cleerens. Deze troepen staan onder kommando van den isten Luitenant Ie Grosmede van het corps, als ook van de 2de Luite nants Driessen en Gersommitsgaders door den officier van gezondheid Feld- man, van het depot der landmagt N°. 33. Van Groningen zijn gisteren, over Hactem, alhier aangekomen 6\ man, van de 10de Afdeeling infanterie. Deze manschappen zijn, na den afgeloopen nacht bij de burgers ingekwar tierd te zijn gewordenheden morgen naar Utrecht vertrokken. Uit Antwerpen schrijft men van den 30 Mei: De Kapitein Lange van het Belgische schip Antonius, van onze haven, is mer eene lading koloniale waren van New-York teruggekomen. Deze zee man klaagt er bitter over, dat men hein in Amerika niet de regten van ge privilegieerde natiën heeft laten genieten; hij heeft voor zijn schip omtrent drie honderd dollars meer betaald dan een Amerikaansch vaartuig betaalde. De koopgoederen, welke hij in Belgische producten invoerde, hebben ruim 10 percent meer betaald, dan dezelfde door Amerikaansche schepen inge voerde producten. Er bestaat dus voor ons geene kans meer om met Bel gische schepen naar New-York te varen. Een reeder uit onze stad is voor nemens, om te dezen opzigte aan het Gouvernement representation te doen. SPANJE. Uit Madrid werd van den 21 Mei geschrevendat de Minister Marlines de la Rosa in eene buitengewone zending naar Londen gaan zou en gedu rende dien tijd door den Minister Torreno zou vervangen worden. Ook zou Valdezwelke volgens sommige berigten ten gevolge der ge leden tegenspoeden, ernstig ongesteld is, zijne dimissie ingezonden hebben. De eerste chef van den generalen staf der Noorder-armeeDon Evariste San~ Miguel, is interimair met het opperbevel over dat leger belast. Hij is de zelfde die, in 1823, Minister van Buitenlandsche Zaken zijnde, de tijdens de Congres-vergaderingen van Laybach en Verona, aan de Kabinetten van het Heilig Verbond gerigte nota's onderteekende. In het Fransch Handelsblad leest men Zoo op het oogenblik vernemen wij dat Puenta de la Reyna is ontruimd geworden gelijk zulks met Villalba was geschied, doch dat de troepen naar de Ebro zijn afgetrokken, in plaats zich binnen Pampeluna te begeven. Wel dra zullen de Christinos ten Noorden van de Ebro geene andere sterkten be zitten dan St. Sebastiaan, Pampeluna, Bilbao, Vittoria en Elisondo, en nog worden deze stellingen ernstig bedreigd. Doch hetgeen van meer gewigt is, de Carlistische Generaal Moreno wordt gezegd de Ebro over getrokken te zijn om zich met Merino in Oud-Kastilie in verband te stellen. Deze bewe ging had men te verwachten, doch moest tevens gelooven dat Faldcz, die al deze positien ten Noorden van de Ebro verlaata! zijne zorg zoude aanwenden om deze nieuwen inval van den Carlistische Generaal in Kastilie te verijdelen. DUITSCHLAND. Berlijn den 27 Mei. Het Koninglijk slot te Leignitz is den 2isten dezer grootendeels eene prooi der vlammen geworden; drie menschen hebben daar bij het leven verloren. De meeste papieren en stukkenwelke zich op het slot bevondenen die aan de plaatselijke autoriteitenwelke aldaar hunne zittingen hieldentoebehoorden zijn gered. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn den 28 Mei te Berlijn aangekomen. Den 2iscen der vorige maand is er te Odessa, des avonds tusschen 8 en 9 ure, terwijl de hemel op eene opmerkelijke wijs duister was, en her haalde bliksemstralen de wolken naar alle rigtingen doorkruisten, eene aard beving gevoeld. GROOT- BRIT ANNIE. Londen den 31 Mei. Den 28sten heeft de Koning op zijnen geboorte dag een groot levé gehouden. De Ridder Dedcl, Nederlandsch Gezant heeft op denzelven Z. M. den heer MollerusNederlandsch Zaakgelastigde te Na pels voorgesteld. I11 de bijeenkomst van het Huis der Lords van voorleden Woensdag heeft Lord Brougham het verzoekschrift van een groot aantal Dissenters ondersteund, waarbij zij verlangden, om van de verpligting tot het dragen van kerkelijke lasten ontslagen te worden, daar zij niet tot de gevestigde Kerk behoorden. Ook is'door voornoemde aanvraag gedaan ter voorziening in het lot der slavenwelke door Engelsche kruissers in vreemde genomene schepen aan- gebragt, dikwijls op de ellendigste wijs uit gebrek omkomen. -In het Huis der Gemeente heeft de heer Shaw eene petitie van Pro- testantsche Geestelijken in Ierland ingediend, waarbij gevraagd wordt, om de kerkelijke inkomsten tot geen ander doel te gebruikenen die tevens de be. scherming der Protestantsche Godsdienst inroepen als door de wet verze kerd en door de Unie gewaarborgd. De heer Shaw heeft hierover het woord gevoerd en op-enlijk tegen den Minister Russell aangemerkt, dat hij de op gaven van het getal Protestanten in Ierland opzettelijk verkleind hadwant dat b. v. te Kil'laloe zich niet, zooals de Miniscer gezegd had, 2,000, maar 18,000 Protestanten bevonden. Tegelijk bood de heer Egerten voor Manchester eene soortgelijke petitie met ruim 10,000 onderteekeningen en voor South Lancashire met ruim 9,000 aan. Daarop zijn hevige woordewisselingen ontstaan, aan welke, van de zijde der lersche radikale vertegenwoordigersde heeren O'Connell en Ruthven een levendig deel namen, daar de laatste meende dat het Huis moest weige ren petitien aan te nemen, in een zoo beleedigenden toon voor andersden kenden opgesteld, terwijl dé eerste zich van deze gelegenheid bediende, om de Roomsch-Katholijke leden der vergadering tegen de hun aangewreven blaam van meineed te verdedigende tegenstanders van Lord RusseJPs ont werp te verwijten, dat zij uit lage eigenbaat de uitbreiding van het volks onderwijs beletten wilden, én te zeggen, dat ieder waar Protestant dat on derwijs- moest bevorderen indien het waar was dat in de domheid der ler sche bevolking de hoofdoorzaak moest gezocht wordendat zoo weinig uit haar midden tot de Hervormde kerk overgingen. De partij derTorys heeft bij de verkiezing te Zuid-Stafford weder eene overwinning op de partij der Wighs behaald, daar hare Candidaat met eene meerderheid van 200 stemmen verkozen is. Het gepeupel echter in woede tegen die kiezers ontstoken, heeft dezelve, toen zij buiten gekomen waren, groof-bcleedigden is niet, dan nadat dragonders met scherp op haar ge vuurd en rerscheidenen gekwest haddenafgetrokken, Ter eere en nagedachtenis van Pitt is door het genootschap, dat zich naar dien Staatsman genoemd heeft, een prachtige maaltijd gehouden.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1